Home » Digital Results, Latest Results » RESULTS-CARIFTA GAMES- Day Two Results

RESULTS-CARIFTA GAMES- Day Two Results

The following are the results from the second day of action at the 2012 CARIFTA GAMES currently taking place in Bermuda.

As they did on the opening day on Saturday, Jamaica and the Bahamas continue to dominate the games with the two nations splitting the sprint relay titles – two apiece.

Girls Javelin Throw (600g) UNDER 20
Finals
1 Alais, Alexie French Guiana 47.17m
2 Mezen, Sandrine Martinique 44.56m
3 Paul, Alexandria Bahamas 32.62m
4 Knibb, Kellion Jamaica 31.41m

Boys Pole Vault OPEN
Finals
1 Boland, Xavier Jamaica 4.40m
2 Edward, Shem ST Lucia 4.05m
3 Adderley, Tre Bahamas 3.45m
– Lewis, Hugh 19 Jamaica NH

Girls Shot Put (3.0k) UNDER 17
Finals
1 James, Chelsea Trinidad and Tobago 14.02m
2 Gumbs, Trevia British VI 13.47m
3 Warren, Protious Trinidad and Tobago 13.00m
4 Albury, Keianna Bahamas 12.40m
5 Wood, Brashe Bahamas 12.17m
6 Gayle, Paul Ann Jamaica 12.00m
7 Harris, Venique Jamaica 11.99m
8 Dorothal, Julianne Aruba 10.64m
9 Jubithana, Yamorimy 15 Unattached 10.50m
10 DeRosa, Tiara Bermuda 9.66m
11 Barnett, Hadiyah Bermuda 9.01m

Boys Discus Throw (1.5k) UNDER 17
Finals
1 Williams, Kenejah Trinidad and Tobago 50.36m
2 Maycock, Drexel Bahamas 45.35m
3 Kitson, Shamar Jamaica 44.34m
4 Gayle, Demar Jamaica 44.20m
5 Pratt, Denzel Bahamas 42.96m
6 Simmons, Quinn Bermuda 38.22m
7 Fredrick, Jonathan Cayman Islands 34.34m

Girls 300 Meter Hurdles (0.76) UNDER 17
Finals
1 Newbold, Mesha 16 Bahamas 43.98
2 Parris, Jeminise 15 Trinidad and Tobago 44.69
3 Knight, Andrenette 16 Jamaica 44.76
4 Scantlebury, Danielle 15 Barbados 45.25
5 Lacey, Jonel 16 British VI 45.97
6 Erickson, Deya 15 British VI 49.10
7 Ince, Allana 14 Barbados 51.07

Boys Long Jump UNDER 20
Finals
1 Cretinoir, Jean-Noel 18 Martinique 7.36m 0.7
2 Grant, Keniel 19 Jamaica 7.26m NWI
3 Wright, Atiba 19 Trinidad and Tobago 7.22m 1.6
4 Greaves, Charles 18 Barbados 7.04m 1.6
5 Otuonye, Ifeanyichukwu 18 Turks and Ca 6.98m 1.5
6 Hanfield, Kivarno 19 Turks and Ca 6.92m NWI
7 Perinchief, Aaron 18 Bermuda 6.73m 1.6
8 Roberts, Kevin 17 Trinidad and Tobago 6.69m NWI
9 Pinas, Quinte 19 Unattached 6.65m 1.5
10 Edie, Sadikie 19 Jamaica 6.63m 1.0
11 Smith, Chas 17 Bermuda 6.42m 0.2

Girls High Jump UNDER 20
Finals
1 Williamson, Kimberly 19 Jamaica 1.82m
2 Jones, Akela 17 Barbados 1.80m
3 Scheper, Jeannelle 18 ST Lucia J1.80m
4 Reid, Petergaye 19 Jamaica 1.78m
5 Nalty, Ashleigh 18 Cayman Islands 1.68m
6 Gijsbertha, Sharyanne 17 Curacao J1.68m
7 Pearman-Watson, Khianda 18 Bermuda J1.68m
8 Strachan, Andriel 17 Bahamas 1.55m

Girls 400 Meter Hurdles (0.76) UNDER 20
Finals
1 Russell, Janieve 19 Jamaica 58.80
2 Spann, Kernesha 18 Trinidad and Tobago 1:00.23
3 Williams, Terrian 19 Jamaica 1:00.49
4 Seymour, Katrina 19 Bahamas 1:00.70
5 Hall, Shakera 17 Barbados 1:02.22
6 Seymour, Pedrya 17 Bahamas 1:04.07
– Adams, Shani 19 Barbados DQ IAAF RULE 163.A

Boys 400 Meter Hurdles (0.84) UNDER 17
Finals
1 Williams, Okeen 16 Jamaica 53.15
2 Williams, Marvin 16 Jamaica 54.96
3 Charlton, D’Mitry 16 Bahamas 54.99
4 Coakley, Xavier 16 Bahamas 55.05
5 Thompson, Ramarco 15 Barbados 55.16
6 Nicholls, Michael 15 Barbados 58.63
7 Steede, Jermiah 16 Bermuda 1:34.00

