The complete start lists for the 2023 Prefontaine Classic – Wanda Diamond League Final, which takes place on 16 September and 17 September 2023 at the iconic Hayward Field. Live streaming coverage and live results are available.
Several World and Olympic Faith Kipyegon, Noah Lyles, Sha’Carri Richardson, Shericka Jackson , Hugues Fabrice Zango, Karsten Warholm , Yulimar Rojas, Marileidy Paulino, Beatrice Chepkoech, Chase Ealey, Jakob Ingebrigtsen , Katie Moon and Nina Kennedy among the athletes in action.
The meeting will be streamed in a number of territories on the Wanda Diamond League YouTube page on both days, starting at 11:00 a.m. local time in Eugene, Oregon, on 16 Saturday and 17 Sunday, also at 11:00 a.m. Viewers in the United States can watch live on NBC as well as on Peacock TV .
For more information, read: Live results, stream: 2023 Prefontaine Classic Wanda Diamond League Final
Complete 2023 Prefontaine Classic start lists September 16 Day One 100m Women – September 16 NAT. NAME SB PB GBR ASHER-SMITH, Dina 10.85 10.83 NZL HOBBS, Zoe 10.96 10.96 JAM JACKSON, Shericka 10.65 10.65 GBR LANSIQUOT, Imani 10.99 10.99 JAM MORRISON, Natasha 10.95 10.87 USA RICHARDSON, Sha’Carri 10.65 10.65 CIV TA LOU, Marie-Josée 10.75 10.72 USA TERRY, Twanisha 10.99 10.82 JAM THOMPSON-HERAH, Elaine 10.84 10.54
1500m Women – September 16 NAT. NAME SB PB GBR COURTNEY-BRYANT, Melissa 3:58.01 3:58.01 ETH HAILU, Freweyni 3:56.56 3:56.28 AUS HALL, Linden 3:57.27 3:57.27 ETH HAYLOM, Birke 3:54.93 3:54.93 AUS HULL, Jessica 3:57.29 3:57.29 USA JOHNSON, Sinclaire 3:59.19 3:58.85 KEN KIPYEGON, Faith 3:49.11 3:49.11 IRL MAGEEAN, Ciara 3:55.87 3:55.87 USA MCGEE, Cory Ann 4:00.61 4:00.34 ETH MESELE, Worknesh 3:57.00 3:57.00 ETH MESHESHA, Hirut 3:54.87 3:54.87 GBR MUIR, Laura 3:55.34 3:54.50 ETH WELTEJI, Diribe 3:55.08 3:55.08
3000m Steeplechase women – September 16 NAT. NAME SB PB ETH ALMAYEW, Sembo 9:00.71 9:00.71 TUN BOUZAYANI, Marwa 9:11.76 9:11.76 UGA CHEMUTAI, Peruth 9:10.26 9:01.45 KEN CHEPKOECH, Beatrice 8:58.98 8:44.32 KEN CHEPKOECH, Jackline 8:57.35 8:57.35 KEN CHEROTICH, Faith 9:00.69 9:00.69 FRA FINOT, Alice 9:06.15 9:06.15 SLO MIŠMAŠ ZRIMŠEK, Maruša 9:06.37 9:06.37 USA WAYMENT, Courtney 9:11.41 9:09.91 ETH WONDEMAGEGN, Zerfe 9:04.61 9:04.61 BRN YAVI, Winfred Mutile 8:54.29 8:54.29
Javelin Throw Women – September 16 NAT. NAME SB PB AUT HUDSON, Victoria 64.65 64.68 LTU JASIŪNAITĖ, Liveta 61.57 63.98 JPN KITAGUCHI, Haruka 67.38 67.38 AUS LITTLE, Mackenzie 65.7 65.7 USA MALONE, Maggie 64.04 67.4 LAT MŪZE-SIRMĀ, Līna 64.78 64.87 NZL PEETERS, Tori 63.26 63.26
