Results

DAY 2: 2023 Portland Track Festival and High Performance results

The updated 2023 Portland Track Festival and High Performance results after second Day 2 action from the Mt. Hood Community College in Gresham, Oregon, on Sunday (4).

Wayne Porter

Cole-Hocker-of-USA-in-action-at-the-Oregon-Twilight-Meet-2022
Cole Hocker of USA in action at the Oregon Twilight Meet 2022. Photo: Patrick Holleran

The following are the Day 2 results from the 2023 Portland Track Festival and High Performance meeting, held at the Mt. Hood Community College in Gresham, Oregon, on Sunday (4). This was a two-day event and is part of the World Athletics Continental Tour Silver series.

There were several highlights on Sunday’s second day, including the Nia Akins’ 1:59.37 run in the women’s 800m to meet the World Athletics Championships qualifying standard, while Amon Kemboi with 3:34.12 and Cole Hocker, at 3:34.14, also made the championships standard (Q – 3:34.20) for the men’s 1500m.

READ MORE: Day 1: 2023 Portland Track Festival Results

Men’s 400m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Sam BARICEVIC USA 48.54
2 Max BARICEVIC USA 49.92

Men’s 800m – Final 2
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Christian HARRISON USA 1:48.19
2 Jared GILLEY USA 1:48.67
3 Edgar RAMÍREZ MEX 1:48.99
4 Aidan FITZGERALD USA 1:49.75
5 David TIMLIN USA 1:50.05
6 Konnor HATHAWAY USA 1:50.29
7 William HESLAM USA 1:50.40
8 Liam WALSH USA 1:50.72

Men’s 800m – Final 3
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Leopoldo RINCÓN VALTIERRA MEX 1:49.29
2 Tristan AMELL USA 1:49.99
3 Yacine GUERMALI USA 1:50.33
4 Wes SHIPSEY USA 1:50.40
5 Powell OWEN USA 1:50.72
6 Aaron MANGAN IRL 1:50.82
7 Emmett KLUS USA 1:50.87
8 Spencer BROWN USA 1:51.09
9 Grant GROSVENOR USA 1:51.67

Men’s 800m – Final 4
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Adam MYTOPHER CAN 1:52.52
2 Patrick WEAVER USA 1:53.00
3 Clifton THOMPSON USA 1:53.08
4 Matthew PUESCHNER USA 1:58.11

Men’s 1500m – Final 2
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Matt WISNER USA 3:38.82
2 Dezhu LIU CHN 3:38.88
3 Rheinhardt HARRISON USA 3:38.90
4 Ajay Kumar SAROJ IND 3:39.19
5 Austin MILLER USA 3:39.36
6 Aaron AHL CAN 3:39.47
7 Tomas PALFREY AUS 3:39.49
8 Austen DALQUIST USA 3:39.62
9 Emilio YOUNG USA 3:39.86
10 Jinson JOHNSON IND 3:40.99
11 Jack YEARIAN USA 3:41.47
12 Elias SCHREML GER 3:43.12
13 Alexio YOUNG USA 3:43.54

Men’s 1500m – Final 3
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Davor Aaron BIENENFELD GER 3:41.16
2 Miles SMITH USA 3:42.27
3 Zak KIRK USA 3:42.48
4 Rahul BALODA IND 3:42.59
5 Reuben REINA USA 3:43.02
6 Sam VINCENT CAN 3:44.87
7 Christian GRAVEL CAN 3:45.94
8 Nicholas COOK CAN 3:46.91
9 Ahmed SADO USA 3:47.58
10 Ruiz LOYOLA USA 3:48.00
11 Matthew PALMER USA 3:48.95
12 Aidan TOOKER USA 3:51.31
13 Brayden MYTOPHER CAN 3:51.32

Men’s 1500m – Final 4
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Carter CUTTING USA 3:46.18
2 Luke AFFOLDER USA 3:46.48
3 Clayton VANDYKE USA 3:47.79
4 Nathaniel ONDRACEK USA 3:49.54
5 Jonathan PODBIELSKI CAN 3:50.13
6 Hans ROELLE USA 3:51.65
7 Cade BURKS USA 3:52.60
8 Aiden SMITH USA 3:54.96
9 Nate RIECH CAN 4:01.38
Colin O’MARA USA DNF

