Day 4 latest track and field results: 2023 USATF Outdoor Championships

The latest track and field results from the USATF Outdoor Championships on Sunday (9). Gabby Thomas, Brooke Andersen and Ryan Crouser were among the winners.

Latest Track and Field Results Gabby Thomas wins 200m at 2023 USATF Outdoor Championships

The following are the latest track and field results and news from the fourth and final day of competition at the 2023 USATF Outdoor Championships on the campus of the University of Oregon on Sunday (9). Among the featured winners here on Day 4 were Gabby Thomas, who ran away from Sha’Carri Richardson to win the women’s 200m in a world-leading 21.60, while Rai Benjamin dominated the men’s 400m hurdles with a spanking time of 46.62.

In other results on Sunday, world champions Brooke Andersen, Katie Moon, and Ryan Crouser, Olympic champion Valarie Allman, as well as Tara Davis-Woodhall, were among the winners in field event action on a thrilling last day at Hayward Field.

Read More: Gabby Thomas leaves Sha’Carri Richardson behind, runs WL 21.60 at USATF Championships

Day 4 Latest Track and Field Results: 2023 USATF Outdoor Championships 

Men’s 200m
Semifinal 1, Wind: +1.0
PLACE NAME NAT. MARK
1 Kenneth BEDNAREK USA 20.02
2 Erriyon KNIGHTON USA 20.03
3 Robert GREGORY USA 20.15
4 Cameron MILLER USA 20.17
5 Kyree KING USA 20.24
6 Cameron ROSE USA 20.39
7 Jeremiah CURRY USA 20.43
8 Connor WASHINGTON USA 20.74
Semifinal 2, Wind: -0.1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Christian COLEMAN USA 19.93
2 Courtney LINDSEY USA 19.94
3 Fred KERLEY USA 19.95
4 Brandon CARNES USA 20.28
5 Elijah MORROW USA 20.33
6 Austin KRESLEY USA 20.42
7 Marqueze WASHINGTON USA 20.71
8 Demarius SMITH USA 20.73

Men’s 800m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Bryce HOPPEL USA 1:46.20
2 Isaiah HARRIS USA 1:46.68
3 Clayton MURPHY USA 1:46.82
4 Isaiah JEWETT USA 1:47.02
5 Will SUMNER USA 1:47.41
6 Derek HOLDSWORTH USA 1:47.61
7 Abraham ALVARADO USA 1:48.85
8 CJ JONES USA 1:50.27

Men’s 5000m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Abdihamid NUR USA 13:24.37
2 Paul CHELIMO USA 13:24.90
3 Sean MCGORTY USA 13:25.98
4 Joe KLECKER USA 13:26.94
5 Cooper TEARE USA 13:27.02
6 Sam GILMAN USA 13:27.49
7 Olin HACKER USA 13:28.16
8 Ahmed MUHUMED USA 13:28.61
9 William KINCAID USA 13:30.84
10 Conner MANTZ USA 13:30.85
11 Kasey KNEVELBAARD USA 13:35.00
12 Johnathan RENIEWICKI USA 13:38.19
13 Morgan BEADLESCOMB USA 13:38.69
14 Anthony CAMERIERI USA 13:39.13
15 Emmanuel BOR USA 13:39.88
16 Cole SPROUT USA 13:42.43
17 Isai RODRIGUEZ USA 13:42.96
18 Dillon MAGGARD USA 13:44.72
Matt STRANGIO USA DNF

Men’s 110m Hurdles 
Final, Wind: -0.2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Daniel ROBERTS USA 13.05
2 Cordell TINCH USA 13.08
3 Freddie CRITTENDEN USA 13.23
4 Eric EDWARDS USA 13.26
5 Trey CUNNINGHAM USA 13.29
6 Jamal BRITT USA 13.31
7 Robert DUNNING USA 13.4
Grant HOLLOWAY USA DNS

