Connect with us

Hi, what are you looking for?

Digital Results

Complete results from Bydgoszcz IX European Athletics Festival

BYDGOSZCZ, Poland — Complete results from the IX European Athletics Festival in Bydgoszcz IAAF Area meetings in Bydgoszcz on Wednesday June 10.

Men

100 m
Race A Wind: -2.8
1 Kim Collins SKN10.48
2 Paul Hession IRL 10.55
3 Roberto Donati ITA 10.63
4 Jacek Roszko POL 10.66
5 Ryan Scott GBR 10.69
6 Michal Bielczyk POL 10.93

200 m Wind: -0.9
1 Paul Hession IRL 20.73
2 Brian Dzingai ZIM 20.83
3 Kristof Beyens BEL 20.87
4 Kim Collins SKN 21.00
5 Kamil Krynski POL 21.12
6 Piotr Wiaderek POL 21.50

800 m
Race A
1 Marcin Lewandowski POL 1:46.04
2 Adam Kszczot POL 1:46.43
3 Jakub Holuša CZE 1:47.30
4 Gilbert Kipchoge KEN 1:47.64
5 Pawel Czapiewski POL 1:47.65
6 Geoffrey Kibet KEN 1:48.00
7 Yuriy Koldin RUS 1:48.30
8 Piotr Dabrowski POL 1:48.33
9 Oleksandr Borysyuk UKR 1:49.22
10 Miroslav Kaplan CZE 1:49.70

3000 m steeple
1 Tareq Mubarak Taher BRN 8:14.02
2 Elijah Chelimo KEN 8:15.00
3 Richard Matelong KEN 8:17.18
4 Patrick Langat KEN 8:22.30
5 Tomasz Szymkowiak POL 8:25.98
6 Per Jacobsen SWE 8:31.29
7 Vadym Slobodenyuk UKR 8:36.32
8 Mariusz Gizynski POL 8:41.83
9 Hubert Pokrop POL 8:44.84
10 Krystian Zalewski POL 8:47.76

110 m hurdles Wind: -1.3
1 David Payne USA 13.30
2 Dexter Faulk USA 13.32
3 Dwight Thomas JAM 13.57
4 Maurice Wignall JA 13.58
5 Igor Peremota RUS 13.70
6 Ty Akins USA 13.75
7 William Sharman GBR 13.79
8 Maciej Giza POL 14.45
9 Roman Baranov UKR 14.92

400 m hurdles
Race A
1 LJ van Zyl RSA 48.71
2 David Greene GBR 48.71
3 Danny McFarlane JAM 48.80
4 Félix Sánchez DOM 49.27
5 Aleksandr Derevyagin RUS 49.79
6 LaRon Bennett USA 49.85
7 Marek Plawgo POL 50.19
8 Adam Kunkel CAN 51.40
9 Richard Yates GBR 53.53

Pole vault
1 Lukasz Michalski POL 5.71
2 Igor Pavlov RUS 5.56 SB
3 Leonid Andreyev UZB 5.56
4 Viktor Chistyakov RUS 5.36 SB
5 Danny Ecker GER 5.36
5 Alexander Straub GER 5.36
7 Steven Lewis GBR 5.36 SB
8 Tim Lobinger GER 5.26
9 Malte Mohr GER5.26

Shot
1 Tomasz Majewski POL 21.09
2 Reese Hoffa USA 20.77
3 Pavel Sofyin RUS 20.18
4 Peter Sack GER 19.82
5 Anton Lyuboslavskiy RUS 19.73
6 Jakub Giza POL 19.73
7 Pavel Lyzhyn BLR 19.73
8 Lajos Kürthy HUN 19.44
9 Dorian Scott JAM 19.33

Discus
1 Gerd Kanter EST 66.20
2 Piotr Malachowski POL 66.02
3 Robert Harting GER 64.62
4 Zoltán Kõvágó HUN 64.11
5 Bogdan Pishchalnikov RUS 64.04
6 Erik Cadée NED 61.16
7 Märt Israel EST 61.06
9 Robert Urbanek POL 59.48
10 Angus McInroy GBR 51.72

Hammer
1 Krisztián Pars HUN 80.19
2 Primož Kozmus SLO 79.94
3 Dilshod Nazarov TJK 77.27
4 Markus Esser GER 77.18
5 Aleksey Zagornyi RUS 76.39
6 Szymon Ziólkowski POL 75.27
7 Libor Charfreitag SVK 74.48
8 Maciej Palyszko POL 73.02
9 Mark Dry GBR 65.65
10 Pawel Fajdek POL 64.54