Triple Jump Women – September 16 NAT. NAME SB PB ITA DERKACH, Dariya 14.36 14.47 DMA LAFOND, Thea 14.9 14.9 CUB PÉREZ HERNÁNDEZ, Leyanis 14.98 14.98 CUB POVEA, Liadagmis 14.87 14.93 JAM RICKETTS, Shanieka 15.01 15.01 VEN ROJAS, Yulimar 15.18 15.67 JAM WILLIAMS, Kimberly 14.38 14.69
Pole Vault Women – September 16 NAT. NAME SB PB ITA BRUNI, Roberta 4.61 4.72 AUS KENNEDY, Nina 4.9 4.9 USA MOON, Katie 4.9 4.95 USA MORRIS, Sandi 4.8 5 FIN MURTO, Wilma 4.8 4.85 SLO ŠUTEJ, Tina 4.8 4.8
Shot Put Women – September 16 NAT. NAME SB PB POR DONGMO, Auriol 19.72 19.82 USA EALEY, Chase 20.43 20.51 USA EWEN, Maggie 20.45 20.45 CAN MITTON, Sarah 20.08 20.33 NED SCHILDER, Jessica 19.64 20.24 JAM THOMAS-DODD, Danniel 19.77 19.77
100m Men – September 16 NAT. NAME SB PB JAM BLAKE, Ackeem 9.89 9.89 JAM BLAKE, Yohan 10.01 9.69 USA BRACY-WILLIAMS, Marvin 9.93 9.85 USA COLEMAN, Christian 9.83 9.76 GER HARTMANN, Joshua 10.14 10.11 USA LYLES, Noah 9.83 9.83 KEN OMANYALA, Ferdinand 9.84 9.77 BOT TEBOGO, Letsile 9.88 9.88 JAM THOMPSON, Kishane 9.85 9.85
400m Hurdles Men – September 16 NAT. NAME SB PB USA ALLEN, CJ 47.58 47.58 USA BASSITT, Trevor 47.38 47.38 USA BENJAMIN, Rai 46.62 46.17 BRA DOS SANTOS, Alison 47.38 46.29 FRA HAPPIO, Wilfried 47.58 47.41 EST MÄGI, Rasmus 48.04 47.82 IVB MCMASTER, Kyron 47.26 47.08 FRA VAILLANT, Ludvy 47.85 47.85 NOR WARHOLM, Karsten 46.51 45.94
1500m Women – September 16 NAT. NAME SB PB GBR COURTNEY-BRYANT, Melissa 3:58.01 3:58.01 ETH HAILU, Freweyni 3:56.56 3:56.28 AUS HALL, Linden 3:57.27 3:57.27 ETH HAYLOM, Birke 3:54.93 3:54.93 AUS HULL, Jessica 3:57.29 3:57.29 USA JOHNSON, Sinclaire 3:59.19 3:58.85 KEN KIPYEGON, Faith 3:49.11 3:49.11 IRL MAGEEAN, Ciara 3:55.87 3:55.87 USA MCGEE, Cory Ann 4:00.61 4:00.34 ETH MESELE, Worknesh 3:57.00 3:57.00 ETH MESHESHA, Hirut 3:54.87 3:54.87 GBR MUIR, Laura 3:55.34 3:54.50 ETH WELTEJI, Diribe 3:55.08 3:55.08
3000m Steeplechase Men – September 16 NAT. NAME SB PB ESP ARCE, Daniel 8:10.63 8:10.63 NZL BEAMISH, George 8:13.26 8:13.26 MAR EL BAKKALI, Soufiane 7:56.68 7:56.68 ETH FIREWU, Samuel 8:10.57 8:10.57 KEN KIBIWOT, Abraham 8:05.51 8:05.51 KEN KIGEN, Benjamin 8:11.12 8:05.12 KEN KOECH, Simon Kiprop 8:04.19 8:04.19 JPN MIURA, Ryuji 8:09.91 8:09.91 KEN SEREM, Amos 8:14.41 8:09.93 ETH SIME, Abrham 8:10.56 8:10.56 ETH WALE, Getnet 8:05.15 8:05.15
