Category Archives: World Youth

Day Three 2013 Carifta Games Results

NASSAU, Bahamas (Sporting Alert) — Shaunae Miller of Bahamas stamped her class at the 2013 Carifta Games which concluded at the Thomas A. Robinson National Stadium in the Bahamas on Monday night.

The following are the results on the third and final day of the Carifta Games.

After winning the Under-20 girls’ 400 metres on the opening day of the competition on Saturday, Miller returned on Monday to seal the double by winning the 200m in Carifta Games record time of 22.77 seconds. The time eclipsed the old mark of 22.85 set by last year’s winning Anthonique Strachan.

Miller won a gold medal as well on the victorious 4x100m relay team on Sunday after Jamaica failed to carry the baton around the track.

Jamaica’s Shericka Jackson, who is also in her final her at Carifta also dipped below the old mark after taking the silver in 22.84secs.

Meanwhile, Jamaica, after breaking the meeting record to win the boys U-20 4×400 were disqualified for a lane violation. The team officials protested and the record was reinstated.

2013 Carifta Games Results – Day Three – April 1

Girls 800 Meter Run UNDER 17
================================================================
Finals
1 Scraders, Faheemah Kyrah 16 Bermuda 2:11.62
2 George, Cassey 14 Guyana 2:12.64
3 Warner, Lakeisha 16 British Virgin I 2:12.71
4 Robb, Asshanni 15 Jamaica 2:17.18
5 Russell, Shante 16 Bahamas 2:22.25
6 Ford, Amber 16 Bahamas 2:25.71
7 Pitters, Derica 16 Jamaica 2:26.04
8 Mapson, Christel 14 Grenada 2:26.46
9 Guerrier, Akia 15 Turks & Caicos 2:28.14
10 Douglas, Quaashie 15 Bermuda 2:32.08
– Leon, Bethesaida 16 Haiti DQ Rule 163.5 Page #148

Boys 800 Meter Run UNDER 17
===============================================================
Finals
1 Parks, Shevon 16 Jamaica 1:58.62
2 Marshall, Akeem 16 Barbados 1:58.77
3 Butler, Rayon 16 Jamaica 1:59.61
4 Robinson, Michaiah 15 Bermuda 2:01.38
5 Lewis, Tahj 16 Cayman 2:02.31
6 Brulu, Gregory 16 Martinique 2:04.75
7 Hackett, Miguel 16 Trinidad & Tobago 2:06.66
8 Smith, Malique 16 US Virgin Islands 2:08.87

Girls 800 Meter Run UNDER 20
===============================================================
Finals
1 Campbell, Simoya 19 Jamaica 2:06.22
2 Gaskin, Sonia 19 Barbados 2:06.84
3 Markland, Titania 19 Jamaica 2:09.74
4 Williams, Domonique 19 Trinidad & Tobago 2:10.36
5 Cheryl, Farial 17 Guadeloupe 2:13.85
6 Philbert, Vaness 19 Curacao 2:14.88
7 Straker, Jevina 19 Guyana 2:15.59
8 Cole, Tiffany 17 Cayman 2:21.02
9 Hield, Jennaya 18 Bahamas 2:24.44

Boys 800 Meter Run UNDER 20
===============================================================
Finals
1 London, Mark 19 Trinidad & Tobago 1:51.34
2 Colebrooke, Andre 19 Bahamas 1:51.43
3 Edgar, Marbeq 18 St. Lucia 1:51.74
4 Mason, Jerrad 18 Barbados 1:54.99
5 Valentine-Parris, Brando 18 St. Vincent & GR 1:55.02
6 Minors, Dage 18 Bermuda 1:55.62
7 Dawson, Chadoye 18 Jamaica 1:56.60
8 Oliver, Kasique 18 St. Vincent & GR 1:57.12

