Cooper Teare winning the 2022 USATF Outdoor Championships 1500m

USA’s Cooper Teare clocked 3:33.60 to win the men’s 1500m at the 2023 Night of Athletics – World Athletics Continental Tour Bronze level meeting in Belgium on Saturday (15). Below you will find the latest results from the meeting.

Teare, who failed to advance to the final of the event at the USATF Outdoor Championships a week ago after running 3:39.38 in the heats, was able to shake off his disappointment from Eugene to hold a strong field and post the second-fastest time of his career.

Ruben Verheyden of Belgium ran a personal best time of 3:33.77 to take second place behind the American athlete, while Kenya’s Charles Simotwo clocked a season-best 3:33.89 to round out the podium places in third.

Read more: 2023 Morton Games latest results and recap

Men’s 100m
Final, Wind: +1.9
PLACE NAME NAT. MARK
1 Cejhae GREENE ANT 10.16
2 Jacob DESPARD AUS 10.22
3 Antoine THORAVAL FRA 10.32
4 Kobe VLEMINCKX BEL 10.36
5 Jake DORAN AUS 10.37
6 Ward MERCKX BEL 10.39
7 Hensley PAULINA NED 10.43

Men’s 400m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Alexander DOOM BEL 45.39
2 Isayah BOERS NED 45.44
3 Florent MABILLE BEL 45.71
4 Robin VANDERBEMDEN BEL 45.98
5 Alex BECK AUS 46.11
6 Nout WARDENBURG NED 46.87
7 El-Mir REALE FRA 48.34

Men’s 800m
Final 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Cornelius TUWEI KEN 1:45.07
2 Ferguson Cheruiyot ROTICH KEN 1:45.19
3 Tibo DE SMET BEL 1:45.89
4 Collins KIPRUTO KEN 1:46.69
5 Pieter SISK BEL 1:47.16
6 Aurele VANDEPUTTE BEL 1:48.00
7 Tshepiso MASALELA BOT 1:48.11
Khaled BENMAHDI ALG DNF

Final 2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Kabelo Simon MOHLOSI RSA 1:47.50
2 James PRESTON NZL 1:47.65
3 Jye PERROTT AUS 1:47.79
4 Ryan CLARKE NED 1:47.85
5 Sacha CULTRU FRA 1:49.15
6 Maxime TILMAN BEL 1:49.46
7 Pieter CLAUS BEL 1:49.80
8 Dion EIJSSEN NED 1:49.89
9 Seumas MACKAY GBR 1:50.99
10 Junya MATSUMOTO JPN 1:54.49
Sven VAN DEN BERGH BEL DNF

Men’s 1500m
Final 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Cooper TEARE USA 3:33.60
2 Ruben VERHEYDEN BEL 3:33.77
3 Charles Cheboi SIMOTWO KEN 3:33.89
4 Jochem VERMEULEN BEL 3:34.16
5 Marius PROBST GER 3:35.35
6 Adisu GIRMA ETH 3:36.70
7 Pol MOYA AND 3:37.05
8 Adehena KASAYE ETH 3:37.70
Boaz KIPRUGUT KEN DNF
Maxime DELVOIE BEL DNF
Ismael DEBJANI BEL DNF
Christoph KESSLER GER DNF

Final 2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Robin VAN RIEL NED 3:38.75
2 Maximilian FEIST GER 3:39.05
3 Kane ELLIOTT GBR 3:39.24
4 Thomas VANOPPEN BEL 3:40.05
5 Antoine SENARD FRA 3:40.35
6 Sam BLAKE AUS 3:41.26
7 Sven BOMBEKE BEL 3:43.08
8 Cyril MEERSSEMAN FRA 3:56.69
Atsushi SHOBU JPN DNF
Evans KIPCHUMBA KEN DNF

