Michael_Norman_in_Doha_DL
  • Save

Jamaican sprint star Shelly-Ann Fraser-Pryce, Americans Michael Norman, Rai Benjamin, and Katie Nageotte, as well as Kenya’s Norah Jeruto – were all among highlighted performers at the 2021 Doha Diamond League on Friday. The following are the complete 2021 Doha Diamond League results on May 28.

World champion Fraser-Pryce returned to winning way in the second Wanda Diamond League meeting of the season after a fourth-place finish in Gateshead on Sunday. The 34-year-old twice Olympic 100m champion, blasted to 10.84 seconds to take that event in Doha against a solid field.

Meanwhile, USA’s Norman put away a strong men’s 400m field to set a world-leading time of 44.27 to defeat Colombian Anthony José Zambrano (44.57) and USA’s Fred Kerley (44.60).

Elsewhere, Benjamin won the men’s 400m hurdles in a meeting record 47.38, while Nageotte and Morris both cleared a world-leading 4.84m in the women’s pole vault. Norah Jeruto of Kenya took the women’s 3,000m steeplechase title after running a world-leading 9:00.67.

Doha Diamond League Results – Suhaim bin Hamad Stadium, Doha (QAT),
28/05/2021

Men’s results
100 Metres – Men – National Event Wind: +0.9 m/s

1 OGUNODE Femi QAT 10.00
2 YOUSSOUF Mahamat Goubaye CHA 10.26
3 BARROW Owaab QAT 10.46
4 IBRAHIM Mahmoud Hafiz KSA 10.48
5 Ă–ZER Kayhan TUR 10.48
6 KHALID Mahamat Zakaria QAT 10.59
7 ZAMZOUN AL-ABSI Saeed Othman QAT 10.60
8 OGUNODE Tosin QAT 10.72

200 Metres – Men – Diamond Discipline Wind: +0.4 m/s

1 BEDNAREK Kenneth USA 19.88
2 DE GRASSE André CAN 19.89
3 BROWN Aaron CAN 20.25
4 MATADI Emmanuel LBR 20.45
5 GATLIN Justin USA 20.49
6 GEMILI Adam GBR 20.58
7 CISSÉ Arthur CIV 20.91
8 GULIYEV Ramil TUR 21.09

400 Metres – Men – Diamond Discipline

1 NORMAN Michael USA 44.27
2 ZAMBRANO Anthony José COL 44.57
3 KERLEY Fred USA 44.60
4 JAMES Kirani GRN 44.61
5 NORWOOD Vernon USA 44.87
6 AL YASSIN Mazen Moutan KSA 45.78
7 YAHIA IBRAHIM Ammar Ismail QAT 46.10
8 BORLÉE Kevin BEL 46.29

400 Metres – Men – National Event – Final B

1 LUCHEMBE Kennedy ZAM 46.29
2 JLASSI Mohamed Fares TUN 46.73
3 BALTI Rami TUN 47.03
4 IBRAHIM ISSAKA Hussein QAT 48.10
5 FUTAYNI Ibrahim Mohammed KSA 48.33
6 ABDULRAHMAN Mohamed Moussa QAT 48.84
7 MOHADJIR Abdel Madjid QAT 48.91

800 Metres – Men – Diamond Discipline

1 KINYAMAL Wyclife KEN 1:43.91
2 ROTICH Ferguson Cheruiyot KEN 1:44.45
3 ROWDEN Daniel GBR 1:44.60
4 TUKA Amel BIH 1:44.76
5 BEN Adrián ESP 1:45.10
6 TSHITE Tshepo RSA 1:45.54
7 HAIRANE Jamal QAT 1:45.87
8 HASSAN Abdirahman Saeed QAT 1:45.99
9 WEBB Jamie GBR 1:48.60
TUWEI Cornelius KEN DNF