Semifinal 1, Wind: +1.1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Grant HOLLOWAY USA 13.1
2 Trey CUNNINGHAM USA 13.23
3 Robert DUNNING USA 13.29
4 Jamal BRITT USA 13.3
5 Michael DICKSON USA 13.35
6 Tai BROWN USA 13.37
7 Dylan BEARD USA 13.56
8 Gratt REED USA 13.68

Semifinal 2, Wind: +0.5
PLACE NAME NAT. MARK
1 Cordell TINCH USA 13.04
2 Daniel ROBERTS USA 13.07
3 Freddie CRITTENDEN USA 13.23
4 Eric EDWARDS USA 13.25
5 Connor SCHULMAN USA 13.6
6 Tre’Bien GILBERT USA 13.62
7 De’Vion WILSON USA 13.63
Devon ALLEN USA DNS

Men’s 400m Hurdles
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Rai BENJAMIN USA 46.62
2 CJ ALLEN USA 48.18
3 Trevor BASSITT USA 48.26
4 Khallifah ROSSER USA 48.77
5 Taylor MCLAUGHLIN USA 49.14
6 James SMITH USA 49.56
7 David KENDZIERA USA 49.74
8 Quivell JORDAN-BACOT USA 50.73

Men’s High Jump
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 JuVaughn HARRISON USA 2.26
2 Shelby MCEWEN USA 2.26
3 Vernon TURNER USA 2.21
4 Elijah KOSIBA USA 2.21
5 Darryl SULLIVAN JR. USA 2.21
6 Dontavious HILL USA 2.21
7 Kason O’RILEY USA 2.16
7 Brayden SORENSEN USA 2.16
7 Corvell TODD USA 2.16
10 Kyle ROLLINS USA 2.16
10 Andrew TAYLOR USA 2.16
12 Ethan HARRIS USA 2.16
12 Jonathan RANKINS-JAMES USA 2.16
Brady PALEN USA NM
Trey ALLEN USA NM
Charles MCBRIDE USA NM
Mayson CONNER USA NM

Men’s Shot Put
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Ryan CROUSER USA 22.86 meters
2 Josh AWOTUNDE USA 22.10
3 Payton OTTERDAHL USA 22.09
4 Joe KOVACS USA 21.9
5 Adrian PIPERI USA 21.48
6 Jordan GEIST USA 21.42
7 Darrell HILL USA 21.38
8 Roger STEEN USA 21.12
9 Joshua SOBOTA USA 20.34
10 John MEYER USA 19.93
11 Jonah WILSON USA 19.92
12 Maxwell OTTERDAHL USA 19.6
13 T’Mond JOHNSON USA 19.55
14 Jordan WEST USA 19.43
15 Jason SWARENS USA 19.22
16 Nikolas CURTISS USA 19.12

Women’s 200m
Semifinal 1, Wind: -0.2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Sha’Carri RICHARDSON USA 22.18
2 Abby STEINER USA 22.38
3 Twanisha TERRY USA 22.38
4 Mia BRAHE-PEDERSEN USA 22.58
5 Mckenzie LONG USA 22.61
6 Anavia BATTLE USA 22.76
7 Candace HILL USA 23.04
8 Kyra JEFFERSON USA 23.08

Semifinal 2, Wind: +0.9
PLACE NAME NAT. MARK
1 Gabrielle THOMAS USA 21.86
2 Tamara CLARK USA 22.02
3 Kayla WHITE USA 22.17
4 Jenna PRANDINI USA 22.42
5 Caisja CHANDLER USA 22.59
6 Mariah AYERS USA 22.61
7 Jacious SEARS USA 22.62
8 Shannon RAY USA 23.29

Women’s 800m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Nia AKINS USA 1:59.50
2 Raevyn ROGERS USA 1:59.83
3 Kaela EDWARDS USA 2:00.52
4 Sage HURTA-KLECKER USA 2:01.19
5 Charlene LIPSEY USA 2:01.22
6 Michaela ROSE USA 2:01.47
7 Samantha WATSON USA 2:02.07
8 Ajee WILSON USA 2:05.88

