Grant Holloway celebrates at the 2023 adidas Atlanta City Games

ATLANTA, May 7 — The following are the latest results from the 2023 adidas Atlanta City Games, held at Centennial Olympic Park in Atlanta, GA, on Saturday, 6 May. The ever-hyped Noah Lyles, and Grant Holloway, as well as Aleia Hobbs, Oblique Seville, Tia Jones and Tamari Davis were all among the winners on the day.

Noah Lyles dominated the men’s 150m straight sprint after clocking a new personal best time of 14.56 to close out the event in fine style. The American two-time reigning world champion powered away from rivals Erriyon Knighton (14.85) of the USA and Ferdinand Omanyala of Kenya (14.89), who led early in the race before setting an African and national record for third.

Tamari Davis took the women’s 150m race with a time of 16.44, while Aleia Hobbs clocked 10.99 in the final of the women’s 100m to back up the 10.93 she ran in the heats, and Jamaica’s Oblique Seville won the men’s 100m title, finishing at 9.99 seconds. – Read more: Ajeé Wilson, Taryn Rawlings score impressive wins at adidas Atlanta City Games

Meanwhile, the two-time world champion Grant Holloway posted a world-leading 13.01 secs in the 110m hurdles, and Tia Jones ran an exciting 12.50 to win the women’s 100m hurdles to beat Kendra Harrison’, who clocked 12.53.

2023 adidas Atlanta City Games Results

Men’s 100m
Final, Wind: -0.2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Oblique SEVILLE JAM 9.99
2 Akani SIMBINE RSA 10.01
3 Zharnel HUGHES GBR 10.01
4 Ryiem FORDE JAM 10.07
5 Terrance LAIRD USA 10.11

Heat 1, Wind: +0.1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Oblique SEVILLE JAM 10.03
2 Ryiem FORDE JAM 10.12
3 Terrance LAIRD USA 10.16
4 Ronnie BAKER USA 10.17
5 Josephus LYLES USA 10.27

Heat 2, Wind: -0.7
PLACE NAME NAT. MARK
1 Zharnel HUGHES GBR 10.07
2 Akani SIMBINE RSA 10.09
3 Kendal WILLIAMS USA 10.21
4 Steven GARDINER BAH 10.38
Jelani WALKER JAM DNF

Men’s 150m
Final 1, Wind: +0.3
PLACE NAME NAT. MARK
1 Noah LYLES USA 14.56
2 Erriyon KNIGHTON USA 14.85
3 Ferdinand OMANYALA KEN 14.89
4 Antonio WATSON JAM 14.93
5 Nethaneel MITCHELL-BLAKE GBR 15.05

Final 2, Wind: +1.0
PLACE NAME NAT. MARK
1 Jereem RICHARDS TTO 14.83
2 Chris ROYSTER USA 14.89
3 Brandon CARNES USA 14.97
4 Ameer WEBB USA 15.1
5 Ojie EDOBURUN GBR 15.22

Final 3, Wind: +0.8
PLACE NAME NAT. MARK
1 Kameron BETHEA USA 16.35
2 Josiah GATSON USA 16.58

Men’s 600m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Bryce HOPPEL USA 1:17.13
2 Kameron JONES USA 1:17.43
3 Rajay HAMILTON JAM 1:17.94
4 Ryan SÁNCHEZ PUR 1:18.05
5 Christian HARRISON USA 1:19.57
6 Abraham ALVARADO USA 1:19.62
7 Jeremiah LADUCA USA 1:24.05

Men’s 110m Hurdles
Final, Wind: 0.0
PLACE NAME NAT. MARK
1 Grant HOLLOWAY USA 13.01
2 Robert DUNNING USA 13.09
3 Jamal BRITT USA 13.14
4 Trey CUNNINGHAM USA 13.41
5 Freddie CRITTENDEN USA 13.43

Heat 1, Wind: +0.4
PLACE NAME NAT. MARK
1 Grant HOLLOWAY USA 13.15
2 Freddie CRITTENDEN USA 13.37
3 Louis ROLLINS USA 13.58
4 Michael DICKSON USA 13.60
4 Damion THOMAS JAM 13.60

