Jakob-Ingebrigtsen-1500m-Olympic-Champion
  • Save

The following are the results from the 2022 Sound Running Track Meet at JSerra Catholic high school in San Juan Capistrano, California, on Friday night (6).

A number of top athletes were in action on the night, including Olympic 1500m champion Jakob Ingebrigtsen, who won the men’s 5,000m with a world-leading time of 13:02.03.

The final result from the race saw eight finishers achieving the world championships qualifying standard of 13:13.50. The winning time by Ingebrigtsen also bettered the previous 13:06.73 world lead from Cooper Teare of USA.

READ MORE: National title and pending USA Half-Marathon record for Emily Sisson: 1:07:11: RRW

2022 Sound Running Track Meet Results

Women’s 10,000m Run
Place Athlete Time
1 Weini Kelati Under Armour Dark Sky Distance 31:11.11
2 Sharon Lokedi Under Armour Dark Sky Distance 31:14.41
3 Rose Davies New Balance 31:18.54
4 Emily Durgin Adidas 31:33.83
5 Susanna Sullivan Unattached 31:56.38
6 Olivia Pratt Hansons-Brooks Distance Project 31:57.01
7 Izzi Batt-Doyle Asics 31:58.25
8 Jeralyn Poe Tracksmith 31:59.49
9 Molly Grabill RISE 32:06.43
10 Carmela Cardama Baez On Athletics Club 32:19.11
11 Maggie Montoya Roots Running Project 32:26.51
12 Caroline Sang Army WCAP 32:27.40
13 Amy Davis Hansons-Brooks Distance Project 32:42.19
14 Jovana De La Cruz Nike 32:46.10
15 Bridget Belyeu Atlanta Track Club 33:16.07
16 Katrina Coogan New Balance 33:33.79
17 Katja Goldring Run Flagstaff 33:35.25
18 Megan Lacy Unattached 33:41.67
DNF Alicia Monson PACER
DNF Andrea Ramirez Limon Nike
DNF Rachel Schneider PACER
DNF Hiruni Wijayaratne Tracksmith
DNS WuGa He China AA / Nike
DNS Allie Kieffer NYAC

Men’s 10,000m Run
Place Athlete Time
1 Zouhair Talbi Unattached 27:49.08
2 Brett Robison Nike 27:51.51
3 Hiko Tenosa Dundrum South Dublin AC 27:53.10
4 Sam Chelanga U.S. Army WCAP 27:54.75
5 Frank Lara Altra / Roots Running Project 27:57.90
6 Biya Simbassa Under Armour Dark Sky Distance 28:01.42
7 Robert Brandt Under Armour 28:06.23
8 Zach Panning Hansons-Brooks Distance Project 28:08.44
9 Ben Eidenschink Unattached 28:12.50
10 Luke Caldwell Roots Running Project 28:18.13
11 Geoff Kipchumba U.S. Army WCAP 28:22.84
12 Sean Tobin New Balance / Dublin Track Clu 28:27.16
13 Stephen Scullion Under Armour 28:42.76
14 Saul Acosta Club Zatopek Zacatecas 28:43.91
15 Allen Sumrall Railroad Athletics 28:44.65
16 Nathan Martin 2XU/GLRC 28:45.07
17 JP Flavin Hansons-Brooks Distance Project 28:46.29
18 Aiden Reed Roots Running Project 28:48.11
19 John Dressel Puma Elite 28:49.35
20 Joel Reichow Minnesota Distance Elite 28:56.53
21 Henrik Ingebrigtsen Nike 28:57.43
22 John Reniewicki Under Armour 28:57.73
23 Tai Dinger Wisconsin Runner Racing Team 29:12.78
24 Frank Futselaar Craft Sportswear 29:22.70
25 Daniel Soto Hansons-Brooks Distance Project 29:26.54
26 Alec Sandusky Hansons-Brooks Distance Project 29:57.27
27 Alex Monroe Unattached 30:05.09
DNF Jesse Fokkenrood Valley Running Team
DNS Marcelo Laguera Unattached
DNS Sam Atkin Unattached
DNS Rory Linkletter PACER

Men’s 5000m Run
Place Athlete Time
1 Jakob Ingebrigtsen Nike 13:02.03
2 Mohamed Mohumed Germany 13:03.18
3 Joe Klecker On Athletics Club 13:04.42
4 Abdihamid Nur Northern Arizona University 13:06.32
5 Nico Young Northern Arizona University 13:11.30
6 Edward Cheserek Sketchers 13:12.43
7 Charles Philibert-Thiboutot New Balance 13:12.76
8 Connor Mantz Nike 13:13.25
9 Patrick Dever Puma Elite 13:20.59
10 Sam Parsons Adidas 13:21.17
11 Sam McEntee Melbourne Track Club 13:24.26
12 Avinash Sable INDIA/JSW/ADP 13:25.65
13 Drew Bosley Northern Arizona University 13:25.90
14 Rory Linkletter JCTC 13:29.67
15 Maximilain Thorwirth SFD 75 13:32.27
16 Drew Hunter Adidas 13:34.30
17 Kasey Knevelbaard Under Armour Dark Sky Distance 13:35.37
18 Ian Shanklin North Carolina State Universit 13:35.95
19 Henry Wynne Brooks Beasts Track Club 13:37.31
20 Josh Kerr Brooks Beasts Track Club 13:37.99
21 George Kusche Northern Arizona University 13:48.91
22 Connor McMillan Adidas 13:56.14
23 David Ribich Brooks Beasts Track Club 13:57.74
DNF Hassan Mead Nike Oregon Track Club Elite
DNS Ollie Hoare PACER

