Connect with us

Hi, what are you looking for?

Digital Results

Complete Results: 2022 Meeting Hauts-de-France Pas-de-Calais

Complete results from the exciting 2022 Meeting Hauts-de-France Pas-de-Calais in Lievin on Thursday (17). Jakob Ingebrigtsen breaks world 1500m record! Grant Holloway was also fast in the 60m hurdles, while Lamont Marcell Jacobs takes 60m title for his third victory in the 2022 season.

Jakob-Ingebrigtsen-1500m-Olympic-Champion
Jakob Ingebrigtsen of Norway in action. Photo: Capture My Sport

Complete results from the 2022 Meeting Hauts-de-France Pas-de-Calais at the World Athletics Indoor Tour Gold level meeting in Lievin on Thursday (17), which included a world indoor 1500m record by Olympic champion Jakob Ingebrigtsen.

Ingebrigtsen, who admitted that he was expecting a fast time at the meet, raced home to take almost half a second off the previous record after winning the event with a time of 3:30.60.

MORE: 5,000m Results from Boston University David Hemery Valentine Invitational

Another Olympic champion, Lamont Marcell Jacobs of Italy continued his winning form this season with a third victory in 2022, posting a time of 6.50 seconds to win the men’s 60m dash, while American World 60m hurdles record holder Grant Holloway won that event in world-leading 7.35 seconds, matching his fourth-fastest career performance.

Complete Results: 2022 Meeting Hauts-de-France Pas-de-Calais

World Athletics Indoor Tour

Men’s 60m indoor
Final

  1. Lamont Marcell JACOBS ITA 6.50
  2. Cravont CHARLESTON USA 6.52
  3. Elijah HALL USA 6.57
  4. Ferdinand OMANYALA KEN 6.57
  5. Ronnie BAKER USA 6.59
  6. Jimmy VICAUT FRA 6.61
  7. Sean SAFO-ANTWI GHA 6.66
    Arthur CISSÉ CIV DNS

Heat 1

  1. Ferdinand OMANYALA KEN 6.62
  2. Ronnie BAKER USA 6.65
  3. Arthur CISSÉ CIV 6.65
  4. Michael RODGERS USA 6.67
  5. Christopher BELCHER USA 6.76
  6. Thomas MAURICE FRA 6.79

Heat 2

  1. Lamont Marcell JACOBS ITA 6.53
  2. Jimmy VICAUT FRA 6.59
  3. Cravont CHARLESTON USA 6.61
  4. Elijah HALL USA 6.63
  5. Sean SAFO-ANTWI GHA 6.63
  6. Devin QUINN USA 6.67
  7. Marvin RENÉ FRA 6.75
  8. Hassan TAFTIAN IRI 6.77

Men’s 800m indoor
Final 1

  1. Mariano GARCÍA ESP 1:46.29
  2. Elliot GILES GBR 1:46.50
  3. Andreas KRAMER SWE 1:47.61
  4. Eliott CRESTAN BEL 1:47.75
  5. Noah KIBET KEN 1:47.98
  6. Adam KSZCZOT POL 1:48.06
  7. Tony VAN DIEPEN NED 1:48.11
  8. Gabriel TUAL FRA 1:48.16
  9. Collins KIPRUTO KEN 1:49.08
    Romain SEVERIN FRA DNF

Final 2

  1. Benjamin ROBERT FRA 1:47.20
  2. Cătălin TECUCEANU ROU 1:47.48
  3. Cornelius TUWEI KEN 1:47.78
  4. Mostafa SMAILI MAR 1:47.83
  5. Adrián BEN ESP 1:47.89
  6. Nasredine KHATIR FRA 1:48.15
  7. Elias NGENY KEN 1:48.21
  8. Oussama NABIL MAR 1:48.60
    David VERBRUGGHE FRA DNF

Men’s 3000m indoor
Final

  1. Lamecha GIRMA ETH 7:30.54
  2. Selemon BAREGA ETH 7:30.66
  3. Getnet WALE ETH 7:30.88
  4. Birhanu BALEW BRN 7:31.77
  5. Andreas ALMGREN SWE 7:34.31
  6. Jacob KROP KEN 7:34.67
  7. Mohamed KATIR ESP 7:36.62
  8. Girma DIRIBA ETH 7:38.79
  9. Elzan BIBIĆ SRB 7:42.95
  10. Nicholas Kipkorir KIMELI KEN 7:43.31
  11. Mohamed MOHUMED GER 7:43.61
  12. Hugo HAY FRA 7:43.88
  13. Nibret MELAK ETH 7:53.22
    Arthur GERVAIS FRA DNF
    Melkeneh AZIZE ETH DNF
    Haftu TEKLU ETH DNF