Boys 400 Meter Hurdles (0.91) UNDER 20
Finals
1 McLeod, Omar 18 Jamaica 52.35
2 Barnes, Shavon 19 Jamaica 52.75
3 Maloney, Tramaine 18 Barbados 53.83
4 Joseph, Kion 18 Barbados 53.85
5 Alexis, Kern 19 Trinidad and Tobago 55.53
6 Smith, Jermaine 18 Bahamas 55.66

Girls 800 Meter Run UNDER 17
Finals
1 James, Tiffany 15 Jamaica 2:18.11
2 Smith, Chantai 16 Jamaica 2:18.26
3 Warner, Lakeisha 15 British VI 2:18.28
4 Scraders, Faheemah 15 Bermuda 2:21.43
5 Farial, Cheryl 16 Guadeloupe 2:24.80
6 Outerbridge, Quinnae 14 Bermuda 2:25.36
7 Rolle, Dreshanae 14 Bahamas 2:25.93
8 Cole, Tiffany 16 Cayman Islands 2:26.97
9 Edward, Samara 16 ST Lucia 2:27.73
10 Darville, Eyeiessia 16 Bahamas 2:32.32

Boys 800 Meter Run UNDER 17
Finals
1 McKenzie, Ricardo 16 Jamaica 2:02.73
2 Dixon, Orville 16 Jamaica 2:02.98
3 Skinner, Raheem 16 Barbados 2:03.03
4 Parris, Kajon 16 St.Kitts & Nevis 2:03.15
5 Cesaire-Gedeon, Yovann 16 Guadeloupe 2:03.40
6 Robinson, Michaiah 14 Bermuda 2:07.10
7 mitchell, matthew 16 Antigua & Barbuda 2:08.87
8 Bouwer, Eugene 16 Aruba 2:09.89
9 Sutton, Jahmari 15 Bermuda 2:12.29
10 Roacher, Ateniah 15 The Virgin Islands 2:20.35

Girls 800 Meter Run UNDER 20
Finals
1 Campbell, Simoya 18 Jamaica 2:08.48
2 Adderley, Teshon 19 Bahamas 2:12.45
3 Gaskin, Sonia 18 Barbados 2:14.54
4 McLaughlin, Alethia 17 Jamaica 2:18.05
5 Penelope, Magalie 18 Guadeloupe 2:18.99
6 Collymore, Dawnell 19 Trinidad and Tobago 2:20.59
7 Fox, Rachel 17 Bermuda 2:23.26
8 Williams, Dominique 18 Trinidad and Tobago 2:24.08
9 Smith, Niayla 17 British VI 2:25.86
10 Philbert, Vanessa 18 Curacao 2:29.18

Boys 800 Meter Run UNDER 20
Finals
1 London, Mark 18 Trinidad and Tobago 1:55.65
2 Dill, Shaquille 19 Bermuda 1:55.91
3 Colebrooke, Andre 18 Bahamas 1:56.66
4 Haynes, John 17 Barbados 1:58.84
5 Marbeq, Edgar 17 ST Lucia 1:59.16
6 Riley, Ashley 17 Bahamas 2:04.77
7 Vorstwyk, Rohine 17 Unattached 2:06.36
– Mason, Jerrad 17 Barbados DQ Rule 163.3a
– Saunders, Alex 19 Jamaica DQ Rule 163.3a

Boys Triple Jump UNDER 17
Finals
1 Donawa, Justin 16 Bermuda 14.63m 1.6
2 van Assen, Miguel 15 Unattached 14.57m 0.6
3 Gibson, Given 16 Jamaica 14.56m 1.2
4 Bryan, Christoff 16 Jamaica 14.25m 0.5
5 Glanny, Dimitri 16 Martinique 13.95m 0.2
6 Paquet, Guillaume 15 Guadeloupe 13.11m 0.8
7 Culmer, Kaiwan 16 Bahamas 13.02m 0.5
8 Pika, Dave 15 Unattached 13.00m 0.7
9 Philip, Ethan 15 Bermuda 12.60m 0.8

Girls Discus Throw (1.0k) UNDER 17
Finals
1 Gayle, Paul Ann 16 Jamaica 43.99m
2 Harris, Venique 16 Jamaica 38.93m
3 Charles, Shaiann 15 Trinidad and Tobago 38.15m
4 Wood, Brashe 15 Bahamas 35.40m
5 Bedlow, Britney 16 Trinidad and Tobago 34.60m
6 Gumbs, Tynelle 15 British VI 30.66m
7 DeRosa, Tiara 14 Bermuda 26.73m
8 Jubithana, Yamorimy 15 Unattached 26.67m

