By Mellissa Henry for World-Track

BERLIN — National champion and World leader Ariane Friedrich heads the list of athletes selected on Tuesday to represent Germany at next month IAAF World Championships.

Friedrich, who set a new German record of 2.06 metres last month at the IAAF Golden League meeting in Berlin – the same venue that will host the championships – is among 74 athletes, including reigning Hammer and Discus throw champions Betty Heidler and Franka Dietzsch, named for considerations for the August 15-23 event.

The final team, which German athletics officials said will likely rise to 85 athletes, will be announced after the DAK Athletics Gala on 2 August.

“We have at the present time, all athletes nominated for the A-standard have been met,” said German Athletics Federation Sports Director Juergen Mallow.

“We will not occupy all the disciplines, even if we could in theory as the host. It doesn’t make sense to nominate a record number of athletes who then don’t perform well,” he added.

Women

4×100 m: Verena Sailer, Marion Wagner, Anne Möllinger, Cathleen Tschirch, Lisa Schorr 4×400 m: Sorina Nwachukwu, Claudia Hoffmann, Esther Cremer, Jonna Tilgner
10.000 m: Sabrina Mockenhaupt
Marathon: Sabrina Mockenhaupt, Irina Mikitenko, Susanne Hahn, Melanie Kraus, Luminita Zaituc
SC: Antje Möldner
20 k Walk: Sabine Krantz
HJ: Ariane Friedrich
PV: Silke Spiegelburg, Kristina Gadschiew, Anna Battke
LJ: Bianca Kappler, Beatrice Marscheck
TJ: Katja Demut
SP: Nadine Kleinert, Denise Hinrichs, Christina Schwanitz
DT: Nadine Müller, Franka Dietzsch
HT: Betty Heidler, Kathrin Klaas, Andrea Bunjes
JT: Christina Obergföll, Steffi Nerius, Linda Stahl
Heptathlon: Jennifer Oeser, Lilli Schwarzkopf, Julia Mächtig

Men

200 m: Aleixio Platini Menga
4×100 m: Marius Broening, Tobias Unger, Stefan Schwab, Alexander Kosenkow, Martin Keller.
4×400 m: Martin Grothkopp, Jonas Plass, Ruwen Faller, Thomas Schneider, Eric Krüger
1.500 m: Carsten Schlangen, Stefan Eberhardt
Marathon: André Pollmächer, Martin Beckmann, Falk Cierpinski, Tobias Sauter, Stefan Koch
110 m H: Matthias Bühler, Helge Schwarzer, Alexander John
400 m H: Thomas Goller
20 k Walk: André Höhne
50 k Walk: André Höhne
HJ: Raul Spank
PV: Alexander Straub, Malte Mohr, Tobias Scherbarth
LJ: Sebastian Bayer
SP: Ralf Bartels, Peter Sack
DT: Robert Harting
HT: Markus Esser, Sergej Litvinov
JZ: Mark Frank
Decathlon: Michael Schrader, Pascal Behrenbruch, Norman Müller

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.