Results

Meeting Stanislas Nancy 2023 results (June 18)

The latest track and field news results today. Check out the Meeting Stanislas Nancy 2023 results on Sunday, 18 June. Reynold Kipkorir Cheruiyot led 8 men under 3:34:00 in the 1500m.

latest track and field news results today
The latest track and field news results today

The Meeting Stanislas Nancy 2023 results on Sunday, 18 June, with several top performances highlighting the day. The meeting saw Australia’s Peter Bol making his return after a lift in his provisional suspension, while Reynold Kipkorir Cheruiyot led 8 men under 3:34:00 in the 1500m.

Below you will find the complete results from the World Athletics Continental Tour Silver series meeting, held at the Stade Raymond Petit, Tomblaine. Read more: Results: Mattoni Olomouc Half Marathon 2023; wins for Verbruggen, Hendel

Read Also: Results 2023 Star Athletics Sprint Series; Sha’Carri Richardson, Issam Asinga dominate

Meeting Stanislas Nancy 2023 Results

Men’s 100m
Final, Wind: -1.2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Emmanuel ESEME CMR 10.18
2 Arthur CISSÉ CIV 10.23
3 Rivaldo ROBERTS RSA 10.33
4 Jimmy VICAUT FRA 10.35
5 Felipe BARDI BRA 10.37
6 Hassan TAFTIAN IRI 10.39
7 Jeff ERIUS FRA 10.43
8 Gary Noa Jerrel BIBI MRI 10.58

Men’s 800m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Saúl ORDÓÑEZ ESP 1:45.25
2 Collins KIPRUTO KEN 1:45.64
3 Simone BARONTINI ITA 1:45.65
4 Peter BOL AUS 1:45.81
5 Cornelius TUWEI KEN 1:46.01
6 Anicet KOZAR FRA 1:46.84
7 Hugo HOUYEZ FRA 1:47.27
8 Charles GRETHEN LUX 1:48.27
9 Clayton MURPHY USA 1:49.12
Khaled BENMAHDI ALG DNF

Men’s 1500m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Reynold Kipkorir CHERUIYOT KEN 3:31.60
2 Isaac NADER POR 3:31.67
3 Tshepo TSHITE RSA 3:32.68
4 Charles PHILIBERT-THIBOUTOT CAN 3:32.94
5 Matthew STONIER GBR 3:33.45
6 Elliot GILES GBR 3:33.57
7 Salim KEDDAR ALG 3:33.68
8 Julian RANC FRA 3:33.90
9 Melkeneh AZIZE ETH 3:34.29
10 Ruben VERHEYDEN BEL 3:34.84
11 Alexis MIELLET FRA 3:35.25
12 Baptiste MISCHLER FRA 3:35.31
13 Jesús GÓMEZ ESP 3:35.38
14 Ismael DEBJANI BEL 3:36.89
15 Quentin MALRIQ FRA 3:38.80
16 Quentin TISON FRA 3:39.21
Corentin LE CLEZIO FRA DNF
Evans KIPCHUMBA KEN DNF

Men’s 110m Hurdles
Final, Wind: -0.6
PLACE NAME NAT. MARK
1 Louis François MENDY SEN 13.44
2 Antonio ALKANA RSA 13.46
3 Roger IRIBARNE CUB 13.50
4 Gabriel CONSTANTINO BRA 13.58
5 Pascal MARTINOT-LAGARDE FRA 13.61
6 Jakub SZYMAŃSKI POL 13.62
7 Erwann CINNA FRA 13.77
8 Eduardo RODRIGUES BRA 13.78

Men’s Long Jump
Final
PLACE NAME NAT. MARK WIND
1 Tom CAMPAGNE FRA 7.89m -0.9
2 Erwan KONATE FRA 7.83 -0.3
3 Radek JUŠKA CZE 7.77 -0.7
4 Jules POMMERY FRA 7.73 -0.3
5 Cheswill JOHNSON RSA 7.69 -0.6
6 Emiliano LASA URU 7.68 -0.5
7 Liam ADCOCK AUS 7.61 -0.7
8 Chenault Lionel COETZEE NAM 7.52 -1.1