Women’s 5000m Run
Place Athlete Time
1 Natosha Rogers Hansons-Brooks Distance Project 15:05.22
2 Taryn Rawlings Adidas 15:05.94
3 Natalie Rule New Balance 15:06.50
4 Hanna Klein Nike 15:06.81
5 Maureen Koster Unattached 15:06.86
6 Emily Lipari Adidas 15:07.22
7 Elly Henes Adidas 15:07.93
8 Sarah Lancaster Paras360 15:09.59
9 Whittni Orton Adidas 15:10.20
10 Natalia Hawthorn Brooks Running 15:12.13
11 Allie Buchalski Brooks Beasts Track Club 15:15.77
12 Ednah Kurgat U.S. Army 15:16.14
13 Paige Stoner Reebok Boston Track Club 15:16.17
14 Katie Izzo Adidas 15:16.44
15 Sarah Inglis Puma Elite 15:16.90
16 Jenny Nesbitt New Balance 15:17.39
17 Carrie Verdon TEAM Boulder 15:29.47
18 Roisin Flanagan Adams State University 15:38.42
19 Danielle Shanahan Unattached 15:40.61
20 Courtney Wayment BYU 15:50.20
21 Maddie Alm Team Boss 15:52.23
DNF Sage Hurta PACER
DNF Diane Van Es Asics

Men’s 5000 Run – section 2
Place Athlete Time
1 Paul Ryan Adidas 13:34.77
2 Thomas Fafard Canada 13:37.16
3 Julius Diehr Ocean State AC / New Balance 13:41.09
4 Florian LePallec CBU 13:41.75
5 Lex Young Unattached 13:43.95
6 Brian Shrader Saucony 13:44.62
7 Theodorakis Medrano TEAM Boulder 13:51.55
8 Jack Bruce Melbourne Track Club 13:51.93
9 Ryan Kutch Central Park TC Tracksmith 13:54.87
10 Mick Stanovsek Nike Oregon Track Club Elite 13:57.73
11 Colin Abert Minnesota Distance Elite 13:58.15
12 Luis Orta Venezuela 13:59.42
13 Tyrone Gorze Crater 14:00.34
14 Nick Bannon Royal City Athletics Club 14:40.75
15 Steven Martinez Unattached 14:54.48

Women’s 5000 Run section 2
Place Athlete Time
1 Ella Donaghu Nike Union Athletics Club 15:24.66
2 Sara Benfares Nike 15:24.71
3 Fiona O’Keeffe Puma Elite 15:30.95
4 Leah Meyer New Balance 15:31.32
5 Makenna Myler ASICS / Run Elite Program 15:31.94
6 Paige Campbell Australia – Run Canberra 15:36.68
7 Regan Yee Under Armour 15:42.69
8 Katie Rainsberger Unattached 15:44.13
9 Daniela Torres Gondi Mx Team 15:50.51
10 Michelle Finn Dublin Track Club/2XU 15:54.24
11 Katie Wasserman Hoka NAZ Elite 15:54.35
12 Aubrey Frentheway BYU 16:03.25
13 Gladys Tejeda Nike 16:14.88
14 Cari Hughes On Athletics Club 16:18.30
15 Emma Grace Hurley Atlanta Track Club 16:23.81
16 Madey Dickson LRCN 16:43.38

Men’s 1500 Run
Place Athlete Time
1 Neil Gourley Under Armour Dark Sky Distance 3:38.11
2 Will Paulson Nike Oregon Track Club Elite 3:38.36
3 Jake Heyward Nike Oregon Track Club Elite 3:38.55
4 Sam Tanner Puma 3:38.58
5 Andrew Coscoran Dublin Track Club 3:38.64
6 Yared Nuguse Notre Dame 3:39.29
7 Sam Prakel Adidas 3:39.55
8 Vincent Ciattei Nike Oregon Track Club Elite 3:39.62
9 Brian Fay University of Washington 3:40.43
10 Kieran Lumb University of Washington 3:42.90
11 Izaic Yorks Brooks Beasts Track Club 3:45.71

Women’s 1500 Run
Place Athlete Time
1 Gabriela DeBues-Stafford Nike 4:03.20
2 Sinclaire Johnson Nike Union Athletics Club 4:03.33
3 Katie Snowden Under Armour Dark Sky Distance 4:03.90
4 Sage Hurta On Athletics Club 4:05.27
5 Adelle Tracey Hoka 4:05.52
6 Abbey Caldwell Australia 4:05.55
7 Shannon Osika Nike Union Athletics Club 4:06.23
8 Alicia Monson On Athletics Club 4:07.36
9 Helen Schlachtenhaufen Nike 4:07.58
10 Hanna Green Nike Oregon Track Club Elite 4:10.16
11 Marta Freitas Brooks Beasts Track Club 4:11.96
12 Natoya Goule Adidas 4:24.23