800 Metres – Men – National Event – Final B

1 GOUANED Mohamed Ali ALG 1:45.47
2 ZAHAFI Mouad MAR 1:46.65
3 BALLA Musaeb Abdulrahman QAT 1:47.09
4 AYOUNI Abdessalem TUN 1:47.18
5 OLMEDO Manuel ESP 1:47.34
6 SOWINSKI Erik USA 1:47.40
7 MUBARAK Rabi Mohamoud QAT 1:47.56
8 ALZOFAIRI Ebrahim KUW 1:47.57
9 MAHDI El Hafez QAT 1:50.73
10 AL HARBI Khaled Mohamed Jaman KUW 1:53.80
BENMAHDI Khaled ALG DNF
CHENINI Riadh TUN DNF
SMAILI Mostafa MAR DNF

1500 Metres – Men – Diamond Discipline

1 CHERUIYOT Timothy KEN 3:30.48
2 MCSWEYN Stewart AUS 3:31.57
3 EL BAKKALI Soufiane MAR 3:31.95
4 TEFERA Samuel ETH 3:32.52
5 BIRGEN Bethwell KEN 3:33.64
6 MUSAGALA Ronald UGA 3:35.99
7 KIBET Vincent KEN 3:36.15
8 AL GARNI Mohamed QAT 3:36.75
9 MUSAB Adam Ali QAT 3:36.96
10 BERGLUND Kalle SWE 3:37.92
11 DRIOUCH Hamza QAT 3:39.89
12 RAMSDEN Matthew AUS 3:40.89
13 GREGSON Ryan AUS 3:42.93
SEIN Timothy KEN DNF
SOWINSKI Erik USA DNF

400 Metres Hurdles – Men – Diamond Discipline

1 BENJAMIN Rai USA 47.38
2 DOS SANTOS Alison BRA 47.57
3 MCMASTER Kyron IVB 47.82
4 SAMBA Abderrahman QAT 48.26
5 SELMON Kenneth USA 49.03
6 COPELLO Yasmani TUR 49.11
7 BARR Thomas IRL 49.91
8 KENDZIERA David USA 50.39

400 Metres Hurdles – Men – National Event – Final B

1 OSMAN Ashraf Hussen QAT 49.58
2 SHAIB Mohamed SUD 51.16
3 ABDALMUJIED Amor Ebed QAT 51.40
4 TOUATI Mohamed TUN 52.11
5 SAIFELDIN Muhand Khamis QAT 53.06
PIRJAHAN Mahdi IRI DNF
ABAKAR Doudai Ismail QAT DNS

3000 Metres Steeplechase – Men – National Event

1 KIPSANG Moses Kibet KEN 8:30.01
2 BAGHARAB Yaser Salem QAT 8:35.36
3 CHEMUTAI Albert UGA 8:41.42
4 SIGUENI Hicham MAR 8:55.12
BEN ZAHRA Abdelkarim MAR DNF
MERZOUGUI Abdelaziz ESP DNF
TAKELE Bikila Tadese ETH DNS
TINDOUFT Mohamed MAR DNS

High Jump – Men – Diamond Discipline

1 IVANYUK Ilya ANA 2.33
2 BARSHIM Mutaz Essa QAT 2.30
3 PROTSENKO Andriy UKR 2.27
4 STARC Brandon AUS 2.27
5 DROUIN Derek CAN 2.24
5 WILSON Jamal BAH 2.24
7 NEDASEKAU Maksim BLR 2.24
8 THOMAS Donald BAH 2.20
9 ALAMIN Hamdi QAT 2.15
9 CULVER Trey USA 2.15

Shot Put – Men – Diamond Discipline

1 WALSH Tomas NZL 21.63
2 MIHALJEVIĆ Filip CRO 21.57
3 SINANČEVIĆ Armin SRB 21.88
4 HASSAN Mostafa Amr EGY 21.12
5 WEIR Zane ITA 20.26
6 PEZER Mesud BIH 20.01
7 BUKOWIECKI Konrad POL 19.92
8 ELEMBA Franck CGO 18.80

