Results: 58th International Pentecost Sport Meeting Rehlingen 2023

The 58th International Pentecost Sport Meeting Rehlingen 2023 results saw European champion Julian Weber winning the men's Javelin with 88.17m.

Julian Weber of Germany competes in the men's Javelin Throw

The 58th International Pentecost Sport Meeting Rehlingen 2023, a World Athletics Continental Tour Silver meeting held on Sunday (28), showcased several impressive performances. Below on this page you will find the complete results from the meeting.

Julian Weber Impressive Throws Impressive 88.37 meters

One of the standout athletes of the meet was European champion Julian Weber, who triumphed in the men’s Javelin Throw with one of his finest throws to date. The German athlete, who finished fourth at both the Olympics and World Athletics Championships, achieved an outstanding distance of 88.37 meters, marking a new season best for him.

This mark not only surpassed his previous best effort of 82.62 meters in 2023 but also ranks as the third-best throw of his career, following his top two throws of 89.54 meters and 89.08 meters. – Read more: Updated: 2023 Rabat Wanda Diamond League results

Weber’s performance places him third in the world rankings for this year, with the top two spots held by Olympic champion Neeraj Chopra of India (88.67 meters) and Czech Olympic silver medalist Jakub Vadlejch (88.63 meters).

In the same event, Timothy Herman from Belgium secured second place with a throw of 79.47 meters, while Lassi Etelätalo of Finland, the European bronze medalist, finished third with a distance of 78.92 meters.

Victoria Hudson claimed the women’s Javelin Throw title, representing Austria, with a mark of 61.99 meters. She surpassed 2018 European Championships silver medalist Nikola Ogrodníková from the Czech Republic, who achieved a distance of 60.74 meters.

On the track, Patrizia van der Weken of Luxembourg set a national record and a personal best time of 11.12 seconds to win the women’s 100 meters. In the men’s race, Felipe Bardi from Brazil secured victory with a time of 10.16 seconds, while his compatriot Erik Cardoso finished second with a time of 10.20 seconds in the final, having run 10.08 seconds in the heats.

Ben Pattison of Great Britain won the men’s 800m with 1:45.45, while the women’s race went to Rachel Pellaud of Switzerland with a time of 2:01.86.

International Pentecost Sport Meeting Rehlingen 2023 results

Here are the complete results:

Men’s 100m FINALS
Final 1, Wind: +1.2
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Felipe BARDI BRA 10.16
2 Erik CARDOSO BRA 10.20
3 Robin GANTER GER 10.30
4 Yannick WOLF GER 10.32
5 Julian WAGNER GER 10.32
6 Kesi OLUDOYI GBR 10.35
7 Mohamed DAOUD ABDULLAH KSA 10.41

Men’s 100m FINALS
Final 2, Wind: +2.1
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Kobe VLEMINCKX BEL 10.22
2 Enoch ADEGOKE NGR 10.23
3 Mahmoud Hafiz IBRAHIM KSA 10.40

Men’s 100m
Heat 1, Wind: -0.1
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Felipe BARDI BRA 10.32
2 Robin GANTER GER 10.33
3 Kobe VLEMINCKX BEL 10.34
4 Aleksandar ASKOVIC GER 10.40
5 Enoch ADEGOKE NGR 10.48
6 Mahmoud Hafiz IBRAHIM KSA 10.50

Men’s 100m
Heat 2, Wind: +2.8
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Erik CARDOSO BRA 10.08
2 Yannick WOLF GER 10.2
3 Julian WAGNER GER 10.22
4 Mohamed DAOUD ABDULLAH KSA 10.28
5 Kesi OLUDOYI GBR 10.31
6 Zdeněk STROMŠÍK CZE 10.97

Men’s 800m
Final 1
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Marino BLOUDEK CRO 1:47.48
2 Bram BUIGEL NED 1:48.19
3 Aurele VANDEPUTTE BEL 1:48.46
4 Oskar SCHWARZER GER 1:48.91
5 Robin OESTER SUI 1:48.95
6 Tim HOLZAPFEL GER 1:49.11
7 Ivan PELIZZA SUI 1:49.14
8 Navid KERBER SUI 1:50.32
Jan VUKOVIČ SLO DNF

Men’s 800m
Final 2
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Ben PATTISON GBR 1:45.45
2 Ethan HUSSEY GBR 1:45.71
3 Tshepo TSHITE RSA 1:45.87
4 Elliot GILES GBR 1:46.36
5 Dennis BIEDERBICK GER 1:46.73
6 Joseph DENG AUS 1:46.86
7 Marvin HEINRICH GER 1:47.02
8 Marc REUTHER GER 1:49.40
Jamie WEBB GBR DNF
Khaled BENMAHDI ALG DNF