Men’s Pole Vault indoor
Final

  1. Christopher NILSEN USA 5.91
  2. Thiago BRAZ BRA 5.81
  3. Menno VLOON NED 5.81
  4. Jacob WOOTEN USA 5.76
  5. Emmanouil KARALIS GRE 5.76
  6. Piotr LISEK POL 5.71
  7. Kurtis MARSCHALL AUS 5.71
  8. Matt LUDWIG USA 5.71
  9. Valentin LAVILLENIE FRA 5.71
  10. Ernest John OBIENA PHI 5.61
  11. Alioune SENE FRA 5.61
  12. Rutger KOPPELAAR NED 5.51

Men’s Triple Jump indoor
Final

  1. Lázaro MARTÍNEZ CUB 17.21
  2. Max HEß GER 16.76
  3. Simo LIPSANEN FIN 16.59
  4. Yasser Mohammed TRIKI ALG 16.53
  5. Nazim BABAYEV AZE 16.39
  6. Anael-Thomas GOGOIS FRA 16.35
  7. Andreas PANTAZIS GRE 16.00

Women’s Mile indoor
Final

  1. Gudaf TSEGAY ETH 4:21.72
  2. Axumawit EMBAYE ETH 4:25.30
  3. Hirut MESHESHA ETH 4:27.19
  4. Netsanet DESTA ETH 4:27.22
  5. Esther GUERRERO ESP 4:28.54
  6. Edinah JEBITOK KEN 4:28.73
  7. Sara KUIVISTO FIN 4:29.64
  8. Winnie NANYONDO UGA 4:30.11
  9. Wezam TESFAY ETH 4:30.65
  10. Aurore FLEURY FRA 4:32.88
  11. Tigist KETEMA ETH 4:33.50
  12. Giulia APRILE ITA 4:33.84
  13. Hanna HERMANSSON SWE 4:35.47
    Aneta LEMIESZ POL DNF

Women’s 60mH indoor Final

  1. Laeticia BAPTÉ FRA 8.00
  2. Reetta HURSKE FIN 8.06
  3. Devynne CHARLTON BAH 8.11
  4. Elvira HERMAN BLR 8.12
  5. Luca KOZÁK HUN 8.12
  6. Klaudia SICIARZ POL 8.19
  7. Anna PLOTITSYNA UKR 8.22
  8. Nooralotta NEZIRI FIN 8.38

Heat 1

  1. Devynne CHARLTON BAH 8.04
  2. Luca KOZÁK HUN 8.11
  3. Elvira HERMAN BLR 8.12
  4. Klaudia SICIARZ POL 8.15
  5. Anna PLOTITSYNA UKR 8.19
  6. Awa SENE FRA 8.20
  7. Gréta KEREKES HUN 8.33

Heat 2

  1. Laeticia BAPTÉ FRA 8.03
  2. Reetta HURSKE FIN 8.08
  3. Nooralotta NEZIRI FIN 8.17
  4. Victoria RAUSCH LUX 8.23
  5. Luminosa BOGLIOLO ITA 8.23
  6. Elisa Maria DI LAZZARO ITA 8.29
  7. Pauline LETT FRA 8.42

Women’s Long Jump indoor
Final

  1. Yulimar ROJAS VEN 6.81
  2. Fátima DIAME ESP 6.64
  3. María VICENTE ESP 6.62
  4. Akela JONES BAR 6.54
  5. Noor VIDTS BEL 6.51
  6. Maëlly DALMAT FRA 6.43
  7. Nastassia MIRONCHYK-IVANOVA BLR 6.42
  8. Anasztázia NGUYEN HUN 6.37
  9. Quanesha BURKS USA 6.23
  10. Yanis Esmeralda DAVID FRA 6.18
    Maryna BEKH-ROMANCHUK UKR NM

Men’s 1500m indoor
Final

  1. Jakob INGEBRIGTSEN NOR 3:30.60 WR, AR
  2. Samuel TEFERA ETH 3:33.70
  3. Ignacio FONTES ESP 3:37.39
  4. Saúl ORDÓÑEZ ESP 3:37.99
  5. Michał ROZMYS POL 3:38.82
  6. Charles GRETHEN LUX 3:38.84
  7. Marcin LEWANDOWSKI POL 3:44.87
  8. Adihana KASAYE ETH 3:45.15
  9. Baptiste MISCHLER FRA 3:48.92
  10. Vincent Kibet KETER KEN 3:48.97
    Erik SOWINSKI USA DNF
    Ismael DEBJANI BEL DNF
    Julian RANC FRA DNF

