Tag Archives: Dimitri

Complete Results From Carifta Games – Day 2

Results from day 2 of the 39th Carifta Games currently taking place in Cayman Islands. On Sunday’s second day of competition – Jamaica was once again dominant as they captured several gold medals – including golds in three of the four sprint relays.

In the sprints also, Odane Skeen posted 21.04 seconds to be the fastest competitor over the 200m, although he is still running in the U17 division.

Grenadian super star Kirani James and Jamaica’s Julian Forte top the U20 boys list of runners going into the final on Monday.

200m Heats
U17
Heat 1 Preliminaries Wind: 0.5 1 Skeen, Odane 94 Jamaica 21.04Q 2 Monroe, Julian 94 Bahamas 22.13Q 3 Smith, Teray 94 Turks & Caicos 22.39 4 Delin, Yann- Olivier 94 Martinique 22.97 5 Tuitt, Dion 94 Montserrat 23.38 6 Stevens, Shaquoy 94 I.V.B. 24.22

Heat 2 Preliminaries Wind: 0.8 1 Sandy, Darvin 94 Trinidad & Tobago 21.93Q 2 Walsh, Tahir Antigua & Barbuda 22.12Q 3 Cash, James 94 Bahamas 22.24q 4 Bertin- Maurice, Stephan 94 Guadeloupe 22.63 5 Reid, Rajay 94 Cayman Islands 24.05

Heat 3 Preliminaries Wind: 1.5 1 Place, Jeneko 94 Bermuda 21.48Q 1 Todd, Odail 94 Jamaica 21.48Q 3 Douglas, Nicholas 96 Trinidad & Tobago 22.12q 4 Greene, Cejhae Antigua & Barbuda 22.78 5 Long, Troy 94 Cayman Islands 22.92

U20

400m Hurdles
U17
1 Newbold, Stephen 94 Bahamas 52.75C 2 Maloney, Tramaine 94 Barbados 53.87 3 Scantlebuty, Dario 95 Barbados 56.26 4 Smith, Jermaine 94 Bahamas 57.75 5 Street, Sadeki 94 Jamaica 58.03 6 Bonaparte, Wayne 94 Trinidad & Tobago 59.57

400m Hurdles
U20
1 Gordon, Jehue 91 Trinidad & Tobago 49.76C 2 Extol, Dwayne 91 Jamaica 51.50 3 Brunside, Nejmi 92 Bahamas 52.23 4 Williams, Nolan 92 Jamaica 53.70 5 Bourgeois, Gerald 91 Martinique 54.15 6 Miguel, Shane 91 Trinidad & Tobago 1:04.89

4x100m
U17
1 Jamaica ‘A’ 41.62 1) Graham, Omar 2) Skeen, Odane 94 3) Todd, Odail 94 4) Dennis, Davian 94 2 Bahamas ‘A’ 42.00 1) Davis, Delano 95 2) Farrington, Anthony 94 3) Cash, James 94 4) Monroe, Julian 94 3 Trinidad & Tobago ‘A’ 42.26 1) Mullings, Breon 95 2) Taffe, Ayodele 94 3) Douglas, Nicholas 96 4) Constantine, John- Mark 95 4 Cayman Islands ‘A’ 44.06 1) Chambers, Dimitri 95 2) Long, Troy 94 3) Reid, Rajay 94 4) Henry, Rejaun 94 — Bermuda ‘A’ DQ Rule 170.7 1) Simmons, Blaine 94 2) Clarke, Scott 94 3) Emery, Daniel 94 4) Place, Jeneko 94

4x100m
U20
1 Jamaica ‘A’ 40.10 1) Brady, Bernard 91 2) Bailey- Cole, Kemar 92 3) Forte, Julian 93 4) Tomlinson, Brandon 91 2 Trinidad & Tobago ‘A’ 40.41 1) Benjamin, Christian 92 2) Cox, Sabian 91 3) Holder, Jonathon 93 4) Allsop, Shermund 91 3 Bahamas ‘A’ 40.99 1) Rolle, Javon 93 2) MACKEY, Trevorvano 92 3) Hinsey, Ulysses 92 4) Jones, Geno 92 4 Cayman Islands ‘A’ 41.57 1) Baker, Lloyd 92 2) Suberan, Joseph 91 3) Perrin, Andrew 92 4) Forbes, Mitchell 91 5 Netherlands Antilles ‘A’ 41.96 1) Sirberie, Quentin 93 2) Van Lamoen, Rachmil 91 3) Troeman, Jairo 91 4) Paulina, Hensley 93 6 Martinique ‘A’ 41.99 1) Bolosier, Ulrick 91 2) Michalet, Victor 92 3) Bourgeois, Gerald 91 4) Michalet, Vincent 92 — Barbados ‘A’ DNF 1) Forde, Tyrell 92 2) Davis, Christopher 91 3) Swift, Greggmar 91 4) Greaves, Shakeim 91

