Femke Bol of The Netherlands in action

The Wanda Diamond League 2023 Golden Gala results in Florence on Friday (2) as Kenya’s Faith Kipyegon smahed a long-standing world record in the women’s 1500m, running a time of 3:49.11.

The two-time world champion dominated the race from the start after being calculatedly paced by Brooke Feldmeier and Sage Hurta-Klecker, who raced over to congratulate the Kenyan star after she crossed the finish line on the back of a 58.81 seconds final 400m. Read more here: NEWS BREAK: Faith Kipyegon shatters 1500m world record in Florence

There were also victories on the day for world champion Fred Kerley in the men’s 100m after the American ran 9.94 seconds to remain undefeated this season, Erriyon Knighton of USA, who opened his 200m campaign with a swift 19.89 seconds, and Mohamed Katir of Spain, who ran 12:52.09 to win the men’s 5000m and led 13 men below 13-minutes for the first time in the same race.

Wanda Diamond League 2023 Golden Gala results

Diamond Discipline
Men’s 100m
Final, Wind: 0.0
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Fred KERLEY USA 9.94
2 Ferdinand OMANYALA KEN 10.05
3 Trayvon BROMELL USA 10.09
4 Akani SIMBINE RSA 10.09
5 Samuele CECCARELLI ITA 10.13
6 Rohan BROWNING AUS 10.15
7 Yohan BLAKE JAM 10.15
8 Marvin BRACY-WILLIAMS USA 10.23

Diamond Discipline
Men’s 200m
Final, Wind: 0.0
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Erriyon KNIGHTON USA 19.89
2 Jereem RICHARDS TTO 20.28
3 Aaron BROWN CAN 20.31
4 Filippo TORTU ITA 20.41
5 Reynier MENA CUB 20.48
6 Joseph FAHNBULLEH LBR 20.51
7 Eseosa Fostine DESALU ITA 20.9
Alexander OGANDO DOM DQ

Diamond Discipline
Men’s 5000m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Mohamed KATIR ESP 12:52.09
2 Yomif KEJELCHA ETH 12:52.12
3 Luis GRIJALVA GUA 12:52.97
4 Joshua CHEPTEGEI UGA 12:53.81
5 Telahun Haile BEKELE ETH 12:54.31
6 William KINCAID USA 12:54.40
7 Joe KLECKER USA 12:55.16
8 Jacob KROP KEN 12:55.57
9 Selemon BAREGA ETH 12:56.18
10 Mohammed AHMED CAN 12:56.46
11 Grant FISHER USA 12:56.99
12 Samuel TEFERA ETH 12:58.44
13 Thierry NDIKUMWENAYO ESP 12:59.03
14 Berihu AREGAWI ETH 13:04.52
15 Nicholas KIPKORIR KEN 13:10.52
16 Stewart MCSWEYN AUS 13:23.81
Andreas ALMGREN SWE DNF
Jack RAYNER AUS DNF
Paul ROBINSON IRL DNF

Diamond Discipline
Men’s 110m Hurdles
Final, Wind: -0.2
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Grant HOLLOWAY USA 13.04
2 Jason JOSEPH SUI 13.1
3 Devon ALLEN USA 13.19
4 Jamal BRITT USA 13.26
5 Just KWAOU-MATHEY FRA 13.35
6 Freddie CRITTENDEN USA 13.38
7 Rafael PEREIRA BRA 13.47
8 Lorenzo Ndele SIMONELLI ITA 13.57

Diamond Discipline
Men’s High Jump
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 JuVaughn HARRISON USA 2.32m
2 Sanghyeok WOO KOR 2.30
3 Luis Enrique ZAYAS CUB 2.27
4 Hamish KERR NZL 2.24
5 Douwe AMELS NED 2.20
6 Edgar RIVERA MEX 2.15
7 Tobias POTYE GER 2.15
8 Andrii PROTSENKO UKR 2.15
9 Luis CASTRO RIVERA PUR 2.1

Diamond Discipline
Men’s Triple Jump
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK WIND
1 Andy DÍAZ HERNÁNDEZ CUB 17.75m 0.9
2 Hugues Fabrice ZANGO BUR 17.68 -0.1
3 Lázaro MARTÍNEZ CUB 17.12 0.5
4 Emmanuel IHEMEJE ITA 16.69 -0.6
5 Donald SCOTT USA 16.46 1.1
6 Abdulla NARANGOLINTEVIDA IND 16.37 0
7 Christian TAYLOR USA 16.32 1.1
8 Tobia BOCCHI ITA 16.24 -0.9

Diamond Discipline
Men’s Shot Put
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Leonardo FABBRI ITA 21.73m
2 Tom WALSH NZL 21.69
3 Tomáš STANĚK CZE 21.64
4 Joe KOVACS USA 21.55
5 Adrian PIPERI USA 21.43
6 Zane WEIR ITA 21.13
7 Filip MIHALJEVIĆ CRO 20.92
8 Josh AWOTUNDE USA 20.12
9 Armin SINANČEVIĆ SRB 19.53

