Central American and Caribbean (CAC) – WOMEN RESULTS

MEN     |    WOMEN    

WOMEN RESULTS

100m Wind: 0.8m/s
1 Tahesia Harrigan IVB 11.21
2 Semoy Hackett TRI 11.35
3 Carol Rodriguez PUR 11.38
4 Ayanna Hutchinson TRI 11.45
5 Schillonie Calvert JAM 11.53
6 Janika Martell JAM 11.56
7 Shakera Reece BAR 11.63

200m Wind: -1.2m/s
1 Virgil Hodge SKN 23.41
2 Roxana Díaz CUB 23.56
3 Reyare Thomas TRI 23.61
4 Carol Rodriguez PUR 23.61
5 Erika Rivera PUR 23.98
6 Meritzer Williams SKN 24.04
7 Schillonie Calvert JAM 24.11

400m
1 Indira Terrero CUB 51.64
2 Norma González COL 51.90 PB
3 Daysurami Bonne CUB 52.31
4 Tiandra Ponteen SKN 53.34
5 Alejandra Idrovo COL 53.95
6 Raysa Sánchez DOM 54.22 PB
7 Sasha Rolle BAH 54.37
8 Shakeitha Henfield BAH 54.55

800m
1 Zulia Calatayud CUB 2:01.63
2 Pilar McShine TRI 2:02.79 PB
3 Diosmely Peña CUB 2:03.87
4 Melissa DeLeon TRI 2:04.45 SB
5 Cristina Guevara MEX 2:06.24 SB
6 Samantha John IVB 2:07.59 NR NJR

1500m
1 Yadira Vataille CUB 4:23.82
2 Anayelli Navarro MEX 4:25.82
3 María Osorio VEN 4:29.83

5000m
1 Yanisleidis Castillo CUB 26.5.84 16:03.68 PB
2 Yurislaidis Fuentes CUB 28.8.88 16:08.63 PB
3 Anayelli Navarro MEX 19.2.86 16:24.15 PB

10000m
1 Yanisleidis Castillo CUB 26.5.84 33:50.68 PB

3000m Steeplechase
1 Ángela Figueroa COL 10:03.44
2 Milena Pérez CUB 10:12.96
3 Yoslín Ocampo CUB 10:22.35

100m Hurdles Wind: 1.0m/s
1 Anay Tejeda CUB 12.95 SB
2 Aleesha Barber TRI 13.12 SB
3 Toni Ann D’Oyley JAM 13.13 SB
4 Brigith Merlano COL 13.21
5 Yenima Arencibia CUB 13.23
6 Lavonne Idlette DOM 13.50 NR
7 Tiavanni Thompson BAH 13.77
8 Kierre Beckles BAR 13.85

400m Hurdles
1 Nickiesha Wilson JAM 56.95
2 Yadisleidis Pedroso CUB 57.73
3 Nikita Tracey JAM 58.14
4 Yolanda Osana DOM 58.35
5 Madelene Rondón VEN 58.53
6 Karla Dueñas MEX 59.74 PB

High Jump
1 Lavern Spencer LCA 1.91m
2 Sheree Francis JAM 1.88m SB
3 Lesyanís Mayor CUB 1.76m
4 Massiel Jiménez DOM 1.73m PB

Pole Vault
1 Yarisley Silva CUB 4.40m
2 Dailis Caballero CUB 4.10m
3 Marjorie Sánchez CUB 4.00m

Long Jump
1 Shara Proctor AIA 6.61m NR
2 Rhonda Watkins TRI 6.47m
3 Tanika Liburd SKN 6.42m SB
4 Bianca Stuart BAH 6.31m
5 Charisse Bacchus TRI 6.16m -1.0
6 Dailenis Alcántara CUB 6.07m
7 Sheriffa Whyte SKN 6.01m
8 Aida Yesenia Villarreal MEX 5.98m
9 Patricia Sylvester GRN 5.93m

