Here is a list of the starters for Friday’s (July 24) first day of the two-day Aviva London Grand Prix track and field meeting at Crystal Palace. The race to see will definitely be the men’s 100m dash, which will feature Olympic champion and world record holder Aafa Powell and fellow countryman Asafa Powell.

100m
Aleen Bailey (JAM); Stephanie Durst (USA); Debbie Ferguson-McKenzie (BAH); Emily Freeman (GBR); Marshevet Hooker (USA); Laverne Jones (ISV); Bianca Knight (USA); Cydonie Mothersill (CAY)

400m Race 1
Christine Amertil (BAH); Shana Cox (USA); Monica Hargrove (USA); Tamsyn Lewis (AUS); Lee McConnell (GBR); Aliann Pompey (GUY); Nicola Sanders (GBR); Deedee Trotter (USA)

400m Race 2
Vicky Barr (GBR);  Joey Duck (GBR); Donna Fraser (GBR); Dawn Hunt (GBR); Henrietta Kodilinye Sims (GBR); Kelly Massey (GBR); Kim Wall (GBR); Monique Williams (NZL) 51.88

800m
Neisha Bernard Thomas (GRN); Treniere Clement (USA); Claire Gibson (GBR); Alysia Johnson (USA); Lucia Klocova (SVK); Yuliya Krevsun (UKR); Mayte Martinez (ESP); Jenny Meadows (GBR); Marilyn Okoro (GBR); Jemma Simpson (GBR); Maggie Vessey (USA)

High Jump
Amy Acuff (USA); Ruth Beitia (ESP); Nicole Forrester (CAN); Vicki Hubbard (GBR); Deirdre Ryan (IRL); Melanie Skotnik (FRA); Lavern Spencer (STL); Blanka Vlasic (CRO)

Pole Vault
Anna Battke (GER); Kate Dennison (GBR); Stacy Dragila (USA); Kristina Gadschiew (GER); Yelena Isinbayeva (RUS); Lacy Janson (USA); Chelsea Johnson (USA); Monica Pyrek (POL); Anna Rogowska (POL); Lisa Ryjikh (GER)

4x100m relay
BAHAMAS (BAH); BELGIUM (BEL); GERMANY (GER); GREAT BRITAIN & N.I. (GBR); GREAT BRITAIN & N.I. (GBR); UNITED STATES (USA); UNITED STATES (USA)

 

MEN

100m
Harry Aikines Aryeetey (GBR); Aaron Armstrong (TRI); Daniel Bailey (ANT); Yohan Blake (JAM); Usain Bolt (JAM); Tyrone Edgar (GBR); Rae Edwards (USA); James Ellington (GBR); Mark Jelks (USA); Mark Lewis-Francis (GBR); Travis Padgett (USA); Craig Pickering (GBR); Asafa Powell (JAM); Ivory Williams (USA); Simeon Williamson (GBR); Leevan Yearwood (GBR)

200m Race B
James Alaka (GBR); Leon Baptiste (GBR); Marco Cribari (SUI); Rikki Fifton (GBR); Richard Kilty (GBR); Jeffrey Lawal Balogun (GBR); Christian Malcolm (GBR); Marc Schneeberger (SUI)

800m
Adam Kszczot (POL); Damien Moss (GBR); Fabiano Pecanha (BRA); Miguel Quesada (ESP); Gary Reed (CAN); Michael Rimmer (GBR); Jeff Riseley (AUS); Nicholas Symmonds (USA)

5000m
Abdi Abdirahman (USA); Ahmad Hassan Abdullah (QAT); Bolota Asmerom (USA); Adrian Blincoe (NZL); Alistair Cragg (IRL); Mark Draper (GBR); Mo Farah (GBR); Shawn Forrest (AUS); Mike Kigen (KEN); Bernard Kiplagat (KEN); Ryan McLeod (GBR); David McNeill (AUS); Ed Moran (USA); Sammy Mutahi (KEN); Scot Overall (GBR); Stephen Pifer (USA); Saif Saaeed Shaheen (QAT); Chris Thompson (GBR)

110m hurdles
Tyrone Akins (USA); Ryan Brathwaite (BAR); Matthias Buhler (GER); Gianni Frankis (GBR); Antwon Hicks (USA); Allen Johnson (USA); Eric Mitchum (USA); David Payne (USA); Callum Priestley (GBR); Dayron Robles (CUB); Shamar Sands (BAH); William Sharman (GBR); Petr Svoboda (CZE); Kirk Thornton (USA); Andy Turner (GBR); Ryan Wilson (USA)

Triple Jump
Larry Achike (GBR); Nathan Douglas (GBR); David Giralt (CUB); Phillips Idowu (GBR); Randy Lewis (GRN); Brandon Roulhac (USA); Leevan Sands (BAH); Dmitrij Valukevic (SVK)

Shot Put
Dylan Armstrong (CAN); Ralf Bartels (GER); Christian Cantwell (USA); Reese Hoffa (USA); Kieren Kelly (GBR); Tomasz Majewski (POL); Scott Martin (AUS); Adam Nelson (USA); Dan Taylor (USA)

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.