Drake-Relays-2022-Results-Day-3
  • Save

The following is a complete results report from Day 3 of Drake Relays 2022 on a very busy Friday (29) here at Drake Stadium.

Several top collegian and high school athletes shared the venue on the third day again to battle for qualifying spots for today’s fourth and final scheduled day of competition.

Below is a big report of the day’s results, which is provided by the Drake Relays 2022 organisers and timing directors.

Read more: Drake Relays 2022 order of events schedule – Day 4; how to watch?

2022 Drake Relays presented by Xtream powered by Mediacom – 4/27/2022 to 4/30/2022 “America’s Athletic Classic”

Girls 100 Meter Dash High School Preliminaries
1, Claire Farrell, Norwalk, 12.21q, w:-1.2. 2, Holly Duax, SC West, 12.22q,w:-1.4. 3, Audrey Biermann, Epworth WD, 12.42q, w:-1.2. 4, Jaidyn Sellers,Panorama, 12.46q, w:-0.2. 5, Jessica Kyne, DSM Hoover, 12.50q, w:-0.6. 6, LilyJuhnke, SC West, 12.69q, w:-0.6. 7, Aubree Bell, Kingsley-Pierson, 12.73q,w:-1.4. 8, Avery Horner, Bettendorf, 12.74q, w:-1.4. 9, Ella Santi, Madrid,12.76, w:-0.6. 10, Tierney Huss, MOC-FV, 12.78, w:-1.4. 11, Jillian Dodds,Madrid, 12.81, w:-0.6. 12, Elliana Harris, SC East, 12.83, w:-0.2. 13,Meredith Street, Osage, 12.84, w:-0.6. 13, Olivia Kramer, Dowling Catholic,12.84, w:-0.2. 15, Kenzie Newton, SE Polk, 12.86, w:-1.4. 16, Aly Stahle,Solon, 12.88, w:-1.4. 17, Hallie Henfling, ADM Adel, 12.94, w:-1.4. 18, GiadaGrimes, Johnston, 12.97, w:-0.2. 19, Ellasa Horton, Waterloo East, 12.97,w:-1.2. 20, Mia Duckett, Solon, 12.97, w:-1.2. 21, Emily McMartin, Pella,12.99, w:-0.6. 22, Maleah Walker, Oskaloosa, 13.01, w:-0.6. 23, Alexis Boord,SE Polk, 13.06, w:-1.2. 24, Mary Gustason, Linn-Mar, 13.11, w:-0.2. 25,Jaslynn Dagel, Iowa Falls-Alden, 13.12, w:-0.2. 26, Jada Williams, Mason City,13.14, w:-1.4. 27, Reese Brownlee, Clear Lake, 13.16, w:-1.2. 28, BrielleBuresh, Decorah, 13.30, w:-1.2. 29, Makenzie Foelske, Nashua-Plainfield,13.34, w:-0.6. 30, Camille Zwiefel, Cherokee Wash, 13.36, w:-0.2. 31, AydenFeske, Eagle Grove, 13.37, w:-1.2.

Girls 100 Meter Hurdles High School
1, Ellie Rickertsen, Northeast Goose Lake, 15.18q, w:-1.5. 2, Natalie Harris,Waukee NW, 15.23q, w:-1.0. 3, Mackenzie Carney, Waukee NW, 15.26q, w:-1.7. 4,Esaba Okwaramoi, Dowling Catholic, 15.50q, w:-1.5. 5, Addisyn Terpstra,Newton, 15.58q, w:-1.0. 6, Ali Frandsen, Ames, 15.67q, w:-1.5. 7, MacyDaufeldt, West Liberty, 15.73q, w:-1.5. 8, Darci Wiseman, Winterset, 15.75q,w:-1.0. 9, JoJo Tyynismaa, S Tama City, 15.78, w:-1.7. 10, Ella Woods, ICWest, 15.85, w:-1.5. 11, Olivia Kramer, Dowling Catholic, 15.87, w:-1.0. 12,Kendall Anderson, Bondurant-Farrar, 15.90, w:-1.5. 13, Ruby Leman, DowlingCatholic, 15.97, w:-1.5. 14, Silvana Kabolo, Clear Creek-Amana, 15.99, w:-1.5.15, McKenzie Borden, Bettendorf, 16.04, w:-1.7. 16, Olivia Bohlen, BellePlaine, 16.04, w:-1.7. 17, Grace Braden, CR Kennedy, 16.10, w:-1.5. 18, AnnaCoffee, Hinton, 16.18, w:-1.7. 19, Camryn Weers, Waukee NW, 16.21, w:-1.5. 20,Maddax DeVault, Nodaway Valley, 16.23, w:-1.5. 21, Jerra Merchant, Spencer,16.24, w:-1.5. 22, Maddy McFarland, Cedar Falls, 16.51, w:-1.7. 23, SierraPruessner, IC City High, 16.74, w:-1.5. 24, Anna Dunlap, Fairfield, 16.80,w:-1.0. 25, Sophia Stahle, Solon, 16.81, w:-1.5. 26, Emma Havighurst, ValleyWDM, 16.90, w:-1.0. 27, Alexis Brown, DSM East, 16.91, w:-1.5. 28, RyannDecker, CR Prairie, 16.93, w:-1.0. 29, Sydney Skarich, North Scott, 17.01,w:-1.7. 30, Molly Shafer, Eddyvl-Blakes/Fremont, 17.10, w:-1.7. 31, CarleeRochford, New Hampton, 17.39, w:-1.5. 32, Kelsey Pacha, Fairfield, 18.11,w:-1.0.

Girls 100 Meter Hurdles High School Finals
(w: -0.6) 1, Mackenzie Carney, Waukee NW, 14.43. 2, Natalie Harris, Waukee NW,14.60. 3, Ellie Rickertsen, Northeast Goose Lake, 14.97. 4, Addisyn Terpstra,Newton, 15.09. 5, Darci Wiseman, Winterset, 15.66. 6, Ali Frandsen, Ames,15.69. 7, Esaba Okwaramoi, Dowling Catholic, 15.73. 8, Macy Daufeldt, WestLiberty, 15.84.

Girls 800 Sprint Medley High School
1, Epworth WD 1:46.01. 2, CR Prairie 1:47.79. 3, Wahlert Dub 1:48.21. 4,Norwalk 1:48.56. 5, Mid-Prairie Wellman 1:48.97. 6, Ames 1:49.14. 7, Carlisle1:49.32. 8, Waukee NW 1:49.38. 9, Ankeny 1:49.58. 10, Assumption 1:49.78. 11,Solon 1:49.81. 12, ADM Adel 1:49.94. 13, Madrid 1:50.06. 14, Kingsley-Pierson1:50.21. 15, Bettendorf 1:50.34. 16, Waterloo East 1:51.04. 17, North Polk1:51.07. 18, CR Kennedy 1:51.49. 19, IC Liberty 1:52.05. 20, Linn-Mar 1:52.12.21, SC East 1:52.57. 22, SC West 1:52.68. 23, Spencer 1:52.86. 24, IC CityHigh 1:54.91.

Girls Long Jump High School
1, Isabelle Noring, Carlisle, 18-01.50, w:NWI (5.52m). 2, Holly Duax, SC West,17-10.75, w:NWI (5.45m). 3, Molly Joyce, Bishop Garrigan, 17-05.50, w:NWI(5.32m). 4, Maleah Walker, Oskaloosa, 17-04.75, w:NWI (5.30m). 5, ReeseBrownlee, Clear Lake, 17-03.50, w:NWI (5.27m). 6, Aubree Bell,Kingsley-Pierson, 17-03, w:NWI (5.25m). 7, Olivia Tollari, ADM Adel, 17-02.75,w:NWI (5.25m). 8, Carlee Rochford, New Hampton, 16-08, w:NWI (5.08m). 9, SarahAlbaugh, Cedar Falls, 16-05.75, w:NWI (5.02m). 10, Ayda Den Herder, SiouxCenter, 16-05.25, w:NWI (5.01m). 11, Makayla Crannell, ADM Adel, 16-04, w:NWI(4.97m). 12, Lina Newland, Ottumwa, 16-03.75, w:NWI (4.97m). 13, BrooklynJohnson, DVPT Central, 16-03.50, w:NWI (4.96m). 14, Sarah Burton, Highland,16-03.25, w:NWI (4.95m). 15, Paige Millikan, Clarinda, 16-03, w:NWI (4.95m).16, Macy Daufeldt, West Liberty, 16-02.75, w:NWI (4.94m). 17, Lacey Neighbor,Alburnett, 16-02.50, w:NWI (4.94m). 18, Grace Sanderson, Camanche, 16-02.25,w:NWI (4.93m). 19, Kelsey Pacha, Fairfield, 16-02.25, w:NWI (4.93m). 20,Makinley Levin, Solon, 16-00.50, w:NWI (4.88m). 21, Jordyn Reimer, Underwood,15-11.50, w:NWI (4.86m). 22, Marin Randall, Norwalk, 15-10, w:NWI (4.82m). 23,Taylor Lee, CR Prairie, 15-06.50, w:NWI (4.73m). 24, Ava Maloney, CPU,11-10.50, w:NWI (3.61m).

Girls Discus Throw High School
1, Kennedy Axmear, English Valleys, 131-06, (40.08m). 2, Kileigh Lachacz,DC-Grimes, 129-02, (39.37m). 3, Faith DeRonde, Oskaloosa, 127-11, (38.98m). 4,Breanna Hackman, Nashua-Plainfield, 127-04, (38.81m). 5, Kerrigan Pope, Pekin,124-09, (38.02m). 6, Lilly Duff, Marshalltown, 124-07, (37.97m). 7, HannahBaier, Ankeny, 122-02, (37.23m). 8, Taylor Luscomb, CPU, 121-06, (37.03m). 9,Emma Joens, CR Prairie, 120-09, (36.80m). 10, Darya Acas, IC Liberty, 119-10,(36.52m). 11, Katie Pickhinke, Ridge View, 119-00, (36.27m). 12, EliseThramer, Lewis Central, 117-11, (35.94m). 13, Julia Alberts, Decorah, 116-07,(35.53m). 14, Madison Geise, Roland-Story, 116-05, (35.48m). 15, Emily Jones,Wayne Corydon, 116-05, (35.48m). 16, Audi Crooks, Bishop Garrigan, 115-02,(35.10m). 17, Mackenzy Grady, S Hamilton, 113-06, (34.59m). 18, Reese Goodlet,Pleasant Valley, 112-10, (34.39m). 19, Sydney Eggena, Denver, 110-09,(33.75m). 20, Lauren Kounkel, Hinton, 110-07, (33.70m). 21, Katelyn Lappe,Bondurant-Farrar, 110-03, (33.60m). 22, Mallory Behnken, CAM Anita, 104-10,(31.95m). 23, Kady Vandemark, Norwalk, 95-05, (29.08m).

Women 4×1600 Meter Relay Univ/Col
1, Oklahoma State 19:03.37. 2, Utah 19:11.37. 3, Illinois 19:39.14. 4, Bradley19:44.26. 5, Air Force 19:47.50. 6, Iowa State 19:47.98. 7, Northwestern20:03.32. 8, Missouri 20:04.45. 9, Illinois State 20:08.05. 10, Rogers State20:42.93. 11, Drake 20:51.16. 12, Bethany Lutheran 23:01.90.

