Pauline Meyer of Arkansas State track and field at the 2023 Sun Belt Indoor Championships

The Arkansas State Red Wolves men and women lead the Sun Belt Conference Indoor Track & Field Championships after the opening day of competition at Birmingham CrossPlex. Action concludes on Tuesday’s final day with the day’s activities commencing at 10 a.m., CT. The running events and the ESPN+ live broadcast will start at 1:30 p..m., CT.

With 173 athletes recording personal bests, the Red Wolves men have totaled 55 points through five events while South Alabama is in second with 47.5 points and Louisiana third with 38.5 points. – Read more: How to watch the 2023 Sun Belt Indoor Track & Field Championships?

Meanwhile, Arkansas State women have charted 32 total points after five completed events, and are followed by South Alabama with 25pts and ULM which has 22pts for second and third place overall thus far in the event points standings.

–information below from Sun Belt Conference – click here for full report

2023 Sun Belt Indoor Track & Field Championships (February 20, 2023)

Men’s Team Scores (through five events):
1. Arkansas State (55)
2. South Alabama (47.5)
3. Louisiana (38.5)
4. Texas State (28)
T5. Marshall (10)
T5. ULM (10)
7. Southern Miss. (5)

Women’s Team Scores (through five events): 
1. Arkansas State (32)
2. South Alabama (25)
3. ULM (22)
4. Southern Miss (20)
5. Marshall (19)
T6. Coastal Carolina (17)
T6. Texas State (17)
8. James Madison (13)
9. Louisiana (10)
T10. App State (7)
T10. Troy (7)
11. Georgia Southern (6)
12. Georgia State (0)

Men’s Heptathlon – First Four Events
1. Sebastian Reyneke (USA), 3,161; 2. Patryk Baran (ARST), 2,980; 3. Joseph McEvoy (ULM), 2,929; 4. Simon Thor (TXST), 2,911; 5. Brylan Shirley (USA), 2,758; 6. Nic Glass (USA), 2,657; 7. Luke Benoit (UL), 2,648; 8. Bailey Couch (ULM), 2,643; 9. Graham Collins (USA), 2,511; 10. Gavin Jaime (UL), 2,432.

Final Results

Men’s Weight Throw Final (Top-Eight Finishers)
1. Aimar Palma Simo (ARST), 20.25m/66-5.25; 2. Francois Prinsloo (USA), 18.54m/60-10; 3. Jakob Fudge (ULM), 18.43m/60-5.75; 4. James Noles (TXST), 18.21m/59-9; 5. Tyren Hannah (UL), 18.02m/59-1.5; 6. Dimitrios Manesiotis (USA), 17.52m/57-5.75; 7. Kayla Ludgood (USM), 17.16m/56-3.75; 8. Jacob Tracy (ARST), 17 m/55-9.25. 

Women’s Long Jump Final (Top-Eight Finishers)
1. Jacqueline Pokuaah (UL), 6.24m/20.5.75; 2. Hannah Morris (ARST), 6.22m/20-5; 3. Imani Moore (GASO), 6.06m/19-19.75; 4. Ashlee Osaji (USM), 6.05m/19-10.25; 5. Eunice Ilunga Mbuyi (ULM), 6.03m/19-9.5; 6. Camryn Newton-Smith (ARST), 6.02m/19-9; 7. Nasya Ramirez (ULM). 6.01m/19-8.75; 8. Mylani Galbreath (USM), 5.86m/19-2.75. 

Women’s Weight Throw Final (Top-Eight Finishers)
1. Bodine Degli-Umberti (USA), 19.29m/63-3.5; 2. MaryAnn Adebayo (MAR), 18.65m/61-2.25; 3. Zayna Fray-Samuel (CCU), 18.54m/60-10; 4. Colette Uys (USA), 18.52m/60-9.25; 5. Graysen Arnold (APP), 18m/59-0.75; 6. Elisabet Rut Runarsdottir (TXST), 17.95m; 58-10.75; 7. Biniosa Ezukuse (TROY), 17.85m/58-6.75; 8. Utitofon Sam (TXST), 17.85m/58-6.75. 

