Results

Latest track and field news and results: Day 3 USATF Outdoor Championships

The Latest track and field news and results on Day 3 at the 2023 USATF Outdoor Championships on the campus of the University of Oregon on Saturday (8).

Sydney McLaughlin-Levrone wins 400m at the USATF Championships in World-Leading Marks
Sydney McLaughlin-Levrone runs 48.74 to capture the 400 meter at the USATF Championships. Photo by Pat Holleran

EUGENE, Ore. (July 9) — Latest track and field news and results on Day 3 at the 2023 USATF Outdoor Championships on the campus of the University of Oregon in Eugene, on Saturday (8).

There were shining performances from Sha’Carri Richardson, who clocked wind-aided 21.61secs, Sydney McLaughlin-Levrone, who almost broke the American record in the women’s 400m with her clocking of 48.74secs, as well as Nikki Hiltz and Yared Nuguse, who took home the national 1500m crowns.

READ MORE: Day 2: Full 2023 Toyota USATF Outdoor Championships results

Day 3 USATF Outdoor Championships Latest track and field news and results

Men’s 200m
Heat 1, Wind: +1.5
PLACE NAME NAT. MARK
1 Erriyon KNIGHTON USA 20.33
2 Kenneth BEDNAREK USA 20.45
3 Cameron ROSE USA 20.52
4 Connor WASHINGTON USA 20.73
5 Trayvion WHITE-AUSTIN USA 21.06

Heat 2, Wind: +0.1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Fred KERLEY USA 20.23
2 Brandon CARNES USA 20.4
3 Austin KRESLEY USA 20.44
4 Jeremiah CURRY USA 20.45
5 Sam BLASKOWSKI USA 20.92
6 Josephus LYLES USA 20.94

Heat 3, Wind: +0.8
PLACE NAME NAT. MARK
1 Christian COLEMAN USA 20.06
2 Courtney LINDSEY USA 20.18
3 Elijah MORROW USA 20.36
4 Marqueze WASHINGTON USA 20.59
5 Brice CHABOT USA 20.86
6 Michael GIZZI USA 21.07
Kamden JACKSON USA DNF

Heat 4, Wind: +2.0
PLACE NAME NAT. MARK
1 Robert GREGORY USA 20
2 Cameron MILLER USA 20.13
3 Kyree KING USA 20.19
4 Demarius SMITH USA 20.46
5 David DUNLAP USA 20.85
6 Evan MILLER USA 20.86
7 Jaelen MEANS USA 21.74

Men’s 400m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Bryce DEADMON USA 44.22
2 Vernon NORWOOD USA 44.39
3 Quincy HALL USA 44.41
4 Justin ROBINSON USA 44.47
5 Ryan WILLIE USA 44.87
6 Matthew BOLING USA 45.17
7 Christopher BAILEY USA 45.25
8 Khaleb MCRAE USA 45.50

Men’s 1500m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Yared NUGUSE USA 3:34.90
2 Joe WASKOM USA 3:35.32
3 Cole HOCKER USA 3:35.46
4 Samuel PRAKEL USA 3:35.83
5 Henry WYNNE USA 3:35.99
6 Hobbs KESSLER USA 3:36.08
7 Nathan GREEN USA 3:36.29
8 Andrew HUNTER USA 3:36.51
9 John GREGOREK USA 3:36.56
10 Matthew CENTROWITZ USA 3:37.23
11 Joshua THOMPSON USA 3:37.34
12 Eric HOLT USA 3:37.63

Men’s 110m Hurdles
Heat 1, Wind: +1.2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Cordell TINCH USA 13.07
2 Freddie CRITTENDEN USA 13.32
3 De’Vion WILSON USA 13.39
4 Gratt REED USA 13.64
5 Tayshaun CHISHOLM USA 13.69
6 Max HAIRSTON USA 13.76
7 Cale KASSEN USA 13.88

Heat 2, Wind: +0.5
PLACE NAME NAT. MARK
1 Grant HOLLOWAY USA 13.07
2 Eric EDWARDS USA 13.25
3 Dylan BEARD USA 13.5
4 Jayden SMITH USA 13.66
5 Darius BROWN USA 13.67
6 Grant CONWAY USA 14.29

