Digital Results

50th Ostrava Golden Spike Results

By Susan Beckford Complete results from the 50th Ostrava Golden Spike Track and Field Meeting in Ostrava, Czech Republic on Tuesday. Jamaica’s Veronica Campbell-Brown was

World Track

By Susan Beckford

Complete results from the 50th Ostrava Golden Spike Track and Field Meeting in Ostrava, Czech Republic on Tuesday.

Jamaica’s Veronica Campbell-Brown was in spanking for in the women’s 100m as she clocked a sizzling 10.76seconds to send a strong warning to her rivals.

The time is also the fastest this season and is also a personal best for Campbell-Brown, who is now the 8th fastest of all-time.

Usain Bolt won the men’s race in 9.91secs, beating fellow Jamaican Steve Mullings after catching the world-leader half-way through the race.

MEN RESULTS

100_1, Usain Bolt, Jamaica, 9.91. 2, Steve Mullings, Jamaica, 9.97. 3, Daniel Bailey, Antigua, 10.08. 4, 10.09. 5, Lerone Clarke, Jamaica, 10.19. 6, Ivory Williams, United States, 10.21.

200_1, Marvin Anderson, Jamaica, 20.27. 2, Yohan Blake, Jamaica, 20.38. 3, Mario Forsythe, Jamaica, 20.43. 4, Shawn Crawford, United States, 20.58. 5, Patrick Van Luijk, Netherlands, 20.62. 6, Jared Connaughton, Canada, 20.65.

400_1, Jermaine Gonzales, Jamaica, 45.07. 2, Chris Brown, Bahamas, 45.17. 3, Jordan Boase, United States, 45.34. 4, Thomas Schneider, Germany, 45.56. 5, Marcin Marciniszyn, Poland, 46.13. 6, Oscar Pistorius, South Africa, 46.19.

1,000_1, Jeff Riseley, Australia, 2:16.75. 2, Adam Kszczot, Poland, 2:16.99. 3, William Biwott, Kenya, 2:17.08. 4, Jakub Holusa, Czech Republic, 2:17.08. 5, Geoffrey Rono, 2:17.89. 6, David Mutua, Kenya, 2:19.39.

3,000 steeplechase_1, Paul Kipsiele Koech, Kenya, 8:02.55. 2, Hillary Yego, Kenya, 8:12.63. 3, Roba Gary, Ethiopia, 8:15.16. 4, Silas Kitum, Kenya, 8:21.14. 5, Sisay Mojo, Ethiopia, 8:26.79. 6, Lukasz Parszczynski, Poland, 8:27.07.

110 hurdles_1, Dayron Robles, Cuba, 13.14. 2, Dwight Thomas, Jamaica, 13.24. 3, Terrence Trammel, United States, 13.30. 4, Joel Brown, United States, 13.35. 5, Ty Akins, United States, 13.45. 6, Ladji Doucoure, France, 13.52.

400 hurdles_1, LJ Van Zyl, South Africa, 47.66. 2, David Greene, Britain, 48.47. 3, Johnny Dutch, United States, 48.72. 4, Justin Gaymon, United States, 49.21. 5, Josef Robertson, Jamaica, 49.37. 6, Kerron Clement, United States, 49.53.

High Jump_1, Ivan Ukhov, Russia, 7 feet, 7¼ inches. 2, Raul Spank, Germany, 7-7¼. 3, Jaroslav Baba, Czech republic, 7-5¾. 4, Samson Oni, Britain, 7-4¼. 5, Sergey Mudrov, Russia, 7-2½. 6, Konstandinos Baniotis, Greece, 7-2½.

Hammer throw_1, Aleksey Zagornyi, Russia, 262-6. 2, Krisztian Pars, Hungary, 260-1. 3, Sergej Litvinov, Russia, 258-4. 4, Markus Esser, Germany, 256-1. 5, Dilshod Nazarov, Tajikistan, 255-7. 6, Libor Charfreitag, Slovakia, 252-3.

Javelin_1, Matthias De Zordo, Germany, 281-5. 2, Tero Pitkamaki, Finland, 270-0. 3, Petr Frydrych, Czech Republic, 268-5. 4, Vitezslav Vesely, Czech Republic, 264-8. 5, Jakub Vadlejch, Czech Republic, 256-0. 6, Lukasz Grzeszczuk, Poland, 255-1.

WOMEN RESULTS

100_1, Veronica Campbell-Brown, Jamaica, 10.76. 2, Debbie Ferguson, Bahamas, 11.09. 3, Schillonie Calvert, Jamaica, 11.13. 4, Rudy Zang Milama, Gabun, 11.22. 5, Barbara Pierre, United States, 11.31. 6, Lashauntea Moore, United States, 11.38.

400_Francena McCorory, United States, 50.64. 2, Denisa Rosolova, Czech Republic, 50.84. 3, Sanya Richards-Ross, United States, 50.99. 4, Shana Cox, Britain, 51.56. 5, Keshia Baker, United States, 51.68. 6, Kelly Sotherton, Britain, 52.29.

10,000_1, Meselech Melkamu, Ethiopia, 31:14.83. 2, Priscah Jepleting, Kenya, Kenya, 31:16.65. 3, Belaynesh Oljira, Ethiopia, 31:17.80. 4, Tigist Kiros, Ethiopia, 31:20.38. 5, Wude Ayalew, Ethiopia, 31:24.09. 6, Abebech Afework, Ethiopia, 32:05.06.

Pole Vault_1, Silke Spiegelburg, Germany, 4.60. 2, Aleksandra Kiryashova, Russia, 4.50. 3, Holly Bleasdale, Britain, 4.50. 4, Kristina Gadschiew, Germany, 4.50. 5, Jirina Ptacnikova, Czech Republic, 4.50. 6, Kate Dennison, Britain, 4.40.

Hammer throw_1, Betty Heidler, Germany, 253-4. 2, Kathrin Klaas, Germany, 247-8. 3, Wenxiu Zhang, China, 242-7. 4, Zalina Marghieva, Moldova, 236-0. 5, Tatyana Lysenko, Russia, 233-6. 6, Martina Hrasnova, Slovakia, 228-11.

Javelin_1, Mariya Abakumova, Russia, 215-11. 2, Barbora Spotakova, Czech Republic, 212-6. 3, Sunette Viljoen, South Africa, 202-6. 4, Jarmila Klimesova, Czech Republic, 200-6. 5, Martina Ratej, Slovenia, 193-2. 6, Maria Negoita, Romania, 187-9.

About The Author

World Track

Written/compiled/published by one of the World-Track and Field website staff members or editors from press releases or public submissions.

You Might Also Enjoy...

NCAA Division I East First Round live streaming

How to watch the 2024 NCAA Division I East First Rounds? Live results, schedule

2024 NCAA Division I East First Rounds will be live streamed on ESPN+ from May 22-25 and fans can watch all the action with a subscription.

Lamont Marcell Jacobs after winning the Olympic 100m title in Tokyo

Lamont Jacobs wins 100m: Lucca International Meeting 2024 Results

Lamont Marcell Jacobs of Italy won the men's 100m at the 3rd Lucca International Meeting 2024 meeting, clocking 10.07 secs on May 19. Full results and recap.

Sydney McLaughlin-Levrone wins 400m at the USATF Championships in World-Leading Marks

McLaughlin-Levrone Set to Make Statement Over 400m Hurdles at 2024 U.S. Olympic Trials

American sprinter Sydney McLaughlin-Levrone will race in the 400m hurdles at the 2024 U.S. Olympic Trials, an event she hasn't contested since breaking the world record in 2022.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.