Men’s 2000m indoor
Final

  1. Samuel ZELEKE ETH 4:57.00
  2. Abel KIPSANG KEN 4:57.21
  3. Azeddine HABZ FRA 4:57.22
  4. Jimmy GRESSIER FRA 4:57.97
  5. Maximilian THORWIRTH GER 4:59.93
  6. Hicham AKANKAM MAR 5:00.51
  7. István SZÖGI HUN 5:00.73
  8. Simon DENISSEL FRA 5:01.19
  9. Ismael DEBJANI BEL 5:02.02
  10. Hailemariyam TEGEGN ETH 5:03.52
  11. Tolesa BODENA ETH 5:03.92
  12. Mike FOPPEN NED 5:04.10
  13. Ruben VERHEYDEN BEL 5:04.89
  14. Abrham SIME ETH 5:08.30
    Boaz KIPRUGUT KEN DNF
    Gergő KISS HUN DNF

Men’s 60mH indoor
Final

  1. Grant HOLLOWAY USA 7.35
  2. Pascal MARTINOT-LAGARDE FRA 7.46
  3. Jarret EATON USA 7.51
  4. Enrique LLOPIS ESP 7.62
  5. Andrew POZZI GBR 7.62
  6. Wellington ZAZA LBR 7.63
  7. Daniel ROBERTS USA 7.67
  8. Wilhem BELOCIAN FRA 7.72

Heat 1

  1. Jarret EATON USA 7.55
  2. Pascal MARTINOT-LAGARDE FRA 7.55
  3. Enrique LLOPIS ESP 7.63
  4. Andrew POZZI GBR 7.63
  5. Wellington ZAZA LBR 7.63
  6. Damian CZYKIER POL 7.67
  7. Kevin MAYER FRA 7.72
  8. Just KWAOU-MATHEY FRA 7.75

Heat 2

  1. Grant HOLLOWAY USA 7.40
  2. Wilhem BELOCIAN FRA 7.57
  3. Daniel ROBERTS USA 7.58
  4. Michael DICKSON USA 7.64
  5. Michael OBASUYI BEL 7.65
  6. Yaqoub ALYOUHA KUW 7.73
  7. Elmo LAKKA FIN 7.98

Women’s 800m indoor
Final

  1. Natoya GOULE JAM 1:58.46
  2. Halimah NAKAAYI UGA 1:58.58
  3. Eglay Nafuna NALYANYA KEN 2:00.26
  4. Angelika CICHOCKA POL 2:01.52
  5. Freweyni HAILU ETH 2:01.89
  6. Tigist GIRMA ETH 2:02.20
  7. Hedda HYNNE NOR 2:02.82
  8. Cinthia ANAIS FRA 2:03.18
  9. Noélie YARIGO BEN 2:04.52
    Naomi KORIR KEN DNF

Women’s 3000m indoor
Final

  1. Dawit SEYAUM ETH 8:23.24
  2. Ejgayehu TAYE ETH 8:26.77
  3. Fantu WORKU ETH 8:38.15
  4. Beatrice CHEBET KEN 8:41.92
  5. Workua GETACHEW ETH 8:44.43
  6. Hanna KLEIN GER 8:44.61
  7. Zerfe WONDEMAGEGN ETH 8:47.27
  8. Ayal DAGNACHEW ETH 8:51.04
  9. Selamawit TEFERI ISR 8:57.77
  10. Sara BENFARES GER 9:10.73
  11. Edna CHEPKEMOI KEN 9:19.48
    Martyna GALANT POL DNF
    Bérénice FULCHIRON FRA DNF

Women’s Pole Vault indoor
Final

  1. Anzhelika SIDOROVA ANA 4.85
  2. Iryna ZHUK BLR 4.80
  3. Katie NAGEOTTE USA 4.80
  4. Huiqin XU CHN 4.65
  5. Tina ŠUTEJ SLO 4.65
  6. Yarisley SILVA CUB 4.55
  7. Polina KNOROZ ANA 4.55
  8. Ninon CHAPELLE FRA 4.40
  9. Roberta BRUNI ITA 4.20
  10. Margot CHEVRIER FRA 4.20
Written By

Simone Goss has been with World-Track since 2003 and has done outstanding work at the back end to help out with traveling and other meeting related activities. Goss has also done work for SportingEagles, Blaze News and other media outlets.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

EDITOR'S PICKS

Main News

Order of events schedule and where to watch the 2022 Penn Relays. You can watch live streaming of Day 1 at the 2022 Penn...

Main News

Top runners are looking to secure World Championships spots when they compete in the 2022 Highgate Harriers Night of the 10,000m PBs today (14).

Main News

Erriyon Knighton dominated the men's 200m at the 2022 LSU Invitational on Saturday (30) when running 19.49 secs to break the World U20 record!...

Main News

The 2022 Sound Running Track Meet results on Friday night (6) with Olympic 1500m champion Jakob Ingebrigtsen winning the 5000m race.

Advertisement