Heat 2, Wind: +0.8
PLACE NAME NAT. MARK
1 Jamal BRITT USA 13.28
2 Trey CUNNINGHAM USA 13.32
3 Robert DUNNING USA 13.34
4 Eric EDWARDS USA 13.53

Men’s Pole Vault
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Austin MILLER USA 5.71
2 Jacob WOOTEN USA 5.71
3 Sam KENDRICKS USA 5.71
4 Luke WINDER USA 5.61
5 Matt LUDWIG USA 5.61
6 Clayton FRITSCH USA 5.46

Men’s Mile Road Race
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Samuel PRAKEL USA 4:03.4h
2 Hobbs KESSLER USA 4:03.7h
3 Eric AVILA USA 4:04.0h
4 Andrew HUNTER USA 4:05.7h
5 Paul RYAN USA 4:05.7h
6 Mason FERLIC USA 4:06.5h
7 Shane STREICH USA 4:12.1h
8 Josh HOEY USA 4:12.7h

Women’s 100m
Final, Wind: +0.2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Aleia HOBBS USA 10.99
2 Mikiah BRISCO USA 11.02
3 Ashanti MOORE JAM 11.10
4 Celera BARNES USA 11.14
5 Gina LÜCKENKEMPER GER 11.16

Heat 1, Wind: +1.2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Aleia HOBBS USA 10.93
2 Celera BARNES USA 11.25
3 Cambrea STURGIS USA 11.26
4 Murielle AHOURÉ-DEMPS CIV 11.29

Heat 2, Wind: +1.0
PLACE NAME NAT. MARK
1 Gina LÜCKENKEMPER GER 11:00
2 Mikiah BRISCO USA 11.01
3 Ashanti MOORE JAM 11.10
4 Kristal AWUAH GBR 11.64

Women’s 150m
Final 1, Wind: +0.1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Tamari DAVIS USA 16.44
2 Daryll NEITA GBR 16.48
3 Gabrielle THOMAS USA 16.5
4 Anavia BATTLE USA 16.71
5 Lynna IRBY-JACKSON USA 16.74

Final 2, Wind: +0.1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Anglerne ANNELUS USA 16.58
2 Remona BURCHELL JAM 16.73
3 Lauren Rain WILLIAMS USA 16.86
4 Shannon RAY USA 16.94

Women’s 600m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Ajee WILSON USA 1:27.00
2 Natoya GOULE JAM 1:28.18
3 Samantha WATSON USA 1:28.49
4 Courtney OKOLO USA 1:28.95
5 Olivia BAKER USA 1:29.02
6 Brittany AVENI USA 1:29.08
7 Kaela EDWARDS USA 1:29.11

Women’s 100m Hurdles
Final, Wind: +0.4
PLACE NAME NAT. MARK
1 Tia JONES USA 12.50
2 Kendra HARRISON USA 12.53
3 Amber HUGHES USA 12.78
4 Ebony MORRISON LBR 12.81
5 Anna HALL USA 12.95

Heat 1, Wind: +1.0
PLACE NAME NAT. MARK
1 Kendra HARRISON USA 12.44
2 Tia JONES USA 12.46
3 Jade BARBER USA 13.12
4 Crystal MORRISON JAM 13.33
5 Evonne BRITTON USA 13.39

Heat 2, Wind: +0.9
PLACE NAME NAT. MARK
1 Amber HUGHES USA 12.83
2 Ebony MORRISON LBR 12.88
3 Anna HALL USA 12.9
4 Danielle WILLIAMS JAM 12.92

Women’s Pole Vault
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Emily GROVE USA 4.56
2 Rachel BAXTER USA 4.46
2 Anicka NEWELL CAN 4.46
4 Gabriela LEON USA 4.36
Olivia GRUVER USA NM
Kristen BROWN USA NM

Women’s Mile Road Race
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Taryn RAWLINGS USA 4:40.2h
2 Anna CAMP BENNETT USA 4:43.2h
3 Allie WILSON USA 4:43.2h
4 Gemma FINCH GBR 4:44.9h
5 Presley WEEMS USA 4:49.4h
6 Hannah SEGRAVE GBR 4:53.1h
7 Rachael WALTERS USA 4:53.9h

Similar Posts