Girls 200 Meter Dash UNDER 17
=====================================================================
Finals
1 Whyte, Natalliah 16 Jamaica 23.65 2.1
2 Ambrose, Jenae 16 Bahamas 24.04 2.1
3 Mitchell, Tirana 16 Guyana 24.05 2.1
4 Huggins, Nelda 16 British Virgin I 24.08 2.1
5 McIntosh, Quashira 16 US Virgin Islands 24.48 2.1
6 Rossen, Kim 16 Curacao 25.08 2.1
7 Samuels, Avon 14 Guyana 25.54 2.1

Boys 200 Meter Dash UNDER 17
=====================================================================
Finals
1 Manely, Martin 16 Jamaica 21.35 2.2
2 Burke, Mario 16 Barbados 21.42 2.2
3 Hyde, Jaheel 16 Jamaica 21.45 2.2
4 Rolle, Kinard 16 Bahamas 21.67 2.2
5 Yaw, Jason 16 Guyana 21.96 2.2
6 Pennerman, Keanu 16 Bahamas 22.12 2.2
7 McMaster, Kryon 16 British Virgin I 22.36 2.2
8 Walton, Jamal 15 Cayman 22.52 2.2

Girls 200 Meter Dash UNDER 20
=====================================================================
Finals
1 Miller, Shaunae 19 Bahamas 22.77C 1.7
2 Jackson, Shericka 19 Jamaica 22.84C 1.7
3 Cox, Carmiesha 18 Bahamas 23.66 1.7
4 Jackson, Ariel 19 Barbados 23.68 1.7
5 Dallas, Kedisha 18 Jamaica 23.69 1.7
6 Clarke, Kayelle 17 Trinidad & Tobago 23.76 1.7
7 Husbands, Shavonne 19 Barbados 23.79 1.7
8 Gabriel, Luan 17 Dominica 24.66 1.7

Boys 200 Meter Dash UNDER 20
=====================================================================
Finals
1 Smith, Teray 19 Bahamas 20.58 3.4
2 Minzie, Jevaughn 18 Jamaica 20.64 3.4
3 Richards, Jereem 19 Trinidad & Tobago 20.69 3.4
4 Hughes, Zharnel 18 Anguilla 20.77 3.4
5 Stephen, Jovan 18 St. Lucia 21.03 3.4 21.0280
5 Farinha, Jonathan 18 Trinidad & Tobago 21.03 3.4 21.0225
7 Wells, Andre 19 Bahamas 21.92 3.4
– Todd, Odail 19 Jamaica DNF 3.4

Girls 100 Meter Hurdles 0.76m UNDER 17
=====================================================================
Finals
1 Burton, Rushelle 16 Jamaica 13.96 -3.3
2 Brown, Janeek 15 Jamaica 14.30 -3.3
3 Parris, Jemenise 16 Trinidad & Tobago 14.64 -3.3
4 Evelyn, Tristan 15 Barbados 14.77 -3.3
5 Serapio, Kermisha 15 Trinidad & Tobago 15.55 -3.3
6 Erickson, Deya 16 British Virgin I 15.80 -3.3
7 Dorothal, Julianne 16 Aruba 16.90 -3.3

Girls 100 Meter Hurdles 0.84m UNDER 20
=====================================================================
Finals
1 Simmonds, Megan 19 Jamaica 13.89 -3.2
2 Jones, Akela 18 Barbados 14.10 -3.2
3 Charlton, Devynne 18 Bahamas 14.25 -3.2
4 Wolfe, Tatiana 19 Jamaica 14.34 -3.2
5 Hall, Shakera 18 Barbados 14.74 -3.2
6 Smith, Alexis 18 Bahamas 14.81 -3.2
7 Chrytie, Lange 18 Guadeloupe 14.88 -3.2

Boys 110 Meter Hurdles UNDER 17
=====================================================================
Finals
1 Hyde, Jaheel 16 Jamaica 13.86 -2.3
2 Jackson-Chin, Roje 16 Jamaica 14.14 -2.3
3 Nicholls, Michael 16 Barbados 15.04 -2.3
4 Augstine-Mayers, Juwan 16 Barbados 15.47 -2.3