Boys 3000 Meter Run UNDER 17
Finals
1 Pennant, Webston 16 Jamaica 9:23.13
2 benjamin, kenneth 16 Antigua & Barbuda 9:28.76
3 Young, Darren 16 Bahamas 9:54.94
4 Emilien, Pius 16 Barbados 9:56.11
5 Darling, Cimeleo 16 Bahamas 10:02.23
6 Oatley, Daniel 15 Bermuda 10:02.49
7 Carbon, Cameron 15 Dominica 10:02.77
8 Smith, Malique 15 The Virgin Islands 10:40.40
– Barclay, Nico 16 Bermuda DNF

Girls 4×100 Meter Relay UNDER 17
Finals
1 Jamaica 46.52
1) Cameron, Saqukine 16 2) Thompson, Yanique 16
3) Spencer, Samara 16 4) Helps, Shauna 16
2 Bahamas 46.66
1) Hield, Kadeisha 16 2) Lewis, Juannae 16
3) White, Makeya 16 4) Albury, Keianna 16
3 British Virgin Islands 48.22
1) Lacey, Jonel 16 2) Erickson, Deya 15
3) Warner, Lakeisha 15 4) Huggins, Nelda 15
4 Guadeloupe 49.42
1) Carti, Sareena 15 2) Vidal, Marine 16
3) Jabin, Laure-Anne 15 4) David, Yanis 15
5 Bermuda 50.56
1) Lightbourne, Zakiyah 16 2) Butterfield, Taahira 16
3) Smith, Azaire 14 4) Darrell, Jaymie 14
– Martinique DQ IAAF RULE 170.7
1) Loussouarn, Eloïse 16 2) Liroy, Melanie 16
3) Lambert, Axelle 15 4) Athanase, Emeline 16

Boys 4×100 Meter Relay UNDER 17
Finals
1 Jamaica 41.64
1) Blake, Xandre 16 2) Williams, Okeen 16
3) Kelly, Karey 16 4) O’Hara, Michael 16
2 Bahamas 41.98
1) Johnson, Theotis 16 2) Cartwright, Janeko 16
3) Kerr, Ian 16 4) Resias, Cliff 16
3 Trinidad and Tobago 42.01
1) Wright, Ron 16 2) Farinha, Jonathan 16
3) Dacon, Jamell 16 4) Wright, Andwuelle 15
4 St.Kitts & Nevis 43.18
1) Oyebefun, Josiah 16 2) Bridgewater, Alkronus 16
3) Francis, Xavier 15 4) Tyson, Sadiki 15
5 Barbados 43.31
1) Mccollin, Akeem 16 2) Thompson, Ramarco 15
3) Nicholls, Michael 15 4) Burke, Mario 15
6 Bermuda 43.99
1) Somner, Kionje’ 15 2) Simmons, Jaret 16
3) Terry, Tez 15 4) Callender, Kidane 16
7 Turks and Caicos Islands 46.66
1) Forbes, Edwin 15 2) Francois, Darly 15
3) Otuonye, Tochkwu 16 4) Mullings, Ken-James 15

Girls 4×100 Meter Relay UNDER 20
Finals
1 Bahamas 45.02
1) Charlton, Devynne 17 2) Cox, Carmiesha 17
3) Brown, Rashan 19 4) Strachan, Anthonique 19
2 Jamaica 45.18
1) Lewin, Shawnette 19 2) Spencer, Monique 18
3) Copeland, Cardine 19 4) Jackson, Shericka 18
3 Barbados 46.39
1) Greenidge, Sade-Mariah 19 2) Hall, Shakera 17
3) Jackson, Ariel 18 4) Jones, Akela 17
4 Bermuda 49.65
1) Dill, Keunna 17 2) Pearman-Watson, Khianda 18
3) Furbert, Kerri 18 4) Trott, Dajoune 18

Boys 4×100 Meter Relay UNDER 20
Finals
1 Bahamas 40.42
1) Smith, Teray 18 2) Bartlett, Blake 19
3) Farquharson, Jonathan 19 4) Jones, Shane 19
2 Jamaica 40.72
1) Grant, Keniel 19 2) Minzie, Jevaughn 17
3) Todd, Odail 18 4) Hart, Yanick 19
3 Turks and Caicos Islands 41.48
1) Otuonye, Ifeanyichukwu 18 2) Williams, Delano 19
3) Garland, Angelo 18 4) Parker, Shyon 18
4 Antigua & Barbuda 41.62
1) phillips, mark 18 2) walsh, tahir 18
3) greene, cejhae 17 4) jarvis, jared 18
5 Trinidad and Tobago 41.76
1) Berkley, Jesse 19 2) Holder, Jonathan 19
3) Mullings, Breon 17 4) Constantine, John-Mark 17
6 Barbados 41.90
1) Jordan, Raphael 19 2) Alleyne, Shaquille 19
3) Greaves, Charles 18 4) Cadogan, Levi 17
7 Bermuda 42.95
1) DeGrilla, Bruce 17 2) Webb, Kyle 17
3) Clarke, Scott 18 4) Wright, Christian 18

Comments

Leave a Reply

© 2013 World-Track And Field · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
Sports