Sifan Hassan to run 5000m at Rose City Mile: High Performance start lists

You are currently viewing Sifan Hassan to run 5000m at Rose City Mile: High Performance start lists
Sifan Hassan wins the 10,000m at the 2023 FBK Games

The following are the start lists for the High Performance races at the Rose City Mile meeting at Jesuit High School in Portland, Oregon, on Saturday, 23 June. Among the standout athletes on schedule for this weekend is World and Olympic champion Sifan Hassan, who will race in the women’s 5000m.

Hassan, who completed a 10,000m and 1500m double at the FBK Games in Hengelo, earlier this month, will continue her preparations for the World Athletics Championships 2023 in Budapest, Hungary, in August, with an appearance in the 5000m this weekend.

READ MORE: Sifan Hassan runs 29:37.80 to win 10,000m at 2023 FBK Games – Results

Rose City Mile: High Performance Start Lists

Men 5000 Meter Run High Performance:

Heat 1:

  • Cole Sprout – Unattached – 13:24.00
  • Orlando Cuevas – SPEED Running Project – 13:37.70
  • Evan Burke – Unattached – 13:38.50
  • Marcelo Laguera – Mexico / Team Friendship TC – 13:40.20
  • Abraham Daniel Hernandez Martell – SPEED Running Project – 13:42.10
  • Quincy Norman – Lobby Athletics Club – 13:43.00
  • Tyler Dozzi – Vancouver Thunderbirds – 13:44.40
  • Craig Lautenslager – Lautenslager – 13:44.50
  • Dylan Schubert – Unattached – 13:45.30
  • Chris Olley – Peninsula Distance Club – 13:49.00
  • Julian Heninger – BTC Elite – 13:50.00
  • Chase Howard – BTC Elite – 13:53.00
  • Kyle Radosevich – Unattached – 13:57.00
  • Alejandro Martinez Ambrosio – T.E.A.M Boulder – 13:58.90
  • Victor Zambrano – Escuadra – 13:59.00
  • Jorge Cruz – Gondi Mx Team – 13:59.00
  • Daniel Reyes – Escuadra – 13:59.70
  • Jaryd Clifford – AUS – 14:00.00
  • Drew Kolodge – Unattached – 14:22.00
  • Connor Burns – Unattached

Women’s 5000 Meter Run High Performance:

  • Sifan Hassan – Nike NOMAD – 14:30.00
  • Katrina Coogan – New Balance – 15:14.00
  • Savannah Shaw – NC State – 15:33.40
  • Lindsey Adams – SG Tahoe Elite – 15:50.00
  • Alessia Zarbo – Unattached – 15:50.10
  • Jovana De La Cruz – Nike – 15:51.40
  • Hannah Branch – Unattached – 16:06.90

Women 800 Meter Run High Performance

Heat 1:

  • McKenna Keegan – Nike Union Athletics Club – 2:01.30
  • Anna Camp Bennett – Adidas – 2:00.60
  • Konstanze Klosterhalfen – PUMA / Puma Elite – 2:00.00
  • Michaela Meyer – Nike Union Athletics Club – 1:58.50
  • Nia Akins – BROOKS Beasts TC
  • Kendra Chambers – Oiselle – 2:00.80
  • MaLeigha Menegatti – Unattached – 2:02.40
  • Laurie Barton – BROOKS Beasts TC – 2:02.00

Heat 2:

  • McKenna Ramsay – BTC Elite – 2:07.30
  • Anna Connor – Tracksmith/Cascadia Elite – 2:03.30
  • Angel Piccirillo – PUMA / Puma Elite – 2:00.00
  • Julie Heymach – BROOKS Beasts TC – 2:02.00
  • Kaitlin Ryan – Unattached – 2:02.70
  • Sara Van Dyke – Cal Coast Track Club – 2:06.70
  • Daisy-Mae Struk – Athletics NW

Men 800 Meter Run High Performance

Heat 1:

  • Elliott Cook – Unattached – 1:46.90
  • Cole Hocker – Nike – 1:46.40
  • Matthew Centrowitz – Nike – 1:44.60
  • Charlie Hunter – Nike – 1:44.30
  • Kyle Langford – BROOKS Beasts TC – 1:44.50
  • Devin Dixon – BROOKS Beasts TC – 1:44.80
  • Christian Harrison – Golden Coast Track Club – 1:46.70
  • Henry Wynne – BROOKS Beasts TC – 1:47.00
  • Drew Piazza – New Balance – 1:47.30

Heat 2:

  • Jake Ulrich – Unattached – 1:48.20
  • David Timlin – Wannabeast – 1:48.00
  • Bobby Poynter – Unattached – 1:47.70
  • Luca Chatham – Tracksmith/ Texas Elite TC – 1:47.10
  • Senzo Sokhela – Westmont College – 1:48.00
  • Rheinhardt Harrison – Unattached – 1:48.10
  • Dan Watcke – Unattached – 1:48.20
  • Matt Wisner – Oregon Track Club

Heat 3:

  • William Heslam – Unattached – 1:49.80
  • Miles Smith – Peninsula Distance Club – 1:48.90
  • Collin Dylla – Unattached – 1:48.40
  • Jared Gilley – Unattached – 1:48.70
  • Spencer Brown – Unattached – 1:49.20
  • Konnor Hathaway – Portland – 1:50.00
  • Gavin Flynn – Jacuzzi Boys Athletic Club – 1:55.00
  • Ricky Garcia – Unattached
  • Aaron Lakeman – Oregon International Track Club

Men 1500 Meter Run High Performance

Heat 1

  1. Aaron Ahl – Unattached
  2. Aaron Bienenfeld – Unattached
  3. Josh Thompson – Nike Bowerman Track Club
  4. Evan Dorenkamp – Penn State
  5. Hamza Driouch – Unattached
  6. Matt Wisner – Oregon Track Club
  7. Cole Hocker – Nike
  8. Amon Kemboi – PUMA / Puma Elite
  9. Dillon Maggard – BROOKS Beasts TC
  10. Brett Meyer – Adidas
  11. Kendall Muhammad – Unattached
  12. Sean Peterson – New Balance
  13. David Ribich – Union Athletics Club
  14. Zach Stallings – Unattached
  15. Matt Strangio – University of Portland
  16. Jack Yearian – Oregon Track Club
  17. Craig Nowak – Unattached

Heat 2

  1. Benjamin Balazs – Unattached
  2. Benjamin Collins – Unattached
  3. Ben Garner – Roots Running Project
  4. Micah Goff – BTC Elite
  5. Christian Gravel – Vancouver Thunderbirds
  6. William Laird – Unattached
  7. Jeff Lautenslager – New Zealand
  8. Matthew Palmer – BTC Elite
  9. Hans-Peter Roelle – Unattached
  10. Philo Saunders – Canberra Redbacks
  11. Wes Shipsey – Nike Union Athletics Club
  12. Alex Slenning – Ducks
  13. Clayton VanDyke – The Running Designer
  14. Liam Walsh – Unattached
  15. Luke Affolder – Unattached
  16. Guillermo Baca Ugalde – Tafolla Training Team
  17. Nathan Sark – Tracksmith/Cascadia Elite
  18. Sam Gilman – Air Force
  19. Evert Silva – Unattached

Women 1500 Meter Run High Performance

Heat 1

  1. Jenn Randall – Tracksmith/Cascadia Elite
  2. Katie Wasserman – HOKA NAZ Elite
  3. Melissa Tanaka – Unattached
  4. Ella Donaghu – Nike Union Athletics Club
  5. Katie Camarena – Unattached
  6. Anna Camp Bennett – Adidas
  7. Carina Viljoen – Asics Mammoth Track Club
  8. Allie Buchalski – BROOKS Beasts TC
  9. Grace Barnett – Asics Mammoth Track Club
  10. Angel Piccirillo – PUMA / Puma Elite
  11. Konstanze Klosterhalfen – PUMA / Puma Elite
  12. Sinclaire Johnson – Nike Union Athletics Club

Heat 2

  1. Amelia Keyser-Gibson – Cascadia Elite
  2. Laurie Barton – BROOKS Beasts TC
  3. Grace Fetherstonhaugh – Oregon State University
  4. Madie Boreman – Unattached
  5. Christina Aragon – Nike Bowerman Track Club
  6. Kaylee Mitchell – Unattached
  7. Madeline Strandemo – Oiselle/Littlewing Athletics
  8. Raevyn Rogers – Nike Union Athletics Club
  9. Megan Wagenaar – BTC Elite
  10. Therese Olshanski – Unattached
  11. McKenna Keegan – Nike Union Athletics Club
  12. Katie Follett – Elevated Performance
  13. Casey Monoszlay – Valor Track Club
  14. Savannah Shaw – NC State

Mellissa Henry

Mellissa is a hard-working track and field follower who likes to travel and have fun with anyone she communicates with, for example, go running with them! Yay! Mellissa is a former Pride News writer who now spends her time working with kids and following the sport she loves.