Men’s 5000m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Evan JENKINS USA 13:54.65
2 Philippe MORNEAU-CARTIER CAN 13:59.28
3 Jack SCHERER USA 14:01.37
4 Chase HOWARD USA 14:04.64
5 Merga GEMEDA USA 14:06.89
6 Jamar DISTEL USA 14:07.15
7 Sean DAVIDSON USA 14:09.18
8 Leo DASCHBACH USA 14:13.72
9 Jeff LAUTENSLAGER NZL 14:16.15
10 Patrick KOON USA 14:29.26
11 Jaret CARPENTER USA 14:46.36
12 Travis FEENY USA 14:51.09
13 Chris CATHCART USA 14:52.01
14 Alejandro DIAZ MEX 14:58.45
15 Riley MOORE USA 15:02.78
Davonte JETT-REYNOLDS USA DNF
Noah METZGER USA DNF
Ayrton LEDESMA MEX DNF
Jonas GERTSEN DEN DNF

Women’s 800m
Final 2
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Aaliyah MILLER USA 2:02.54
2 Michaela MEYER USA 2:03.98
3 Guiping ZHANG CHN 2:04.91
4 Olivia COOPER CAN 2:04.96
5 Nicole BAUER CAN 2:05.94
6 Brooke MANSON USA 2:07.77
7 McKenna RAMSAY USA 2:09.04
8 Julianne LABACH CAN 2:12.67

Women’s 800m
Final 3
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Megan WAGENAAR CAN 2:10.59
2 Emily POMAINVILLE USA 2:12.97
3 Lindsay SIEBERT USA 2:13.24
4 Alyssia BROWN USA 2:13.34

Women’s 1500m
Final 2
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Katie CAMARENA USA 4:08.73
2 Micaela DEGENERO USA 4:11.21
3 Jennifer RANDALL USA 4:11.70
4 Ella DONAGHU USA 4:11.93
5 Jessica KAIN USA 4:12.33
6 Sadie ENGELHARDT USA 4:13.04
7 Stefanie PARSONS CAN 4:13.18
8 Danielle ARAGON USA 4:13.65
9 Rebekah GREENE NZL 4:13.93
10 Julia HEYMACH USA 4:14.04
11 Courtney HUFSMITH CAN 4:14.15
12 Lili DAS IND 4:14.16
13 Holly MACGILLIVRAY CAN 4:14.76
14 Tracee VAN DER WYK USA 4:21.39

Women’s 1500m
Final 3
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Maggi CONGDON USA 4:15.59
2 Casey MONOSZLAY USA 4:19.41
3 Rachel MORTIMER CAN 4:19.54
4 Ella BORSHEIM USA 4:20.13
5 Madey DICKSON USA 4:20.23
6 Julia DAVID-SMITH FRA 4:20.88
7 Emilie GIRARD FRA 4:20.93
8 Haley O’CONNOR USA 4:22.03
9 Mia Helene MØRCK DEN 4:22.34
10 Sara VAN DYKE USA 4:22.77
11 Kaila NEIGUM CAN 4:23.37
12 Mikayla TINKHAM CAN 4:24.78
13 Therese OLSHANSKI USA 4:24.84
14 Kyra PRETRE USA 4:25.27
15 Gioana LOPIZZO USA 4:25.76
16 Sophia NORDENHOLZ USA 4:28.49

Women’s 5000m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Jessica GOCKLEY USA 16:09.82
2 Madison HEISTERMAN CAN 16:20.47
3 Ally GINTHER CAN 16:24.63
4 Kaitlyn PEALE USA 16:33.65
5 Kelsey SWENSON USA 16:37.13
6 Sandra KILMARTIN CAN 16:39.98
7 Hannah CLARIZIO USA 17:03.83
Casey MONOSZLAY USA DNF

Invitational Men’s 800m – B Race
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Josh KERR GBR 1:46.62
2 Devin DIXON USA 1:46.72
3 Isaiah HARRIS USA 1:46.91
4 Elliott COOK USA 1:46.98
5 Charlie HUNTER AUS 1:47.35
6 Derek HOLDSWORTH USA 1:47.86
7 Noah KIBET KEN 1:47.96
8 Kyle LANGFORD GBR 1:49.70
Invitational Men’s 1500m – B Race
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Amon KEMBOI KEN 3:34.12
2 Cole HOCKER USA 3:34.14
3 John GREGOREK USA 3:34.35
4 Amos BARTELSMEYER GER 3:34.39
5 Samuel PRAKEL USA 3:34.63
6 Charles PHILIBERT-THIBOUTOT CAN 3:35.21
7 Andrew HUNTER USA 3:35.33
8 Kieran LUMB CAN 3:35.43
9 Henry WYNNE USA 3:35.45
10 Cameron PROCEVIAT CAN 3:36.70
11 Craig ENGELS USA 3:36.79
12 Dillon MAGGARD USA 3:37.17
13 Matthew CENTROWITZ USA 3:38.20