Heat 3, Wind: +1.2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Daniel ROBERTS USA 13.12
2 Jamal BRITT USA 13.2
3 Trey CUNNINGHAM USA 13.3
4 Tai BROWN USA 13.47
5 Cameron MURRAY USA 13.68
6 Matthew LEWIS-BANKS USA 13.74
6 Parker BOWDEN USA 13.74
8 Sierra HENDRIX-WILLIAMS USA 14.00

Heat 4, Wind: +0.5
PLACE NAME NAT. MARK
1 Robert DUNNING USA 13.33
2 Michael DICKSON USA 13.42
3 Connor SCHULMAN USA 13.43
4 Devon ALLEN USA 13.51
5 Tre’Bien GILBERT USA 13.63
6 Louis ROLLINS USA 13.65
7 Ahmad YOUNG USA 13.69

Men’s 400m Hurdles
Semifinal 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 CJ ALLEN USA 48.51
2 Trevor BASSITT USA 48.82
3 David KENDZIERA USA 49.14
4 Quivell JORDAN-BACOT USA 49.2
5 Cass ELLIOTT USA 49.44
6 Caleb CAVANAUGH USA 49.85
7 Drake SCHNEIDER USA 50.09
8 Julien Kentrell GILLUM USA 50.74

Semifinal 2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Rai BENJAMIN USA 48.26
2 Khallifah ROSSER USA 49.12
3 James SMITH USA 49.26
4 Taylor MCLAUGHLIN USA 49.3
5 Amere LATTIN USA 49.94
6 Bryce MCCRAY USA 49.95
7 James RIVERA USA 51.4
8 Malcum TATUM USA 51.51

Men’s 3000m Steeplechase
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Kenneth ROOKS USA 8:16.78
2 Benard KETER USA 8:17.19
3 Isaac UPDIKE USA 8:17.69
4 Mason FERLIC USA 8:18.75
5 Anthony ROTICH USA 8:22.38
6 Matthew WILKINSON USA 8:23.69
7 Jackson MESTLER USA 8:24.33
8 Duncan HAMILTON USA 8:24.91
9 Andrew BAYER USA 8:27.38
10 Derek JOHNSON USA 8:29.22
11 Alec BASTEN USA 8:31.83
12 Craig NOWAK USA 8:31.87
13 Daniel MICHALSKI USA 8:33.34
14 Aidan TOOKER USA 8:38.47

Men’s Pole Vault
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Christopher NILSEN USA 5.91
2 Zach MCWHORTER USA 5.86
3 Zachery BRADFORD USA 5.81
4 Sam KENDRICKS USA 5.81
4 KC LIGHTFOOT USA 5.81
6 Jacob WOOTEN USA 5.76
7 Matt LUDWIG USA 5.61
8 Trevor STEPHENSON USA 5.61
9 Hunter GARRETSON USA 5.61
9 Carson Cody WATERS USA 5.61
11 Clayton SIMMS USA 5.61
12 Austin MILLER USA 5.51
13 Branson ELLIS USA 5.51
14 Luke WINDER USA 5.51
Keaton DANIEL USA NM
Clayton FRITSCH USA NM
Olen Tray OATES USA NM

Men’s Long Jump
Final
PLACE NAME NAT. MARK WIND
1 Marquis DENDY USA 8.14 -0.1
2 Jarrion LAWSON USA 8.13 1.1
3 JuVaughn HARRISON USA 8.08 2.2
4 Steffin MCCARTER USA 8.07 1
5 Cordell TINCH USA 8 0.1
6 Damarcus SIMPSON USA 7.91 0.9
7 Jermel JONES II USA 7.88 1
8 William WILLIAMS USA 7.86 1.5
9 Jeremiah DAVIS USA 7.83 1.6
10 Brandon HICKLIN USA 7.75 0.3
11 Malcolm CLEMONS USA 7.72 0.4
12 Cameron CRUMP USA 7.7 0.5
13 Henry KINER USA 7.39 1.4
14 Johnny BRACKINS USA 6.98 1.3
JuVaughn HARRISON USA 7.87
Kemonie BRIGGS USA NM
James CARTER USA NM
Rayvon GREY USA NM

Men’s Hammer Throw
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Rudy WINKLER USA 79.04
2 Daniel HAUGH USA 77.24
3 Alex YOUNG USA 75.87
4 Brock EAGER USA 74.28
5 Jordan GEIST USA 73.48
6 Justin STAFFORD USA 72.86
7 Erich SULLINS USA 72.29
8 Tanner BERG USA 71.87
9 Sean DONNELLY USA 71.63
10 Tyler WILLIAMS USA 71.55
11 Tyler MERKLEY USA 71.24
12 Tarik O’HAGAN USA 70.76
13 Avery CARTER USA 70.07
14 Morgan SHIGO USA 68.46
15 Isaiah ROGERS USA 67.09
16 Trevor OTTERDAHL USA 65.10

