Woo Sang-hyeok at the 2023 Asian Athletics Championships

Day 4 latest track and field results from the 2023 Asian Athletics Championships on Saturday, 15 July. Below you will find the complete results on the fourth day, with the likes of South Korea’s World Indoor champion and world outdoor silver medalist Woo Sang-hyeok, plus Bassem Hemeida of Qatar, and Chinese Taipei’s Lin Yu-Tang among the featured winners.

Read more: Start lists: 2023 Silesia Diamond League meeting

More information here

Day 4 Latest Results: Asian Athletics Championships 2023

Men’s 200m
Semifinal 1, Wind: 0.0
PLACE NAME NAT. MARK
1 Zhenye XIE CHN 20.71
2 Seunghwan KO KOR 20.79
3 Shajar ABBAS PAK 21.04
4 Wen-Pu CHEN TPE 21.09
5 Chayut KHONGPRASIT THA 21.12
6 Milad NASEH JAHANI IRI 21.14
7 Mohammad Jahir RAYHAN BAN 21.69
8 Almat TULEBAEV KAZ 22.14

Semifinal 2, Wind: -0.2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Femi OGUNODE QAT 20.66
2 Koki UEYAMA JPN 20.83
3 Fahhad Mohammed ALSUBAIE KSA 20.99
4 Mohamed Obaid AL SAADI OMA 21.08
5 Minkyu SHIN KOR 21.15
6 Ngan NGOC NGHIA VIE 21.20
7 Wai Lun HO HKG 21.82
8 Bilal THIYAB JOR 21.86

Semifinal 3, Wind: -0.4
PLACE NAME NAT. MARK
1 Towa UZAWA JPN 20.56
2 Chun-Han YANG TPE 20.71
3 Abdulaziz Abdui ATAFI KSA 20.85
4 Noureddine HADID LBN 21.16
5 Rashid AL AASMI OMA 21.17
6 Vitaliy ZEMS KAZ 21.48
7 Mark Ren LEE SGP 21.56
8 Jonathan NYEPA MAS 21.83

Heat 1, Wind: +0.7
PLACE NAME NAT. MARK
1 Towa UZAWA JPN 20.73
2 Rashid AL AASMI OMA 21.16
3 Milad NASEH JAHANI IRI 21.17
4 Ngan NGOC NGHIA VIE 21.20
5 Wai Lun HO HKG 21.43
6 Bilal THIYAB JOR 21.73
7 Almat TULEBAEV KAZ 21.82

Heat 2, Wind: +0.5
PLACE NAME NAT. MARK
1 Koki UEYAMA JPN 20.73
2 Abdulaziz Abdui ATAFI KSA 21.06
3 Noureddine HADID LBN 21.18
4 Mohammad Jahir RAYHAN BAN 21.67
5 Kin Wa CHAN MAC 21.85
6 Ibrahim Nahil NIZAR MDV 22.59
7 Tshering PENJOR BHU 22.83

Heat 3, Wind: 0.0
PLACE NAME NAT. MARK
1 Zhenye XIE CHN 20.57
2 Chun-Han YANG TPE 20.87
3 Seunghwan KO KOR 20.91
4 Mark Ren LEE SGP 21.48
5 Abdul MUEED PAK 21.86
6 Md Rakibul HASAN BAN 22.41
7 Shivaraj PARKI NEP 22.64
8 Wais AHMAD AFG 23.68

Heat 4, Wind: -1.1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Minkyu SHIN KOR 21.17
2 Fahhad Mohammed ALSUBAIE KSA 21.23
3 Mohamed Obaid AL SAADI OMA 21.30
4 Jonathan NYEPA MAS 21.79
5 Favoris MUZRAPOV TJK 22.30
6 Alisher SADULAYEV TKM 22.41
7 Safar ALI AHMADI AFG 24.90

Heat 5, Wind: +0.2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Femi OGUNODE QAT 20.93
2 Shajar ABBAS PAK 21.06
3 Wen-Pu CHEN TPE 21.12
4 Chayut KHONGPRASIT THA 21.53
5 Vitaliy ZEMS KAZ 21.76
6 Sorsy PHOMPAKDY LAO 21.90
7 Aayush KUNWAR NEP 22.40

Men’s 800m
Heat 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Abubaker Haydar ABDALLA QAT 1:48.78
2 Dezhu LIU CHN 1:48.85
3 Mohammed Afsal PULIKKALAKATH IND 1:48.86
4 Mohammed AL-SULEIMANI OMA 1:50.54
5 Wan Muhammad FAZRI MAS 1:50.94
6 Musulman DZHOLOMANOV KGZ 1:51.27
7 Som Bahadur KUMAL NEP 1:51.70
8 Manuel Belo Amaral ATAIDE TLS 2:02.95