Men’s 800 Run
Place Athlete Time
1 Tony Van Diepen New Balance 1:47.10
2 Brannon Kidder Brooks Beasts Track Club 1:47.38
3 Kyle Langford British Athletics 1:47.49
4 Drew Windle Brooks Beasts Track Club 1:48.16
5 Colin Schultz Run Flagstaff 1:49.05
6 Daniel Nixon Atlanta Track Club 1:49.44
7 Shane Streich Atlanta Track Club 1:49.84
8 Josh Hoey Adidas 1:52.66

Women’s 800 Run
Place Athlete Time
1 Allie Wilson Atlanta Track Club 1:58.18
2 Nia Akins Brooks Beasts Track Club 1:58.82
3 Lindsey Butterworth New Balance 1:59.59
4 Cory McGee New Balance 1:59.78
5 Madeleine Kelly Canada 1:59.83
6 Olivia Baker Atlanta Track Club 2:01.58
7 Ellie Baker New Balance 2:02.20
8 Laurie Barton Brooks Beasts Track Club 2:05.93
DNF Jazmine Fray PACER

Men’s 800 Run – section 2
Place Athlete Time
1 Jonah Hoey Adidas 1:48.78
2 Christian Harrison Golden Coast Track Club 1:49.38
3 Stephen Evans Ottawa Lions 1:49.51
4 Devin Dixon Brooks Beasts Track Club 1:51.36
5 Sergio Miranda Mexico 1:52.66

Women’s 800 Run – section 2
Place Athlete Time
1 Anna Camp Bennett Adidas 2:02.57
2 Susan Ejore Unattached 2:02.76
3 Addy Townsend Canada 2:03.05
4 Brenna Detra Unattached 2:03.49
5 Carley Thomas University of Washington 2:03.58
6 Gemma Finch Atlanta Track Club 2:03.65
7 Molly Sughroue Tracksmith 2:04.92
8 Samantha Murphy Tracksmith 2:05.40
9 Jazmine Fray Under Armour District Track Cl 2:05.71

Women’s 1500 Run – section 3
Place Athlete Time
1 Tracey Van Der Wky Unattached 4:16.37
2 Danae Rivers Under Armour District Track Cl 4:17.26
3 Gabbi Jennings Adidas 4:17.42
4 Claudia Saunders Under Armour 4:17.68
5 Katie Camarena Unattached 4:19.29
6 Jennifer Martinez Unattached 4:20.81
DNS Holly Archer Under Armour Dark Sky Distance
DNS Carley Thomas PACER
DNS Carina Viljoen Asics / Mammoth Track Club

Men’s 1500 Run section 3
Place Athlete Time
1 Caleb Webb Unattached 3:42.21
2 Eduardo Rodriguez Nike 3:43.10
3 Issac Green University of Washington 3:44.19
4 Sair Salgado Unattached 3:44.41
5 Sam Affolder University of Washington 3:45.73
6 Giedrius Valincius CBU 3:46.35
7 Said Mechaal CBU 3:49.23
8 Carlos Vilches Puerto Rico 3:49.45
9 Ivo Balabanov CBU 3:49.87
10 Ian Crowe-Wright SOAR Running 3:50.51
11 Bryce Richards Unattached 3:53.43

Women’s 1500 Run – section 2
Place Athlete Time
1 Laura Galvan Hoka 4:07.06
2 Yolanda Ngarambe Atlanta Track Club 4:10.50
3 Georgie Hartigan On Running 4:10.70
4 Hannah Hermansson Valor Track Club 4:12.00
5 Raevyn Rogers Nike Union Athletics Club 4:12.54
6 Angel Piccirillo Nike Oregon Track Club Elite 4:13.11
7 Skylyn Webb Saucony 4:13.15
8 Holly Archer Under Armour Dark Sky Distance 4:16.29
9 Berenice Cleyet-Merle Unattached 4:17.97
10 Sabrina Southerland Nike Oregon Track Club Elite 4:19.74
11 Kaela Edwards Adidas 4:24.46

Men’s 1500 Run – section 2
Place Athlete Time
1 Festus Lagat Under Armour 3:37.75
2 Jamaine Coleman Adidas / Tinman Elite 3:39.37
3 Colin Sahlman Unattached 3:39.59
4 Nathan Green University of Washington 3:39.70
5 Theo Quax Northern Arizona University 3:39.85
6 Karl Winter Pepperdine University 3:40.37
7 Austin Dalquest Roots Running Project 3:40.76
8 David Timlin Wannbeast 3:41.09
9 Waleed Suliman Brooks Beasts Track Club 3:41.10
10 Luke Houser University of Washington 3:41.22
11 Joe Waskorn University of Washington 3:45.78

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.