Boys 110 Meter Hurdles 0.99m UNDER 20
=====================================================================
Finals
1 Wilhem, Belocian 18 Guadeloupe 13.49 NWI
2 McLeod, Omar 19 Jamaica 13.57 NWI
3 Walters, Rueben 18 Trinidad & Tobago 13.66 NWI
4 Mason, Tyler 18 Jamaica 13.69 NWI
5 Lewis, Kirk 18 Bahamas 14.12 NWI
6 Coakley, Xavier 17 Bahamas 14.34 NWI
7 Hoodboyce, Christian 18 Trinidad & Tobago 14.67 NWI

Boys 5000 Meter Run UNDER 20
===============================================================
Finals
1 Marshall, Akeem 18 Trinidad & Tobago 16:49.96
2 Betje, Clifton 19 Suriname 16:55.00
3 Mouchette, Juma 18 Bermuda 16:59.09
4 Haye, Larone 19 Jamaica 17:35.85
5 Hartwig, Nathaniel 17 Bermuda 17:49.34
6 Jean-Baptiste, Spence 19 Haiti 18:18.65
7 Rainer, Ranis 19 St. Maarten 18:20.95

Girls 4×400 Meter Relay UNDER 17
===============================================================
Finals
1 Jamaica 3:44.13
1) Kalawan, Shannon 16 2) James, Tiffany 16
3) Moody, Patrice 15 4) Robb, Asshanni 15
2 British Virgin Islands 3:48.76
1) Warner, Lakeisha 16 2) Moses, Tarika 16
3) Huggins, Nelda 16 4) Lacey, Judine 14
3 Bahamas 3:49.38
1) Dorsette, Shaquana 16 2) Rolle, Dreshanne 15
3) Anderson, Doneisha 16 4) Bethel, Brianne 15
4 Guyana 3:55.57
1) George, Cassey 14 2) Tasher, Ashley 16
3) Samuels, Avon 14 4) Mitchell, Tirana 16
5 Grenada 3:56.47
1) Whiteman, Princess 14 2) Mitchell, Chelsea 16
3) Mapson, Christel 14 4) Charles, Olive 15
6 Barbados 3:57.91
1) Ince, Allana 15 2) Bowen, Tiana 14
3) Jordan, Timeka 14 4) Evelyn, Tristan 15

Boys 4×400 Meter Relay UNDER 17
================================================================
Finals
1 Bahamas 3:16.12
1) Deluze, Henri 16 2) Bowe, Tyler 16
3) Rolle, Kinard 16 4) Bethel, Mikhail 16
2 Barbados 3:16.38
1) Leacock, Rivaldo 15 2) Thompson, Ramarco 16
3) Marshall, Akeem 16 4) Burke, Mario 16
3 Jamaica 3:16.47
1) Manely, Martin 16 2) Hyde, Jaheel 16
3) Harriott, Caniggia 16 4) James, Jauavney 15
4 Cayman 3:26.02
1) Lewis, Tahj 16 2) Conolly, Rashaun 15
3) Jackson, Jeahvon 16 4) Walton, Jamal 15
– Turks & Caicos DQ Rule163.5,170.13-16
1) Corvil, Woodens 16 2) Francois, Darly 16
3) Missick, Courtney 16 4) Forbes, Edwin 16

Girls 4×400 Meter Relay UNDER 20
===============================================================
Finals
1 Jamaica 3:34.36
1) McNeil, Yanique 17 2) Campbell, Simoya 19
3) Jackson, Shericka 19 4) Gordon, Chris-Ann 19
2 Barbados 3:41.89
1) Belle, Tia-Adana 19 2) Gaskin, Sonia 19
3) Husbands, Shavonne 19 4) Jackson, Ariel 19
3 Bahamas 3:45.95
1) Lewis, Juanae 17 2) Hield, Kadeisha 17
3) Seymour, Pedrya 18 4) Brown, Racheal 17