Women Triple Jump Univ/Col
1, D’Andra Morris, U-Mary, 12.88m, w:4.4 (42-03.25). 2, Alissa Melvin, NorthDakota State, 12.76m, w:2.9 (41-10.50). 3, Riley Ammenhauser, Michigan,12.71m, w:2.0 (41-08.50). 4, Ryann Porter, Indiana State, 12.70m, w:3.4(41-08). 5, Tiera Robinson-Jones, Minnesota, 12.69m, w:2.5 (41-07.75). 6, KaraSteele, Tulane, 12.51m, w:+0.0 (41-00.50). 7, Ashley McElmurry, Nebraska,12.43m, w:1.6 (40-09.50). 8, Jodi Lipp, North Dakota State, 12.40m, w:1.8(40-08.25). 9, Flore Gracia, Minnesota State, 12.35m, w:5.5 (40-06.25). 10,Zionn Pearson, Nebraska, 12.08m, w:1.9 (39-07.75). 11, Sophie Galloway,Kentucky, 12.08m, w:3.0 (39-07.75). 12, Rieko Wilford, Purdue, 12.06m, w:6.0(39-07). 13, Kayla Hutchins, Iowa, 11.97m, w:3.0 (39-03.25). 14, AleceaCardillo, Lewis, 11.96m, w:3.5 (39-03). 15, Jade McDonald, Iowa, 11.94m,w:+0.0 (39-02.25). 16, Kady Kochendorfer, Wis.-Eau Claire, 11.88m, w:-0.1(38-11.75). 17, Susan D’Onofrio, Saint Louis, 11.75m, w:1.7 (38-06.75). 18,Katrina Small, Northern Illinois, 11.75m, w:-2.3 (38-06.75). 19, DeborahObadofin, Purdue, 11.75m, w:+0.0 (38-06.75). 20, Mattie Cecilio, UC San Diego,11.55m, w:0.5 (37-10.75). 21, Kendall Jordan, Kentucky, 11.24m, w:2.8(36-10.50). –, Diamond Riley, Northern Illinois, FOUL. –, Camryn Holloman,Central Missouri, FOUL.

Women Javelin Throw Univ/Col
1, Maddie Harris, Nebraska, 50.29m, (165-00). 2, Mirta Kulisic, Nebraska,48.64m, (159-07). 3, Gabrielle Diederich, Notre Dame, 48.50m, (159-01). 4,Madison Lueger, Nebraska, 44.98m, (147-07). 5, Rachel Guthmiller, NorthernState, 42.57m, (139-08). 6, Aliza Van Den Elzen, Lewis, 42.17m, (138-04). 7,Jolie McClellan, Drury, 41.38m, (135-09). 8, Katie Cuneo, UC San Diego,41.31m, (135-06). 9, Taylor Leingang, North Dakota State, 41.01m, (134-06).10, Bryana Leverentz, St. Catherine (Minn.), 39.78m, (130-06). 11, HayleySchmidt, North Dakota State, 39.50m, (129-07). 12, Lydia Knapp, South Dakota,38.79m, (127-03). 13, Anna Swanson, Saint Mary’s (Minn.), 38.73m, (127-01).14, Laurel Barber, Ottawa, 38.49m, (126-03). 15, Briana Lowe, Kansas State,38.36m, (125-10). 16, Josey Starner, South Dakota, 38.21m, (125-04). 17,Annika Williams, Kentucky, 37.27m, (122-03). 18, Rebecca Simpson, Buena Vista,36.84m, (120-10). 19, Jayla Bynum, Indiana State, 36.54m, (119-10). 20, AbbyHill, Mount Mercy, 35.07m, (115-01). 21, Addison Long, NW Missouri, 34.38m,(112-09). 22, Rylee Olson, Morningside, 32.74m, (107-05). 23, Jennifer Parent,North Dakota, 32.43m, (106-05).

Women 4×100 Meter Relay College Preliminaries
1, Minnesota State 45.15q. 2, Iowa Western CC 46.88q. 3, Loras 46.91q. 4,Bemidji State 47.23q. 5, Central Missouri 47.59q. 6, Wis.-La Crosse 47.61q. 7,Wis.-Eau Claire 47.79q. 8, U-Mary 48.01q. 9, Wartburg 48.24. 10, Dordt 48.55.11, William Penn 48.62. 12, Concordia-St. Paul 48.66. 13, Concordia (Neb.)48.73. 14, Iowa Central CC 48.77. 15, Augustana (S.D.) 48.80. 16, St. Mary(Kan.) 48.80. 17, Dubuque 48.81. 18, Grand View 49.00. 19, Ripon 49.12. 20,St. Francis (Ill.) 49.22. 21, Sioux Falls 49.40. 22, St. Norbert 49.43. 23,Buena Vista 49.56. 24, Mount Marty 49.70. 25, Wis.-Platteville 49.76. 26, St.Ambrose 49.83. 27, Illinois College 50.12. 28, Dakota State 50.22. 29,Northwestern (Iowa) 50.91. 30, Coe 54.02. –, Lewis DNF.

Women 4×800 Meter Relay College Finals
1, Augustana (S.D.) 8:57.75. 2, Central Missouri 8:58.20. 3, Concordia (Neb.)9:09.24. 4, Dordt 9:10.57. 5, Oklahoma Baptist 9:19.99. 6, Sioux Falls9:20.68. 7, Morningside 9:24.51. 8, St. Mary (Kan.) 9:25.29. 9, Bethel (Minn.)9:32.59. 10, Goshen 9:41.56. 11, Iowa Central CC 9:53.64. 12, Concordia-St.Paul 9:57.77.

Boys 100 Meter Dash High School Preliminaries
1, Tyrese Miller, Ankeny, 10.92q, w:-1.8. 2, Miles Thompson, CR Washington,10.97q, w:-1.8. 3, Titus Christiansen, SE Polk, 11.01q, w:-1.1. 4, LukeMeyers, IC Liberty, 11.04q, w:-1.1. 5, Jack Latham, Spirit Lake, 11.09q,w:-3.3. 6, Aidan Hall, Harlan, 11.13q, w:-1.1. 7, Qai Hussey, Spirit Lake,11.22q, w:-0.7. 8, Mikey McClain, Dowling Catholic, 11.24q, w:-0.7. 9, CarsonBrown, Dowling Catholic, 11.25, w:-1.1. 10, Gavin Phillips, DSM Christian,11.26, w:-1.1. 11, NaZion Caruthers, DVPT West, 11.27, w:-0.7. 12, BrendanMonahan, St. Albert CB, 11.27, w:-1.8. 13, Ryan Brosius, Wahlert Dub, 11.28,w:-0.7. 14, Aidan McDermott, CR Xavier, 11.29, w:-1.8. 15, Keaten Bonderson,Gehlen Catholic, 11.29, w:-0.7. 16, Caeden DaSilva, Nevada, 11.32, w:-0.7. 17,Nate Maki, Newton, 11.36, w:-0.7. 18, Michael Blank, CR Washington, 11.37,w:-3.3. 19, Beau Flander, English Valleys, 11.38, w:-3.3. 20, Abu Sama, SEPolk, 11.38, w:-1.8. 21, Aaron Kramer, CPU, 11.42, w:-0.7. 22, Karter Decker,MFL MarMac, 11.43, w:-1.1. 23, Tate Johnson, Fort Madison, 11.43, w:-1.1. 24,Tate Sander, Belmond-Klemme, 11.50, w:-3.3. 25, Sam Wallace, Benton Comm,11.51, w:-3.3. 26, Alex Mota, Marion, 11.52, w:-3.3. 27, Austin Kunkle, ACGC,11.61, w:-3.3. 28, Sean Schaefer, Bishop Heelan, 11.62, w:-1.8. 29, WillNeuharth, Harlan, 11.64, w:-3.3. 30, Jaden Damiano, Iowa Falls-Alden, 11.64,w:-1.8. 31, Jake Gustison, Wapello, 11.67, w:-1.8. 32, Javin Stevenson,Lamoni, 11.83, w:-1.1.

Boys 110 Meter Hurdles High School
1, Jack Latham, Spirit Lake, 14.24q, w:-0.6. 2, Jackson Morton, Greene County,14.60q, w:-0.6. 3, Kole Becker, Lisbon, 14.99q, w:-1.2. 4, Noah Sheridan,Jesup, 15.03q, w:-1.2. 5, Harrison Rosenberg, Clear Creek-Amana, 15.04q,w:-2.4. 6, Grayson Hartman, CR Xavier, 15.05q, w:-0.6. 7, Eric Lucas, ICLiberty, 15.09q, w:-2.3. 8, Grant Miller, Norwalk, 15.13q, w:-0.6. 9, CarterAccola, Ankeny, 15.16, w:-2.3. 10, Geramie Hardaway Jr, CR Prairie, 15.18,w:-2.4. 11, Tanner Blue, S Hamilton, 15.22, w:-2.4. 12, Beau York, HLV Victor,15.31, w:-0.6. 13, Alex Pitts, Bellevue, 15.32, w:-2.3. 14, Nolan Clayberg,Pella, 15.37, w:-0.6. 15, Gage Huyser, Pella, 15.39, w:-2.3. 16, Sal Capaldo,North Polk, 15.43, w:-0.6. 17, Noah Pettinger, DUB Hempstead, 15.43, w:-2.3.18, Gunner Meyer, Wapsie Valley, 15.48, w:-2.3. 19, Max Doran, PleasantValley, 15.48, w:-2.4. 20, Quentin Burt, Bondurant-Farrar, 15.52, w:-1.2. 21,Reid Schilb, Valley WDM, 15.63, w:-1.2. 22, Reece Spieler, LeMars, 15.63,w:-0.6. 23, Kale Hobart, Mason City, 15.67, w:-2.4. 24, Archer Ogbourne,Carlisle, 15.69, w:-2.4. 25, Colin Clark, Dowling Catholic, 15.76, w:-1.2. 26,Nicholas Gorsich, Linn-Mar, 15.80, w:-1.2. 27, Brady Leonard, Madrid, 15.91,w:-2.3. 28, Simeon Reichenbach, WACO, 15.92, w:-2.3. 29, Carter Davis,Underwood, 16.02, w:-2.4. 30, Caden Matson, Humboldt, 16.07, w:-1.2. –, JadenDamiano, Iowa Falls-Alden, FS, w:-2.4. –, Brewer Eiklenborg, Dike-NH, DNF,w:-1.2.

Boys 110 Meter Hurdles High School Finals
(w: -0.9) 1, Jack Latham, Spirit Lake, 13.99. 2, Kole Becker, Lisbon, 14.60.3, Eric Lucas, IC Liberty, 14.71. 4, Noah Sheridan, Jesup, 14.74. 5, HarrisonRosenberg, Clear Creek-Amana, 14.86. 6, Grayson Hartman, CR Xavier, 14.95. 7,Jackson Morton, Greene County, 14.96. 8, Grant Miller, Norwalk, 15.05.

Boys Distance Medley High School
1, IC City High 3:28.70. 2, DC-Grimes 3:30.86. 3, Waukee NW 3:31.09. 4,Washington 3:31.49. 5, Pella 3:31.55. 6, Johnston 3:32.15. 7, Saint Ansgar3:32.76. 8, Dowling Catholic 3:33.61. 9, Waverly-SR 3:33.65. 10, Cedar Falls3:34.67. 11, CR Prairie 3:35.84. 12, Mason City 3:35.90. 13, Newton 3:36.06.14, Mount Ayr 3:36.21. 15, Epworth WD 3:36.97. 16, DSM Christian 3:37.39. 17,Waukee 3:37.62. 18, Mt Vernon 3:37.66. 19, Linn-Mar 3:37.73. 20, Mediapolis3:38.24. 21, Clear Creek-Amana 3:38.38. 22, DUB Senior 3:39.96. 23, SpiritLake 3:44.61. 24, Pleasant Valley 3:51.22.

