Updated: 2023 Rabat Wanda Diamond League results

The 2023 Rabat Wanda Diamond League results on Sunday, 28 May, with the likes of Shericka Jackson, Fred Kerley, Steven Gardiner, Rasheed Broadbell, Soufiane El Bakkali, Jakob Ingebrigtsen, Gudaf Tsegay and Yaroslava Mahuchikh among the winners today.

The meeting, which is the second in the Wanda Diamond League series this season, took place at the Complexe Sportif Prince Moulay Abdellah, and we saw some outstanding performances from some of the world’s best. Read more: Which Jamaican upset Grant Holloway at Rabat Diamond League?

2023 Rabat Wanda Diamond League results

Diamond Discipline –
Men’s 100m
Final, Wind: +0.1
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Fred KERLEY USA 9.94
2 Akani SIMBINE RSA 9.99
3 Ferdinand OMANYALA KEN 10.05
4 Letsile TEBOGO BOT 10.09
5 Trayvon BROMELL USA 10.10
6 Yohan BLAKE JAM 10.18
7 Jeremiah AZU GBR 10.2
8 Mouhamadou FALL FRA 10.25
9 Chakir MACHMOUR MAR 10.63

Diamond Discipline –
Men’s 400m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Steven GARDINER BAH 44.7
2 Vernon NORWOOD USA 45.11
3 Rusheen MCDONALD JAM 45.55
4 Zakhiti NENE RSA 45.58
5 Bayapo NDORI BOT 45.62
6 Alex HAYDOCK-WILSON GBR 46.08
7 Hamza DAIR MAR 47.09
Matthew HUDSON-SMITH GBR DNF

Diamond Discipline –
Men’s 800m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Emmanuel WANYONYI KEN 1:44.36
2 Wyclife KINYAMAL KEN 1:44.73
3 Benjamin ROBERT FRA 1:45.04
4 Eliott CRESTAN BEL 1:45.37
5 Marco AROP CAN 1:46.34
6 Catalin TECUCEANU ITA 1:46.76
7 Abdelati EL GUESSE MAR 1:47.10
8 Emmanuel Kipkurui KORIR KEN 1:48.42
9 Moad ZAHAFI MAR 2:57.33
Patryk SIERADZKI POL DNF

Diamond Discipline –
Men’s 1500m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Jakob INGEBRIGTSEN NOR 3:32.59
2 Yared NUGUSE USA 3:33.02
3 Oliver HOARE AUS 3:33.39
4 Azeddine HABZ FRA 3:33.90
5 Abel KIPSANG KEN 3:34.46
6 Mario GARCÍA ESP 3:34.69
7 Hicham AKANKAM MAR 3:36.75
8 Michał ROZMYS POL 3:37.22
9 Abdellatif SADIKI MAR 3:37.98
10 Charles Cheboi SIMOTWO KEN 3:38.53
11 Hafid RIZQY MAR 3:38.80
12 Elhassane MOUJAHID MAR 3:38.89
13 Filip INGEBRIGTSEN NOR 3:39.28
Ismael DEBJANI BEL DNF
Julian RANC FRA DNF
Patryk SIERADZKI POL DNF

Diamond Discipline –
Men’s 110m Hurdles
Final, Wind: -1.3 m/s
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Rasheed BROADBELL JAM 13.08
2 Grant HOLLOWAY USA 13.12
3 Hansle PARCHMENT JAM 13.24
4 Devon ALLEN USA 13.25
5 Freddie CRITTENDEN USA 13.43
6 Rafael PEREIRA BRA 13.68
7 Pascal MARTINOT-LAGARDE FRA 13.69
8 Mohamed KOUSSI MAR 13.70
9 Damian CZYKIER POL 13.83

Diamond Discipline –
Men’s 3000m Steeplechase
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Soufiane EL BAKKALI MAR 7:56.68
2 Getnet WALE ETH 8:05.15
3 Abraham KIBIWOT KEN 8:05.51
4 Hillary BOR USA 8:11.28
5 Leonard Kipkemoi BETT KEN 8:14.42
6 Osama ZOGHLAMI ITA 8:14.58
7 Benjamin KIGEN KEN 8:15.58
8 Mohamed MSAAD MAR 8:16.18
9 Mohamed Amin JHINAOUI TUN 8:16.49
10 Avinash Mukund SABLE IND 8:17.18
11 Salaheddine BEN YAZIDE MAR 8:17.49
12 Djilali BEDRANI FRA 8:17.79
13 Mohamed TINDOUFT MAR 8:20.85
14 Amos SEREM KEN 8:25.08
Hailemariyam AMARE ETH DNF
Abderrafia BOUASSEL MAR DNF
Conseslus KIPRUTO KEN DNF
Wilberforce Chemiat KONES KEN DNF