Boys 4×400 Meter Relay UNDER 20
================================================================
Finals
1 Jamaica 3:05.68C
1) Williams, Lennox 19 2) McLeod, Omar 19
3) Minzie, Jevaughn 18 4) Francis, Jovan 19
2 Trinidad & Tobago 3:06.23C
1) Guevara, Asa 18 2) Richards, Jereem 19
3) Lewis, Theon 18 4) Cedenio, MACHEL 18
3 Bahamas 3:07.44
1) Williams, James 19 2) Cartwright, Janeko 17
3) Newbold, Stephen 19 4) Colebrooke, Andre 19
4 Turks & Caicos 3:17.59
1) Garland, Angelo 19 2) Otuonye, Ifeanyi 19
3) Antenor, Marckendy 17 4) Cox, Luke 18
5 British Virgin Islands 3:24.39
1) Herbert, Khari 18 2) Stephens, Shaquoy 19
3) Moses, Tarique 18 4) James, Rayvan 18
6 Suriname 3:33.53
1) Seedorf, Uracio 17 2) Moidin, Arsenio 18
3) Vorswijk, Rochini 18 4) Resida, Rising 18

Girls Javelin Throw 500gms UNDER 17
==========================================================================
Finals
1 Angol, Shanee 15 Dominica 43.89mC 144-00
43.89m 42.09m 33.58m 38.94m 30.06m 35.67m
2 Matthews, Hayley 15 Barbados 40.30m 132-03
33.73m 35.66m 38.94m 40.30m FOUL FOUL
3 Thomas, Daneliz 14 Cayman 37.99m 124-08
28.98m FOUL 32.36m 37.99m 34.97m 37.76m
4 Briggs, Akidah 15 Trinidad & Tobago 37.03m 121-06
37.03m FOUL FOUL 34.53m 34.44m 33.45m
5 Scott, Candesha 16 Grenada 33.25m 109-01
27.38m 32.00m 32.23m 29.50m FOUL 33.25m
6 Dorothal, Julianne 16 Aruba 28.14m 92-04
28.14m FOUL FOUL 23.06m 19.02m FOUL
7 Ortega, Anamaria 16 St. Maarten 23.36m 76-08
23.36m 21.21m FOUL FOUL FOUL 21.40m
8 Browne, Layla 15 US Virgin Islands 20.39m 66-11
17.37m 20.35m 20.39m 19.02m 19.21m 18.02m
Wood, Brashae 16 Bahamas FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
– Brown, Serena 15 Bahamas FOUL

Girls High Jump UNDER 20
==========================================================================
Finals
1 Scheper, Jeanelle 19 St. Lucia 1.87mC 6-01.50
1.60 1.65 1.70 1.73 1.76 1.78 1.80 1.82 1.84 1.87 1.92
P P P P XO XO O P XO XO XXX
2 Jones, Akela 18 Barbados 1.80m 5-10.75
1.60 1.65 1.70 1.73 1.76 1.78 1.80 1.82 1.84
P P P O P O O P XXX
3 Lafond, Thea 19 Dominica J1.80m 5-10.75
1.60 1.65 1.70 1.73 1.76 1.78 1.80 1.82
O O O XO XO XXO XXO XXX
4 Morgan, Safia 17 Jamaica 1.76m 5-09.25
1.60 1.65 1.70 1.73 1.76 1.78
O O O XO XO XXX
5 Gijsbertha, Sharyanne 18 Curacao 1.70m 5-07.00
1.60 1.65 1.70 1.73
O XO O XXX
6 Nalty, Ashleigh 19 Cayman J1.70m 5-07.00
1.60 1.65 1.70 1.73
P O XXO XXX
7 Joseph, Vernica 17 St. Kitts & Nevis 1.65m 5-05.00
1.60 1.65 1.70
XO O XXX
8 Galon, Deborah 17 Suriname 1.60m 5-03.00
1.60 1.65
O XXX
9 Strachan, Andriel 18 Bahamas J1.60m 5-03.00
1.60 1.65
XXO XXX