OPEN
3000m
1 London, Mark 94 Trinidad & Tobago 9:10.12 2 Landeau, Nicholas 95 Trinidad & Tobago 9:10.80 3 Lee, Aaron 94 Jamaica 9:23.00 4 Mouchette, Juma 94 Bermuda 9:26.92 5 Pancrate, Mathias 94 Martinique 9:29.21 6 Creighton, Kameron 94 Bermuda 9:31.53 7 Blackman, Rachid 94 Barbados 9:33.30 8 Von Kirchenheim, Tristan 94 Cayman Islands 10:06.05 9 Young, Darron Bahamas 10:08.56

High Jump
U17
1 Wright, Ashani 94 Jamaica 1.98m 2 Otuoney, Ifeanyichuklou 94 Turks & Caicos 1.98m 3 Pullen, Clive 94 Jamaica 1.85m 4 Boeldak, Dudley 95 N. Antilles 1.80m 4 Edwards, Akeel 94 Trinidad & Tobago 1.80m 6 Cesar, Nicholon 96 Trinidad & Tobago 1.80m 7 Carter, Daley 94 Barbados 1.80m 8 Agenor, Gino 94 Turks & Caicos 1.75m 9 Cadogan, Parrish 94 Guyana 1.70m

Pole Vault
1 Dobson, Devon Jamaica 4.20m 2 Roker, Teran 92 Bahamas 3.60m 3 Edwards, Shem 93 St. Lucia 3.40m 4 Fletcher, Julien 91 Trinidad & Tobago 3.40m

Javelin
U20
1 Wallcott, Kershorn 93 Trinidad & Tobago 63.41m 2 Jones, John 92 Barbados 63.24m 3 Bazil, Andre’ 91 Donminica 60.24m 4 Adderley, Tre 93 Bahamas 51.74m 5 Skerritt, Jeffrey Antigua & Barbuda 51.45m 6 Terry, Mauricio 93 Cayman Islands 48.39m 7 Prospere, Emmish 92 St. Lucia 46.89m

Discus
U17
1 Decosta, Chadrick 94 Jamaica 16.99mCR 2 Ford, Kashif 94 Jamaica 16.32m 3 Romeo, Hezekiel 94 Trinidad & Tobago 16.18m 4 Creedland, Eric 94 Grenada 15.35m 5 Worrell, Shervorne 95 Trinidad & Tobago 14.85m 6 Wilkinson, Lonzo 94 St. Kitts & Nevis 14.76m 7 Whitehall, Tristan 94 Barbados 14.45m 8 Morris, Antonie 94 Barbados 13.11m 9 Felicite, Mathieu 94 Martinique 12.35m 10 Frederick, Andrew 94 Cayman Islands 12.09m 11 Kellyvernon, Reynaldo 94 Cayman Islands 11.32m 12 Cepisul, Kenny 95 Martinique 11.09m

WOMEN

200m Finalists
U17
Heat 1 Preliminaries Wind: 4.3 1 Jackson, Shericka 94 Jamaica 23.81Q 2 Husbands, Shavonne 94 Barbados 24.32Q 3 Etienne, Marvar 94 Bahamas 24.54q 4 Jeffers, Derisha 95 Guadeloupe 24.78 5 Cummiings, Ayoka 95 Trinidad & Tobago 25.17 6 Carto, Tiffany 94 Guyana 25.44

Heat 2 Preliminaries Wind: 1.7 1 Van Der Vlott, Ramona 94 Suriname 24.80Q 2 Murray, Onika 94 Trinidad & Tobago 24.88Q 3 Gabriel, Luan 96 Donminica 24.98 4 McLean, Melinda 95 Cayman Islands 25.00 5 Bellefleur, Jenny 97 Haiti 25.38 25.371 6 Mirabel, Laetitia 95 Martinique 25.38 25.375 7 Soanes, Shanel 94 U.S.V.I. 26.17

Heat 3 Preliminaries Wind: 1.9 1 Cameron, Saqukine 96 Jamaica 23.84Q 2 Fortune, Lucy 94 Grenada 24.47Q 3 Morrison, Chantelle 94 Cayman Islands 24.57q 4 Taylor, Verlyn 95 St. Lucia 25.63 5 Nedd, Jelissa 96 Aruba 25.75 6 Whyte, Makeya 96 Bahamas 26.04

U20
Heat 1 Preliminaries Wind: 2.1 1 Ahye, Michelle- Lee 92 Trinidad & Tobago 23.71Q 2 Gilbert, Diandre 91 Jamaica 23.72Q 3 Gaither, Tynia 93 Bahamas 23.78Q 4 Clark, Danielle 92 Suriname 24.49q 5 Alcindor, Evyna 92 Martinique 25.87 6 Mitchell, Pernell 91 St. Lucia 26.06