Women’s Pentathlon (Top-Eight Finishers)
1. Mathilde Canet (TXST), 3,914; 2. Safiya John (USM), 3,798; 3. Claudine Raud-Gumiel (ULM), 3,791; 4. Nikki Boon (CCU), 3,722; 5. Kady Schwietz (TROY), 3,522; 6. Luize Opola (TXST), 3,465; 7. Lara Check (MAR), 3,453; 8. Krista Perry (MAR), 3,442.

Men’s Long Jump Final (Top-Eight Finishers)
1. Courtney Thomas (ARST), 7.54m/24-9; 2. Chris Preddie (TXST), 7.43m/24-4.5; 3. Rylan Theyard (UL), 7.48m/24-2.5; 4. Colby Eddowes (ARST), 7.27m/23-10.25; 5. Obdarius Ware (UL), 7.21m/23-8; 6. Jeremy Nelson (UL), 7.13m/23-4.75; 7. Drue Jackson (TXST), 6.99m/22-11.25; 8. Joshua Mason (UL), 6.74m/22-1.5.

Men’s Pole Vault Final (Top-Eight Finishers)
1. Bradley Jelmert (ARST), 5.30m/17-4.50; 2. Timothy Gale (UL) 5.03m/16-6; 3. Simon Thor (TXST), 5.03m/16-6; 4. Billy Eaton (TXST), 4.88m/16-0; T5. Trey Boucher (UL), 4.88m/16-0; T5. Evans Finnorn (USA), 4.88m/16-0; T7. Nick Russell (UL), 4.73m/15-6.25; T7. David Dolan (USA), 4.73m/15-6.25; T7. Sebastian Reyneke (USA), 4.73m/15-6.25.

Women’s 5,000-Meter Run Final (Top-Eight Finishers)
1. Pauline Meyer (ARST), 16:38.50; 2. Miranda Stanhope (JMU), 16:38.56; 3. Adele Magaud (USA), 16:50.60; 4. Sarah Trammel (ARST), 16:55.70; 5. Starlynn Costa (USA), 17:00.15; 6. Isabela Ross (USM), 17:01.89; 7. Sophie Leathers (ARST), 17:05.91; 8. Oliwia Wawrzyniak (USM), 17:06.01. 

Men’s 5,000-Meter Run Final (Top-Eight Finishers)
1. Kirami Yego (USA), 13:51.03; 2. Teagan Flanagan (USA), 13:58.83; 3. Jacob Pyeatt (ARST), 14:32.79; 4. Ethan Mychajlonka (ARST), 14:42.27; 5. Evan White (MAR), 14:49.83; 6. Amos Pkemoi (USA), 14:54.69; 7. Nathan Herbst (ARST), 14:55.06; 8. Natnael Enright (ARST), 14:59.69.

Women’s Distance Medley Relay Final
1. ULM, 11:49.82; 2. Marshall, 11:50.82; 3. Coastal Carolina, 11:55.42; 4. James Madison, 11:59.07; 5. Arkansas State, 11:59.32; 6. App State, 12:07.72; 7. Southern Miss, 12:08.80; 8. Troy, 12:11.39; 9. Texas State, 12:23.34; 10. Georgia Southern, 12:36.89; 11. South Alabama, 12:38.37; 12. Georgia State, 12:47.33.

Men’s Distance Medley Relay Final
1. South Alabama, 10:06.22; 2. Louisiana, 10:09.63; 3. Marshall, 10:11.42; 4. Arkansas State, 10:13.90; 5. ULM, 10:25.67, 6. Southern Miss, 10:36.81; 7. Texas State, 10:49.96. 

Meet Records Broken 
Men’s 60-Meter Hurdles – Daniel Harrold, Texas State [7.78]
Women’s 200-Meter – Scovia Ayikoru, Georgia Southern [23.37]
Men’s 5,000 Meters – Kirami Yego, South Alabama [13:51.03]

Similar Posts