Boys High Jump High School
1, Jack Noble, North Polk, 6-09, (2.05m). 2, Jacob Kieler, Cedar Falls, 6-09,(2.05m). 3, Sam Skarich, North Scott, 6-09, (2.05m). 4, Kade Benjamin, NewLondon, 6-07, (2.00m). 5, Kaleb Scott, Southeast Valley, 6-07, (2.00m). 6,Derek Weisskopf, Williamsburg, 6-07, (2.00m). 7, Ian Collins, Charles City,6-05, (1.95m). 8, Matt Schaeckenbach, IC City High, 6-05, (1.95m). 9, DakotaCarlson, Forest City, 6-03, (1.90m). 10, Tye Hardin, Maquoketa, 6-03, (1.90m).10, Cain Brown, Mid-Prairie Wellman, 6-03, (1.90m). 10, Keith Moko, Newton,6-03, (1.90m). 13, Cooper Kock, Ar-We-Va, 6-03, (1.90m). 14, Isaac Jones,Clarinda, 6-03, (1.90m). 15, TJ Jackson, Linn-Mar, 6-01, (1.85m). 15, GunnerMeyer, Wapsie Valley, 6-01, (1.85m). 17, Matthew Benedict, Sidney, 6-01,(1.85m). 17, Sione Fifita, LeMars, 6-01, (1.85m). 19, Idris Thomas, DVPT West,6-01, (1.85m). –, Jack Roberts, Stanton, NH. –, Marshall Knapp, SouthwestValley, NH. –, Drake Shelangoski, Durant, NH. –, Aiden Chanthavong,Carlisle, NH. –, Luke Czarnecki, Lisbon, NH. –, Gavin Legg, Indianola, NH.

Boys Shot Put High School
1, Austin Busch, S Hamilton, 60-05.75, (18.43m). 2, Brandon VanderSluis,LeMars, 55-11.25, (17.04m). 3, Carson Lienau, Jesup, 55-10.75, (17.03m). 4,J.J. Moore, Webster City, 54-07.25, (16.64m). 5, Dakota Hoffman, Epworth WD,53-00.50, (16.16m). 6, Nolan Recker, Muscatine, 52-09, (16.07m). 7, SpencerKessel, Louisa-Muscatine, 52-02.50, (15.91m). 8, Hunter Deyo, Lewis Central,51-05.75, (15.69m). 9, Abraham Christensen, Ogden, 51-02.25, (15.60m). 10,Carter Allen, New London, 50-09.50, (15.48m). 11, Thomas Huneke, Underwood,50-06.50, (15.40m). 12, Joseph Hjelle, Decorah, 50-01.75, (15.28m). 13, TaeShon McDaniels, IC City High, 49-06.50, (15.10m). 14, Carter Boley, DC-Grimes,49-04.50, (15.04m). 15, Cale Jensen, Dike-NH, 49-03.75, (15.03m). 16, BlakeHogancamp, SC East, 49-00.50, (14.94m). 17, Keaton Roskop, Linn-Mar, 48-10.75,(14.90m). 18, Ryan Saddler, Pleasant Valley, 48-09.75, (14.87m). 19, KahleRattray, Carlisle, 48-09.75, (14.87m). 20, Jackson McNulty, North Polk, 48-09,(14.85m). 21, Ethan Thimmes, North Cedar, 48-07.75, (14.82m). 22, DylanParrott, North Scott, 47-10.50, (14.59m). 23, Sam Dietz, Ankeny Centennial,47-09.25, (14.56m). 24, Brayden Hartman, Washington, 46-08.75, (14.24m).

Men 4×100 Meter Relay College Preliminaries
1, Indian Hills CC 40.87q. 2, Wis.-Eau Claire 41.03q. 3, Minnesota State41.24q. 4, Oklahoma Baptist 41.41q. 5, Northwestern (Iowa) 41.53q. 6, Wartburg41.59q. 7, Wis.-Platteville 41.76q. 8, Dubuque 41.77q. 9, U-Mary 41.78. 10,Benedictine (Ill.) 41.80. 11, William Penn 41.84. 12, Central Missouri 41.88.13, Loras 41.92. 14, Doane 41.98. 15, Hawkeye CC 42.08. 16, Augustana (Ill.)42.24. 17, Mount Mercy 42.27. 18, Concordia-St. Paul 42.29. 19, Concordia(Neb.) 42.33. 20, Wis.-La Crosse 42.33. 21, Augustana (S.D.) 42.34. 22, DakotaState 42.63. 23, Central College 42.74. 24, Buena Vista 42.81. 25, IowaCentral CC 42.82. 26, Graceland 42.86. 27, Knox 42.96. 28, St. Ambrose 43.11.29, Dordt 43.18. 30, North Park 43.59. –, Briar Cliff DNF. –, Iowa WesternCC DQ. –, Lewis DQ. –, Grand View DQ. –, St. Francis (Ill.) DQ. –, MountMarty DQ.

Men 4×800 Meter Relay College Finals
1, Loras 7:28.23. 2, Grand View 7:33.57. 3, Nebraska Wesleyan 7:36.32. 4,Dordt 7:37.10. 5, Indian Hills CC 7:39.32. 6, Wis.-Parkside 7:41.84. 7, WayneState (Neb.) 7:43.12. 8, Benedictine (Kan.) 7:45.55. 9, Olivet Nazarene7:45.89. 10, Lewis 7:46.44. 11, Iowa Central CC 7:47.58. 12, Morningside7:48.11. 13, St. Mary (Kan.) 7:50.06. 14, Dakota State 7:50.53. 15, RogersState 7:55.41. 16, Gustavus Adolphus 7:58.62. 17, Doane 7:58.70.

Mixed 800 Meter Run Masters
1, Ean Caskey, Thorsday TC, 1:59.54. 2, Chuck Schneekloth, Garden State TrackClub, 2:03.24. 3, Jeff Burkart, Brave, 2:03.70. 4, Brian Runyon, Unattached,2:04.60. 5, Jason Abbot, Shadow Project TC, 2:05.15. 6, Ryan Anderson,Unattached, 2:06.51. 7, Kyle Keraus, Johnston Running Club, 2:06.85. 8, TimOrris, Unattached, 2:14.02. 9, Ken Cooper, Unattached, 2:15.36. 10, MikeRoberts, Unattached, 2:19.19. 11, John Borthwick, Boulder Road Runners,2:19.92. 12, Troy Henrich, Unattached, 2:21.80. 13, Paxton Bennett,Unattached, 2:22.51. 14, Garry Roseman, Unattached, 2:26.80. 15, ChristineLicata, Garden State Track Club, 2:27.10. 16, Lance Elliott, Unattached,2:27.65. 17, Brian Schmidt, Boulder Underground, 2:28.70. 18, Ron Kochanowicz,Unattached, 2:29.26. 19, Joel Bardsley, Unattached, 2:31.18. 20, Jodi Smith,Unattached, 2:35.37. 21, Gary Patton, Unattached, 2:51.35. 22, Brad Kruse,Unattached, 2:54.76. 23, Tom Loch, Unattached, 2:59.48. 24, Susan Melgares,Kansas City Smoke, 3:01.68. 25, Anne Kruse, Unattached, 3:25.88.

2022 Drake Relays presented by Xtream powered by Mediacom – 4/27/2022 to 4/30/2022
“America’s Athletic Classic”
Girls 100 Meter Dash High School Finals
(w: -4.3) 1, Holly Duax, SC West, 12.42. 2, Claire Farrell, Norwalk, 12.58. 3,Jessica Kyne, DSM Hoover, 12.74. 4, Jaidyn Sellers, Panorama, 12.81. 5, AudreyBiermann, Epworth WD, 12.82. 6, Aubree Bell, Kingsley-Pierson, 12.91. 7, AveryHorner, Bettendorf, 12.98. 8, Lily Juhnke, SC West, 13.04.

Girls 800 Meter Run High School
1, Ainsley Erzen, Carlisle, 2:09.39. 2, Clare Kelly, Van Meter, 2:12.11. 3,Ani Wedemeyer, IC City High, 2:12.16. 4, Alli Macke, Ankeny, 2:13.45. 5,Jaidyn Sellers, Panorama, 2:14.09. 6, Kaia Bieker, Harlan, 2:14.21. 7, EmmaBock, Solon, 2:14.33. 8, Ashlyn Keeney, IC Liberty, 2:15.06. 9, Maddy Childs,Grand View Christian, 2:15.27. 10, Grace Boleyn, Pleasant Valley, 2:15.31. 11,Madison Brouwer, Sibley-Ocheyedan, 2:15.32. 12, Adrienne Buettner-Cable, DSMRoosevelt, 2:16.75. 13, Kaia Downs, SC East, 2:18.42. 14, Lily Johannes, CRPrairie, 2:20.53. 15, Molly Bannister, Waukee, 2:21.87. 16, Ella Anliker,Dowling Catholic, 2:24.62.

Girls 4×200 Meter Relay High School
1, Waukee NW 1:42.18. 2, ADM Adel 1:43.62. 3, Ames 1:44.60. 4, Assumption1:44.99. 5, Solon 1:45.21. 6, Wahlert Dub 1:45.27. 7, Pella 1:45.71. 8, Madrid1:46.17. 9, Bettendorf 1:46.35. 10, Linn-Mar 1:46.63. 11, Kingsley-Pierson1:46.77. 12, CR Prairie 1:46.81. 13, DSM Hoover 1:47.03. 14, Waukee 1:47.07.15, Epworth WD 1:47.12. 16, SE Polk 1:47.43. 17, Spencer 1:47.52. 18, Decorah1:47.57. 19, Norwalk 1:48.17. 20, IC Liberty 1:48.32. 21, North Polk 1:48.44.22, Waterloo East 1:48.74. 23, Dowling Catholic 1:48.88. 24, SC West 1:51.29.

Women 100 Meter Dash Univ/Col Preliminaries
1, Grace Nwokocha, N. Carolina A&T, 11.55Q, w:-4.2. 2, Lasarah Hargrove, Iowa,11.61Q, w:-1.6. 3, Symone Darius, N. Carolina A&T, 11.73Q, w:-3.7. 4, BreeAnaBates, Michigan, 11.84Q, w:-2.2. 5, Odell Frye, Minnesota, 11.81q, w:-1.6. 6,Makayla Jackson, Minnesota State, 11.91q, w:-3.7. 7, Amira Young, Minnesota,11.95q, w:-3.7. 8, Akilah Lewis, Minnesota, 12.04q, w:-3.7. 9, Emma Algarin,Nebraska, 12.08, w:-1.6. 10, Kayla McCray, Indian Hills CC, 12.12, w:-1.6. 11,Paishence Johnson, Northern Iowa, 12.12, w:-2.2. 12, Lauren Hansen, Minnesota,12.14, w:-1.6. 13, Tiera Robinson-Jones, Minnesota, 12.15, w:-2.2. 14, MaliaWatkins, Northern Illinois, 12.15, w:-1.6. 15, Erin Kinney, South Dakota,12.28, w:-4.2. 16, Nya Carr, Illinois, 12.28, w:-3.7. 17, Libby Wedewer,Northern Iowa, 12.33, w:-4.2. 18, Skylynn Blue, Northern Illinois, 12.38,w:-3.7. 19, Jada Hoffman, Lewis, 12.41, w:-4.2. 20, Hanna Hearn, Michigan,12.49, w:-3.7. 21, Alison Beeman, Dubuque, 12.60, w:-2.2. 22, Keaton Kester,Drake, 12.97, w:-2.2.