Women’s 400m Hurdles
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Shamier LITTLE USA 53.34
2 Dalilah MUHAMMAD USA 53.53
3 Anna COCKRELL USA 54.24
4 Shani’a BELLAMY USA 55.65
5 Cassandra TATE USA 56.09
6 Lauren HOFFMAN USA 56.13
7 Madison LANGLEY-WALKER USA 56.94
8 Kaila BARBER USA 57.51

Women’s Pole Vault
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Katie MOON USA 4.90 meters
2 Sandi MORRIS USA 4.61
3 Hana MOLL USA 4.61
4 Bridget WILLIAMS USA 4.61
5 Emily GROVE USA 4.51
6 Nastassja CAMPBELL USA 4.51
7 Sydney HORN USA 4.36
8 Kristen LELAND USA 4.36
8 Gabriela LEON USA 4.36
8 Chloe TIMBERG USA 4.36
11 Olivia GRUVER USA 4.36
11 Olivia LUEKING USA 4.36
Rachel BAXTER USA NM
Sydney WALTER USA NM
Sophie GUTERMUTH USA NM
Kristen BROWN USA NM

Women’s Long Jump
Final
PLACE NAME NAT. MARK WIND
1 Tara DAVIS-WOODHALL USA 6.87 meters -0.7
2 Quanesha BURKS USA 6.82 0.3
3 Jasmine MOORE USA 6.74 -0.2
4 Alyssa JONES USA 6.71 1
5 Tiffany FLYNN USA 6.66 0.6
6 Jasmine TODD USA 6.54 0.7
7 Monae’ NICHOLS USA 6.49 -0.5
8 Claire BRYANT USA 6.46 0.1
9 Rhesa FOSTER USA 6.44 1.1
10 Alysah HICKEY USA 6.26 0.4
11 Samiyah SAMUELS USA 6.14 0.5
12 Sophia BECKMON USA 6.14 0.4
13 Taliyah BROOKS USA 6.12 0.7
14 Titiana MARSH USA 6.09 0.3
15 Melanie WINTERS USA 6.07 0.1
16 Elizabeth WHITE USA 6.02 0.1
17 Sha’keela SAUNDERS USA 5.78 0.3

Women’s Discus Throw
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Valarie ALLMAN USA 67.66 meters
2 Laulauga TAUSAGA USA 65.46
3 Elena BRUCKNER USA 58.33
4 Veronica FRALEY USA 57.9
5 Shelby FRANK USA 56.58
6 Corinne JEMISON USA 56.07
7 Micaela HAZLEWOOD USA 55.61
8 Malin SMITH USA 55.36
9 Jayden ULRICH USA 55.32
10 Ashley PETR USA 53.76
11 Kaia HARRIS USA 53.12
12 Faith BENDER USA 52.49
13 Chelsea IGBERAESE USA 51.46
14 Gabriella MCDONALD USA 50.75
15 Ciera JACKSON USA 46.75

Women’s Hammer Throw
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Brooke ANDERSEN USA 78.65 meters
2 DeAnna PRICE USA 78.18
3 Janee’ KASSANAVOID USA 76.44
4 Jillian SHIPPEE USA 74.93
5 Annette Nneka ECHIKUNWOKE USA 73.09
6 Erin REESE USA 71
7 Maggie EWEN USA 69.54
8 Rachel TANCZOS USA 68.73
9 Janeah STEWART USA 68.62
10 Emma ROBBINS USA 68.01
11 Lisa WILSON USA 67.23
12 Jasmine MITCHELL USA 66.83
13 Madison MALONE USA 66.69
14 Shelby MORAN USA 64.36
15 Mayyi MAHAMA USA 63.39

For more results of other days, click here

Scroll to Top