Diamond Discipline
Women’s 100m
Final, Wind: -0.4
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Marie-Josée TA LOU CIV 10.97
2 Gina LÜCKENKEMPER GER 11.09
3 Imani LANSIQUOT GBR 11.16
4 Morolake AKINOSUN USA 11.2
5 Abby STEINER USA 11.23
6 Gabrielle THOMAS USA 11.27
7 Jenna PRANDINI USA 11.33
Dina ASHER-SMITH GBR DNS

Diamond Discipline
Women’s 400m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Natalia KACZMAREK POL 50.41
2 Lieke KLAVER NED 50.75
3 Lynna IRBY-JACKSON USA 50.84
4 Roxana GÓMEZ CUB 51.29
5 Aliyah ABRAMS GUY 51.31
6 Anna KIEŁBASIŃSKA POL 51.76
7 Candice MCLEOD JAM 52.09
8 Alice MANGIONE ITA 52.61

Diamond Discipline
Women’s 1500m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK RECORDS
1 Faith KIPYEGON KEN 3:49.11 WR*, AR
2 Laura MUIR GBR 3:57.09
3 Jessica HULL AUS 3:57.29
4 Ciara MAGEEAN IRL 4:00.95
5 Axumawit EMBAYE ETH 4:00.98
6 Abbey CALDWELL AUS 4:01.34
7 Josette ANDREWS USA 4:01.39
8 Cory Ann MCGEE USA 4:01.45
9 Sintayehu VISSA ITA 4:01.98
10 Linden HALL AUS 4:02.43
11 Ludovica CAVALLI ITA 4:03.04
12 Gabriela DEBUES-STAFFORD CAN 4:03.64
13 Federica DEL BUONO ITA 4:05.09
14 Marta GARCÍA ESP 4:07.22
Brooke FELDMEIER USA DNF
Sage HURTA-KLECKER USA DNF

Diamond Discipline
Women’s 400m Hurdles
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Femke BOL NED 52.43
2 Shamier LITTLE USA 53.38
3 Anna HALL USA 54.42
4 Gianna WOODRUFF PAN 54.59
5 Viktoriya TKACHUK UKR 54.71
6 Rushell CLAYTON JAM 54.71
7 Ayomide FOLORUNSO ITA 55.34
8 Anna RYZHYKOVA UKR 55.99

Diamond Discipline
Women’s 3000m Steeplechase
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Sembo ALMAYEW ETH 9:00.71
2 Jackline CHEPKOECH KEN 9:04.07
3 Zerfe WONDEMAGEGN ETH 9:04.61
4 Beatrice CHEPKOECH KEN 9:10.02
5 Alice FINOT FRA 9:10.04
6 Maruša MIŠMAŠ ZRIMŠEK SLO 9:10.07
7 Mekides ABEBE ETH 9:11.09
8 Courtney WAYMENT USA 9:11.41
9 Marwa BOUZAYANI TUN 9:11.76
10 Luiza GEGA ALB 9:11.94
11 Winfred Mutile YAVI BRN 9:18.12
12 Emma COBURN USA 9:18.17
13 Regan YEE CAN 9:40.04
14 Nataliya STREBKOVA UKR 9:43.20
Fancy CHERONO KEN DNF

Diamond Discipline
Women’s Pole Vault
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Katie MOON USA 4.71m
2 Tina ŠUTEJ SLO 4.71
3 Nina KENNEDY AUS 4.61
4 Roberta BRUNI ITA 4.61
5 Sandi MORRIS USA 4.61
6 Wilma MURTO FIN 4.51
6 Lene Onsrud RETZIUS NOR 4.51
8 Elisa MOLINAROLO ITA 4.41
8 Aikaterini STEFANIDI GRE 4.41

Diamond Discipline
Women’s Long Jump
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK WIND
1 Larissa IAPICHINO ITA 6.79m 0.7
2 Tara DAVIS-WOODHALL USA 6.74 -0.5
3 Maryna BEKH-ROMANCHUK UKR 6.59 -0.2
4 Ese BRUME NGR 6.58 -0.5
5 Malaika MIHAMBO GER 6.57 -0.4
6 Jazmin SAWYERS GBR 6.43 0.3
7 Ivana VULETA SRB 6.42 -0.1
8 Quanesha BURKS USA 6.33 0.5
9 Khaddi SAGNIA SWE 6.32 0.0

Diamond Discipline
Women’s Discus Throw
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Valarie ALLMAN USA 65.96m
2 Bin FENG CHN 65.91
3 Shanice CRAFT GER 64.47
4 Liliana CÁ POR 63.69
5 Melina ROBERT-MICHON FRA 63.2
6 Jorinde VAN KLINKEN NED 62.13
7 Daisy OSAKUE ITA 61.55
8 Izabela DA SILVA BRA 60.81
9 Laulauga TAUSAGA USA 55.34

Similar Posts