Girls Javelin Throw 600gms UNDER 20
==========================================================================
Finals
1 Sandrine, Mezin 19 Martinique 43.97m 144-03
43.97m 39.65m 43.49m FOUL 41.20m 37.06m
2 Gumbs, Tynelle 17 British Virgin I 35.74m 117-03
31.47m FOUL 35.74m FOUL 33.42m 34.48m
3 Douglas, Charissa 17 Suriname 35.67m 117-00
34.06m 32.89m 33.37m FOUL 34.56m 35.67m
4 Marshall-Paul, Alexandri 19 Bahamas 35.52m 116-06
FOUL FOUL 30.78m 30.20m 31.88m 35.52m
5 Murray, Cherisse 19 Trinidad & Tobago 34.14m 112-00
34.14m 33.07m 29.71m 31.81m 33.86m 29.29m

Boys Long Jump UNDER 17
===============================================================================
Finals
1 Wright, Andwuelle 16 Trinidad & Tobago 7.29m NWI 23-11.00
FOUL(1.7) 6.73m(2.4) 6.89m(2.7) 7.29m(NWI) 7.15m(NWI) 6.79m(NWI)
2 James, Ajani 16 Jamaica 7.20m 3.2 23-07.50
6.40m(3.5) 7.11m(1.5) 6.90m(3.8) 7.17m(3.1) 7.17m(1.6) 7.20m(3.2)
3 Richards, Che 16 Trinidad & Tobago 7.01m 4.2 23-00.00
6.83m(2.6) FOUL(3.8) 6.95m(2.5) 7.01m(4.2) 6.85m(2.9) 6.93m(5.3)
4 Jackson-Chin, Roje 16 Jamaica 6.93m 2.8 22-09.00
6.49m(3.0) 6.93m(2.8) 6.63m(2.9) 6.42m(3.1)
5 Guillaume, Paquet 16 Guadeloupe 6.78m 2.1 22-03.00
FOUL(2.7) FOUL(2.7) 6.78m(2.1) FOUL(3.5) FOUL(2.4) FOUL(3.0)
6 Mullings, Ken 16 Bahamas 6.71m 2.2 22-00.25
FOUL(4.2) 6.58m(3.4) 6.62m(2.5) FOUL(2.3) 6.71m(2.2) 6.64m(2.0)
7 Pika, Dean 16 Suriname J6.71m 3.8 22-00.25
6.62m(2.2) FOUL(5.6) FOUL(3.1) 6.47m(3.2) 6.71m(3.8) FOUL(3.9)
8 Fleurissaint, Dieuferson 16 Haiti 6.42m 2.6 21-00.75
6.42m(2.6) 6.12m(3.2) FOUL(2.3) 5.88m(NWI) FOUL 6.11m(NWI)
9 Phillips, Eathan 16 Bermuda 6.25m 3.2 20-06.25
FOUL(2.6) 6.25m(3.2) 6.00m(2.3)
10 Rolle, Therico 15 Bahamas 6.17m 4.5 20-03.00
FOUL(2.7) 6.17m(4.5) 6.14m(1.8)
11 Koc, Reginald 16 Aruba 6.06m 4.7 19-10.75
6.06m(4.7) 5.90m(2.3) 5.73m(1.7)
12 Jean, Stanley 16 Turks & Caicos 5.73m 1.4 18-09.75
FOUL(2.1) 5.48m(1.5) 5.73m(1.4)