Heat 2 Preliminaries Wind: 3.9 1 Peter, Allison 92 U.S.V.I. 23.41Q 2 Strachan, Anthonique 93 Bahamas 24.02Q 3 Ellington, Yanique 92 Jamaica 24.06Q 4 Dumoy, T’Keyah 91 Trinidad & Tobago 24.20q 5 John, Nickhelia 92 Grenada 25.10 6 Guion- Firmin, Audilia 92 Martinique 25.46 7 Leonce, Sharnique 93 St. Lucia 25.82

OPEN
3000m
1 MC Laughlin, Aleitha 95 Jamaica 10:41.28 2 Nickle, Sharlene 91 Jamaica 10:43.61 3 Bean, Taylor- Ashley 93 Bermuda 10:47.84 4 Berry, Ashley 92 Bermuda 10:55.29 5 Toemere, Ilsida 91 Suriname 11:07.56 6 Vrolyk, Jennelaine 93 Aruba 11:50.11

300m Hurdles
U17
1 Spann, Kernesha 94 Trinidad & Tobago 42.16 2 Fancis, Shenel 94 Jamaica 42.51 3 Green, Kimone 95 Jamaica 42.62 4 Miller, Shaynae 94 Bahamas 43.35 5 Seymour, Pedrya 95 Bahamas 44.48 6 Hall, Shakera 94 Barbados 45.13 7 Gaza, Raida 95 Guadeloupe 47.20

400m Hurdles
U20
1 Tracey, Ristananna 92 Jamaica 58.58 2 Dowie, Daniele 92 Jamaica 59.09 3 Cumberbatch, Gabriela 93 Trinidad & Tobago 59.84 4 MC Knight, Sparkle 91 Trinidad & Tobago 59.87 5 Mullings, Tess 91 Bahamas 1:02.61 6 King, Deseee 92 U.S.V.I. 1:02.84 7 Greenidge, Sade Mariah 93 Barbados 1:02.91 8 Burnside, Deshana 91 Bahamas 1:05.52

4x100m
U20
1 Trinidad & Tobago ‘A’ 45.06 1) Mason, Sha-Shauna 91 2) Ahye, Michelle- Lee 92 3) Cumberbatch, Gabriela 93 4) Dumoy, T’Keyah 91 2 Bahamas ‘A’ 45.59 1) Robinson, V’ Alonee 92 2) Strachan, Anthonique 93 3) Brown, Rashan 93 4) Gaither, Tynia 93 3 Jamaica ‘A’ 45.69 1) Ellington, Yanique 92 2) Campbell, Antonique 91 3) Williams, Danielle 92 4) Gilbert, Diandre 91 4 Martinique ‘A’ 46.62 1) Alcindor, Evyna 92 2) Guion- Firmin, Audilia 92 3) Daveiga, Audilia 92 4) Adelaide, Stessy 93

4x100m
U17
1 Jamaica ‘A’ 45.98 1) Johnson, Channiel 95 2) Dallas, Kadisha 95 3) Cameron, Saqukine 96 4) Jackson, Shericka 94 2 Barbados ‘A’ 46.66 1) Taylor, Akela 95 2) Jones, Akela 94 3) Hall, Shakera 94 4) Husbands, Shavonne 94 3 Bahamas ‘A’ 46.85 1) Charlton, Devynne 95 2) Miller, Shaynae 94 3) Seymour, Pedrya 95 4) Etienne, Marvar 94 4 Trinidad & Tobago ‘A’ 47.50 1) Wickham, Lisa 94 2) Alexander, Janae 95 3) Cummiings, Ayoka 95 4) Murray, Onika 94 — Cayman Islands ‘A’ DNF 1) Connolly, Danielle 95 2) Dixon, Kristen 94 3) McLean, Melinda 95 4) Nalty, Ashleigh 94

Long Jump
U17
1 Porter, Chanice 94 Jamaica 5.64m NWI 2 James, Opal 95 Jamaica 5.47m NWI 3 Schaeper, Janelle 94 St. Lucia 5.28m NWI 4 Jones, Akela 94 Barbados 5.26m NWI 5 Nalty, Ashleigh 94 Cayman Islands 5.23m NWI 6 Gibson, Dannielle 96 Bahamas 5.22m NWI 7 Emmanuel, Elodie 95 Guadeloupe 5.08m NWI 8 Joseph, Joseann 96 Trinidad & Tobago 4.45m NWI

Triple Jump
U20
1 Sandisha, Antoine St. Lucia 12.64m 2.1 2 Farquharson, Rochelle 93 Jamaica 12.54m 0.8 3 Outerbridge, Alison 92 Bermuda 12.10m 0.3 4 Cambrone, Ericka 91 Guadeloupe 11.99m 2.4