Heat 2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Krishan KUMAR IND 1:48.97
2 Abdirahman Saeed HASSAN QAT 1:48.99
3 Sho KAWAMOTO JPN 1:49.40
4 Husain Mohsin AL-FARSI OMA 1:49.50
5 Bunthorn CHHUN CAM 1:50.09
6 Phuoc LUONG DUC VIE 1:52.89
7 Hussain RIZA MDV 1:54.59
8 Mohammed DWEDAR PLE 1:56.06

Heat 3
PLACE NAME NAT. MARK
1 Abdullah AL-YAARI YEM 1:49.33
2 Ebrahim ALZOFAIRI KUW 1:49.38
3 Mikuto KANEKO JPN 1:49.73
4 Sobhan AHMADI IRI 1:50.71
5 Abdulaziz Ladan MOHAMMED KSA 1:51.89
6 An-Yi LI TPE 1:53.84
7 Dawaanyam MYAGMARSUREN MGL 1:54.21
8 Avinesh AUSTIN MAS 1:55.29

Men’s 400m Hurdles
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Bassem HEMEIDA QAT 48.64
2 Yusaku KODAMA JPN 48.96
3 Santhosh Kumar TAMILARASAN IND 49.09
4 Zhiyu XIE CHN 49.19
5 Mahdi PIRJAHAN IRI 49.55
6 Eric CRAY PHI 49.76
7 Ming-Yang PENG TPE 50.33
Yashas PALAKSHA IND DNS

Men’s High Jump
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Sanghyeok WOO KOR 2.28
2 Sarvesh Anil KUSHARE IND 2.26
3 Tawan KAEWKAM THA 2.26
4 Naoto HASEGAWA JPN 2.23
5 Ryoichi AKAMATSU JPN 2.23
6 Chao-Hsuan FU TPE 2.19
7 Tejaswin SHANKAR IND 2.10
8 Michael John KENNELLY HKG 2.05
Kobsit SITTHICHAI THA NM

Men’s Long Jump
Final
PLACE NAME NAT. MARK WIND
1 Yu-Tang LIN TPE 8.40 0.3
2 . SREESHANKAR IND 8.37 -1.1
3 Mingkun ZHANG CHN 8.08 0
4 Anvar ANVAROV UZB 8.07 0
5 Ming Tai CHAN HKG 8.02 -0.2
6 Shoutarou SHIROYAMA JPN 8.01 1.3
7 Janry UBAS PHI 7.98 1.1
8 Chia-Hsing LIN TPE 7.88 2
9 Ho Long KO HKG 7.73 0.1
10 Xaidavahn VONGSAVANH LAO 7.71 1.7
11 Andre ANURA MAS 7.62 1
12 Tien Trong NGUYEN VIE 7.41 0.1
13 Ildar AKHMADIEV TJK 7.18 -0.3
14 Siraphob BUNYUAK THA 7.08 0.3
15 Timur ISAKOV KGZ 6.91 0.2
16 Md ISMAIL BAN 6.82 -0.1
17 Chon Lam HO MAC 6.68 0

Men’s Discus Throw
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Abuduaini TUERGONG CHN 61.19
2 Essa Mohamed AL ZENKAWI KUW 60.23
3 Muhammad Irfan SHAMSUDDIN MAS 59.63
4 Moaaz Mohamed IBRAHIM QAT 59.28
5 Yuji TSUTSUMI JPN 58.9
6 Hossein RASOULI IRI 57.97
7 Masateru YUGAMI JPN 57.85
8 Yevgeniy MILOVATSKIY KAZ 54.74
9 Dunyozod SAVFULLAYEV UZB 53.61
10 Bandit SINGHATONGKUL THA 50
11 Thongchai SILAMOOL THA 49.14
12 Keatpradit SRISAI THA 48.29
Il-hyun KIM KOR NM

Mixed 4x400m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 India IND 3:14.70
2 Sri Lanka SRI 3:15.41
3 Japan JPN 3:15.71
4 Vietnam VIE 3:20.72
5 Thailand THA 3:22.20
6 Philippines PHI 3:22.53
7 Kazakhstan KAZ 3:27.84

Men’s 4x400m
Heat 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 “India IND 3:04.38
2 “Sri Lanka SRI 3:04.62
3 “Thailand THA 3:09.44
4 “Kazakhstan KAZ 3:11.70