Boys Shot Put 6.0kg UNDER 20
==========================================================================
Finals
1 Romeo, Hezekiel 19 Trinidad & Tobago 18.66m 61-02.75
17.82m 18.14m 18.19m 18.03m 18.12m 18.66m
2 Dacosta, Chadrick 19 Jamaica 18.42m 60-05.25
15.11m 16.20m 18.24m 16.40m FOUL 18.42m
3 Henry, Eldred 19 British Virgin I 18.01m 59-01.25
FOUL FOUL 15.56m 18.01m 17.61m 15.84m
4 Dacres, Fredrick 19 Jamaica 17.23m 56-06.50
FOUL 16.06m 15.40m 17.18m 17.04m 17.23m
5 Whitehall, Tristan 19 Barbados 17.02m 55-10.25
16.40m 14.59m FOUL 17.02m FOUL FOUL
6 Williams, Kenejah 17 Trinidad & Tobago 16.15m 53-00.00
16.10m FOUL 15.94m 15.84m 16.15m FOUL
7 Burrows, Gerrard 19 Bahamas 15.20m 49-10.50
14.64m 14.65m 14.85m 15.20m 15.16m FOUL
8 Maycock, Drexel 17 Bahamas 14.79m 48-06.25
FOUL 14.79m 14.68m 14.39m FOUL FOUL
9 Carbon, Bradley 19 US Virgin Islands 10.44m 34-03.00
10.28m 10.11m 10.44m

Girls Triple Jump UNDER 17
===============================================================================
Finals
1 Yanis, David 16 Guadeloupe 12.52m 3.6 41-01.00
12.37m(3.7) 12.52m(3.6) 12.06m(2.1) 12.11m(-0.0) 12.22m(-2.6) 12.52m(-1.2)
2 Kerr, Britny 16 Jamaica 12.43m 2.9 40-09.50
11.85m(4.5) 12.43m(2.9) 11.84m(1.6) 12.14m(2.1) 11.59m(-3.0) 11.98m(-3.5)
3 Boorie, Fidella 16 Suriname 11.98m 6.1 39-03.75
11.98m(6.1) 11.95m(3.9) 11.72m(1.4) 11.73m(2.8) 11.38m(-2.7) 11.60m(-1.9)
4 Maeva, Phesor 16 Guadeloupe 11.65m 4.7 38-02.75
11.58m(5.8) 11.65m(4.7) 11.29m(3.9) 11.63m(2.8) 11.13m(-2.7) 11.48m(-1.4)
5 Joseph, Anais 16 French Guiana 11.56m 4.7 37-11.25
11.56m(4.7) 11.39m(5.8) 11.35m(3.0) 11.27m(4.3) FOUL 11.18m(1.2)
6 Sutherland, Jasmine 15 Bahamas 11.53m 2.6 37-10.00
11.08m(0.8) 11.37m(4.0) 11.53m(2.6) 11.37m(2.5) 11.11m(-1.0) 11.13m(-1.7)
7 Penn, Kala 15 British Virgin I 11.36m 2.6 37-03.25
10.80m(3.7) 11.36m(2.6) 11.18m(1.8) 11.13m(1.0) 11.12m(0.2) 10.17m(-1.3)
8 Sands, Bria 16 Bahamas 11.19m 2.6 36-08.50
10.82m(2.2) 10.38m(3.1) 11.09m(2.9) 11.19m(2.6) 10.69m(1.7) 10.45m(-2.8)
9 Montet, Chrislene 15 French Guiana 11.02m 4.4 36-02.00
10.83m(4.6) 11.02m(4.4) 11.00m(2.8)
10 Gordon, Krystahl 15 US Virgin Islands 10.26m 3.9 33-08.00
10.12m(1.9) 10.03m(3.2) 10.26m(3.9)