Invitational Men’s 5000m – B Race
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Olin HACKER USA 13:19.28
2 Ben EIDENSCHINK USA 13:33.24
3 Brodey HASTY USA 13:37.21
4 Thomas FAFARD CAN 13:37.30
5 Marcelo LAGUERA MEX 13:40.22
6 Quincy NORMAN USA 13:43.03
7 Tom ANDERSON GBR 13:44.89
8 Silas FRANTZ USA 13:46.19
9 Lawrence KIPKOECH KEN 13:51.43
10 Josh EDWARDS USA 14:02.10
11 Dongsheng XIE CHN 14:10.64
12 Mark HUIZAR USA 14:16.82
13 Tyler DOZZI CAN 14:30.68
14 Jose Juan ESPARZA MEX 14:46.28
Fernando Daniel MARTÍNEZ MEX DNF

Invitational Women’s 800m – B Race
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Nia AKINS USA 1:59.37
2 Raevyn ROGERS USA 2:00.20
3 Jazz SHUKLA CAN 2:00.84
4 McKenna KEEGAN USA 2:01.27
5 Kristie SCHOFFIELD USA 2:02.08
6 Kaela EDWARDS USA 2:02.20
7 Rebecca MEHRA USA 2:04.35
8 Taryn RAWLINGS USA 2:05.38
Addy TOWNSEND CAN DNF

Invitational Women’s 1500m – B Race
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Helen SCHLACHTENHAUFEN USA 4:05.67
2 Emily LIPARI USA 4:08.42
3 Allison CASH USA 4:08.60
4 Anna CAMP BENNETT USA 4:09.07
5 Skylyn WEBB USA 4:10.82
6 Hanna HERMANSSON SWE 4:11.04
7 Alma Delia CORTES MEX 4:11.32
8 Marta PEN FREITAS POR 4:11.51
9 Christina ARAGON USA 4:13.63
10 Grace BARNETT USA 4:16.27
11 Carina VILJOEN RSA 4:17.08
Taryn RAWLINGS USA DNF

Invitational Women’s 5000m – B Race
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Taylor WERNER USA 15:03.13
2 Natosha ROGERS USA 15:10.17
3 Katie WASSERMAN USA 15:15.88
4 Allie BUCHALSKI USA 15:19.77
5 Julie-Anne STAEHLI CAN 15:24.84
6 Briana SCOTT CAN 15:25.77
7 Leslie SEXTON CAN 15:27.70
8 Katie IZZO USA 15:34.10
9 Kellyn TAYLOR USA 15:39.62
10 Shuangshuang XU CHN 15:40.39
11 Samantha NADEL USA 15:44.16
12 Sanjivani JADHAV IND 15:45.13
13 Maddie ALM USA 15:45.68
14 Roisin FLANAGAN IRL 15:47.08
15 Katrina COOGAN USA 15:52.72
16 Haley HERBERG USA 16:08.28

Open Event
Men’s 1500m
Final 1
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Elwood HOSKING USA 3:50.11
2 Logan LAW USA 3:51.87
3 Ben COLLINS USA 3:52.05
4 Michael KOLOR USA 3:53.56
5 Moises MARTINEZ USA 3:57.13
6 Riley MILLER CAN 3:57.42
7 Benjamin REYNOLDS GBR 3:59.46
8 Carp MUKAI USA 4:02.72
9 Nathan STARK USA 4:02.95

Men’s 1500m
Final 2
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Maximus THIESSEN CAN 3:53.20
2 Matthew VAN SCHEPDAEL CAN 3:53.70
3 Anton KUIPERS CAN 3:54.47
4 Aidan BAUGHAN USA 3:54.66
5 Jose CASTRO CAN 3:54.97
6 Jared LAUTENSLAGER NZL 3:55.01
7 Peter CAMERON GBR 3:55.88
8 Ricky GARCIA USA 3:56.00
9 Aiden MILLER CAN 3:56.56
10 Ryan GOUDRON CAN 3:59.23
11 Jaiveer TIWANA CAN 3:59.27
12 John MINEN USA 3:59.63