Men’s 5000m
Final 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Cornelius KEMBOI KEN 13:00.68
2 Brian FAY IRL 13:01.40
3 Sean MCGORTY USA 13:02.13
4 Hugo HAY FRA 13:02.62
5 Narve Gilje NORDÅS NOR 13:05.38
6 Mike FOPPEN NED 13:05.66
7 Ouassim OUMAIZ ESP 13:06.42
8 Merhawi MEBRAHTU ERI 13:10.89
9 Awet Nftalem KIBRAB NOR 13:15.41
10 Kieran TUNTIVATE THA 13:15.67
11 Dawit WOLDE ETH 13:19.61
12 Emmanuel KIPROP KEN 13:21.63
13 Per SVELA NOR 13:27.04
14 Davor Aaron BIENENFELD GER 13:27.87
15 Abdessamad OUKHELFEN ESP 13:31.68
16 Maximilian THORWIRTH GER 13:35.03
17 Jack RAYNER AUS 13:40.49
18 Tim VERBAANDERT NED 13:48.34
19 Tatsuhiko ITO JPN 13:50.39
20 Connor BURNS USA 14:02.94
Ali ABDILMANA ETH DNF
Simon DEBOGNIES BEL DNF
Peter KIPROTICH KEN DNF
Sergio JIMÉNEZ ESP DNF
Youssouf HISS BACHIR DJI DNF

Final 2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Adriaan WILDSCHUTT RSA 13:02.46
2 Olin HACKER USA 13:09.94
3 Dan KIBET UGA 13:34.25
4 Mohamed ISMAIL DJI 13:36.39
5 Emmanuel KIBET UGA 13:37.79
6 Jackson SHARP AUS 13:37.80
7 Keita SATOH JPN 13:41.27
8 Bukayawe MALEDE ISR 13:45.68
9 Mahadi ABDI ALI NED 13:46.24
10 Noah SCHUTTE NED 13:46.45
11 Jerry MOTSAU RSA 13:49.60
12 Florian BREMM GER 13:55.05
13 Nassim HASSAOUS ESP 13:56.26
14 Dereje CHEKOLE ISR 13:58.42
15 Tadesse GETAHON ISR 14:05.57
16 Aritaka KAJIWARA JPN 14:17.25
17 Ersin TEKAL TUR 14:25.19
Donovan CHRISTIEN FRA DNF
James WEST GBR DNF
Etienne DAGUINOS FRA DNF
Peter KIPROTICH KEN DNF
Lawrence Kemboi KIPSANG KEN DNF
Markus GÖRGER GER DNF
Julian OAKLEY NZL DNF

Men’s 110m Hurdles
Final, Wind: +1.6
PLACE NAME NAT. MARK
1 Max HRELJA SWE 13.51
2 Jacob MCCORRY AUS 13.71
3 Michael OBASUYI BEL 13.72
4 Filip Jakob DEMŠAR SLO 13.77
5 Nolan VANCAUWEMBERGHE BEL 13.87
6 Nazar STEPANOV UKR 13.98
7 Diego LYON CHI 14.92

Men’s Javelin Throw
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Ihab ABDELRAHMAN EGY 83.71
2 Gatis ČAKŠS LAT 80.44
3 Timothy HERMAN BEL 79.81
4 Dawid WEGNER POL 79.68
5 Hiroya KIYOKAWA JPN 74.71
6 Ryusei NAKAMURA JPN 74.13
7 Yusaku IWAO JPN 72.08

Women’s 100m
Final, Wind: +1.7
PLACE NAME NAT. MARK
1 Patrizia VAN DER WEKEN LUX 11.16
2 Jura LEVY JAM 11.23
3 Bree MASTERS AUS 11.25
4 Elise MEHUYS BEL 11.41
5 Helene RØNNINGEN NOR 11.45
6 Rani VINCKE BEL 11.47
7 Floriane GNAFOUA FRA 11.63
8 Isidora JIMÉNEZ CHI 11.66

Women’s 400m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Cynthia BOLINGO BEL 50.89
2 Helena PONETTE BEL 51.71
3 Naomi VAN DEN BROECK BEL 51.95
4 Eveline SAALBERG NED 52.08
5 Hanne CLAES BEL 52.75
6 Lisanne DE WITTE NED 52.85
7 Shirley NEKHUBUI RSA 53.01
8 Mette BAAS FIN 53.27

