Shelly-Ann Fraser-Pryce at Doha World Championships
  • Save

KINGSTON, Jamaica — Multiple global sprint champion Shelly-Ann Fraser-Pryce, reigning double Olympic sprint champion  Elaine Thompson-Herah and world long jump champion Tajay Gayle headline a 62-member squad named to represent Jamaica at the delayed Tokyo Olympic Games next month.

Fraser-Pryce, the 2008 and 2012 Olympic 100m champion, has been selected for the 100m and 200m double in Tokyo after winning the sprint double at the Jamaica Olympic trials with respective times of 10.71 seconds and 21.79 PB seconds.

HOW TO WATCH THE OLYMPICS: When will track and field begin at the Tokyo Olympic Games?

Rio 2016 sprint double champion Thompson-Herah will defend her 100 and 200m titles, while Shericka Jackson, the world and Olympic 400m bronze medalist has been selected for the 100m and 200m as well after switching to those events at the trials.

Yohan Blake, the 2011 world 100m champion, will compete in both the men’s 100m and 200m, Gayle will be targeting the Olympic title in Tokyo in the men’s long jump with Fedrick Dacres, the world silver medalist in the discus, lining up in that event in Japan.

READ MORE: Fraser-Pryce at the double; runs 21.79 at Jamaica Olympic trials

Medal hopefuls Shanieka Ricketts (Triple Jump) and Danniel Thomas-Dodd are also among the other highlighted athletes named in the team.

Jamaica team to the Tokyo Olympics

Updated: on July 15

WOMEN
100m: Shelly-Ann Fraser-Pryce, Shericka Jackson, Elaine Thompson-Herah
200m: Shelly-Ann Fraser-Pryce, Shericka Jackson, Elaine Thompson-Herah
400m: Roneisha McGregor, Candice McLeod, Stephenie-Ann McPherson
800m: Natoya Goule
1500m: Aisha Praught-Leer
100m hurdles: Britany Anderson, Megan Tapper, Yanique Thompson
400m hurdles: Leah Nugent, Janieve Russell, Ronda Whyte
Long jump: Tissanna Hickling, Chanice Porter
Triple jump: Shanieka Ricketts, Kimberly Williams
Shot put: Lloydricka Cameron, Danniel Thomas-Dodd
Discus: Shadae Lawrence
4x100m: Remona Burchell, Natasha Morrison, Briana Williams (plus individual event competitors)
4x400m: Junelle Bromfield, Tovea Jenkins, Stacey Ann Williams (plus individual event competitors) 

MEN
100m: Yohan Blake, Oblique Sevill, Tyquendo Tracey
200m: Yohan Blake, Rasheed Dwyer, Julian Forte
400m: Sean Bailey, Demish Gaye, Christopher Taylor
110m hurdles: Ronald Levy, Hansle Parchment, Damion Thomas
400m hurdles: Jaheel Hyde, Kemar Mowatt, Shawn Rowe
Long jump: Tajay Gayle, Carey McLeod
Triple jump: Carey McLeod
Discus: Fedrick Dacres, Traves Smikle, Chad Wright
4x100m: Nigel Ellis, Julian Forte, Jevaughn Minzie (plus individual event competitors) 
4x400m: Nathon Allen, Karayme Bartley, Rusheen McDonald (plus individual event competitors) 

MIXED
4x400m: Javier Brown, Davonte Burnett, Keeno Burrell, Tiffany James, Kemba Nelson, Charokee Young

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.