Dina-Asher-Smith-Great-Britain_Gateshead

British sprinter Dina Asher-Smith won the women’s 60m dash at the Jablonec Indoor 2023 – World Athletics Indoor Tour – Bronze level meeting in the Czech Republic on Saturday. Asher-Smith clocked a blistering 7.09 seconds to match the world-leading time by Kiara Grant of Clemson and Jamaica.

Finishing behind the Briton on Saturday was Sarah Leahy of Ireland, who posted a new personal best of 7.32secs, with third place going to 19-year-old home favorite Karolína Maňasová, who also turned in a lifetime best mark of 7.34. Monika Weigertová was fourth at 7.39.

Asher-Smith clocked 7.18 secs to open her season in the heats on Saturday to qualify for the final with the fastest time.

Meanwhile, the men’s 60m dash went to Kayhan Özer of Turkey, who rolled to a new personal best time of 6.58 secs –crossing the finishing line ahead of Poland’s Oliwer Wdowik, who was just 0.01 shy of his PB with his final time of 6.61 for second place. Veteran Czech sprinter Jan Veleba just dipped under his PB when taking third with 6.64secs.

Meanwhile, multiple European medalist Tomáš Staněk of the Czech Republic opened his 2023 indoor campaign on a winning note –heaving the Shot Put 21.43 meters to comfortably win the event with the second-best mark in the world at the time of this report on Saturday.

USA’s Jordan Geist leads the world with a throw of 21.48m.

At the Jablonec Indoor 2023 on Saturday, Romanian Andrei Rares Toader took second place with his best mark on the day of 20.36m, while the podium places were completed by Wictor Petersson of Sweden, who did 19.59m for third place.

In other results at the Jablonec Indoor 2023, Ukraine’s Oksana Martynova captured the women’s Long Jump title with a mark of 6.22m, beating Michaela Kučerová of the Czech Republic, going 6.17m for second place.

Jablonec Indoor 2023 Results

Men’s 60m indoor
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Kayhan ÖZER TUR 6.58
2 Oliwer WDOWIK POL 6.61
3 Jan VELEBA CZE 6.64
4 Méba Mickaël ZEZE FRA 6.67
5 Zdeněk STROMŠÍK CZE 6.68
6 Matyáš KOŠKA CZE 6.72
7 Erik KOSTRYTSYA UKR 6.72
8 David MORGAN-HARRISON GBR 6.76

Heat 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Oliwer WDOWIK POL 6.64
2 Stanislav JÍRA CZE 6.68
3 Jan VELEBA CZE 6.68
4 Méba Mickaël ZEZE FRA 6.73
5 Slavi MUTAFOV BUL 6.76
6 Deniz ALMAS GER 6.76
7 Patryk WYKROTA POL 6.83
8 Eduard KUBELÍK CZE 6.91

Heat 2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Zdeněk STROMŠÍK CZE 6.69
2 David MORGAN-HARRISON GBR 6.74
3 Adam ŁUKOMSKI POL 6.78
4 Kukyoung KIM KOR 6.81
5 Filip JAROLÍMEK CZE 6.81
6 Łukasz ŻOK POL 6.83
7 Matěj KRSEK CZE 6.84
8 Marvin SCHULTE GER 6.89

Heat 3
PLACE NAME NAT. MARK
1 Kayhan ÖZER TUR 6.65
2 Erik KOSTRYTSYA UKR 6.7
3 Matyáš KOŠKA CZE 6.73
4 Stanislav KOVALENKO UKR 6.74
5 Dominik ILLOVSZKY HUN 6.75
6 Gediminas TRUSKAUSKAS LTU 6.75
7 Jan JIRKA CZE 6.85
8 David KOLÁŘ CZE 6.88

Preliminary Round 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Patryk WYKROTA POL 6.79
2 Łukasz ŻOK POL 6.83
3 Paweł BUGAJSKI POL 6.86
4 Tomáš LISÁK CZE 6.97
5 Adam KADYŁO POL 6.98
6 Szymon SZACHNIEWICZ POL 7.07