Boys Triple Jump UNDER 20
===============================================================================
Finals
1 Pullen, Clive 19 Jamaica 15.44m 1.5 50-08.00
15.44m(1.5) 14.79m(-2.4) FOUL(-1.8) FOUL(-1.3)
2 Greaves, Charles 19 Barbados 15.26m -1.7 50-00.75
13.46m(2.9) 14.14m(-3.1) 14.73m(-1.9) 14.61m(-1.6) 14.78m(-1.3) 15.26m(-1.7)
3 Edwards, Akeel 19 Trinidad & Tobago 14.99m -1.4 49-02.25
FOUL(1.9) FOUL(-2.0) 14.99m(-1.4) 14.89m(-2.5) 13.66m(-5.7) 13.98m(-1.9)
4 Robinson, Demar 19 Jamaica 14.92m -0.9 48-11.50
14.91m(-2.3) 14.92m(-0.9) 14.68m(-2.3) 14.87m(-1.0) 14.79m(-1.6) 14.77m(-0.6)
5 Donowa, Justin 17 Bermuda J14.92m -1.7 48-11.50
14.92m(-1.7) FOUL(0.3) FOUL(-0.3) 13.81m(-1.5)
6 Rock, Shamar 18 Barbados 14.41m -2.2 47-03.50
FOUL(-2.3) 14.11m(-0.7) 14.41m(-2.2) 14.19m(-2.0) 14.11m(-3.5) 14.03m(-3.9)
7 Butler, Ashton 18 Bahamas 14.38m -1.6 47-02.25
FOUL(-1.3) FOUL(-0.9) 14.34m(-0.9) 14.38m(-1.6) FOUL(-3.8) 13.36m(-3.1)
8 Culmer, Kaiwan 17 Bahamas 14.26m -1.3 46-09.50
14.22m(-0.6) 14.26m(-1.3) 13.81m(-1.3) FOUL(-1.1) 13.70m(-3.1)
9 Glanny, Dimitri 17 Martinique 13.84m -1.8 45-05.00
FOUL(1.6) 13.35m(-3.8) 13.84m(-1.8)

Boys Discus Throw 1.5kg UNDER 17
==========================================================================
Finals
1 McCarthy, Vashon 16 Jamaica 48.37m 158-08
43.05m FOUL 35.16m 43.85m 48.37m FOUL
2 Lawrence, Sanjae 16 Jamaica 48.26m 158-04
45.73m 45.10m 47.49m FOUL 47.90m 48.26m
3 Mathieu, Badof 16 Guadeloupe 41.51m 136-02
39.88m 36.20m FOUL FOUL 41.51m FOUL
4 Adderley, Perry 15 Bahamas 39.27m 128-10
34.44m FOUL 39.27m FOUL 31.95m FOUL
5 Joseph, Avery 16 US Virgin Islands 32.53m 106-09
28.03m FOUL 25.48m 26.29m 32.53m FOUL
6 Gardiner, Omel 16 Turks & Caicos 30.09m 98-09
28.52m 25.35m FOUL 30.09m 28.79m 24.29m

Nine Jamaicans tested ahead of 2013 Carifta Games

NASSAU, Bahamas (Sporting Alert) — Following the astonishing record breaking performances at the 2013 Jamaica Boys and Girls High School Champs earlier this month, nine athletes from the nation have been tested ahead of this weekend’s CARIFTA Games in the Bahamas.

The Jamaican athletes, who arrived in Nassau less than 24 hours ago, were tested early Friday morning before the opening event at the 2013 Carifta Games on Saturday.

According to reports, five male and four female athletes competing on the track and in the field events, were tested.

The athletes tested on the boys’ side were World Junior and Youth discus gold medallist Fedrick Dacres, high jumper Christoffe Bryan, triple and long jumper Clive Pullen, as well as sprinters Javon Francis, who will compete in the 400metres and World Youth 100m champion Odail Todd.

On the girls’ side, quarter-milers Chrisann Gordon, 100m sprinter Monique Spencer, 200m specialist Shericka Jackson and middle distance runner Simoya Campbell were tested.

Meanwhile, sprinter Michael O’Hara will miss the event at the Thomas A Robinson Stadium after coming down with the chicken pox. The sprinter was the hot favourite to win the Under-20 boys 200m, following his flashy 20.64 seconds at the Boys and Girls Champs.

Todd will take his place.

The 2013 Carifta Games open on Friday with the first event schedule for Saturday.

A total of 30 records were broken at the five day high school championships.

