Continental Tour

Complete 2023 Kip Keino Classic Results (May 13)

The full 2023 Kip Keino Classic Results on May 13. Sha'Carri Richardson, Ferdinand Omanyala, Beatrice Chepkoech, and Mary Moraa were all winners on the day.

Sha'Carri Richardson of USA in the 100m at the Pre-Classic 2022
Sha'Carri Richardson of USA in the 100m at the Pre-Classic 2022. PHOTO Randy Miyazaki

The following is the complete 2023 Kip Keino Classic results from the third meeting in the 2023 World Athletics Continental Tour Gold series, in Nairobi, Kenya, on Saturday (13). Several of the world’s top athletes, including home favorites Ferdinand Omanyala, Beatrice Chepkoech, and Mary Moraa, plus USA’s Sha’Carri Richardson.

Omanyala promised a new African record in the men’s 100 meters, but he was able to deliver on the promise. However, the Kenyan star sprinter dominated the event with a quick 9.84 seconds to beat USA’s Kenneth Bednarek (9.98).

Beatrice Chepkoech, and Mary Moraa were also among the Kenyan winners on the day. Chepkoech ran 9:13.51 to win the women’s 3000m Steeplechase title, while Moraa clocked 1:58.83 to dominate the women’s 800m.

Sha’Carri Richardson of USA was out of class in the women’s 200m, easing to an effortless 22.07 seconds to demolish her rivals. Read more: Sha’Carri Richardson toys with competitors in 200m at 2023 Kip Keino Classic

In the field, Wojciech Nowicki (POL) won the men’s Hammer with 79.78m, Timothy Herman threw a Belgian record of 87.35m to beat Anderson Peters (GRN) with 85.72m in the men’s Javelin, while Janee’ Kassanavoid of USA took the women’s Hammer title with a mark of 74.25m.

Complete 2023 Kip Keino Classic Results

Men’s 100m Final, Wind: -0.5:

  1. Ferdinand Omanyala (KEN) – 9.84
  2. Kenneth Bednarek (USA) – 9.98
  3. Marvin Bracy-Williams (USA) – 10.03
  4. Emmanuel Eseme (CMR) – 10.03
  5. Brandon Carnes (USA) – 10.14
  6. Pablo Mateo (FRA) – 10.18
  7. Jerome Blake (CAN) – 10.2
  8. Steven Odhiambo (KEN) – DQ

Men’s 200m Final, Wind: +0.9:

  1. Aaron Brown (CAN) – 20.12
  2. Kyree King (USA) – 20.18
  3. Joseph Fahnbulleh (LBR) – 20.19
  4. Filippo Tortu (ITA) – 20.3
  5. Mouhamadou Fall (FRA) – 20.49
  6. Blessing Akwasi Afrifah (ISR) – 20.76
  7. Isaac Makwala (BOT) – 20.8
  8. Jake Doran (AUS) – 20.87

Men’s 400m:

  1. Muzala Samukonga (ZAM) – 44.25
  2. Vernon Norwood (USA) – 44.68
  3. Gilles Biron (FRA) – 45.52
  4. Bonface Ontuga Mweresa (KEN) – 45.73
  5. Dylan Borlée (BEL) – 45.85
  6. Kévin Borlée (BEL) – 46.15
  7. Machel Cedenio (TTO) – DNF

Men’s 800m:

  1. Emmanuel Wanyonyi (KEN) – 1:43.32
  2. Wyclife Kinyamal (KEN) – 1:43.66
  3. Timothy Cheruiyot (KEN) – 1:44.99
  4. Tshepiso Masalela (BOT) – 1:45.24
  5. Tolesa Bodena (ETH) – 1:45.79
  6. Tshepo Tshite (RSA) – 1:45.89
  7. Aaron Kemei (KEN) – 1:46.20
  8. Elias Ngeny (KEN) – 1:46.62
  9. Ferguson Cheruiyot Rotich (KEN) – 1:46.78
  10. Collins Kipruto (KEN) – 1:46.91
  11. Nicholas Kiplangat Kebenei (KEN) – 1:48.35
  12. Khaled Benmahdi (ALG) – DNF

Men’s 1500m:

  1. Reynold Kipkorir Cheruiyot (KEN) – 3:32.01
  2. Abel Kipsang (KEN) – 3:32.70
  3. Vincent Kibet Keter (KEN) – 3:36.92
  4. Adisu Girma (ETH) – 3:37.80
  5. Kamar Etiang (KEN) – 3:37.84
  6. Yohanes Asmare (ETH) – 3:38.07
  7. Ermias Girma (ETH) – 3:38.35
  8. Mekonen Aemero Yele (ETH) – 3:39.09
  9. Ali Abdilmana (ETH) – 3:39.69
  10. Boaz Kiprugut (KEN) – 3:39.96
  11. Cornelius Tuwei (KEN) – 3:40.55
  12. Adehena Kasaye (ETH) – 3:40.68
  13. Wegene Addisu (ETH) – 3:41.26
  14. Simas Bertašius (LTU) – 3:44.57
  15. Abdellatif Sadiki (MAR) – DNF
  16. Mounir Akbache (FRA) – DNF
  17. Samuel Naibei Kiplimo (KEN) – DNF

Men’s 5000m:

  1. Teddese Lemi (ETH) – 13:26.58
  2. Ishmael Rokitto (KEN) – 13:27.34
  3. Peter Maru (UGA) – 13:28.14
  4. Emmanuel Kiprop (KEN) – 13:36.79
  5. Mohamed Ismail (DJI) – 13:44.75
  6. Taha Adem (ETH) – 13:45.50
  7. Cornelius Kemboi (KEN) – 13:48.66
  8. Felix Kibet (KEN) – 13:51.85
  9. Abdisa Fayisa (ETH) – 14:07.12
  10. Andrew Kiptoo (KEN) – 14:11.92
  11. Dagne Tesfu (ETH) – 14:15.03
  12. Jirata Dinki (ETH) – 14:21.04
  13. Adisu Negash (ETH) – 14:47.47
  14. Evans Kipchumba (KEN) – DNF
  15. Simon Maywa (KEN) – DNF

Men’s 3000m Steeplechase:

  1. Amos Kirui (KEN) – 8:18.45
  2. Abraham Kibiwot (KEN) – 8:19.71
  3. Leonard Kipkemoi Bett (KEN) – 8:20.02
  4. Leonard Chemutai (UGA) – 8:23.53
  5. Amos Serem (KEN) – 8:29.56
  6. Benjamin Kigen (KEN) – 8:30.81
  7. Zerihun Adugna (ETH) – 8:33.81
  8. Negasa Dekeba (ETH) – 8:38.57
  9. Wesley Langat (KEN) – 8:41.54
  10. Samuel Duguna (ETH) – 8:45.02
  11. Emmanuel Wafula (KEN) – 8:49.73
  12. Lawrence Kemboi Kipsang (KEN) – 8:52.17
  13. Elphas Toroitich Ndiwa (UGA) – 8:54.13
  14. Ashley Smith (RSA) – DNF
  15. Hilal Yego (TUR) – DNF
  16. Allan Kiplagat (KEN) – DNF
  17. Wilberforce Chemiat Kones (KEN) – DNF

Men’s Hammer Throw:

  1. Wojciech Nowicki (POL) – 79.78
  2. Ethan Katzberg (CAN) – 76.38
  3. Donát Varga (HUN) – 74.12
  4. Hilmar Örn Jónsson (ISL) – 74.11
  5. Christos Frantzeskakis (GRE) – 73.59
  6. Dominic Ongidi Abunda (KEN) – 54.79

Men’s Javelin Throw:

  1. Timothy Herman (BEL) – 87.35
  2. Anderson Peters (GRN) – 85.72
  3. Ihab Abdelrahman (EGY) – 81.04
  4. Douw Smit (RSA) – 78.83
  5. Julius Yego (KEN) – 77.24
  6. Rolands Štrobinders (LAT) – 77.21
  7. Manu Quijera (ESP) – 75.54
  8. Artur Felfner (UKR) – 73.14
  9. Leandro Ramos (POR) – 66.55

Women’s 100m Final, Wind: +2.5:

  1. Twanisha Terry (USA) – 10.86
  2. Zoe Hobbs (NZL) – 10.97
  3. Rani Rosius (BEL) – 11.08
  4. Bassant Hemida (EGY) – 11.09
  5. Gina Bass (GAM) – 11.09
  6. Esther Mbagari (KEN) – 11.66
  7. Teahna Daniels (USA) – 11.73
  8. Monica Safania (KEN) – 11.8

Women’s 200m Final, Wind: +1.7:

  1. Sha’Carri Richardson (USA) – 22.07
  2. Kyra Jefferson (USA) – 22.77
  3. Shannon Ray (USA) – 22.82
  4. Gina Bass (GAM) – 22.91
  5. Arialis Martinez (POR) – 23.05
  6. Imke Vervaet (BEL) – 23.21
  7. Eunice Kadogo (KEN) – 24.46
  8. Leni Shida (UGA) – 24.88

Women’s 800m:

  1. Mary Moraa (KEN) – 1:58.83
  2. Netsanet Desta (ETH) – 2:00.14
  3. Vivian Chebet Kiprotich (KEN) – 2:00.54
  4. Tigist Girma (ETH) – 2:00.97
  5. Prudence Sekgodiso (RSA) – 2:01.19
  6. Naomi Korir (KEN) – 2:01.82
  7. Naumglorious Chepchumba (KEN) – 2:05.32
  8. Oratile Nowe (BOT) – 2:05.61

Women’s 1500m:

  1. Janat Chemusto (UGA) – 4:01.79
  2. Nelly Chepchirchir (KEN) – 4:04.56
  3. Hawi Abera (ETH) – 4:06.15
  4. Winfred Mutile Yavi (BRN) – 4:06.34
  5. Lydia Jeruto Lagat (KEN) – 4:07.02
  6. Dadi Bube (ETH) – 4:07.05
  7. Winny Chebet (KEN) – 4:07.32
  8. Sarah Chelangat (UGA) – 4:08.00
  9. Edinah Jebitok (KEN) – 4:09.11
  10. Brenda Chebet (KEN) – 4:09.49
  11. Ksanet Alem (ETH) – 4:09.88
  12. Souhra Ali Mohamed (DJI) – 4:21.00
  13. Peninnah Wangari Wachira (KEN) – 4:23.26
  14. Angelika Cichocka (POL) – DNF
  15. Sylvia Chematui Chesebe (KEN) – DNF

Women’s 5000m:

  1. Beatrice Chebet (KEN) – 15:15.82
  2. Margaret Chelimo Kipkemboi (KEN) – 15:16.28
  3. Judith Kiyeng (KEN) – 15:16.66
  4. Caroline Nyaga (KEN) – 15:20.01
  5. Grace Loibach Nawowuna (KEN) – 15:27.01
  6. Tsige Debay (ETH) – 15:35.25
  7. Betty Chelangat (KEN) – 15:38.09
  8. Mirriam Cherop (KEN) – 15:38.12
  9. Maureen Jepkoech (KEN) – 16:07.05
  10. Nancy Cherop (KEN) – 16:12.78
  11. Lilian Kasait Rengeruk (KEN) – 16:52.94
  12. Quailyne Jebiwott Kiprop (KEN) – 17:00.06
  13. Deborah Chemutai (KEN) – DNF
  14. Mary Nyaruai Ekiru (KEN) – DNF

Women’s 3000m Steeplechase:

  1. Beatrice Chepkoech (KEN) – 9:13.51
  2. Faith Cherotich (KEN) – 9:15.08
  3. Jackline Chepkoech (KEN) – 9:25.63
  4. Lomi Muleta (ETH) – 9:30.66
  5. Doris Lengole Cherop (KEN) – 9:41.38
  6. Caren Chebet (KEN) – 9:44.32
  7. Aynalem Desta (ETH) – 9:48.79
  8. Celestine Biwott (KEN) – 9:49.29
  9. Purity Kirui (KEN) – 9:51.60
  10. Fancy Cherono (KEN) – 9:55.57
  11. Berhan Gebregiwrgs (ETH) – 9:57.01
  12. Pamela Kosgei (KEN) – 10:04.55
  13. Betty Chepngeno (KEN) – DNF

Women’s High Jump:

  1. Yaroslava Mahuchikh (UKR) – 2.00m
  2. Laura Zialor (GBR) – 1.90m
  3. Kateryna Tabashnyk (UKR) – 1.86m
  4. Yuliia Levchenko (UKR) – 1.86m
  5. Solène Gicquel (FRA) – 1.86m
  6. Yelizaveta Matveyeva (KAZ) – 1.86m
  7. Kimberly Williamson (JAM) – 1.82m
  8. Maryna Kovtunova (UKR) – 1.78m

Women’s Hammer Throw:

  1. Janee’ Kassanavoid (USA) – 74.25m
  2. Janeah Stewart (USA) – 71.43m
  3. Anita Włodarczyk (POL) – 70.27m
  4. Bianca Florentina Ghelber (ROU) – 69.62m
  5. Beatrice Nedberge Llano (NOR) – 67.52m
  6. Vanessa Sterckendries (BEL) – 67.28m
  7. Kati Ojaloo (EST) – 62.65m
  8. Roseline Nyachama Rakamba (KEN) – 54.01m
Miranda Mitchell is a long-server writer for World-Track who is also one of the most passionate people to work with. She has been with us since 2006, has a degree in writing, and has been able to balance her life with family, outside activities, and contributing to World-Track and Field!

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.