Women 800 Meter Run Univ/Col Finals
1, Rachel Hickey, Illinois State, 2:08.32. 2, Bryanna Lucas, Kentucky,2:08.81. 3, Erin Reidy, Minnesota, 2:09.15. 4, Jaidah McCallon, Tulsa,2:09.20. 5, Oksana Johnson, South Dakota St., 2:09.29. 6, Tiana LoStracco,Bradley, 2:09.52. 7, Brid O’Connell, Air Force, 2:09.61. 8, Amber Gall,Michigan, 2:10.40. 9, Molly Roach, Minnesota, 2:12.75. 10, Sophia Jungling,Northern Iowa, 2:14.52.

Women 100 Meter Hurdles Univ/Col Preliminaries
1, Aasia Laurencin, Michigan, 13.55q, w:-2.8. 2, Masai Russell, Kentucky,13.59q, w:-2.3. 3, Destiny Huven, Wisconsin, 13.74q, w:-0.9. 4, KatarinaVlahovic, Iowa State, 13.81q, w:-2.3. 5, Myreanna Bebe, Iowa, 13.81q, w:-2.8.6, Darci Khan, Kentucky, 13.89q, w:-3.0. 7, Paige Magee, Iowa, 13.91q, w:-3.0.8, Jaymie O’Connor, Unattached, 13.91q, w:-2.8. 9, Shadajah Ballard, Kentucky,13.92, w:-0.9. 10, Akiya Kollore, Eastern Illinois, 13.94, w:-0.9. 11, BirgenNelson, Gustavus Adolphus, 14.16, w:-3.0. 12, Maja Maunsbach, Minnesota,14.22, w:-2.3. 13, Scout Regular, Northern Illinois, 14.26, w:-0.9. 14, MiyaBrines, Iowa, 14.27, w:-2.8. 15, Denisha Cartwright, Minnesota State, 14.32,w:-2.3. 16, Nikia Smith, Purdue, 14.33, w:-2.8. 17, LaQwasia Stepney,Nebraska, 14.43, w:-3.0. 18, Kelsie Sealock, Bethel (Minn.), 14.44, w:-2.8.19, Julia Hayes, Minnesota, 14.49, w:-3.0. 20, Zoe Sullivan, Indiana State,14.54, w:-0.9. 21, Salmata Korgho, North Dakota State, 14.57, w:-0.9. 22, LaiaGonzalez, Central Missouri, 14.60, w:-2.3. 23, Maria Patron, Drake, 14.70,w:-2.3. 24, Theresa Mayanja, Michigan, 14.73, w:-2.3. 25, Carlita Taylor,Michigan, 14.87, w:-2.3. 26, Christabelle Mulcahy, Concordia-St. Paul, 14.92,w:-0.9. 27, Shanice Burrell, Northern State, 15.00, w:-3.0. 28, NatashaBernett, Lewis, 15.11, w:-3.0. 29, Johanna Ilves, Nebraska, 16.31, w:-2.8. 30,Annika Williams, Kentucky, 23.35, w:-2.8. –, Winsome Harris, Nebraska, DNF,w:-3.0. –, Tionna Tobias, Iowa, DQ, w:-0.9.

Women 400 Meter Hurdles Univ/Col Finals
1, Masai Russell, Kentucky, 56.27. 2, Abigail Schaaffe, Minnesota, 56.90. 3,Bianca Stubler, Wisconsin, 57.19. 4, Erin Dowd, Iowa, 57.51. 5, MarielBruxvoort, Iowa, 58.11. 6, Payton Wensel, Iowa, 58.80. 7, Savannah Sutherland,Michigan, 58.86. 8, Val Larson, Minnesota, 59.37. 9, Kaylyn Hall, Iowa State,59.52. 10, Anna Maria Leszczynska, Purdue, 59.55. 11, Mary McKey, OklahomaBaptist, 59.93. 12, Emma Lawrence, Wis.-La Crosse, 60.37. 13, HollyGerberding, South Dakota, 60.48. 14, Lauren Fulcher, Michigan, 60.61. 15,Paige Magee, Iowa, 60.68. 16, Michaela Travers, Oklahoma State, 60.90. 17,Michelle Roca, Air Force, 61.25. 18, Jacy Pulse, South Dakota, 61.89. 19,Busiwa Asinga, Drake, 62.03. 20, Zeinab Torabi, UC San Diego, 62.21. 21,Kennedy Crawford, Northern Illinois, 62.57. 22, Elayna Bahl, Loras, 63.06.

Women High Jump Univ/Col
1, Miracle Ailes, Iowa Western CC, 1.82m, (5-11.50). 2, Jenna Rogers,Nebraska, 1.82m, (5-11.50). 3, Riley Masten, Nebraska, 1.79m, (5-10.50). 4,Carly Haring, South Dakota, 1.79m, (5-10.50). 5, Arika Robinson, Concordia-St.Paul, 1.76m, (5-09.25). 5, Nyalaam Jok, Minnesota, 1.76m, (5-09.25). 7,Madison Schmidt, Notre Dame, 1.76m, (5-09.25). 8, Lindsey Mirkes, Marquette,1.76m, (5-09.25). 9, Brooklyn Miller, Nebraska, 1.76m, (5-09.25). 10, TacoriaHumphrey, Illinois, 1.73m, (5-08). 10, Daniella Anglin, South Dakota, 1.73m,(5-08). 12, Breya Christopher, Wartburg, 1.73m, (5-08). 13, Rylie Todd,Northern Iowa, 1.68m, (5-06). 13, Daejha Moss, North Dakota State, 1.68m,(5-06). 15, Madison Yerigan, Nebraska, 1.68m, (5-06). 16, Elise Ulseth, NorthDakota, 1.68m, (5-06). 17, Mearah Miedema, Augustana (S.D.), 1.68m, (5-06).18, Alliyah McNeil, Iowa Western CC, 1.63m, (5-04.25). 18, Maria Gorham, Iowa,1.63m, (5-04.25). 18, Kiera Blankinship, Harding, 1.63m, (5-04.25). 18, AbbyEveritt, Nebraska-Kearney, 1.63m, (5-04.25). 18, Madi Scholl, Nebraska, 1.63m,(5-04.25). 23, Taylor Elliott, Minnesota State, 1.63m, (5-04.25). 24, TavaBerg, Northern State, 1.63m, (5-04.25). –, E. Grace Quinlan, Indiana State,NH. –, Kelsey Bowlds, Indiana State, NH. –, Annmarie Tyson, Missouri S&T,NH. –, Alexis Zatta, Purdue, NH.

Women Pole Vault Univ/Col
1, Marleen Mulla, South Dakota, 4.27m, (14-00). 2, Ellianne Kimes, GrandValley St., 4.17m, (13-08.25). 3, Madi Wulfekotter, Central Missouri, 4.02m,(13-02.25). 4, Siobhan Szerencsits, Kentucky, 4.02m, (13-02.25). 4, MiaManson, Michigan, 4.02m, (13-02.25). 4, Jessica Mercier, Michigan, 4.02m,(13-02.25). 7, Jessica Bray, Purdue, 4.02m, (13-02.25). 8, Landon Kemp, SouthDakota, 4.02m, (13-02.25). 9, Josie Puelz, Concordia (Neb.), 3.87m,(12-08.25). 9, Tia Dorshorst, Wisconsin, 3.87m, (12-08.25). 9, Alexys Berger,Minnesota, 3.87m, (12-08.25). 9, Selene Weaver, Indiana State, 3.87m,(12-08.25). 9, Tori Thomas, Illinois, 3.87m, (12-08.25). 14, Jessica Gardner,Nebraska, 3.87m, (12-08.25). 14, Kassidie Stimmel, Grand Valley St., 3.87m,(12-08.25). 16, Deidra Marrison, South Dakota, 3.87m, (12-08.25). 16, PaytonPhillips, Kentucky, 3.87m, (12-08.25). –, Cassidy Mooneyhan, South Dakota,NH. –, Julia Moore, Wisconsin, NH. –, Hailey Orlowski, Wisconsin, NH. –,Carly Livingston, Grand Valley St., NH. –, Tessa Sheets, Purdue, NH. –, CateVisscher, Michigan, NH. –, Cassie Jennings, Central Missouri, NH. –, JaidynGarrett, South Dakota, NH.

Women Discus Throw Univ/Col
1, Emily March, Iowa State, 57.88m, (189-11). 2, Amanda Anderson, North DakotaState, 56.56m, (185-07). 3, Rachel Tanczos, Notre Dame, 55.66m, (182-07). 4,Areti Filipidou, Kentucky, 52.32m, (171-08). 5, Kalynn Meyer, Nebraska,51.94m, (170-05). 6, Emma Hertz, Sioux Falls, 51.92m, (170-04). 7, Bri’YannaRobinson, Southern Illinois, 51.29m, (168-03). 8, Molly Leppelmeier, Kentucky,51.14m, (167-09). 9, Devia Brown, Minnesota, 51.10m, (167-08). 10, Kat Moody,Iowa, 50.49m, (165-08). 11, Jamie Kofron, Iowa, 49.59m, (162-08). 12, ShelbyFrank, Minnesota, 49.44m, (162-02). 13, Marika Spencer, Nebraska, 48.45m,(158-11). 14, Madison Green, Grand View, 48.38m, (158-09). 15, Macy Byer,Illinois State, 48.15m, (158-00). 16, Ashlan Burton, Central Missouri, 47.64m,(156-03). 17, Katie Taylor, Minnesota State, 46.93m, (154-00). 18, KatelynWilliams, Drake, 46.51m, (152-07). 19, Madison Sutton, Benedictine (Kan.),46.47m, (152-05). 20, Hannah Redlin, Indiana State, 46.09m, (151-02). 21,Matisen Ingle, Southern Illinois, 45.80m, (150-03). 22, Betty Rosvold,Nebraska, 45.47m, (149-02). 23, Myejoi Williams, Illinois State, 45.20m,(148-03). 24, Meredith Clark, South Dakota, 44.56m, (146-02). 25, Nya Diew,Nebraska, 43.67m, (143-03).

Women 4×100 Meter Relay University Preliminaries
1, Kentucky 43.65Q. 2, N. Carolina A&T 44.33Q. 3, Purdue 44.65Q. 4, Minnesota44.61q. 5, Iowa 44.87q. 6, Michigan 45.26q. 7, Northern Iowa 45.67q. 8,Illinois State 45.69q. 9, Nebraska 46.09. 10, South Dakota 46.10. 11, IndianaState 46.60. 12, Eastern Illinois 46.61. 13, North Dakota State 46.61. 14,Illinois 47.19. 15, Utah 47.41. 16, Saint Louis 48.03. 17, St. Thomas (Minn.)48.60. 18, Marquette 49.20. –, Drake DNF.