Heat 2
PLACE NAME NAT. MARK
1 “Philippines PHI 3:07.40
2 “Iraq IRQ 3:08.73
3 “Qatar QAT 3:10.49
4 “Malaysia MAS 3:10.62
5 “Singapore SGP 3:11.65

Women’s 200m
Semifinal 1, Wind: 0.0
PLACE NAME NAT. MARK
1 Yuting LI CHN 23.52
2 Arisa KIMISHIMA JPN 23.57
3 Olga SAFRONOVA KAZ 23.75
4 Aziza SBAITY LBN 23.75
5 Thi Nhi Yen TRAN VIE 24
6 Athicha PETCHAKUL THA 24.11
7 Nur Afrina B.MOHAMAD RIZAL MAS 24.25
8 Elizabeth-Ann Shee Ru TAN SGP 24.83

Semifinal 2, Wind: +0.1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Jyothi YARRAJI IND 23.29
2 Remi TSURUTA JPN 23.47
3 Veronica Shanti PEREIRA SGP 23.51
4 Kristina Marie KNOTT PHI 23.54
5 Mudhawi ALSHAMMARI KUW 23.94
6 Qiqi YUAN CHN 24
7 Laylo ALLABERGANOVA UZB 24.15
8 Jirapat KHANONTA THA 24.73

Heat 1, Wind: +0.1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Olga SAFRONOVA KAZ 23.98
2 Aziza SBAITY LBN 24.05
3 Nur Afrina B.MOHAMAD RIZAL MAS 24.29
4 Qiqi YUAN CHN 24.62
5 Sin Ting YAU HKG 24.91
6 Malika RAJABOVA UZB 25.09

Heat 2, Wind: 0.0
PLACE NAME NAT. MARK
1 Yuting LI CHN 23.99
2 Arisa KIMISHIMA JPN 24.12
3 Laylo ALLABERGANOVA UZB 24.15
4 Elizabeth-Ann Shee Ru TAN SGP 24.7
5 Aishath Shabaa SALEEM MDV 27.17

Heat 3, Wind: -0.1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Remi TSURUTA JPN 23.72
2 Jyothi YARRAJI IND 23.85
3 Thi Nhi Yen TRAN VIE 24.19
4 Athicha PETCHAKUL THA 24.57
5 Tsz To LI HKG 24.88
6 Aliya BOSHNAK JOR 25.60

Heat 4, Wind: -0.6
PLACE NAME NAT. MARK
1 Kristina Marie KNOTT PHI 24.04
2 Veronica Shanti PEREIRA SGP 24.33
3 Mudhawi ALSHAMMARI KUW 24.51
4 Jirapat KHANONTA THA 24.79
5 Ahnaa NIZAAR MDV 25.73
6 Solongo BATBOLD MGL 25.97
7 Sharlot EMILE GEORGE ABYAD JOR 27.72

Women’s 800m
Heat 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 KM. CHANDA IND 2:04.55
2 Ayano SHIOMI JPN 2:05.70
3 Gayanthika ARTIGALA SRI 2:06.01
4 Joginder SINGH MAS 2:09.59
5 Chui Ling GOH SGP 2:09.81
6 Ruedee NETTHAI THA 2:21.08
7 Phulmati RANA NEP 2:22.12
8 Haneen YACOUB PLE 2:27.46

Heat 2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Tharushi M. DISSANAYAKA SRI 2:07.16
2 Hongjiao WU CHN 2:07.64
3 Airi IKEZAKI JPN 2:07.95
4 Lavika SHARMA IND 2:09.06
5 Thi Thu Ha NGUYEN VIE 2:09.31
6 Bernalyn BEJOY PHI 2:10.22
7 Angela FREITAS TLS 2:15.71
8 Fasuha AHMED MDV 2:28.94

Women’s 400m Hurdles
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Robyn BROWN PHI 57.5
2 Eri UTSUNOMIYA JPN 57.73
3 Ami YAMAMOTO JPN 57.8
4 Adelina ZEMS KAZ 57.91
5 Thi Huyen NGUYEN VIE 58.36
6 Nurkhon OCHILOVA UZB 1:00.69
7 Ying Wen Ashleigh MA HKG 1:02.17
8 Veronika LOGINOVA UZB 1:02.79

Women’s Heptathlon
Final
PLACE NAME NAT. MARK POINTS
1 Ekaterina VORONINA UZB 6098 Points
2 Swapna BARMAN IND 5840
3 Yuki YAMASAKI JPN 5696
4 Karin ODAMA JPN 5487
5 Sarah DEQUINAN PHI 5446
6 Tsai-Chuan CHEN TPE 5386
7 Diana GEINTS KAZ 4671

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.