Sydney McLaughlin-Levrone at 2023 USATF NYC Grand Prix results

The complete 2023 USATF NYC Grand Prix results from the World Athletics Continental Tour Gold meeting at the Icahn Stadium on Randall’s Island, on Saturday, 24 June. World champions Athing Mu, Sydney McLaughlin-Levrone, and Noah Lyles all secured victories, along with Abby Steiner, Zharnel Hughes, and Kendra Harrison.

Olympic and world champion Athing Mu finally made her long-awaited season debut in the women’s 800m and the US star eased to victory in 1:58.73, while McLaughlin-Levrone clocked a personal best of 49.51 seconds to dominate the women’s 400m.

Elsewhere in the 2023 USATF NYC Grand Prix results, European champion Zharnel Hughes powered a new British 100m record when clocking a new personal best and world leading time of 9.83 seconds, to shave 0.04 seconds off Linford Christie’s previous mark that had stood for almost 30 years.

Two-time world champion Noah Lyles dominated the men’s 200m with a time of 19.83secs and Abby Steiner posted a season-best of 22.19secs to win the women’s event.

Below is the complete 2023 USATF NYC Grand Prix results

Full 2023 USATF NYC Grand Prix results:

Men’s 100m
Final, Wind: +1.3
PLACE NAME NAT. MARK
1 Zharnel HUGHES GBR 9.83
2 Ackeem BLAKE JAM 9.93
3 Christian COLEMAN USA 10.02
4 Brandon CARNES USA 10.05
5 Kendal WILLIAMS USA 10.1
6 Kadrian GOLDSON JAM 10.22
7 Demek KEMP USA 10.38
8 Jonathan FARINHA TTO 10.54
9 Terrance LAIRD USA 17.57

Men’s 200m
Final, Wind: +0.8
PLACE NAME NAT. MARK
1 Noah LYLES USA 19.83
2 Issamade ASINGA SUR 20.25
3 Elijah MORROW USA 20.3
4 Brandon CARNES USA 20.5
5 James DADZIE GHA 20.63
6 Alonso EDWARD PAN 20.79
7 Eric HARRISON JR. TTO 20.95

Men’s 400m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Zandrion BARNES JAM 45.05
2 Matthew BOLING USA 45.58
3 Trevor STEWART USA 45.85
4 Karayme BARTLEY JAM 46.60
5 Noah WILLIAMS USA 46.61
6 Michael OHIOZE GBR 46.76

Men’s 800m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Bryce HOPPEL USA 1:44.55
2 Isaiah HARRIS USA 1:45.11
3 Hobbs KESSLER USA 1:45.80
4 Brandon MILLER USA 1:46.23
5 Will SUMNER USA 1:46.79
6 Erik SOWINSKI USA 1:46.98
7 Abraham ALVARADO USA 1:47.99
Chinedu AMONU NGR DNF

Men’s 1500m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Eric HOLT USA 3:37.07
2 Craig ENGELS USA 3:38.15
3 Henry WYNNE USA 3:38.35
4 Andrew HUNTER USA 3:38.66
5 Rob NAPOLITANO PUR 3:39.72
6 Morgan BEADLESCOMB USA 3:39.86
7 Sam PARSONS GER 3:39.94
8 Jack ANSTEY AUS 3:40.55
9 Davis BOVE USA 3:41.21
10 Christian NOBLE USA 3:44.33
Erik SOWINSKI USA DNF

Men’s 110m Hurdles
Final, Wind: +1.6
PLACE NAME NAT. MARK
1 Daniel ROBERTS USA 13.01
2 Devon ALLEN USA 13.04
3 Jamal BRITT USA 13.19
4 Eric EDWARDS USA 13.23
5 Michael DICKSON USA 13.26
6 Robert DUNNING USA 13.29
7 Orlando BENNETT JAM 13.34
8 Damion THOMAS JAM 13.53
9 Trey CUNNINGHAM USA 13.57

Men’s High Jump
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Donald THOMAS BAH 2.27m
2 Shelby MCEWEN USA 2.24
3 Vernon TURNER USA 2.21
4 Kyle ROLLINS USA 2.16
5 Shaun MILLER JR. BAH 2.11
5 Darryl SULLIVAN JR. USA 2.11

Men’s Shot Put
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Payton OTTERDAHL USA 21.50m
2 Chukwuebuka Cornnell ENEKWECHI NGR 21.43
3 Darrell HILL USA 21.39
4 Roger STEEN USA 20.97
5 Burger LAMBRECHTS JR. RSA 19.54

Men’s Discus Throw
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Traves SMIKLE JAM 65.36m
2 Alex ROSE SAM 64.63
3 Kai CHANG JAM 63.17
4 Brian WILLIAMS USA 61.54
5 Sam MATTIS USA 61.13
6 Josh SYROTCHEN USA 60.70
7 Andrew EVANS USA 60.56

Men’s Hammer Throw
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Rudy WINKLER USA 78.70m
2 Daniel HAUGH USA 75.75
3 Sean DONNELLY USA 73.49
4 Alex YOUNG USA 73.38
5 Diego DEL REAL MEX 72.16
6 Alencar CHAGAS PEREIRA BRA 70.62
7 Morgan SHIGO USA 70.58
Denzel COMENENTIA NED NM