Women 4×400 Meter Relay College
1, Iowa Western CC 3:42.46Q. 2, Oklahoma Baptist 3:46.40Q. 3, Central Missouri3:47.20Q. 4, Loras 3:47.81Q. 5, Olivet Nazarene 3:47.22q. 6, Wis.-La Crosse3:47.81q. 7, Wartburg 3:49.82q. 8, Concordia (Neb.) 3:49.86q. 9, Bethel(Minn.) 3:50.97. 10, Dordt 3:51.67. 11, Minnesota State 3:52.79. 12, BemidjiState 3:55.55. 13, Northwestern (Iowa) 3:58.21. 14, St. Ambrose 3:59.92. 15,Mount Marty 4:00.46. 16, Sioux Falls 4:01.92. 17, Dakota State 4:03.18. 18,Truman 4:03.57. 19, Grand View 4:04.21. 20, Buena Vista 4:07.26. 21, Ripon4:10.27. 22, Coe 4:27.08. –, St. Norbert DQ.

Women Discus Throw Paralympic Finals
1, JessicaF Heims, USPTF, 37.28m, (122-04).
Boys 100 Meter Dash High School
(w: -1.5) 1, Tyrese Miller, Ankeny, 10.88. 2, Miles Thompson, CR Washington,10.95. 3, Jack Latham, Spirit Lake, 10.99. 4, Luke Meyers, IC Liberty, 11.08.5, Titus Christiansen, SE Polk, 11.11. 6, Aidan Hall, Harlan, 11.18. 7, QaiHussey, Spirit Lake, 11.20.

Boys 800 Meter Run High School
1, Jackson Mace-Maynard, Newton, 1:54.25. 2, Riley Witt, Saint Ansgar,1:54.38. 3, Gabe Nash, SC North, 1:54.69. 4, Jackson Heidesch, DowlingCatholic, 1:55.27. 5, Eli Naumann, Epworth WD, 1:55.31. 6, William Lohr, SCNorth, 1:56.03. 7, Carson Houg, DSM Christian, 1:56.20. 8, Yemane Kifle, SCNorth, 1:57.39. 9, Chase Lauman, Pella, 1:57.48. 10, Derek Leicht, DUBHempstead, 1:58.22. 11, Kon Dut, Waukee NW, 1:58.48. 12, Max DeRocher, Dowling Catholic, 1:58.55. 13, Hayden Kuhn, Linn-Mar, 1:58.74. 14, Jacob Mumey, Pleasant Valley, 1:58.93. 15, Lance Sobaski, Washington, 1:59.50. 16, AaronFynaardt, DSM Christian, 1:59.81. 17, Ammon Smith, IC City High, 2:00.36.

Boys 4×200 Meter Relay High School
1, SE Polk 1:28.43. 2, Johnston 1:29.17. 3, CR Washington 1:29.36. 4, DowlingCatholic 1:29.49. 5, Ankeny 1:29.66. 6, Ankeny Centennial 1:30.01. 7, IC West1:30.06. 8, Cedar Falls 1:30.48. 9, IC Liberty 1:30.49. 10, Indianola 1:30.52.11, Benton Comm 1:30.54. 12, Valley WDM 1:31.10. 13, DSM Roosevelt 1:31.29.14, North Scott 1:31.51. 15, CR Kennedy 1:31.61. 16, Bettendorf 1:32.05. 17,DVPT North 1:32.17. 18, Clear Lake 1:32.89. 19, Denver 1:33.02. 20, ClearCreek-Amana 1:33.07. 21, Mason City 1:33.58. 22, Spirit Lake 1:33.98. 23, ICCity High 1:34.10. 24, Linn-Mar 1:35.50.

Men 100 Meter Dash Univ/Col Preliminaries
1, Lawrence Johnson, Wisconsin, 10.61Q, w:-3.4. 2, Isaiah Trousil, NorthernIowa, 10.67Q, w:-2.6. 3, Daniel Stokes, N. Carolina A&T, 10.75Q, w:-3.8. 4,Javonte Harding, N. Carolina A&T, 10.77Q, w:-5.4. 5, Kion Benjamin, Minnesota,10.69q, w:-2.6. 6, JaVaughn Moore, Indiana State, 10.83q, w:-3.4. 7, AurelTchanbi, Indian Hills CC, 10.84q, w:-5.4. 8, Justin Walden, Indian Hills CC,10.85q, w:-2.6. 9, Shaheed Hickman, Minnesota State, 10.85, w:-3.4. 10, ZacLarrier, Air Force, 10.87, w:-3.8. 11, Marcus Jnofinn, Mount Marty, 10.89,w:-2.6. 12, Cade VanHout, Wis.-Platteville, 10.92, w:-3.8. 13, Sam Blaskowski,Wis.-La Crosse, 10.93, w:-3.4. 14, Dylan Kautz, South Dakota, 10.96, w:-3.8.15, Nolan Crespo, UC San Diego, 10.96, w:-3.8. 16, Tayshaun Cooper, NorthernIowa, 10.96, w:-2.6. 17, Derrick Jackson, Knox, 10.99, w:-2.6. 18, AustinKresley, Iowa, 11.05, w:-5.4. 19, Lorenzo Paissan, Nebraska, 11.10, w:-5.4.20, Sean Hopkins, Eastern Illinois, 11.10, w:-3.4. 21, Aarron Westmoreland,Minnesota, 11.21, w:-2.6. 22, Brailyn Johnson, Eastern Illinois, 11.22,w:-3.4. 23, Jacob Koerner, Michigan, 11.29, w:-3.8. 24, SenQuavius Johnson,Dakota State, 11.47, w:-5.4. 25, Damoy Allen, Indian Hills CC, 11.52, w:-5.4.26, Nick Jackson, William Penn, 11.59, w:-5.4.

Men 800 Meter Run Univ/Col Finals
1, Ackeen Colley, Western Illinois, 1:48.57. 2, Wes Ferguson,Nebraska-Kearney, 1:48.91. 3, Jacob Rodin, North Dakota State, 1:49.06. 4,Riley Bauer, South Dakota St., 1:49.36. 5, Riley Wells, Illinois State,1:49.44. 6, Tanner Maier, Minnesota State, 1:49.64. 7, Henry Johnson,Michigan, 1:51.58. 8, Jonathan Davis, Illinois, 1:53.74. 9, Rivaldo Marshall,Indian Hills CC, 1:55.57.

Men 110 Meter Hurdles Gary Osborn Univ/Col Preliminaries
1, Joshua Zeller, Michigan, 14.13Q, w:-2.5. 2, Brithton Senior, South Dakota,14.19Q, w:-2.2. 3, Rasheem Brown, N. Carolina A&T, 14.22Q, w:-4.6. 4, DariusLuff, Nebraska, 14.60Q, w:-2.8. 5, Gratt Reed, Iowa, 14.28q, w:-2.5. 6, JoshBraverman, Iowa, 14.44q, w:-4.6. 7, Grant Conway, Iowa, 14.51q, w:-2.5. 8,Bret Dannis, Illinois, 14.59q, w:-2.2. 9, Job Mayhue, Michigan, 14.61, w:-2.8.10, Brandon Ratliff, Illinois State, 14.69, w:-2.2. 11, Kalil Johnson, Iowa,14.75, w:-2.2. 12, Nick Durnin, Minnesota State, 14.81, w:-4.6. 13, LoubertDagrin, William Penn, 14.85, w:-4.6. 14, Cameron Harris, Air Force, 14.90,w:-2.2. 15, Dakarai Bush, Harding, 14.95, w:-4.6. 16, Dallas Wright, Wartburg,14.98, w:-2.2. 17, Abel Christiansen, Minnesota State, 15.05, w:-2.5. 18,Kalobe Jimenez, UC San Diego, 15.08, w:-4.6. 19, Deyton Love, Wartburg, 15.12,w:-2.5. 20, Tyler Drew, Nebraska, 15.14, w:-4.6. 21, Lawrence Lokonobei,Augustana (S.D.), 15.14, w:-2.8. 22, DeVontae Ford, Illinois, 15.22, w:-2.8.23, Jack Sumners, Northern Iowa, 15.55, w:-2.8. –, Parker Wormek, CentralMissouri, DNF, w:-2.8. –, Jekeel Suber, Eastern Illinois, DNF, w:-2.2. –,Jathan Deberry, Central Missouri, DNF, w:-2.2. –, Hugo Morvan, South Dakota,DNF, w:-2.8.

Men 400 Meter Hurdles Univ/Col Finals
1, Cory Poole, N. Carolina A&T, 50.27. 2, Kenroy Williams, Kentucky, 50.57. 3,Dallas Wright, Wartburg, 50.88. 4, Raymonte Dow, Iowa, 51.61. 5, ReidPierzinski, South Dakota St., 52.06. 6, Julien Gillum, Iowa, 52.12. 7, AveonReid, N. Carolina A&T, 52.17. 8, Max Frye, Notre Dame, 52.18. 9, RobertWilliams, Illinois, 52.30. 10, Joel Smith, Bethel (Minn.), 52.41. 11, WillReemtsma, St. Ambrose, 52.57. 12, Cory Berg, Nebraska, 52.73. 13, DeVontaeFord, Illinois, 52.89. 14, Cortney Watkins, Iowa Western CC, 52.98. 15, DavidOlowookere, Drake, 53.04. 16, Nathan Farrell, Iowa, 53.21. 17, Angelo Romagna,Drake, 53.45. 18, Phillip Jefferson, Iowa, 53.75. 19, Riley Baker, EasternIllinois, 55.16. –, Drake Woody, Iowa, DNF. –, Fallou Gaye, Harding, DQ. –,Beck O’Daniel, Kentucky, DQ.

Men 4×1600 Meter Relay Univ/Col
1, Iowa State 16:23.05. 2, Oklahoma State 16:31.38. 3, Missouri 16:40.21. 4,Wisconsin 16:41.22. 5, Bradley 16:46.28. 6, Air Force 16:46.51. 7, ArkansasState 16:51.77. 8, Kansas State 16:52.71. 9, Michigan 16:56.05. 10, Illinois17:03.12. 11, Saint Louis 17:08.57. 12, Missouri ‘B’ 17:25.34. 13, OklahomaBaptist 17:27.60.

Men Long Jump Univ/Col
1, James Carter, Iowa, 7.84m, w:2.9 (25-08.75). 2, Ramsey Hunt, EasternIllinois, 7.66m, w:4.1 (25-01.75). 3, Christopher Goodwin, Central Missouri,7.61m, w:3.8 (24-11.75). 4, Brock Lewis, Central College, 7.43m, w:6.4(24-04.50). 5, Sam Blaskowski, Wis.-La Crosse, 7.43m, w:2.7 (24-04.50). 6,Austin West, Iowa, 7.40m, w:2.7 (24-03.50). 7, Safin Wills, Purdue, 7.40m,w:1.9 (24-03.50). 8, Robbie Springfield, Kentucky, 7.38m, w:1.9 (24-02.50). 9,Parker Kiewiet, Northern Iowa, 7.34m, w:3.1 (24-01). 10, Justin Moore,Viterbo, 7.31m, w:3.6 (23-11.75). 11, Micaylon Moore, Nebraska, 7.29m, w:0.5(23-11). 12, Brandon Lewis, North Dakota State, 7.15m, w:1.8 (23-05.50). 13,Michael Buchanan, Iowa Western CC, 7.13m, w:1.6 (23-04.75). 14, Mitch Conard,Indiana State, 7.12m, w:4.1 (23-04.50). 15, Matthias Algarin, Nebraska, 7.11m,w:4.0 (23-04). 16, Lloyd Hill Jr., Purdue, 7.03m, w:-2.0 (23-00.75). 17, JamesGilbert, Northwestern (Iowa), 7.00m, w:3.0 (22-11.75). 18, Till Steinforth,Nebraska, 6.98m, w:4.7 (22-11). 19, Isaiah Martin, Purdue, 6.89m, w:0.2(22-07.25). 20, Daniel Mboyo, Illinois, 6.88m, w:2.5 (22-07). 21, FrankieYoung III, Indiana State, 6.85m, w:1.7 (22-05.75). 22, Shomari Rogers-Walton,Indiana State, 6.84m, w:+0.0 (22-05.25). 23, Aries Scott, Iowa Central CC,6.45m, w:2.5 (21-02).