Women’s 800m
Final 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Tsige DUGUMA ETH 1:59.40
2 Tigist GIRMA ETH 1:59.72
3 Winnie NANYONDO UGA 1:59.85
4 Vivian Chebet KIPROTICH KEN 2:00.16
5 Naomi KORIR KEN 2:00.77
6 Lorea IBARZABAL ESP 2:01.15
7 Annemarie NISSEN DEN 2:02.08
8 Lorena MARTÍN ESP 2:02.27
9 Sheila CHEPKOSGEI KEN 2:03.01
10 Annelies NIJSSEN BEL 2:05.05
11 Netsanet DESTA ETH 2:08.81
12 Oratile NOWE BOT 2:09.14
Agata KOŁAKOWSKA POL DNF

Final 2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Jana Marie BECKER GER 2:06.04
2 Morgan MITCHELL AUS 2:06.18
3 Berdine CASTILLO CHI 2:06.25
4 Lara TORTELL GER 2:06.62
5 Athina BOUAKIRA FRA 2:07.85
6 Amanda Marie FRØYNES NOR 2:07.88
7 Inken TERJUNG GER 2:08.35
8 Laydy Lorena SINISTERRA RENTERIA COL 2:08.74
9 Petja KLOJČNIK SLO 2:08.88
Elise LASSER BEL DNF

Women’s 1500m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Purity CHEPKIRUI KEN 4:04.69
2 Edinah JEBITOK KEN 4:05.38
3 Federica DEL BUONO ITA 4:06.07
4 Salomé AFONSO POR 4:06.56
5 Maureen KOSTER NED 4:06.63
6 Revee WALCOTT-NOLAN GBR 4:07.00
7 Berenice CLEYET-MERLE FRA 4:07.10
8 Elise VANDERELST BEL 4:07.26
9 Amalie SÆTEN NOR 4:08.29
10 Marta GARCÍA ESP 4:09.11
11 Marissa DAMINK NED 4:11.04
12 Kristlin GEAR USA 4:15.11
13 Vera COUTELLIER GER 4:16.26
14 Mariska PAREWYCK BEL 4:18.41
15 Marie BILO BEL 4:24.46
16 Lenuta Petronela SIMIUC ROU 4:24.80
Josephine Chelangat KIPLANGAT KEN DNF

Women’s 100m Hurdles
Final, Wind: +2.5
PLACE NAME NAT. MARK
1 Hannah JONES AUS 12.8
2 Celeste MUCCI AUS 12.91
3 Anne ZAGRÉ BEL 13.01
4 Noor VIDTS BEL 13.35
5 Victoria RAUSCH LUX 13.41
6 Isabel MAYER GER 13.45
7 Angel AGWAZIE BEL 13.58
8 Emma DE NAEYER BEL 13.98

Women’s 400m Hurdles
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Cathelijn PEETERS NED 55.21
2 Elisabeth SLETTUM NOR 57.32
3 Satsuki UMEHARA JPN 57.84
4 Ilana HANSSENS BEL 57.89
5 Zoë LAUREYS BEL 59.11
6 Eline CLAEYS BEL 59.24
7 Sumika OKAWA JPN 59.59
8 Honoka AOKI JPN 59.67

Women’s Pole Vault
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Eliza MCCARTNEY NZL 4.63
2 Nina KENNEDY AUS 4.63
3 Olivia MCTAGGART NZL 4.53
4 Ninon CHAPELLE FRA 4.43
5 Sonia MALAVISI ITA 4.33
6 Sanne ROMBOUTS NED 4.23
7 Ria MÖLLERS GER 4.13
7 Marijn KIEFT NED 4.13
9 Fleur HOOYBERGHS BEL 4.03
10 Marijke WIJNMAALEN NED 3.83

For more information, please click here

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.