Men’s Javelin Throw
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Curtis THOMPSON USA 80.92
2 Capers WILLIAMSON USA 78.91
3 Marc Anthony MINICHELLO USA 78.07
4 Tim GLOVER USA 76.04
5 Ethan SHALAWAY USA 73.69
6 John KEENAN USA 73.65
7 Chandler AULT USA 72.26
8 Michael SHUEY USA 71.64
9 Cameron BATES USA 70.17
10 Sam HARDIN USA 69.23
11 Braden PRESSER USA 68.93
12 Lucas FROST USA 67.22
13 Jackson MORRIS USA 66.54
14 Ethan DABBS USA 66.18
15 Jacob MORAN USA 63.86
16 Tzuriel PEDIGO USA 59.18

Men’s 20,000m Race Walk
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Nick CHRISTIE USA 1:25:30
2 Emmanuel CORVERA USA 1:31:32
3 Samuel ALLEN USA 1:31:59
4 Jordan CRAWFORD USA 1:32:04
5 Jason Jya Hsin CHERNG USA 1:32:05
6 Dan NEHNEVAJ USA 1:34:49
7 Bricyn HEALEY USA 1:37:02
8 Juan MONTANEZ USA 1:37:52
9 Joel PFAHLER USA 1:41:16
John Cody RISCH USA DNF

WOMEN’S RESULTS – DAY 3

Women’s 200m
Heat 1, Wind: +1.1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Gabrielle THOMAS USA 22.28
2 Kayla WHITE USA 22.62
3 Mariah AYERS USA 22.71
4 Kennedy BLACKMON USA 22.97
5 Jayla JAMISON USA 23.17
6 Ezinne ABBA USA 23.30

Heat 2, Wind: +2.6
PLACE NAME NAT. MARK
1 Sha’Carri RICHARDSON USA 21.61
2 Caisja CHANDLER USA 22.32
3 Anavia BATTLE USA 22.49
4 Candace HILL USA 22.53
5 Shannon RAY USA 22.78
6 Kyra JEFFERSON USA 22.80

Heat 3, Wind: +0.2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Tamara CLARK USA 22.05
2 Abby STEINER USA 22.31
3 Jenna PRANDINI USA 22.58
4 Jacious SEARS USA 22.72
5 Karimah DAVIS USA 23.06
6 Anglerne ANNELUS USA 23.11
7 Jassani CARTER USA 23.15
8 Kynnedy FLANNEL USA 23.69

Heat 4, Wind: +2.0
PLACE NAME NAT. MARK
1 Twanisha TERRY USA 22.38
2 Mckenzie LONG USA 22.75
3 Mia BRAHE-PEDERSEN USA 22.97
4 Cambrea STURGIS USA 23.09
5 Jada BAYLARK USA 23.42
6 Divonne FRANKLIN USA 23.48
7 Halle BIEBER USA 23.57

Women’s 400m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Sydney MCLAUGHLIN-LEVRONE USA 48.74
2 Britton WILSON USA 49.79
3 Talitha DIGGS USA 49.93
4 Lynna IRBY-JACKSON USA 50.11
5 Rosey EFFIONG USA 50.41
6 Makenzie DUNMORE USA 50.96
7 Jermaisha ARNOLD USA 51.12
8 Quanera HAYES USA 51.50

Women’s 1500m
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Nikki HILTZ USA 4:03.10
2 Athing MU USA 4:03.44
3 Cory Ann MCGEE USA 4:03.48
4 Sinclaire JOHNSON USA 4:03.49
5 Addison WILEY USA 4:04.25
6 Helen SCHLACHTENHAUFEN USA 4:04.99
7 Heather MACLEAN USA 4:05.29
8 Emily MACKAY USA 4:06.82
9 Laurie BARTON USA 4:09.49
10 Anna GIBSON USA 4:09.58
11 Angel PICCIRILLO USA 4:16.60
Danielle JONES USA DNF