Men’s 1500m
Final 3
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Sean JANECKO USA 3:56.50
2 Josh FRY USA 3:57.86
3 Conrad DROVER CAN 3:58.00
4 Kellen REED USA 3:58.40
5 Richard TORRES CAN 3:59.55
6 Gabe VAN HEZEWIJK CAN 4:00.02
7 Abdiaziz HUSSEIN USA 4:02.61
8 Caleb DODDINGTON USA 4:02.62
9 Jaxon KUCHAR CAN 4:03.31
10 Spencer DESMOND USA 4:04.60
11 Matthew HOPKINS CAN 4:07.03

Men’s 1500m
Final 4
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Marcus DICKSON USA 3:56.55
2 Anthony SASSO USA 3:58.77
3 Rylan HEFFERNAN USA 3:59.62
4 Gavin FLYNN USA 4:00.03
5 Tion MCLEISH CAN 4:00.31
6 Matteo CAPPELLANO CAN 4:04.80
7 Rami DEAR USA 4:05.65
8 James LACKEY USA 4:07.76
9 Alexander FERNANDEZ USA 4:07.99

Open Event
Men’s 3000m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Julian HENINGER USA 8:19.51
2 Owen SERRICCHIO USA 8:22.13
3 Emmett SAULNIER USA 8:24.86
4 Daniel SEALAND USA 8:29.06
5 Bobby BARALDI USA 8:29.08
6 Micah GOFF USA 8:30.63
7 Jeremy CRAVEN USA 8:33.06
8 Andrew CUSMANO USA 8:33.08
9 Kennan SCHRAG USA 8:34.00
10 Gilbert GRUNDY GBR 8:35.76
11 Will THOMPSON USA 8:45.69
12 Tyler VAN DOOREN USA 8:50.68
13 Matthew KNIGHT USA 8:53.14

Open Event
Women’s 1500m
Final 1
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Mathilde DESWAEF BEL 4:25.18
2 Fiona HAWKINS IRL 4:26.17
3 Rebecca BASSETT CAN 4:27.94
4 Faith REYNOLDS USA 4:28.84
5 Delaney CHAN CAN 4:28.97
6 Teresa PEREZ USA 4:35.58
7 Samantha PRUSSE USA 4:36.44
Ellie HULL USA DNF

Women’s 1500m
Final 2
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Emily POMAINVILLE USA 4:26.92
2 Sarah GAYER USA 4:32.40
3 Lucy BROOKHAM GBR 4:35.45
4 Jamie ZAMRIN USA 4:38.43
5 Sierra ATKINS USA 4:39.21
6 Haley BLAINE USA 4:39.37
7 Zoe DOORENSPLEET CAN 4:41.51
8 Sofie OHRLING CAN 4:45.39
9 Sarah JOHNSON USA 4:52.02
10 Phoebe BROWN USA 4:53.80
Aimee MACKENZIE NZL DNF

Open Event
Women’s 3000m
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Amelia KEYSER-GIBSON USA 9:24.55
2 Theresa HAILEY USA 9:35.96
3 Tara ERDMANN USA 9:41.37
4 Sarah KLECKER USA 9:51.45
5 Erin WAGNER USA 9:57.51
6 Ashley MATON USA 10:01.52
7 Lana LACEY USA 10:08.03
8 Kaylee WESSEL USA 10:09.15
9 Grace ROWAN USA 10:11.55
10 Alison MAXWELL USA 10:12.93
11 Erin FREDRICKSON USA 10:14.68

About The Author

Wayne Porter

Wayne is a former college runner who used his talents to help pay for his education! He is a former junior college champion and coach

You Might Also Enjoy...

Sydney McLaughlin-Levrone wins 400m at the USATF Championships in World-Leading Marks

McLaughlin-Levrone Set to Make Statement Over 400m Hurdles at 2024 U.S. Olympic Trials

American sprinter Sydney McLaughlin-Levrone will race in the 400m hurdles at the 2024 U.S. Olympic Trials, an event she hasn't contested since breaking the world record in 2022.

Great Britain's Katarina Johnson-Thompson in the heptathlon at the world athletics championships

Britain’s Johnson-Thompson Wins High Jump, Finishes Sixth in Hurdles in Loughborough

Katarina Johnson-Thompson continued her Paris 2024 preparations with a win and 6th place finishes at the 2024 Loughborough International Athletics Meet.

Sydney McLaughlin-Levrone

Day 2: 2024 USATF Los Angeles Grand Prix Results

Day 2 full 2024 USATF Los Angeles Grand Prix results at the Drake Stadium on Saturday 18 May with Sydney McLaughlin-Levrone delivering a stunning performance to win the women's 200m.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share to...