Men’s Hammer Throw
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Yann CHAUSSINAND FRA 76.27m
2 Michail ANASTASAKIS GRE 75.57
3 Gabriel KEHR CHI 75.13
4 Enguerrand DECROIX TETU FRA 73.89
5 Humberto MANSILLA CHI 71.48
6 Ivan MENGLEMPEI GRE 70.88
7 Dániel RÁBA HUN 70.36
8 Patrik HÁJEK CZE 70.27
9 Paul CREUZEVAULT FRA 66.31

Women’s 100m
Final, Wind: -1.2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Gina BASS GAM 11.33
2 Carina HORN RSA 11.35
3 Vitoria Cristina ROSA BRA 11.41
4 Maboundou KONÉ CIV 11.42
5 Melissa GUTSCHMIDT SUI 11.49
6 Gémima JOSEPH FRA 11.50
7 Torrie LEWIS AUS 11.57
8 Marie-ange RIMLINGER FRA 11.72

WOMEN’S RESULTS

Women’s 200m
Final, Wind: +0.2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Maboundou KONÉ CIV 22.57
2 Gémima JOSEPH FRA 23.01
3 Vitoria Cristina ROSA BRA 23.02
4 Gina BASS GAM 23.11
5 Melissa GUTSCHMIDT SUI 23.83
6 Marie-ange RIMLINGER FRA 24.03
7 Marie Lydia Oceanne MOIRT MRI 24.57

Women’s 800m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Prudence SEKGODISO RSA 1:59.59
2 Vivian Chebet KIPROTICH KEN 1:59.86
3 Isabelle BOFFEY GBR 2:00.44
4 Gabriela GAJANOVÁ SVK 2:00.82
5 Winnie NANYONDO UGA 2:01.18
6 Charlotte PIZZO FRA 2:01.25
7 Agnès RAHAROLAHY FRA 2:01.74
8 Naomi KORIR KEN 2:02.38
9 Eugenie MOREL FRA 2:04.87
Veronica VANCARDO SUI DNF

Women’s 1500m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Melissa COURTNEY-BRYANT GBR 4:00.45
2 Brenda CHEBET KEN 4:01.30
3 Jemma REEKIE GBR 4:01.40
4 Edinah JEBITOK KEN 4:02.00
5 Saron BERHE ETH 4:03.70
6 Marta PEN FREITAS POR 4:06.05
7 Berenice CLEYET-MERLE FRA 4:06.57
8 Federica DEL BUONO ITA 4:06.60
9 Ellie BAKER GBR 4:07.04
10 Joceline WIND SUI 4:11.25
11 Anaïs BOURGOIN FRA 4:14.67
12 Aurore FLEURY FRA 4:16.66
13 Bérénice FULCHIRON FRA 4:28.62
Clara LIBERMAN FRA DNF
Charlotte MOUCHET FRA DNF
Salomé AFONSO POR DNF

Women’s 100m Hurdles
Final, Wind: -1.2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Laeticia BAPTÉ FRA 12.93
2 Taylon BIELDT RSA 12.98
3 Michelle HARRISON CAN 13.07
4 Sacha ALESSANDRINI FRA 13.4
5 Hannah JONES AUS 13.45
6 Laura VALETTE FRA 13.46
7 Giada CARMASSI ITA 13.47
8 Aurelie LEBON FRA 15.34

Women’s High Jump
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Airinė PALŠYTĖ LTU 1.86m
2 Heta TUURI FIN 1.86
3 Laureen MAXWELL FRA 1.86
4 Laura SALIN-EYIKE FRA 1.83
5 Lucille XAE FRA 1.8
6 Lola PICARD FRA 1.76
7 Maryna KOVTUNOVA UKR 1.76
Solène GICQUEL FRA NM