To send email correction or further classifications, please shoot us an email at lcummings [at] world-track.org.

Area high school qualifying for the 105th Millrose Games

New York, N.Y. - High school qualifying for the 105th Millrose Games takes center stage as Wednesday’s Millrose Trials at the Armory’s New Balance Track & Field Center will yield the majority of the high school and youth participants for the February 11 showcase.

The top two milers in each the boys’ and girls’ races at the Trials will guarantee a position in the elite field along with four boys and four girls who have secured their spots.

In addition to the New Balance High School Girls’ Mile and the Larry Byrne Boys’ High School Mile Presented by New Balance, other high school events at the Millrose Games will be the 4x400m, 4x800m and sprint medley relays, 55m dashes and the weight throw.

WHAT:     2012 Millrose Trials

WHO:    Athletes from all five boroughs, suburban New York, Long Island and New Jersey will be looking for automatic berths. Young runners will be vying to earn spots as well as youth races are slated for both the 4x200m relay and the Fastest Kid on the Block  55m dash. The Millrose Trials will be broadcast live from 4-8:30 p.m. on Wednesday.

Please go to www.armorytrack.com/Meet/26/The-Millrose-Games-Trials for full schedule.

WHEN:     Wednesday, January 11, 2012, 4-8:30 P.M.

WHERE:  Armory New Balance Track & Field Center at 216 Fort Washington Avenue

between 168 and 169th Streets.

To send email correction or further classifications, please shoot us an email at lcummings [at] world-track.org.

Kirani James thrilled to be compared with Bolt, but wants his own

By Gary Smith, World-Track

BRESSANONE, Italy — Grenada’s rising star Kirani James says he is thrilled at being mentioned as the same quality as Jamaican sprint marvel Usain Bolt, but wants to write his own history.

kiranijamesJames struck the eyes of the leading analysts at the World Youth in Bressanone with only his very first performance.

And by the time he won the 400m half-way at the championships, the Grenadian was already being compared to Bolt, who also had a fruitful Youth and Junior career before transferring the same form at the senior level.

But while being honoured to be labelled "as the next Usain Bolt," James will only be satisfied if he can create his own landmarks.
"It is an honour for me to be compared to Usain Bolt, but I want to write my own history," said James, who ran a faster time than Bolt’s best over the 400m at the same age.

"I am proud to come from the Caribbean because we don’t have many resources.

"Bressanone is too cold for me and I still have to get used to the altitude," he mentioned in reference to the change in conditions. "I would like to come back and ski."

As expected, James was one of the stars at the World Youth Championships that concluded on Sunday.

After running six rounds of races, the 16-year-old was rewarded with two gold medals and two personal best, in addition to his championships record.

He won the 400m on Friday with a championship best of 45.24secs and retuned Sunday evening to complete the 200 and 400m double with a personal best run of 21.05seconds over the half-lap.

James was hoping to get close to Bolt’s event record of 20.40secs, but although he was distance away from the mark, he was delighted to with his performance.

"I am thrilled and happy. I did my best," a tired James said after the race.

"I don’t have a role model although Michael Johnson was a great athlete."

James, Williams double up – World Youth Champs conclude

Bressanone/Brixen – A record number of 46 countries won medals at the 6th IAAF World Youth Championships here in Bressanone to conclude an exceptional edition of the 5-day competition.

Individually, Grenada’s Kirani James and Great Britain’s Jodie Williams were the best performers with two individual gold medals each , a new Championship record for James and new World leading times for Williams.

15-year-old Williams became only the second ever Youth to accomplish the sprint double – and the first ever girl – following compatriot Harry Aikines-Aryeetey who won the 100 and 200 at the Marrakech edition of the competition in 2005.

The 16-year-old who had already grabbed two silver medals, one in Ostrava’s World Youths and one at Bydgoszcz’ World Juniors last year, James has doubled his take in the space of five days. He won the 200m in a personal best of 21.05sec, way off Usain Bolt’s record of 20.40secs……READ MORE