Women’s results
100 Metres – Women – Diamond Discipline Wind: +1.1 m/s

1 FRASER-PRYCE Shelly-Ann JAM 10.84
2 OKAGBARE Blessing NGR 10.90
3 OLIVER Javianne USA 11.03
4 TA LOU Marie-Josée CIV 11.12
5 CUNLIFFE Hannah USA 11.22
6 PARKER Kiara USA 11.26
7 DEL PONTE Ajla SUI 11.36
8 AL SHAMMARI Mudhawi KUW 11.88

800 Metres – Women – Diamond Discipline

1 KIPYEGON Faith KEN 1:58.26
2 GOULE Natoya JAM 1:59.70
3 ARAFI Rababe MAR 1:59.83
4 ALEMU Habitam ETH 2:00.02
5 HODGKINSON Keely GBR 2:00.63
6 NANYONDO Winnie UGA 2:01.76
7 HYNNE Hedda NOR 2:02.47
8 GREEN Hanna USA 2:02.71
YARIGO Noélie BEN DNF

3000 Metres – Women – Diamond Discipline

1 CHEBET Beatrice KEN 8:27.49
2 KIPKEMBOI Margaret Chelimo KEN 8:28.27
3 RENGERUK Lilian Kasait KEN 8:28.96
4 OBIRI Hellen KEN 8:33.98
5 CHELANGAT Sheila KEN 8:36.20
6 CAN Yasemin TUR 8:39.47
7 FEYSA Hawi ETH 8:39.88
8 CHERONO Eva KEN 8:43.67
9 SCOTT Dominique RSA 8:51.39
10 BUSCOMB Camille NZL 8:58.10
11 HILALI Siham MAR 9:03.87
CHEBET Winny KEN DNF

3000 Metres Steeplechase – Women – Diamond Discipline

1 JERUTO Norah KEN 9:00.67
2 ABEBE Mekides ETH 9:02.52
3 YAVI Winfred Mutile BRN 9:02.64
4 KIYENG Hyvin KEN 9:07.58
5 COBURN Emma USA 9:08.22
6 MIŠMAŠ-ZRIMŠEK Maruša SLO 9:16.82
7 KRAUSE Gesa Felicitas GER 9:16.89
8 CHEMUTAI Peruth UGA 9:22.09
9 CHEPNGETICH Rosefline KEN 9:30.80
10 BOUZAYANI Marwa TUN 9:32.74
11 GEGA Luiza ALB 9:34.20
12 GREGSON Genevieve AUS 9:35.27
13 TĂ“TH Lili Anna HUN 9:47.48
CHERONO Fancy KEN DNF

Pole Vault – Women – Diamond Discipline

1 NAGEOTTE Katie USA 4.84
2 MORRIS Sandi USA 4.84
3 BRADSHAW Holly GBR 4.74
4 STEFANIDI Katerina GRE 4.74
4 Ĺ UTEJ Tina SLO 4.74
6 ZHUK Iryna BLR 4.74
7 SIDOROVA Anzhelika ANA 4.64
8 BENGTSSON Angelica SWE 4.50
NEWMAN Alysha CAN NM

Triple Jump – Women – Diamond Discipline

1 ROJAS Yulimar VEN 15.15 +2.0
2 WILLIAMS Kimberly JAM 14.69 +1.6
3 RICKETTS Shanieka JAM 14.98 +1.2
4 LAFOND Thea DMA 14.57 +2.4
5 ORJI Keturah USA 14.37 +1.9
6 SALADUKHA Olha UKR 14.04 +2.2
7 CHUAIMAROENG Parinya THA 13.98 +1.8
8 IBARGUEN Caterine COL 13.86 +1.3
9 PAPACHRISTOU Paraskevi GRE 13.83 +1.6
10 RYPAKOVA Olga KAZ 13.58 +0.9

Discus Throw – Women – Diamond Discipline

1 PÉREZ Yaimé CUB 63.75
2 ALLMAN Valarie USA 65.57
3 PERKOVIĆ Sandra CRO 63.60
4 VITA Claudine GER 63.06
5 CABALLERO Denia CUB 63.00
6 TOLJ Marija CRO 60.76
7 INSAENG Subenrat THA 58.33
8 MĂśLLER Nadine GER 57.83
9 ASHLEY Whitney USA 53.21

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.