Men Shot Put Univ/Col
1, Maxwell Otterdahl, Nebraska, 19.44m, (63-09.50). 2, Alexander Talley,Nebraska, 19.33m, (63-05). 3, Nikolas Curtiss, Iowa, 19.24m, (63-01.50). 4,Kevin Sakson, Iowa State, 19.00m, (62-04). 5, Michael Shoaf, Notre Dame,18.74m, (61-05.75). 6, Logan Calvin, Illinois State, 18.73m, (61-05.50). 7,Josh Sobota, Kentucky, 18.58m, (60-11.50). 8, Tyler Sudduth, Illinois, 18.53m,(60-09.50). 9, Kyle Atkinson, Minnesota, 18.27m, (59-11.25). 10, TrevorOtterdahl, North Dakota State, 18.09m, (59-04.25). 11, John Stefan, NotreDame, 17.96m, (58-11.25). 12, Nick Ronnfeldt, Nebraska, 17.79m, (58-04.50).13, Clayton Hannula, North Dakota State, 17.42m, (57-02). 14, Kevin Ruechel,Wis.-Stout, 17.33m, (56-10.25). 15, Nathan Swadley, Missouri S&T, 17.25m,(56-07.25). 16, Dawson Ellingson, Iowa, 17.19m, (56-04.75). 17, AmiriBuchanan, Illinois State, 16.73m, (54-10.75). 18, Steven Orzolek, MinnesotaState, 16.67m, (54-08.25). 19, Tom Yezek, Northern Iowa, 16.43m, (53-11). 20,Elijah Barnes, Iowa, 16.33m, (53-07). 21, Aiden Felty, Michigan, 16.20m,(53-01.75). 22, Jessie Sullivan, South Dakota, 16.16m, (53-00.25). –, KevinShubert, Nebraska, FOUL.

Men Javelin Throw Univ/Col
1, Marcus Weaver, Wis.-Eau Claire, 64.38m, (211-03). 2, Austin Parsons, NotreDame, 61.70m, (202-05). 3, John Keenan, Notre Dame, 61.07m, (200-04). 4,Jarett Johnson, Missouri S&T, 60.41m, (198-02). 5, Thomas Hickerson, IndianaState, 60.36m, (198-00). 6, Dakota Schmidt, NW Missouri, 58.39m, (191-07). 7,Tyler Brown, Nebraska, 58.07m, (190-06). 8, Joe Placek, Kansas State, 57.61m,(189-00). 9, Tyl Woelber, Augustana (S.D.), 57.22m, (187-09). 10, Kevin Wu,Minnesota State, 56.91m, (186-08). 11, Isaiah Martin, Purdue, 56.78m,(186-03). 12, Matt Kraft, North Dakota State, 56.45m, (185-02). 13, JacobLudwick, Ottawa, 56.39m, (185-00). 14, Ben Gutekunst, Baker, 56.38m, (185-00).15, Leif Nelson, Minot State, 55.90m, (183-05). 16, Mason Krause, Doane,55.15m, (180-11). 17, Andrew Walter, North Dakota, 52.62m, (172-08). 18,Hunter Krom, Baker, 51.50m, (168-11). 19, Sam Roller, North Dakota State,51.21m, (168-00). 20, Will Tsai, Drake, 51.18m, (167-11). 21, Aiden Ouimet,Illinois, 49.00m, (160-09). 22, Will Clark, Harding, 47.76m, (156-08). 23,Treshawn Roberts, Dakota State, 45.84m, (150-05). 24, Ethan Marshall, Drake,37.42m, (122-09).

Men 4×100 Meter Relay University Preliminaries
1, N. Carolina A&T 38.84Q. 2, Kentucky 39.38Q. 3, Iowa 39.93Q. 4, Purdue39.78q. 5, Indiana State 40.12q. 6, Nebraska 40.24q. 7, Air Force 40.46q. 8,Michigan 40.61q. 9, South Dakota 40.75. 10, Missouri 40.82. 11, EasternIllinois 40.86. 12, Illinois State 40.87. 13, Illinois 40.97. 14, St. Thomas(Minn.) 41.74. –, Minnesota DNF. –, Northern Iowa DNF.

Men 4×400 Meter Relay College
1, MSU-Moorhead 3:11.93Q. 2, Loras 3:13.58Q. 3, Central Missouri 3:14.74Q. 4,Iowa Western CC 3:14.78Q. 5, Oklahoma Baptist 3:12.77q. 6, St. Mary (Kan.)3:14.33q. 7, Dubuque 3:14.47q. 8, Wis.-Eau Claire 3:14.93q. 9, Mount Marty3:15.55. 10, Bethel (Minn.) 3:15.68. 11, Minnesota State 3:16.32. 12, Dordt3:16.45. 13, Wartburg 3:16.48. 14, Hawkeye CC 3:16.87. 15, Doane 3:17.67. 16, St. Francis (Ill.) 3:17.85. 17, Lewis 3:18.16. 18, Concordia-Moorhead 3:18.24.19, Nebraska Wesleyan 3:19.72. 20, St. Ambrose 3:20.09. 21, Grand View3:20.12. 22, Northwestern (Iowa) 3:20.14. 23, Dakota State 3:22.38. 24, Ripon 3:23.22. 25, Wis.-Parkside 3:24.38. 26, Kansas Wesleyan 3:25.72. –, Concordia(Neb.) DNF.

Men 400 Meter Dash Wheelchair Paralympic Finals
1, Erik Hightower, USPTF, 52.53. 2, Miguel Jimenez, USPTF, 53.41. 3, NoahEckleberg, USPTF, 55.42. 4, Evan Correll, Unattached, 55.66. 5, GianfrancoIannotta, USPTF, 72.50.

Mixed 400 Meter Dash Wheelchair HS Wheelchair
1, Wyatt Willand, Northwood-Kensett, 56.91. 2, Jayden Stafford, Mid-PrairieWellman, 71.07. 3, Xander Rentschler, West Lyon, 1:21.59. 4, Alayna Darter,DUB Hempstead, 1:33.88. 5, Koda Beland, Cedar Falls, 1:40.70.

Mixed 4×100 Meter Relay Special Olympics
1, Pelicans 74.46. 2, Goodwill Waterloo 75.83. 3, Scott County Adults 76.43.4, CR Parks & Rec 1:21.19. 5, Sioux City Knights 1:23.75. 6, Spencer TigersPurple 1:25.59. 7, Spencer Tigers Gold 1:26.02.

2022 Drake Relays presented by Xtream powered by Mediacom – 4/27/2022 to 4/30/2022
“America’s Athletic Classic”
Girls 400 Meter Dash High School Finals
1, Gabby Cortez, CR Prairie, 56.15. 2, Ainsley Erzen, Carlisle, 56.18. 3,Claire Farrell, Norwalk, 56.39. 4, Mitzi Evans, Mid-Prairie Wellman, 56.98. 5,Rylee Steffen, Wahlert Dub, 57.05. 6, Audrey Biermann, Epworth WD, 57.14. 7,Ani Wedemeyer, IC City High, 57.21. 8, Emma Bock, Solon, 57.31. 9, AdalynReynolds, Mount Ayr, 57.66. 10, Erika Kuntz, Kingsley-Pierson, 57.75. 11,Sidney Swartzendruber, CR Kennedy, 58.24. 12, Jaidyn Sellers, Panorama, 58.66.13, Haley Meyer, Kee Lansing, 58.89. 14, Reese Brownlee, Clear Lake, 59.03.15, Addison Swartzendruber, CR Kennedy, 59.06. 16, Jayce Blanchard, Johnston,60.38.

Girls 4×400 Meter Relay High School Preliminaries
1, Solon 3:55.44q. 2, Ames 3:57.80q. 3, Waukee NW 3:57.94q. 4, IC City High3:58.28q. 5, Van Meter 3:58.48q. 6, CR Prairie 4:01.23q. 7, Ankeny 4:01.39q.8, SE Polk 4:02.28q. 9, DSM Roosevelt 4:02.54. 10, Denver 4:03.95. 11, WahlertDub 4:04.34. 12, Assumption 4:04.95. 13, Cedar Falls 4:05.36. 14, Mt Vernon4:06.35. 15, New Hampton 4:06.86. 16, Bettendorf 4:07.12. 17, Johnston4:07.67. 18, Waukee 4:07.89. 19, DUB Hempstead 4:08.46. 20, Pleasant Valley4:08.70. 21, IC West 4:10.24. 22, ADM Adel 4:11.15. 23, Williamsburg 4:11.69.24, Independence 4:13.07.

Girls 4×100 Meter Relay Middle School Finals
1, St. Frances of Assisi 53.37. 2, Timberline, Waukee 53.60. 3, Southeast PolkJH 53.69. 4, Pella MS 54.03. 5, Waverly-Shell Rock 54.12. 6, Drexler, WesternDubuque 54.19. 7, Stilwell 54.31. 8, Ankeny Southview 54.74. 9, AnkenyCentennial-Northview 55.04. 10, Merrill 55.20. 11, Urbandale 55.43. 12,Goodrell 55.44. 13, Johnston MS 55.68. 14, Norwalk 55.88. 15, Indianola MS56.39. 16, Newton 56.56. 17, Fort Dodge 56.58. 18, St. Pius X 56.97. 19,Lawton-Bronson MS 56.99. 20, Bondurant-Farrar 57.12. 21, Dallas Center Grimes57.34. 22, Meredith 57.52. 23, Eddyville Blakesburg Fremont 57.75. 24,Centerville 57.76. 25, Callanan 57.82. 26, Holy Trinity Catholic School 58.04.27, Hoyt 58.25. 28, Sacred Heart 58.84. 29, Prairieview, Waukee 59.03. 30,West Sioux, Hawarden 59.48. 31, Colfax-Mingo 60.07. 32, Brody 60.13. 33,Harding 60.31. 34, St. Augustin/Bergman Academy 60.60. 35, Dunkerton 60.61.36, St. Anthony 60.83. 37, Weeks 61.21. 38, Indian Hills 61.32. 39, St.Theresa Catholic School 61.59. 40, McCombs 65.23. 41, St. Luke the Evangelist67.45.

Girls Distance Medley Middle School
1, Johnston MS 4:23.22. 2, Dallas Center Grimes 4:25.02. 3, Des MoinesChristian 4:25.37. 4, St. Augustin/Bergman Academy 4:38.97. 5, AnkenySouthview 4:39.69. 6, St. Frances of Assisi 4:42.92. 7, Indianola MS 4:44.80.8, St. Pius X 4:48.42.