Men’s 1500m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Robert FARKEN GER 3:32.10
2 George MILLS GBR 3:33.16
3 Ossama MESLEK ITA 3:34.70
4 Matthew STONIER GBR 3:34.95
5 Tom ELMER SUI 3:35.62
6 Baptiste MISCHLER FRA 3:36.91
7 Jye EDWARDS AUS 3:37.91
8 Christoph KESSLER GER 3:39.09
9 Emedy KIPLIMO KEN 3:40.63
10 Marius PROBST GER 3:41.33
11 Silas ZURFLUH SUI 3:44.89
12 Sven WAGNER GER 3:47.29
Evans KIPCHUMBA KEN DNF
Lukas ABELE GER DNF

Men’s 400m Hurdles
Final 1
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Giacomo BERTONCELLI ITA 49.71
2 Krzysztof HOŁUB POL 50.44
3 Mohammed Duhaim AL MUAWI KSA 51.73
4 Chris MCALISTER GBR 54.30

Men’s 400m Hurdles
Final 2
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Joshua ABUAKU GER 49.22
2 Emil AGYEKUM GER 49.38
3 Abdelmalik LAHOULOU ALG 49.8
4 Dany BRAND SUI 50.42
5 Julien BONVIN SUI 51.37

Men’s 3000m Steeplechase
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Lawrence Kemboi KIPSANG KEN 8:22.86
2 Frederik RUPPERT GER 8:26.61
3 Bilal TABTI ALG 8:29.84
4 Jens MERGENTHALER GER 8:31.86
5 Hichem BOUCHICHA ALG 8:32.73
6 Michael CURTI SUI 8:34.59
7 Velten SCHNEIDER GER 8:35.56
8 Ibrahim EZZAYDOUNI ESP 8:39.18
9 Leonardo FELETTO ITA 8:50.24
10 Alexis PHELUT FRA 8:50.89
Niklas BUCHHOLZ GER DNF
Emmanuel WAFULA KEN DNF
Issam ZEGHDANE ALG DNF

Men’s High Jump
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Tobias POTYE GER 2.27m
2 Luis CASTRO RIVERA PUR 2.24
3 Christian FALOCCHI ITA 2.21
4 Jef VERMEIREN BEL 2.21
5 Bohdan BONDARENKO UKR 2.18
6 Edgar RIVERA MEX 2.18
7 Nathan ISMAR FRA 2.15
7 Fernando FERREIRA BRA 2.15
9 Florian HORNIG GER 2.05

Men’s Pole Vault
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Bo Kanda LITA BAEHRE GER 5.76m
2 Piotr LISEK POL 5.73
3 Ersu ŞAŞMA TUR 5.73
4 Austin MILLER USA 5.65
5 Menno VLOON NED 5.55
5 Raphael HOLZDEPPE GER 5.55
7 Matt LUDWIG USA 5.35
7 Urho KUJANPÄÄ FIN 5.35
9 Riccardo KLOTZ AUT 5.35
10 Tom-Linus HUMANN GER 5.20
11 Louis PRÖBSTLE GER 5.2
Luke ZENKER GER NM
Gillian LADWIG GER NM

Men’s Javelin Throw
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Julian WEBER GER 88.37m
2 Timothy HERMAN BEL 79.47
3 Lassi ETELÄTALO FIN 78.92
4 Cyprian MRZYGŁÓD POL 78.86
5 Toni KUUSELA FIN 77.65
6 Max DEHNING GER 76.72
7 Andreas HOFMANN GER 74.7
8 Maurice VOIGT GER 72.44
9 Ali Essa ABDELGHANI KSA 65.57

Women’s 100m – FINAL
Final, Wind: +0.6
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Patrizia VAN DER WEKEN LUX 11.12
2 Veronica Shanti PEREIRA SGP 11.26
3 Sina MAYER GER 11.36
4 Jacqueline MADOGO CAN 11.52
5 Yasmin KWADWO-BÜHNER GER 11.58
6 Aziza SBAITY LBN 11.61
7 Malaika MIHAMBO GER 11.73

Women’s 100m
Heat 1, Wind: +2.7
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Jacqueline MADOGO CAN 11.50
2 Yasmin KWADWO-BÜHNER GER 11.56
3 Malaika MIHAMBO GER 11.70
4 Corinna SCHWAB GER 11.72

Women’s 100m
Heat 2, Wind: +0.9
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Patrizia VAN DER WEKEN LUX 11.17
2 Veronica Shanti PEREIRA SGP 11.34
3 Sina MAYER GER 11.54
4 Aziza SBAITY LBN 11.66