Preliminary Round 2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Antonín PAŘÍZEK CZE 6.93
2 Armin NTEMO CZE 6.95
3 Dan KOVÁČ CZE 6.99
4 Tomáš TLÁSKAL CZE 7.03
5 Roman KADAVÝ CZE 7.12
6 Szymon MAĆKAŁA POL 7.13

Preliminary Round 3
PLACE NAME NAT. MARK
1 Vojtěch VÁVRA CZE 7.2
2 Jiří KOVÁČ CZE 7.26
3 Matěj KORAVSKÝ CZE 7.26
4 Filip HORKÝ CZE 7.28
5 Adam OUTRATA CZE 7.43
6 Jakub ZAJÍČEK CZE 7.44

Men’s Shot Put indoor
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Tomáš STANĚK CZE 21.43
2 Andrei Rares TOADER ROU 20.36
3 Wictor PETERSSON SWE 19.59
4 Francisco BELO POR 19.17
5 David TUPÝ CZE 17.78
6 Karel ŠULA SVK 17.49

Women’s 60m indoor
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Dina ASHER-SMITH GBR 7.09
2 Sarah LEAHY IRL 7.32
3 Karolína MAŇASOVÁ CZE 7.34
4 Monika WEIGERTOVÁ SVK 7.39
5 Nikola BENDOVÁ CZE 7.52
6 Boglárka TAKÁCS HUN 7.52
7 Natálie KOŽUŠKANIČOVÁ CZE 7.57
8 Klára SEIDLOVÁ CZE 7.61

Heat 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Dina ASHER-SMITH GBR 7.18
2 Karolína MAŇASOVÁ CZE 7.4
3 Natálie KOŽUŠKANIČOVÁ CZE 7.47
4 Nikola BENDOVÁ CZE 7.49
5 Ester PAROHOVÁ CZE 7.61
6 Jagoda MIERZYŃSKA POL 7.62
7 Pavla KVASNIČKOVÁ CZE 7.63
8 Michaela KUČEROVÁ CZE 7.79

Heat 2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Sarah LEAHY IRL 7.37
2 Monika WEIGERTOVÁ SVK 7.42
3 Boglárka TAKÁCS HUN 7.48
4 Klára SEIDLOVÁ CZE 7.5
5 Adéla NOVOTNÁ CZE 7.58
6 Terezie TÁBORSKÁ CZE 7.64
7 Eliška ELFMARKOVÁ CZE 7.67
8 Jana ŠAFRÁNKOVÁ CZE 7.73

Preliminary Round 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Ester PAROHOVÁ CZE 7.56
2 Eliška ELFMARKOVÁ CZE 7.61
3 Terezie TÁBORSKÁ CZE 7.67
4 Jana ŠAFRÁNKOVÁ CZE 7.69
5 Michaela KUČEROVÁ CZE 7.71
6 Tereza MARKOVÁ CZE 7.90

Preliminary Round 2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Zuzana HOLÁ CZE 7.85
2 Emilie HORNOVÁ CZE 7.97
3 Kateřina SAJDLOVÁ CZE 7.99
4 Veronika ERBENOVÁ CZE 8.02
5 Veronika MARKOVÁ CZE 8.07

National Events – F
Men’s 100m indoor
Final 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Szymon MAĆKAŁA POL 11.14
2 Vojtěch VÁVRA CZE 11.23
3 Jiří KOVÁČ CZE 11.48
4 Matěj KORAVSKÝ CZE 11.7
5 Jakub ZAJÍČEK CZE 11.73

Final 2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Eduard KUBELÍK CZE 10.69
2 Antonín PAŘÍZEK CZE 10.77
3 Adam KADYŁO POL 11.12
4 Roman KADAVÝ CZE 11.21
5 Szymon SZACHNIEWICZ POL 11.25

Final 3
PLACE NAME NAT. MARK
1 Jan JIRKA CZE 10.44
2 Matěj KRSEK CZE 10.63
3 Paweł BUGAJSKI POL 10.73
4 David KOLÁŘ CZE 10.90

Final 4
PLACE NAME NAT. MARK
1 Patryk WYKROTA POL 10.37
2 Adam ŁUKOMSKI POL 10.45
3 Filip JAROLÍMEK CZE 10.68