Women 200 Meter Dash Univ/Col
1, Delecia McDuffie, N. Carolina A&T, 23.44, w:-1.3. 2, Amira Young,Minnesota, 23.69, w:-1.3. 3, Sara Reifenrath, South Dakota, 23.76, w:-1.3. 4,BreeAna Bates, Michigan, 23.86, w:+0.0. 5, Ziyah Holman, Michigan, 23.86,w:-1.3. 6, Odell Frye, Minnesota, 23.95, w:+0.0. 7, Skylynn Blue, NorthernIllinois, 23.97, w:-1.3. 8, Hiba Mahgoub, Sudan, 24.03, w:-1.3. 9, RondajaiWashington, Missouri, 24.14, w:+0.0. 10, Arianna Walker, Illinois State,24.20, w:+0.0. 11, Malia Watkins, Northern Illinois, 24.43, w:-2.3. 12,Savannah Nevels, Missouri, 24.65, w:+0.0. 13, Kayla McCray, Indian Hills CC,24.73, w:+0.0. 14, Libby Wedewer, Northern Iowa, 24.85, w:-2.3. 15, KahliyahAnderson, Indian Hills CC, 25.61, w:-2.3.

Women 400 Meter Dash Univ/Col
1, Ziyah Holman, Michigan, 53.36. 2, Janielle Josephs, Minnesota, 54.18. 3,Jessica McDowell, Illinois, 54.24. 4, Jayla Campbell, Minnesota, 54.85. 5,Annalee Robinson, South Dakota, 55.59. 6, Nell Graham, North Dakota State,55.74. 7, Amiyah Davis, Bradley, 55.80. 8, Chloe Larsen, Iowa, 56.03. 9,Alyssa Pfadenhauer, Loras, 56.12. 10, Zakiya Johnson, Eastern Illinois, 56.42.11, Eve Balseiro, Notre Dame, 56.45. 12, Maxine Schultz, UC San Diego, 56.51.13, Briandrias Rhodes, Drake, 56.53. 14, Cerington Jones, South Dakota St.,56.80. 15, Laney Fitzpatrick, Iowa, 56.82. 16, Hannah Ivy, Bradley, 57.13. 17,Chika Amene, Michigan, 57.22. 18, Nylah Perry, Iowa, 57.65. 19, Jill Bennett,Northern Iowa, 58.22. 20, Kahliyah Anderson, Indian Hills CC, 58.76. 21,Rachel Battershell, Concordia (Neb.), 61.23. –, Danni Stoughton, Illinois,DQ. –, Jahnetta Jones, Northern Illinois, DQ.

Women 1500 Meter Run Seeded Univ/Col
1, Olivia Howell, Illinois, 4:15.50. 2, Bethany Hasz, Minnesota, 4:18.97. 3,Anastasia Korzenowski, Minnesota, 4:21.49. 4, Julia Nielsen, Bradley, 4:21.70.5, Perri Bockrath, Kentucky, 4:22.44. 6, Cailee Peterson, South Dakota St.,4:22.94. 7, Kayla Windemuller, Michigan, 4:23.60. 8, Megan Hasz, Minnesota,4:23.62. 9, Melissa Menghini, Missouri, 4:24.43. 10, Amber Aesoph, Iowa,4:25.51. 11, Katie Follett, Brooks, 4:27.06. 12, Abrielle Jirele, SouthDakota, 4:27.56. 13, Lucy Petee, Michigan, 4:30.26. –, Savannah Camacho,Unattached, DNF.

Women 4×200 Meter Relay Univ/Col
1, Kentucky 1:32.98. 2, Minnesota State 1:34.87. 3, Purdue 1:35.35. 4, SouthDakota 1:35.94. 5, St. Norbert 1:40.05. 6, Utah 1:40.34. 7, Indiana State1:40.35. 8, Illinois 1:40.59. 9, Marquette 1:40.67. 10, Loras 1:40.79. 11,Saint Louis 1:41.29. 12, North Dakota State 1:41.54. 13, Drake 1:41.64. 14,Northern Iowa 1:41.94. 15, North Dakota 1:42.01. 16, St. Thomas (Minn.)1:42.30. 17, Dubuque 1:42.73. 18, Bemidji State 1:43.03. 19, Northern Illinois1:43.09. 20, Dordt 1:43.31. 21, Ripon 1:44.72. 22, Wis.-Platteville 1:45.34.23, Augustana (S.D.) 1:46.47. 24, Northwestern (Iowa) 1:46.56. 25, Buena Vista1:46.94. 26, Central College 1:47.05. –, St. Ambrose DQ.

Women Long Jump Univ/Col
1, Lishanna Ilves, Nebraska, 6.29m, w:+0.0 (20-07.75). 2, Kary Petricka, Minnesota State, 6.09m, w:1.5 (19-11.75). 3, Zionn Pearson, Nebraska, 6.00m,w:-0.1 (19-08.25). 4, Hannah Morris, Minnesota, 5.99m, w:+0.0 (19-08). 5,Elise Ulseth, North Dakota, 5.99m, w:2.1 (19-08). 6, Samoya Neil, U-Mary,5.96m, w:2.0 (19-06.75). 7, Ameia Wilson, Michigan, 5.88m, w:0.6 (19-03.50).8, Ashley McElmurry, Nebraska, 5.84m, w:+0.0 (19-02). 9, D’Andra Morris,U-Mary, 5.82m, w:-0.7 (19-01.25). 10, Grace Emineth, North Dakota State,5.81m, w:3.5 (19-00.75). 11, Jennifer Parent, North Dakota, 5.81m, w:1.3(19-00.75). 12, Arianna Passeri, U-Mary, 5.77m, w:4.7 (18-11.25). 13, Tionna Tobias, Iowa, 5.76m, w:0.5 (18-10.75). 14, Daejha Moss, North Dakota State,5.75m, w:1.7 (18-10.50). 15, Makayla Jackson, Minnesota State, 5.75m, w:+0.0(18-10.50). 16, Sydney Willits, Iowa State, 5.73m, w:1.6 (18-09.75). 17,LaQwasia Stepney, Nebraska, 5.72m, w:+0.0 (18-09.25). 18, Jodi Lipp, NorthDakota State, 5.71m, w:3.1 (18-09). 19, Kenyae Majors, Northern Illinois,5.66m, w:1.9 (18-07). 20, Holly Gerberding, South Dakota, 5.53m, w:0.4(18-01.75). 21, Makenna Vollmer, North Dakota State, 5.47m, w:0.3 (17-11.50).22, Clare McNamara, Michigan, 5.24m, w:+0.0 (17-02.25).

Women Shot Put Univ/Col
1, Axelina Johansson, Nebraska, 17.36m, (56-11.50). 2, A’veun Moore-Jones,Southern Illinois, 16.84m, (55-03). 3, Tess Keyzers, Minnesota, 16.18m,(53-01). 4, Kat Moody, Iowa, 16.10m, (52-10). 5, Devia Brown, Minnesota,15.89m, (52-01.75). 6, Kayleigh Conlon, Southern Illinois, 15.74m, (51-07.75).7, Molly Leppelmeier, Kentucky, 15.68m, (51-05.50). 8, Katie Fare, NorthernIowa, 15.31m, (50-02.75). 9, Marin Ehler, Northern Iowa, 15.24m, (50-00). 10,Amaya King, Purdue, 15.22m, (49-11.25). 11, Amanda Anderson, North DakotaState, 14.91m, (48-11). 12, Chandler Haight, Drake, 14.81m, (48-07.25). 13,Jamie Kofron, Iowa, 14.78m, (48-06). 14, Ashlan Burton, Central Missouri,14.74m, (48-04.50). 15, Rachel Tanczos, Notre Dame, 14.66m, (48-01.25). 16,Jasmine Greer, Kansas State, 14.60m, (47-11). 17, McKenzie Duwenhoegger,Minnesota, 14.58m, (47-10). 18, Myejoi Williams, Illinois State, 14.29m,(46-10.75). 19, Katie Taylor, Minnesota State, 14.14m, (46-04.75). 20, NicoleBerry, Iowa, 14.09m, (46-02.75). 21, Skye Digman, Wis.-La Crosse, 14.05m,(46-01.25). 22, Jayla Bynum, Indiana State, 13.96m, (45-09.75). 23, EmmaHertz, Sioux Falls, 13.78m, (45-02.50). 24, Morgan Nealey, Northern Iowa,13.73m, (45-00.50). 25, Brea Perron, Minnesota State, 13.47m, (44-02.50). 26,Megan Gehrke, St. Thomas (Minn.), 13.30m, (43-07.75). –, Bri’Yanna Robinson,Southern Illinois, FOUL.

Women 4×800 Meter Relay University
1, Kentucky 8:25.25. 2, Oklahoma State 8:28.17. 3, Kansas State 8:31.22. 4,Michigan 8:35.51. 5, Utah 8:35.59. 6, Iowa 8:35.75. 7, Iowa State 8:54.76. 8,Missouri 9:10.24. 9, South Dakota St. 9:17.67. –, Minnesota DNF.

Women 1600 Sprint Medley College
1, Gustavus Adolphus 3:59.32. 2, Nebraska Wesleyan 4:00.32. 3, CentralMissouri 4:01.17. 4, Augustana (S.D.) 4:01.75. 5, Bethel (Minn.) 4:05.76. 6,Kansas Wesleyan 4:07.71. 7, Morningside 4:10.16. 8, Hawkeye CC 4:13.22. 9,Concordia-St. Paul 4:14.03. 10, Oklahoma Baptist 4:14.73. 11, Sioux Falls4:15.83. 12, York (Neb.) 4:19.37. 13, Dordt 4:19.65. 14, Lewis 4:22.52. 15,Dakota State 4:22.79. 16, St. Norbert 4:28.08. 17, Coe 4:34.50. 18, BethanyLutheran 4:39.59.
Women 100 Meter Dash Ambulatory Paralympic
(w: 0.8) 1, Brittni Mason, USPTF, 12.31. 2, Catarina Guimaraes, USPTF, 14.21.3, Delaney Nolin, USPTF, 17.34.

Boys 400 Meter Dash High School
1, Tyrese Miller, Ankeny, 47.91. 2, Qai Hussey, Spirit Lake, 48.56. 3, RyceReynolds, Mount Ayr, 49.72. 4, Calvin Curcija, Bettendorf, 49.84. 5, RiverPatterson, Fairfield, 49.92. 6, Elijah Morris, Washington, 50.01. 7, MatthewKruse, DUB Senior, 50.25. 8, Jashua Anglo, Johnston, 50.29. 9, Kaden Emanuel,Dowling Catholic, 50.32. 10, Cole Miller, Cascade, 50.50. 11, Kole Becker,Lisbon, 50.55. 12, Jaylen Ziegler, Urbandale, 50.67. 13, Cason Johannes,Sheldon, 50.67. 14, Theo Moseman, Lawton-Bronson, 50.84. 15, Lucas Korselman,Valley WDM, 51.08. 16, Levi Schelhaas, Pella Christian, 51.17.

Boys 4×400 Meter Relay High School Preliminaries
1, Ankeny 3:23.35q. 2, DUB Senior 3:23.36q. 3, Valley WDM 3:23.88q. 4, MasonCity 3:24.04q. 5, Cedar Falls 3:24.34q. 6, DUB Hempstead 3:24.80q. 7, Johnston3:25.07q. 8, Mt Vernon 3:25.22q. 9, IC City High 3:25.42. 10, Waukee NW3:25.67. 11, Mediapolis 3:25.88. 12, Bettendorf 3:27.20. 13, Norwalk 3:27.83.14, Dowling Catholic 3:27.95. 15, IC Liberty 3:28.09. 16, Epworth WD 3:28.39.17, ADM Adel 3:28.47. 18, DVPT West 3:29.59. 19, North Polk 3:30.20. 20,Dike-NH 3:30.42. 21, DC-Grimes 3:30.66. 22, Denver 3:31.73. 23, CR Prairie3:35.46. –, Linn-Mar FS.