Diamond Discipline –
Men’s Discus Throw
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Kristjan ČEH SLO 70.32m
2 Daniel STÅHL SWE 69.21
3 Andrius GUDŽIUS LTU 66.04
4 Lawrence OKOYE GBR 65.62
5 Sam MATTIS USA 63.91
6 Alin Alexandru FIRFIRICA ROU 63.43
7 Simon PETTERSSON SWE 62.25
8 Apostolos PARELLIS CYP 60.95

Diamond Discipline –
Women’s 200m
Final, Wind: +0.8 m/s
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Shericka JACKSON JAM 21.98
2 Anthonique STRACHAN BAH 22.15
3 Tamari DAVIS USA 22.30
4 Kayla WHITE USA 22.52
5 Bassant HEMIDA EGY 22.67
6 Anna KIEŁBASIŃSKA POL 22.98
7 Gina BASS GAM 23.44
8 Paula SEVILLA ESP 23.58

Diamond Discipline –
Women’s 800m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Mary MORAA KEN 1:58.72
2 Catriona BISSET AUS 2:00.11
3 Sage HURTA-KLECKER USA 2:00.62
4 Natoya GOULE JAM 2:00.91
5 Anita HORVAT SLO 2:01.30
6 Lore HOFFMANN SUI 2:01.37
7 Assia RAZIKI MAR 2:01.75
8 Noélie YARIGO BEN 2:02.15
Soukaina HAJJI MAR DNF
Patrycja WYCISZKIEWICZ-ZAWADZKA POL DNF

Diamond Discipline –
Women’s 1500m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Gudaf TSEGAY ETH 3:54.03
2 Freweyni HAILU ETH 3:57.65
3 Birke HAYLOM ETH 3:57.66
4 Worknesh MESELE ETH 4:01.81
5 Cory Ann MCGEE USA 4:03.09
6 Linden HALL AUS 4:03.56
7 Sarah HEALY IRL 4:03.57
8 Ludovica CAVALLI ITA 4:04.82
9 Adelle TRACEY JAM 4:08.22
10 Winnie NANYONDO UGA 4:08.43
11 Claudia Mihaela BOBOCEA ROU 4:09.91
Charlotte MOUCHET FRA DNF
Zoya NAUMOV ESP DNF

Diamond Discipline –
Women’s 400m Hurdles
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Shamier LITTLE USA 53.95
2 Rushell CLAYTON JAM 54.15
3 Shiann SALMON JAM 54.42
4 Janieve RUSSELL JAM 55.41
5 Dalilah MUHAMMAD USA 55.72
6 Gianna WOODRUFF PAN 55.74
7 Noura ENNADI MAR 55.83
8 Anna RYZHYKOVA UKR 56.97

Diamond Discipline –
Women’s High Jump
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Yaroslava MAHUCHIKH UKR 2.01m
2 Iryna GERASHCHENKO UKR 1.91
3 Nadezhda DUBOVITSKAYA KAZ 1.87
3 Angelina TOPIĆ SRB 1.87
5 Morgan LAKE GBR 1.87
6 Yuliia LEVCHENKO UKR 1.81
6 Elena VALLORTIGARA ITA 1.81
Karmen BRUUS EST NM
Rhizlane SIBA MAR NM

Diamond Discipline –
Women’s Triple Jump
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK WIND
1 Leyanis PÉREZ HERNÁNDEZ CUB 14.84m 1.1
2 Maryna BEKH-ROMANCHUK UKR 14.65 1.8
3 Shanieka RICKETTS JAM 14.53 1
4 Liadagmis POVEA CUB 14.27 -0.3
5 Tori FRANKLIN USA 14.22 0.6
6 Thea LAFOND DMA 14.18 -0.5
7 Keturah ORJI USA 13.9 0
8 Kristiina MÄKELÄ FIN 13.67 1.8
9 Kimberly WILLIAMS JAM 13.04 -0.3
Hanna MINENKO ISR NM

Diamond Discipline –
Women’s Shot Put
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Auriol DONGMO POR 19.28m
2 Jessica SCHILDER NED 18.85
3 Jessica WOODARD USA 18.65
4 Sara GAMBETTA GER 18.63
5 Sarah MITTON CAN 18.56
6 Fanny ROOS SWE 18.51
7 Jessica INCHUDE POR 17.78
8 Anita MÁRTON HUN 17.64