Final 5
PLACE NAME NAT. MARK
1 Kayhan ÖZER TUR 10.31
2 Stanislav KOVALENKO UKR 10.42

National Events – F
Men’s 60mH indoor
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Petr SVOBODA CZE 7.59
2 David RYBA CZE 7.79
3 Martin JANSKÝ CZE 8.06
4 David BENES CZE 9.15

Heat 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Petr SVOBODA CZE 7.66
2 David RYBA CZE 7.85
3 Martin JANSKÝ CZE 8.21
4 David BENES CZE 9.74

National Events – F
Men’s Pole Vault indoor
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Karel VELIČKA CZE 4.45
2 Štěpán PÍCHA CZE 4.3
3 Jáchym ŠTANCL CZE 4.15

National Events – F
Men’s Long Jump indoor
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Jack ROACH GBR 7.73
2 Radek JUŠKA CZE 7.72
3 Vojtěch KOMÁREK CZE 7.51
4 Mateusz JOPEK POL 7.4
5 Samuel KHOGALI GBR 7.37
6 Dan KOVÁČ CZE 7.17

National Events – F
Women’s 100m indoor
Final 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Jagoda MIERZYŃSKA POL 12.08
2 Eliška ELFMARKOVÁ CZE 12.2
3 Tereza MARKOVÁ CZE 12.38
4 Barbora NAVRÁTILOVÁ CZE 13.04
5 Valerie JANKŮ CZE 14.10

Final 2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Boglárka TAKÁCS HUN 11.83
2 Natálie KOŽUŠKANIČOVÁ CZE 12.05
3 Nikola BENDOVÁ CZE 12.11
Adéla NOVOTNÁ CZE DNF

National Events – F
Women’s 60mH indoor
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Tereza VOKÁLOVÁ CZE 8.15
2 Tereza Elena ŠÍNOVÁ CZE 8.17
3 Helena JIRANOVÁ CZE 8.24
4 Nataliia YURCHUK UKR 8.36
5 Markéta ŠTOLOVÁ CZE 8.37
6 Nicoleta TURNEROVÁ CZE 8.42
7 Pavla KVASNIČKOVÁ CZE 8.47
8 Katerina KODROVÁ CZE 8.79

Heat 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Helena JIRANOVÁ CZE 8.28
2 Nicoleta TURNEROVÁ CZE 8.48
3 Pavla KVASNIČKOVÁ CZE 8.49
4 Katerina KODROVÁ CZE 8.53
5 Barbora NAVRÁTILOVÁ CZE 8.66
6 Kateřina HOLUBCOVÁ CZE 8.83
7 Lucie LASÍKOVÁ CZE 9.12

Heat 2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Markéta ŠTOLOVÁ CZE 8.36
2 Nataliia YURCHUK UKR 8.44
3 Andrea ZABLOUDILOVÁ CZE 8.65
4 Nikola DYRYNKOVÁ CZE 8.91
5 Veronika NEDVĚDOVÁ CZE 9.02

Heat 3
PLACE NAME NAT. MARK
1 Tereza Elena ŠÍNOVÁ CZE 8.15
2 Tereza VOKÁLOVÁ CZE 8.21
3 Barbora DVOŘÁKOVÁ CZE 8.68
4 Valerie JANKŮ CZE 9.03
5 Klára BAŽOUTOVÁ CZE 9.08
6 Tereza ŠEFROVÁ CZE 10.20

National Events – F
Women’s Long Jump indoor
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Oksana MARTYNOVA UKR 6.22
2 Michaela KUČEROVÁ CZE 6.17
3 Barbora DVOŘÁKOVÁ CZE 5.99
4 Gyu-na KIM KOR 5.58
5 Alyona CHASS UKR 5.51
6 Tereza DVOŘÁKOVÁ CZE 5.47
7 Klára VAVŘINOVÁ CZE 5.44
8 Veronika NEDVĚDOVÁ CZE 5.41
9 Lucie LASÍKOVÁ CZE 5.35
10 Valerie JANKŮ CZE 5.23
11 Klára BAŽOUTOVÁ CZE 5.06

Similar Posts