Boys 4×100 Meter Relay Middle School Finals
1, Ankeny Centennial-Northview 47.70. 2, Meredith 48.14. 3, Timberline, Waukee48.24. 4, Johnston MS 48.39. 5, Ankeny Southview 48.50. 6, Hoover, Waterloo48.52. 7, Prairieview, Waukee 48.54. 8, Drexler, Western Dubuque 48.89. 9, St.Frances of Assisi 49.34. 10, Ottumwa MS 49.52. 11, Waverly-Shell Rock 49.75.12, St. Anthony 49.94. 13, Pella MS 49.94. 14, West Sioux, Hawarden 49.96. 15,Indian Hills 50.35. 16, Weeks 50.55. 17, Callanan 50.60. 18, Norwalk 50.83.19, Lawton-Bronson MS 50.91. 20, Urbandale 51.57. 21, Sacred Heart 51.63. 22,Des Moines Christian 51.71. 23, Fort Dodge 51.71. 24, Goodrell 52.76. 25,Merrill 53.14. 26, Hiatt 53.30. 27, Hoyt 53.33. 28, Dallas Center Grimes53.34. 29, St. Pius X 53.47. 30, Bondurant-Farrar 53.87. 31, Brody 53.95. 32,St. Theresa Catholic School 55.48. 33, Eddyville Blakesburg Fremont 55.88. 34,McCombs 55.89. 35, Dunkerton 56.27. 36, Colfax-Mingo 56.82. 37, St.Augustin/Bergman Academy 58.01. 38, Holy Trinity Catholic School 59.21. 39,Harding 59.54. 40, St. Luke the Evangelist 61.86. –, Indianola MS DQ. –,Stilwell DQ.

Boys Distance Medley Middle School
1, Pella MS 3:48.54. 2, Des Moines Christian 3:51.19. 3, Drexler, WesternDubuque 3:55.03. 4, Prairieview, Waukee 3:57.57. 5, St. Frances of Assisi4:04.23. 6, Norwalk 4:05.37. 7, Ankeny Southview 4:05.87. 8, St. Pius X4:22.17.

Men 200 Meter Dash Univ/Col
1, Isaiah Trousil, Northern Iowa, 20.73, w:-0.1. 2, Aurel Tchanbi, IndianHills CC, 20.84, w:-0.1. 3, Parker Kiewiet, Northern Iowa, 20.94, w:-0.5. 4,Kion Benjamin, Minnesota, 21.07, w:-0.1. 5, Jayson Ashford, Missouri, 21.29,w:-0.1. 6, Finn Schirmer, Minnesota, 21.30, w:-0.5. 7, Ben Jefferies, BriarCliff, 21.30, w:-0.5. 8, Kendrick Winfield, Indian Hills CC, 21.42, w:-0.5. 9,Damoy Allen, Indian Hills CC, 21.73, w:-0.5.

Men 400 Meter Dash Univ/Col
1, Randolph Ross, N. Carolina A&T, 44.95. 2, Ben Jefferies, Briar Cliff,46.00. 3, Dubem Amene, Michigan, 46.56. 4, Shemar Chambers, N. Carolina A&T,47.16. 5, Colby Jennings, Minnesota, 47.42. 6, Reheem Hayles, N. Carolina A&T,47.45. 7, Cody Roder, North Dakota State, 47.48. 8, Adrian Harris, NorthDakota State, 47.66. 9, Theo Chambers, Notre Dame, 47.69. 10, DJ Anderson,Benedictine (Ill.), 47.74. 11, Demar Francis, South Dakota, 48.12. 12, PaulPaul, Mount Marty, 48.15. 13, Sean Geither, Air Force, 48.19. 14, KashiefKing, Illinois, 48.20. 15, Jason Thormo, Illinois, 48.41. 16, Danny Hopkins,Saint Louis, 48.58. 17, Evan Schuster, Iowa, 48.58. 18, Cal Wright,Concordia-Moorhead, 48.61. 19, Kendrick Winfield, Indian Hills CC, 48.81. 20,Jacob Parent, Bethel (Minn.), 49.18. –, Brandon Gage, Illinois State, DQ.

Men 1500 Meter Run Seeded Univ/Col
1, Isaac Basten, Drake, 3:39.11. 2, Moad Zahafi, Texas Tech, 3:39.59. 3, NickFoster, Michigan, 3:40.29. 4, Adam Fogg, Drake, 3:41.59. 5, Owen Hoeft,Minnesota, 3:42.01. 6, Daniel Burkhalter, South Dakota St., 3:43.60. 7, AdamMoore, Wichita State, 3:44.36. 8, Matthew Wilkinson, Minnesota, 3:44.68. 9,Eli Hoeft, Minnesota, 3:45.47. 10, Tom Dodd, Michigan, 3:55.90. –, JoeSchaefer, Iowa State, DNF. –, Aziz Jday, Unattached, DNF.

Men 4×200 Meter Relay Univ/Col
1, Kentucky 1:23.11. 2, Purdue 1:23.91. 3, Dubuque 1:25.74. 4, Illinois1:26.04. 5, South Dakota 1:26.12. 6, Loras 1:26.96. 7, North Iowa Area CC1:26.96. 8, Michigan 1:27.33. 9, North Dakota State 1:27.68. 10, St. Thomas(Minn.) 1:27.70. 11, Augustana (Ill.) 1:28.07. 12, St. Ambrose 1:28.11. 13,Marquette 1:28.11. 14, Augustana (S.D.) 1:28.12. 15, Minnesota State 1:28.46.16, Ripon 1:29.02. 17, Dordt 1:29.43. 18, Mount Mercy 1:29.54. 19,Concordia-St. Paul 1:29.64. 20, Buena Vista 1:29.80. 21, Dakota State 1:29.84.22, Concordia-Moorhead 1:29.87. 23, Central College 1:30.68. 25, North Dakota1:31.35. 26, Oklahoma Baptist 1:37.28. 24, Coe DQ.

Men High Jump Univ/Col
1, Mayson Conner, Nebraska, 2.16m, (7-01). 2, Rahman Minor, Kentucky, 2.16m,(7-01). 3, Tyus Wilson, Nebraska, 2.13m, (6-11.75). 3, Reid Nelson, Nebraska,2.13m, (6-11.75). 5, Montrez Jackson, Nebraska-Kearney, 2.09m, (6-10.25). 6,Roman Smith, Iowa Western CC, 2.09m, (6-10.25). 7, Kevin Krutsch, IndianaState, 2.05m, (6-08.75). 8, Brayden Sorensen, Nebraska-Kearney, 2.05m,(6-08.75). 9, Zack Pluff, Iowa, 2.05m, (6-08.75). 9, Jack Durst, South Dakota,2.05m, (6-08.75). 11, Tyl Woelber, Augustana (S.D.), 2.05m, (6-08.75). 12,Richard Harbols, Nebraska-Kearney, 2.05m, (6-08.75). 13, Shandon Reitzell,Midland, 2.00m, (6-06.75). 13, Ross McMahon, Midland, 2.00m, (6-06.75). 13,Zachary Aanstoots, UC San Diego, 2.00m, (6-06.75). 13, Austin Wolf, NorthDakota, 2.00m, (6-06.75). 13, Lawrence Mitchell, Indiana State, 2.00m,(6-06.75). 13, Sam Beatty, Central College, 2.00m, (6-06.75). 13, MichaelMillslagle, Graceland, 2.00m, (6-06.75). 13, Nathan Kiger, Indiana State,2.00m, (6-06.75). 13, Cassidy Henshaw, Michigan, 2.00m, (6-06.75). 22, StephenPeper, St. Olaf, 2.00m, (6-06.75). 22, Antiwain Jones, Harding, 2.00m,(6-06.75). 24, Michael Hoffer, Nebraska, 2.00m, (6-06.75). 24, Drake Lewis,Central College, 2.00m, (6-06.75). 24, Deveyonn Brown, Minnesota State, 2.00m,(6-06.75). –, Joshua Darwin, North Dakota State, NH. –, C.J. Shoaf,Illinois, NH. –, justin Rivers, Lewis, NH. –, Wyatt Loga, Concordia (Neb.),NH.

Men Pole Vault Univ/Col
1, Matthew Peare, Kentucky, 5.36m, (17-07). 2, Reagan Ulrich, CentralMissouri, 5.21m, (17-01). 3, Tre Young, South Dakota, 5.21m, (17-01). 4,Dorian Chaigneau, Harding, 5.21m, (17-01). 5, Marshall Faurot, South Dakota,5.06m, (16-07.25). 5, Carson Dittel, Minnesota State, 5.06m, (16-07.25). 7,William Staggs, Indiana State, 5.06m, (16-07.25). 8, Vincent Hobbie, CentralMissouri, 5.06m, (16-07.25). 9, Joseph Jardine, Kentucky, 5.06m, (16-07.25).10, Joseph Nickell, Missouri S&T, 5.06m, (16-07.25). 11, Canon Melstrand,Wisconsin, 4.86m, (15-11.25). 11, Alex Hindman, Harding, 4.86m, (15-11.25).11, Dalton Shepler, Kentucky, 4.86m, (15-11.25). 11, Logan Larson, Wis.-LaCrosse, 4.86m, (15-11.25). 11, Jonathon Wall, Harding, 4.86m, (15-11.25). 16,Glen Quayle, Northern State, 4.86m, (15-11.25). 16, Henry Sheldon, Michigan,4.86m, (15-11.25). 18, Mike Herauf, Minnesota, 4.86m, (15-11.25). –, SeanMcClellan, South Dakota, NH. –, Jacob Sobota, Kentucky, NH. –, Ben Ferris,Harding, NH. –, Keaton Daniel, Kentucky, NH.

Men 4×800 Meter Relay University
1, Iowa State 7:17.47. 2, Michigan 7:18.78. 3, Iowa 7:19.13. 4, Missouri7:22.27. 5, Kansas State 7:26.21. 6, Kentucky 7:27.75. 7, Oklahoma State7:29.96. 8, Northern Iowa 7:35.19. 9, South Dakota St. 7:36.65. 10, SaintLouis 7:36.83.

Men 1600 Sprint Medley College
1, Minnesota State 3:22.75. 2, Harding 3:23.63. 3, Iowa Central CC 3:26.03. 4,Augustana (S.D.) 3:26.20. 5, Concordia-St. Paul 3:27.79. 6, Dordt 3:28.27. 7,Central Missouri 3:28.28. 8, Dubuque 3:29.44. 9, Buena Vista 3:29.60. 10,Augustana (Ill.) 3:30.36. 11, Morningside 3:31.54. 12, Hawkeye CC 3:31.88. 13,Mount Mercy 3:31.99. 14, Gustavus Adolphus 3:32.52. 15, York (Neb.) 3:36.26.16, St. Norbert 3:38.97. 17, Dakota State 3:40.59. 18, Bethany Lutheran3:45.52. 19, Coe 3:52.12.

Men 100 Meter Dash Ambulatory Paralympic
(w: -0.5) 1, Noah Malone, USPTF, 10.69. 2, Tanner Wright, USPTF, 11.44. 3,Derek Loccident, USPTF, 11.86. 4, David Brown, USPTF, 12.20. 5, Je’VonHutchison, USPTF, 12.21. 6, Mike Assefa, USPTF, 14.02.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.