Women’s 100m Hurdles
Final, Wind: +0.4
PLACE NAME NAT. MARK
1 Nia ALI USA 12.37
2 Kendra HARRISON USA 12.42
3 Masai RUSSELL USA 12.46
4 Alaysha JOHNSON USA 12.46
5 Tia JONES USA 12.50
6 Tonea MARSHALL USA 12.63
7 Alia ARMSTRONG USA 12.70
8 Grace STARK USA 12.70

Semifinal 1, Wind: +0.5
PLACE NAME NAT. MARK
1 Nia ALI USA 12.43
2 Kendra HARRISON USA 12.45
3 Masai RUSSELL USA 12.48
4 Grace STARK USA 12.74
5 Alexis GLASCO USA 12.96
6 Gabriele CUNNINGHAM USA 13.14
7 Rayniah JONES USA 13.17
8 Cha’Mia ROTHWELL USA 13.44

Semifinal 2, Wind: +1.4
PLACE NAME NAT. MARK
1 Alaysha JOHNSON USA 12.37
2 Tonea MARSHALL USA 12.49
3 Tia JONES USA 12.51
4 Alia ARMSTRONG USA 12.60
5 Amber HUGHES USA 12.85
6 Talie BONDS USA 12.93
7 Jade BARBER USA 13.03
8 Paige MAGEE USA 13.10

Women’s 400m Hurdles
Semifinal 1
PLACE NAME NAT. MARK
1 Dalilah MUHAMMAD USA 54.17
2 Cassandra TATE USA 55.31
3 Shani’a BELLAMY USA 56.03
4 Kaila BARBER USA 56.39
5 Jessica WRIGHT USA 56.45
6 Bianca STUBLER USA 56.58
7 Abbey GLYNN USA 57.43
8 Ashonti WARNER USA 58.85

Semifinal 2
PLACE NAME NAT. MARK
1 Shamier LITTLE USA 54.84
2 Anna COCKRELL USA 55.44
3 Lauren HOFFMAN USA 56
4 Madison LANGLEY-WALKER USA 56.44
5 Vanessa WATSON USA 56.62
6 Ashley SPENCER USA 56.75
7 Riley KNEBES USA 58.05
8 Erin DOWD USA 58.34

Women’s 3000m Steeplechase
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Kristlin GEAR USA 9:12.81
2 Emma COBURN USA 9:13.60
3 Courtney WAYMENT USA 9:14.63
4 Olivia MARKEZICH USA 9:17.93
5 Marisa HOWARD USA 9:22.73
6 Kaylee MITCHELL USA 9:24.01
7 Logan JOLLY USA 9:26.97
8 Lexy HALLADAY USA 9:31.39
9 Carmen GRAVES USA 9:32.58
10 Gabrielle JENNINGS USA 9:38.15
11 Madie BOREMAN USA 9:41.53
12 Kayley DELAY USA 9:43.06
13 Madeline STRANDEMO USA 9:51.09
Courtney FRERICHS USA DNS

Women’s Shot Put
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Maggie EWEN USA 19.92
2 Adelaide AQUILLA USA 19.02
3 Jalani DAVIS USA 18.62
4 Chase EALEY USA 18.62
5 Jessica WOODARD USA 18.37
6 Jaida ROSS USA 17.82
7 Keayla DOVE USA 17.81
8 Jayden ULRICH USA 17.77
9 Marilyn NWORA USA 17.65
10 Chelsea IGBERAESE USA 17.62
11 Hannah-Sophia HALL USA 17.44
12 Rachel FATHERLY USA 17.06
13 Mallory KAUFFMAN USA 16.74
14 Monique RIDDICK USA 16.71
15 Josephine SCHAEFER USA 16.43
Maura HUWALT USA NM

Women’s 20,000m Race Walk
Final
PLACE NAME NAT. MARK
1 Maria MICHTA-COFFEY USA 1:38:37
2 Stephanie CASEY USA 1:40:49
3 Miranda MELVILLE USA 1:40:49
4 Katie BURNETT USA 1:42:29
5 Robyn STEVENS USA 1:44:30
6 Celina LEPE USA 1:45:44
7 Lydia MCGRANAHAN USA 1:47:35
8 Katherine MIALE USA 1:52:42
Janelle BRANCH USA DNF

Check out more latest track and field results at the World Athletics website

Susan has been with World-Track since 2004 and continues to play a big part in our growth. She was never a runner, but loves the sport and encouraged all her children to do track. She is a former Examiner reporter and also wrote for several other publications, including ICC and VS Sports.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.