Andre De Grasse
  • Save

TORONTO – World Championship 100m bronze medallists Andre De Grasse, world indoor heptathlon champion Brianne Theisen-Eaton and world pole vault champion Shawn Barber headline the Canadian Olympic team for Rio.

http://gty.im/452936480

On Monday, the Canadian Olympic Committee (COC) and Athletics Canada named a squad of 65 athletes to represent the country in track and field in Rio, Brazil, from August 5 to 21.

Also named in the traveling party are Derek Drouin, the 2015 World Champion and 2012 Olympic bronze medallist in the men’s high jump and Damian Warner, the decathlon world silver medalist from Beijing 2015.

“This is the strongest and most well-rounded team I have ever been a part of,” said Theisen-Eaton. “The team counts multiple world medallists and a talented roster who will challenge for the podium on the track, and in the field.

“My teammates and I are ready to compete for Canada in Rio.”

Meanwhile, Peter Eriksson, Athletics Canada head coach said: “Following a very competitive Trials in Edmonton, we have nominated a versatile and focused group of athletes who will be ready to perform on-demand in Rio.

“The team is comprised of veterans who have already experienced international success, and up-and-coming athletes who are ready to take the next step.”

The athletics team that will represent Canada at Rio 2016 includes:

Athletes:

First Last  Hometown Event
Kelsie Ahbe Toronto, ON Pole Vault
Mohammed Ahmed St. Catharines, ON 5000m, 10,000m
Mobolade Ajomale Richmond Hill, ON 4x100m Relay
Shawn Barber Toronto, ON Pole Vault
Maria Bernard Calgary, AB 3000m Steeplechase
Mathieu Bilodeau Calgary, AB 50km Race Walk
Khamica Bingham Brampton, ON 4x100m Relay
Melissa Bishop Eganville, ON 800m
Nathan Brannen Cambridge, ON 1500m
Lucas Bruchet Vancouver, BC 5000m
Aaron Brown Toronto, ON 100m, 200m, 4x100m Relay
Alicia Brown Ottawa, ON 400m, 4x400m Relay
Johnathan Cabral Péribonka, QC 110m Hurdles
Chanice Chase Toronto, ON 400m Hurdles, 4x400m Relay
Kendra Clarke Edmonton, AB 400m, 4x400m Relay
Reid Coolsaet Hamilton, ON Marathon
Brittany Crew East York, ON Shot Put
Andre De Grasse Markham, ON 100m, 200m, 4x100m Relay
Derek Drouin Corunna, ON High Jump
Krista DuChene Brantford, ON Marathon
Evan Dunfee Richmond, BC 20km & 50km Race Walk
Crystal Emmanuel East York, ON 100m, 200m, 4x100m Relay
Phylicia George Markham, ON 100m Hurdles, 4x100m Relay
Eric Gillis Antigonish, NS Marathon
Elizabeth Gleadle Vancouver, BC Javelin
Inaki Gomez Vancouver, BC 20km Racewalk
Akeem Haynes Calgary, AB 100m, 4x100m Relay
Nikkita Holder Pickering, ON 100m Hurdles
Matthew Hughes Oshawa, ON 3000m Steeplechase
Kimberly Hyacinthe Terrebonne, QC 200m, 4x100m Relay
Farah Jacques Gatineau, QC 4x100m Relay
Sekou Kaba Ottawa, ON 110m Hurdles
Marissa Kurtimah Guelph, ON 4x100m Relay
Genevieve Lalonde Moncton, NB 3000m Steeplechase
Oluwasegun Makinde Ottawa, ON 4x100m Relay
Lanni Marchant London, ON 10,000m, Marathon
Mike Mason Nanoose Bay, BC High Jump
Brandon McBride Windsor, ON 800m
Taylor Milne Callander, ON 3000m Steeplechase
Noelle Montcalm Belle River, ON 400m Hurdles
Carline Muir Edmonton, AB 400m, 4x400m Relay
Tim Nedow Brockville, ON Shot Put
Christabel Nettey Surrey, BC Long Jump
Annika Newell Scarborough, ON Pole Vault
Alysha Newman London, ON Pole Vault
Jessica O’Connell Calgary, AB 5000m
Charles Philibert-Thiboutot Quebec City, QC 1500m
Micha Powell Montreal,QC 4x400m Relay
Brendon Rodney Brampton, ON 200m, 4x100m Relay
Anthony Romaniw Hamilton, ON 800m
Andrea Seccafien Guelph, ON 5000m
Nicole Sifuentes Winnipeg, MB 1500m
Gabriela Stafford Toronto, ON 1500m
Heather Steacy Lethbridge, AB Hammer Throw
Hilary Stellingwerff Victoria, BC 1500m
Taryn Suttie Hanley, SK Shot Put
Erin Teschuk Winnipeg, MB 3000m Steeplechase
Brianne Theisen-Eaton Humboldt, SK Heptathlon
Benjamin Thorne Kitimat, BC 20km Race Walk
Alyxandria Treasure Prince George, BC High Jump
Damian Warner London, ON Decathlon
Sage Watson Medicine Hat, AB 400m Hurdles, 4x400m Relay
Angela Whyte Edmonton, AB 100m Hurdles
Chris Winter North Vancouver, BC 3000m Steeplechase
Natasha Wodak Vancouver, BC 10,000m

Coaches and Support Team:

Position First  Last Hometown
Endurance Charles Allen Brampton, ON
Team Leader Peter Eriksson Ottawa, ON
Sprints/Hurdles Glenroy Gilbert Ottawa, ON
Endurance Heather Hennigar Halifax, NS
Throws Coordinator Jeff Huntoon Toronto, ON
Team Manager Jared MacLeod Winnipeg, MB
Sprints/Relays Carla Nicholls Regina, SK
Technical Manager Ingrid Ruys Victoria, BC
Assistant Manager Jessica Scarlato Richmond Hill, ON
Jumps Dave Scott-Thomas Guelph, ON

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.