National Events Results

National Events – F
Men’s 200m
Final, Wind: -0.2
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Ayman EL HADDAOUI MAR 21.53
2 Mohamed Yassine ZERHOUMI MAR 21.87
3 Moncif NAHAL MAR 21.89
4 Abdelghani ZGHALI MAR 22.32
5 Amine AIT ELHADJ MAR 22.44
6 Ilyass ZARRIQ MAR 22.64
7 Adam FOURAR MAR 22.68
8 Abdelali OUYAMNA MAR 22.81

National Events – F
Men’s 400m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Rachid MHAMDI MAR 47.35
2 Kamal MOTTAKIL MAR 47.48
3 Said EL GUEBBAZ MAR 47.59
4 El Mehdi DIMOKRATI MAR 47.72
5 Yassine HSSINE MAR 48.38
6 Lahssen TALEB MAR 48.7
7 Walid EL BOUSSIRI MAR 48.84
8 Farid HASNAOUI MAR 49.85

National Events – F
Women’s 200m
Final, Wind: +1.4
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Sara EL HACHIMI MAR 24.46
2 Salma LEHLALI MAR 24.7
3 Houda NOUIRI MAR 25.01
4 Razki DOHA MAR 25.45
5 Kenza GHALLA MAR 26.09
6 Ghita DAHMANI MAR 26.12
7 Hiba EL HOUMA MAR 26.31
Imane MAKRAZI MAR DNF

National Events – F
Women’s 800m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Meryeme AZROUR MAR 2:08.92
2 Khadija ENNASRI MAR 2:08.93
3 Souad EL HADDAD MAR 2:09.07
4 Aya BOUGHIDA MAR 2:11.60
5 Assia AIT TALEB MAR 2:12.32
6 Khaddouj EL BALI MAR 2:12.81
7 LamIyae EL ABBASSI MAR 2:15.27

U23 Events – F
Men’s 800m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Khalid BOULAARAIS MAR 1:50.70
2 Mouhcine BEN HACHI MAR 1:50.90
3 Mohamed ABOUETTAHERY MAR 1:51.60
4 Charaf ZAHIR MAR 1:51.88
5 Salahedine BOUSSAID MAR 1:52.59
6 Soufiane ZRAIDI MAR 1:53.17
7 Ahmed RAHIOUI MAR 1:53.25
8 Ali BENZEM MAR 1:53.66
9 Yassine BENYOUSSEF MAR 1:54.65
10 Ayoub ELFAKHAR MAR 1:54.76
11 Mohamed KHATTAB MAR 1:55.39
12 Taha OUCHEN MAR 1:56.04

U23 Events – F
Men’s 1500m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Abdelhafed AHAJRI MAR 3:47.45
2 Moheddine BENCHAHYD MAR 3:48.01
3 Oussama REDOUANI MAR 3:48.12
4 Mohamed EL MOBARAKY MAR 3:48.17
5 Youssef ABDOUSSI MAR 3:52.25
6 Ahmed FARES MAR 3:53.07
7 Mohamed LAGRAINI MAR 3:55.58
8 Ilyass AARDOU MAR 3:56.31
9 Soufiane ELAAZIZ MAR 3:57.50
10 Bilal REGGAD MAR 3:58.68
11 Amine TALIB MAR 3:59.31
12 Jaouad BASSITI MAR 4:02.02
13 Badr LANHAR MAR 4:02.25
14 Reda EZZAYDANY MAR 4:11.40
Amin LIRMAQUI MAR DNF

U23 Events – F
Women’s 1500m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Salma ELBADRA MAR 4:34.15
2 Saida EL-BOUZI MAR 4:36.51
3 Fatima AAFIR MAR 4:36.82
4 Bahiya EL ARFAOUI MAR 4:37.97
5 Hassana IBN ABD EL MATEY MAR 4:38.15
6 Hasna HSSISOU MAR 4:38.93
7 Dounia SOUHAIL MAR 4:41.11
8 Houssna IBN ABD EL MATEY MAR 4:42.03
9 Rajaa NAOUI MAR 4:43.43
10 Karima ABBI MAR 4:45.44
11 Aatiqa BOUKRYM MAR 4:45.72
12 Marwa BENCHRIFA MAR 4:48.83
13 Sara ZOUHAIR MAR 4:50.32
14 Kaoutar MOULOUA MAR 4:51.51
15 Chaimae ZAHIRI MAR 4:53.90
16 Hiba GHIZLANE MAR 4:55.05
17 Aya DIMOKRATI MAR 5:04.08

Scroll to Top