Women’s 400m
Final 1
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Imke VERVAET BEL 52.96
2 Sophie BECKER IRL 53.08
3 Micha POWELL CAN 53.11
4 Julia NIEDERBERGER SUI 53.84
5 Elisa LECHLEITNER GER 54.32

Women’s 400m
Final 2
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Laviai NIELSEN GBR 51.66
2 Ayomide FOLORUNSO ITA 52.01
3 Cátia AZEVEDO POR 52.05
4 Alica SCHMIDT GER 53.16
5 Corinna SCHWAB GER 54.38
6 Djamila BÖHM GER 56.01

Women’s 800m
Final 1
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Rachel PELLAUD SUI 2:01.86
2 Eveliina MÄÄTTÄNEN FIN 2:01.96
3 Wilma NIELSEN SWE 2:02.11
4 Léna KANDISSOUNON FRA 2:02.56
5 Margarita KOCZANOWA POL 2:03.05
6 Jennie HAUKE NZL 2:04.85
7 Vanessa SCAUNET BEL 2:05.53
8 Renée EYKENS BEL 2:05.95
9 Lucia STURM GER 2:06.47
Nele KÜHN GER DNF

Women’s 800m
Final 2
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Audrey WERRO SUI 1:59.67
2 Naomi KORIR KEN 2:00.35
3 Gabriela GAJANOVÁ SVK 2:00.55
4 Majtie KOLBERG GER 2:01.04
5 Isabelle BOFFEY GBR 2:01.68
6 Bianka KÉRI HUN 2:01.81
7 Ellie BAKER GBR 2:02.41
8 Christina HERING GER 2:02.62
9 Veronika SADEK SLO 2:03.09
Anna WIELGOSZ POL DNF
Agata KOŁAKOWSKA POL DNF

Women’s 1500m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Maruša MIŠMAŠ ZRIMŠEK SLO 4:06.51
2 Marta GARCÍA ESP 4:07.23
3 Elise VANDERELST BEL 4:07.24
4 Vera HOFFMANN LUX 4:07.83
5 Marta PÉREZ ESP 4:07.94
6 Nele WEßEL GER 4:08.61
7 Hanna KLEIN GER 4:09.29
8 Vera COUTELLIER GER 4:09.84
9 Weronika LIZAKOWSKA POL 4:10.99
10 Olivia GÜRTH GER 4:14.86
11 Fabiane MEYER GER 4:17.23
12 Shirin KERBER SUI 4:21.20
13 Selma BENFARES GER 4:23.29
14 Lilly NÄGELI SUI 4:35.94
Aleksandra PŁOCIŃSKA POL DNF

Women’s High Jump
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Imke ONNEN GER 1.91m
2 Yuliya CHUMACHENKO UKR 1.88
3 Blessing ENATOH GER 1.84
3 Salome LANG SUI 1.84
5 Johanna GÖRING GER 1.84
6 Marie-Laurence JUNGFLEISCH GER 1.8
7 Airinė PALŠYTĖ LTU 1.8
8 Christina HONSEL GER 1.8
9 Lea HALMANS GER 1.8
10 Bianca STICHLING GER 1.76
11 Anna-Sophie SCHMITT GER 1.76

Women’s Shot Put
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Yemisi OGUNLEYE GER 19.31m
2 Julia RITTER GER 17.54
3 Katharina MAISCH GER 17.34
4 Lea RIEDEL GER 17.27
5 Jolien BOUMKWO BEL 16.88
6 Benthe KÖNIG NED 16.87
7 Klaudia KARDASZ POL 16.7
8 Annina BRANDENBURG GER 16.33
9 Lilly GERHARD GER 12.94
María Belén TOIMIL ESP NM

Women’s Javelin Throw
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Victoria HUDSON AUT 61.99m
2 Nikola OGRODNÍKOVÁ CZE 60.73
3 Jana Marie LOWKA GER 57.12
4 Maria ANDREJCZYK POL 55.89
5 Réka SZILÁGYI HUN 53.59
6 Lea WIPPER GER 53.56
7 Josefa SCHEPP GER 49.07
8 Louisa GERHARD GER 45.88

U20 Events – F
Men’s 800m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Pierre MARCHANDISE BEL 1:56.06
2 Nicolas KOPELSKY GER 1:56.68
3 Benjamin STUMM GER 1:57.53
4 Abie HENSGEN GER 1:58.03
5 Ben SCHLAMMES LUX 1:58.64
6 Lucca AGOSTINI GER 1:58.72

U20 Events – F
Women’s 800m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Elena ENTINGER FRA 2:18.17
2 Emely KRIEGER GER 2:19.29
3 Hannah RÖDEL GER 2:21.13

Scroll to Top