Men’s Javelin Throw
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Ethan SHALAWAY USA 77.06m
2 Curtis THOMPSON USA 75.84
3 Capers WILLIAMSON USA 75.76
4 Marc Anthony MINICHELLO USA 75.16
5 Ethan DABBS USA 73.28
6 Michael SHUEY USA 72.08
7 Jacob MORAN USA 70.26
8 Brett THOMPSON USA 68.50

Women’s 100m
Final, Wind: +1.2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Aleia HOBBS USA 10.98
2 Briana WILLIAMS JAM 11.04
3 Melissa JEFFERSON USA 11.06
4 Morolake AKINOSUN USA 11.06
5 Gabrielle THOMAS USA 11.08
6 Ashanti MOORE JAM 11.14
7 Celera BARNES USA 11.19
8 Mikiah BRISCO USA 11.24
9 Kiara PARKER USA 11.31

Women’s 200m
Final, Wind: +1.2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Abby STEINER USA 22.19
2 Tamara CLARK USA 22.43
3 Jenna PRANDINI USA 22.51
4 Anavia BATTLE USA 22.71
5 Candace HILL USA 22.73
6 Dezerea BRYANT USA 23.12
7 Anglerne ANNELUS USA 23.24

Women’s 400m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Sydney MCLAUGHLIN-LEVRONE USA 49.51
2 Gabrielle THOMAS USA 50.29
3 Charokee YOUNG JAM 51.02
4 Lynna IRBY-JACKSON USA 51.1
5 Kendall ELLIS USA 51.99
6 Courtney OKOLO USA 52.13
7 Ashley WILLIAMS JAM 52.39
8 Junelle BROMFIELD JAM 52.97

Women’s 800m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Athing MU USA 1:58.73
2 Sage HURTA-KLECKER USA 2:00.77
3 Allie WILSON USA 2:00.80
4 Charlene LIPSEY USA 2:01.03
5 Olivia BAKER USA 2:01.36
6 Brenna DETRA USA 2:01.39
7 Kristie SCHOFFIELD USA 2:01.57
8 Heather MACLEAN USA 2:01.66
9 Samantha WATSON USA 2:01.75
10 Madeleine KELLY CAN 2:02.72
11 Ajee’ WILSON USA 2:07.97
Brittany OGUNMOKUN USA DNF

Women’s 100m Hurdles
Final, Wind: +2.8
PLACE NAME NAT. MARK
1 Kendra HARRISON USA 12.29
2 Alaysha JOHNSON USA 12.30
3 Danielle WILLIAMS JAM 12.33
4 Amber HUGHES USA 12.64
5 Megan TAPPER JAM 12.68
6 Gabriele CUNNINGHAM USA 12.71
7 Talie BONDS USA 12.84
8 Paola VAZQUEZ PUR 13.29
Cindy SEMBER GBR DNF

Women’s High Jump
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Vashti CUNNINGHAM USA 1.95m
2 Kimberly WILLIAMSON JAM 1.83
3 Jelena ROWE USA 1.79
4 Amina SMITH USA 1.79
5 Zarriea WILLIS USA 1.79
6 Grace CUNNINGHAM USA 1.65
Taylor BEARD USA NM

Women’s Triple Jump
Final
PLACE NAME NAT. MARK WIND
1 Thea LAFOND DMA 14.47 2.8
2 Keturah ORJI USA 14.30 0
3 Caroline EHRHARDT CAN 13.8 0
4 Imani OLIVER USA 13.43 0
5 Mylana HEARN USA 13.39 1.6
6 Adja SACKOR USA 13.01 0
7 Michelle FOKAM USA 12.61 0
Thea LAFOND DMA 14.33

Women’s Shot Put
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Maggie EWEN USA 19.68m
2 Danniel THOMAS-DODD JAM 19.38
3 Chase EALEY USA 19.25
4 Adelaide AQUILLA USA 17.79
5 Monique RIDDICK USA 17.09
6 Portious WARREN TTO 16.95

Women’s Discus Throw
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Yaimé PÉREZ CUB 67.44m
2 Veronica FRALEY USA 63.51
3 Ashley ANUMBA NGR 59.81
4 Micaela HAZLEWOOD USA 56.67
5 Laulauga TAUSAGA USA 56.61
6 Chioma ONYEKWERE NGR 54.04

Women’s Hammer Throw
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Annette Nneka ECHIKUNWOKE USA 71.11m
2 Jillian SHIPPEE USA 71.11
3 Janeah STEWART USA 70.42
4 Maggie EWEN USA 70.27
5 Alyssa WILSON USA 69.02
6 Erica BELVIT JAM 68.40

Women’s Javelin Throw
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Maggie MALONE USA 56.24m
2 Ariana INCE USA 55.63
3 Vanja SPAIĆ BIH 54.41
4 Rebekah WALES USA 53.57

For video highlights from the meet, click here

Similar Posts