Women’s Pole Vault
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Huiqin XU CHN 4.61m
2 Emily GROVE USA 4.51
3 Ninon CHAPELLE FRA 4.41
4 Eleni-Klaoudia POLAK GRE 4.41
4 Elien VEKEMANS BEL 4.41
6 Lene Onsrud RETZIUS NOR 4.31
7 Marie-Julie BONNIN FRA 4.31
Albane DORDAIN FRA NM

National Events – F
Men’s 200m
Final, Wind: -1.1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Theo SCHAUB FRA 21.24
2 Joshan VENCATASAMY MRI 21.57
3 Papa DIARRA SEN 21.67
4 Hedi SAYHI FRA 21.96
5 Augustin DELOGE FRA 22.09
6 Moussa BADIAGA FRA 22.23
7 Arthur LE DIVENAH FRA 22.65
8 Victor DALLE FRA 23.06

National Events – F
Men’s 400m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Maxime WASSMER FRA 47.65
2 Adrien PERALTA FRA 48.18
3 Jacques EHRMANN FRA 48.86
4 Theo HILDENBRAND FRA 49.08
5 Timothee REBSTOCK FRA 49.27
6 Arthur DELEHAYE FRA 49.62
7 Marc JAKUBOWSKI FRA 49.84
8 Adrien PICARD FRA 52.38

National Events – F
Men’s 800m
Final 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Youssef BENZAMIA FRA 1:47.24
2 Ludovic LE MEUR FRA 1:47.45
3 Samy ACHAB FRA 1:47.53
4 Romain NACRY FRA 1:47.82
5 Louis VERCUEIL FRA 1:48.40
6 Mickael YEYE FRA 1:48.91
7 Fabien LOIRAT FRA 1:49.05
8 Thibault WAELES FRA 1:49.44
9 Edouard LÉCRIVAIN FRA 1:50.60
10 Arnaud TAKI FRA 1:51.61
Esteban CHEVALIER FRA DNF
Romain SEVERIN FRA DNF
Maxime WRZESINSKI FRA DNF

Final 2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Rayan EL-AYACHI FRA 1:50.40
2 Yoann GUEGAN FRA 1:50.66
3 Pierre-Louis CADART FRA 1:50.82
4 Maxence LAVERGNE FRA 1:51.05
5 Baptiste HOUSSEAUX FRA 1:51.53
6 Theo DE MEYERE FRA 1:51.62
7 Emil HAJJAJ-CHARPAIL FRA 1:52.40
8 Arnaud MANGE FRA 1:52.77
9 Florian SCHUMACHER FRA 1:53.02
10 Theophile LAPORTE FRA 1:53.04
Cyril STRAUB FRA DNF

National Events – F
Women’s 200m
Final, Wind: -0.5
PLACE NAME NAT. MARK
1 Jeynael GRANGENOIS FRA 24.6
2 Lena MEHAL FRA 24.92
3 Louma BARMADA FRA 25.32
4 Aurelie LEBON FRA 25.97

National Events – F
Women’s 400m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Cindy GILLET FRA 57.01
2 Clara HERBORN FRA 57.49
3 Ananxya LEBRASSE MRI 57.59
4 Emma PHILIPPE FRA 58.55
5 Elise ROMERO-SCHIEFER FRA 58.7
6 Elisa DRON FRA 59.57

National Events – F
Women’s 800m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Lise THIMON FRA 2:07.78
2 Lisa PELLETIER FRA 2:08.83
3 Rose PEROTIN FRA 2:09.56
4 Camille PRECART FRA 2:09.95
5 Justine KINZELIN FRA 2:11.08
6 Thaïs PARIS FRA 2:11.48
7 Charlize NISY FRA 2:12.31
8 Margot BERTRAND FRA 2:12.32
9 Julie BONARDI FRA 2:12.90
10 Soline LETAILLEUR DALL AGAT FRA 2:13.80
11 Rosalie FREULET FRA 2:14.09
12 Charline TOCK FRA 2:14.49
13 Tiffany HALL FRA 2:14.61
Manon FAGE FRA DNF

Written/compiled/published by one of the World-Track and Field website staff members or editors from press releases or public submissions.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.