Triple Jump
1 Yargelis Savigne CUB 14.97m -0.5 SB
2 Mabel Gay CUB 14.48m
3 Kimberly Williams JAM 13.78m
4 Patricia Sylvester GRN 13.76 SB
5 Ayanna Alexander TRI 13.71m -0.4
6 Verónica Davis VEN 13.68m

Shot Put
1 Misleidis González CUB 19.13m SB
2 Yaniuvis López CUB 18.81m PB
3 Cleopatra Borel-Brown TRI 17.98m
4 Annie Alexander TRI 17.36m SB
5 Keisha Walkes BAR 16.49m PB
6 Zara Northover JAM 16.40m SB
7 Nadia Alexander JAM 16.11m
8 Tamara Lechuga MEX 15.41m

Discus Throw
1 Yania Ferrales CUB 63.12m SB
2 Yarelis Barrios CUB 62.10m
3 Yarisley Collado CUB 61.33m
4 María Cubillán VEN 55.57m NR
5 Yaíma Vives CUB 53.98m

Hammer Throw
1 Arasay Thondike CUB 71.32m
2 Rosa Rodríguez VEN 69.06m NR
3 Johana Moreno COL 67.66m
4 Yirisleyidi L. Ford CUB 63.90m
5 Ariannis Vichy CUB 63.72m
6 Yuliet Hernández CUB 60.45m
7 Nicky Grant JAM 58.79m
8 Claudia Goitiozolo CUB 55.46m

Javelin Throw
1 Yanet Cruz CUB 61.28m
2 Yainelis Ribeaux CUB 59.68m
3 Osleidis Menéndez CUB 58.69m
4 Lavern Eve BAH 55.54m
5 Dayamí Delgado CUB 54.69m
6 Ana Erika Gutiérrez MEX 49.73m SB
7 Kateema Riettie JAM 48.46m
8 María González VEN 46.89m
9 Tanesha Blair JAM 43.59m

Heptathlon
1 Grechin Quintana CUB 5710pts SB
2 Yariagnis Argüelles CUB 5669pts
3 Yuleidis Limonta CUB 5371pts SB
4 Shianne Smith BER 10.10.85 4988pts


4 x 100m
 
1 ST KITTS AND NEVIS 43.53 NR
 Tanika Liburd, Meritzer Williams, Tameka Williams, Virgil Hodge
 2 COLOMBIA  43.67
 Yomara Hinestroza, Felipa Palácios, Darlenis Obregón, Norma González
 3 TRINIDAD & TOBAGO 43.75
 Sasha Springer-Jones, Semoy Hackett, Reyare Thomas, Ayanna Hutchinson
 4 JAMAICA 43.98
 Schillonie Calvert, Anastacia Le-Roy, Janika Martell, Toni Ann D’Oyley
 5 PUERTO RICO 44.08
 Irelis Burgos, Celiangely Morales, Erika Rivera, Carol Rodriguez
 6 BAHAMAS 44.13
 Tameka Clarke, Sheniqua Ferguson, Tina Rolle, Jernise Saunders

4 x 400m
1 CUBA 3:29.94
Roxana Díaz, Daysurami Bonne, Susana Clement, Indira Terrero
2 JAMAICA 3:34.02
Sonita Sutherland, Anastacia Le-Roy, Nickiesha Wilson, Nikita Tracey
3 TRINIDAD & TOBAGO 3:35.18
Karla Hope, Aleesha Barber, Melissa DeLeon, Natalie Dixon
4 MEXICO 3:37.55
Alejandra Cherizola, Nallely Vela, Ruth Grajeda, Ivette García
5 BRITISH VIRGIN ISLANDS 3:37.62 NR
Samantha John, Chantel Malone, Ashley Kelly, Dominique Maloney
6 DOMINICAN REPUBLIC 3:40.40
Diana Taylor, Raysa Sánchez, Margarita de la Cruz, Yolanda Osana

Comments

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.