4 x 100 m
1 Polska U23 POL 39.63
2 Polska U23 POL 40.48
3 Polska U23 POL 40.81
4 BLR 41.84

Women

100 m
Race A Wind: -4.0
1 Laverne Jones-Ferrette ISV 11.50
2 Cydonie Mothersill-Modibo CAY 11.72 SB
3 Joice Maduaka GBR 11.79
4 Yelizaveta Bryzhina UKR 11.80
5 Aksana Drahun BLR 11.88
6 Derval O’Rourke IRL 11.89
Stephanie Durst USA 11.4.82 DQ

200 m Wind: -1.9
1 Stephanie Durst USA 22.85
2 Laverne Jones-Ferrette ISV 23.08
3 Cydonie Mothersill-Modibo CAY 23.36
4 Joice Maduaka GBR 23.45
5 Yelizaveta Bryzhina UKR 23.61
6 Weronika Wedler POL 23.98
7 Monika Bejnar POL 24.07
8 Anna Kielbasinska POL 24.11
9 Milena Pedziwiatr POL 24.75

800 m
Race A
1 Svetlana Klyuka RUS 2:01.22
2 Tamara Tverdostup UKR 2:01.32
3 Irina Krakoviak LTU 2:01.50
4 Anna Rostkowska POL 2:02.26
5 Egle Balciunaite LTU 2:02.28
6 Renata Plis POL 2:02.63
7 Angelika Cichocka POL 2:03.24
8 Lidia Chojecka POL 2:03.54
9 Joanna Kus POL 2:04.32

3000 m steeple
1 Yuliya Zarudneva RUS 9:23.23
2 Ruth Bisibori KEN 9:25.37
3 Halima Hassen ETH 9:36.86
4 Netsanet Achamo ETH 9:40.83
5 Katarzyna Kowalska POL 9:44.07
6 Cristina Casandra ROU 9:49.26
7 Julia Hiller GER 10:04.41
8 Agnieszka Pietsch POL 10:14.23 SB
9 Anna Wojna POL 10:22.70 PB
10 Anna Wojtulewicz POL 10:35.69

100 m hurdles
Race A Wind: -1.2
1 Michelle Perry USA 12.86
2 Lacena Golding-Clarke JAM 13.07
3 Danielle Carruthers USA 13.18
4 Yvette Lewis USA 13.32
5 Derval O’Rourke IRL 13.35
6 Eline Berings BEL 13.51
7 Joanna Kocielnik POL 13.57
8 Sarah Claxton GBR13.64

400 m hurdles
Race A
1 Anastasiya Rabchenyuk UKR 55.41
2 Anna Jesien POL 55.67
3 Irina Obedina RUS 56.60
4 Shevon Stoddart JAM 56.96
5 Sara Petersen DEN 57.66
6 Michelle Carey IRL 57.81

High jump
1 Yelena Slesarenko RUS 1.90
2 Deirdre Ryan IRL 1.85
2 Kamila Stepaniuk POL 1.85
2 Karolina Blazej POL 1.85
5 Julia Hartmann GER 1.85
6 Barbora Laláková CZE 1.85
6 Karolina Gronau POL 1.85

Triple jump
1 Anna Pyatykh RUS 14.41m
2 Malgorzata Trybanska POL 14.04m
3 Anastasiya Taranova-Potapova RUS 13.77m
4 Martina Šestáková CZE 13.58m
5 Oleksandra Stadnyuk UKR 13.54m
6 Simona La Mantia ITA 13.38m
7 Aneta Sadach POL 13.35m
8 Liliana Zagacka POL 12.96m

4 x 100 m
1 Polska-juniorki POL 45.94
2 Polska-juniorki POL 46.13
3 Polska-juniorki POL 46.67
4 MKL Torun POL 48.74

Put together by a member of the World-Track and Field Website team members. This is usually done by an in house member with able assistance from someone or an agency reporting from outside.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

EDITOR'S PICKS

Main News

Host country Jamaica won an incredible 97 medals, including 47 golds to top the Carifta Games 2022 medal standings here at the National Stadium...

Main News

Day One order of events, live results and schedule for the 2022 CARIFTA Games at the National Stadium in Kingston, Jamaica, on Saturday, 16...

Main News

Order of events schedule and where to watch the 2022 Penn Relays. You can watch live streaming of Day 1 at the 2022 Penn...

Main News

Abby Steiner ran an impressive 22.05 and Christian Coleman clocked 19.92 to win 200m titles at the 2022 Kentucky Invitational on Friday (22). Follow...

Advertisement