Triple Jump Men – September 16 NAT. NAME SB PB USA BENARD, Chris 17.18 17.48 USA CLAYE, Will 16.99 18.14 ITA DÍAZ HERNÁNDEZ, Andy 17.75 17.75 USA SCOTT, Donald 17.22 17.43 BUR ZANGO, Hugues Fabrice 17.81 17.82
High Jump Men – September 16 NAT. NAME SB PB BEL CARMOY, Thomas 2.29 2.29 USA HARRISON, JuVaughn 2.36 2.36 NZL KERR, Hamish 2.33 2.33 POL KOBIELSKI, Norbert 2.28 2.28 UKR PROTSENKO, Andrii 2.28 2.4 KOR WOO, Sanghyeok 2.33 2.35 CUB ZAYAS, Luis Enrique 2.33 2.33
Javelin Throw Men – September 16 NAT. NAME SB PB IND CHOPRA, Neeraj 88.77 89.94 FIN HELANDER, Oliver 87.32 89.83 MDA MARDARE, Andrian 83.04 86.66 GRN PETERS, Anderson 85.88 93.07 USA THOMPSON, Curtis 80.92 87.7 CZE VADLEJCH, Jakub 89.51 90.88
September 16 Day Two 200m Women – September 17 NAT. NAME SB PB JAM JACKSON, Shericka 21.41 21.41 NED JIYA, Tasa 22.67 22.67 FRA JOSEPH, Gémima 23.01 22.77 GBR NEITA, Daryll 22.16 22.16 USA PRANDINI, Jenna 22.34 21.89 BAH STRACHAN, Anthonique 22.15 22.15 CIV TA LOU, Marie-Josée 22.26 22.08 USA TERRY, Twanisha 22.17 22.17 USA WHITE, Kayla 22.01 22.01
400m Women – September 17 NAT. NAME SB PB GUY ABRAMS, Aliyah 50.2 50.2 BEL BOLINGO, Cynthia 49.96 49.96 USA IRBY-JACKSON, Lynna 50.11 49.8 POL KACZMAREK, Natalia 49.48 49.48 NED KLAVER, Lieke 49.81 49.81 JAM MCLEOD, Candice 50.19 49.51 GBR OHURUOGU, Victoria 50.48 50.48 DOM PAULINO, Marileidy 48.76 48.76 BAR WILLIAMS, Sada 49.58 49.58
800m Women – September 17 NAT. NAME SB PB AUS BISSET, Catriona 1:57.78 1:57.78 JAM GOULE-TOPPIN, Natoya 1:57.53 1:56.15 GBR HODGKINSON, Keely 1:55.77 1:55.77 USA HURTA-KLECKER, Sage 1:58.09 1:57.85 FRA LAMOTE, Rénelle 1:58.42 1:57.84 KEN MORAA, Mary 1:56.03 1:56.03 USA MU, Athing 1:56.61 1:55.04 UGA NAKAAYI, Halimah 1:57.62 1:57.62 GBR REEKIE, Jemma 1:57.30 1:56.90
200m Women – September 17 NAT. NAME SB PB JAM JACKSON, Shericka 21.41 21.41 NED JIYA, Tasa 22.67 22.67 FRA JOSEPH, Gémima 23.01 22.77 GBR NEITA, Daryll 22.16 22.16 USA PRANDINI, Jenna 22.34 21.89 BAH STRACHAN, Anthonique 22.15 22.15 CIV TA LOU, Marie-Josée 22.26 22.08 USA TERRY, Twanisha 22.17 22.17 USA WHITE, Kayla 22.01 22.01
400m Women – September 17 NAT. NAME SB PB GUY ABRAMS, Aliyah 50.2 50.2 BEL BOLINGO, Cynthia 49.96 49.96 USA IRBY-JACKSON, Lynna 50.11 49.8 POL KACZMAREK, Natalia 49.48 49.48 NED KLAVER, Lieke 49.81 49.81 JAM MCLEOD, Candice 50.19 49.51 GBR OHURUOGU, Victoria 50.48 50.48 DOM PAULINO, Marileidy 48.76 48.76 BAR WILLIAMS, Sada 49.58 49.58
800m Women – September 17 NAT. NAME SB PB AUS BISSET, Catriona 1:57.78 1:57.78 JAM GOULE-TOPPIN, Natoya 1:57.53 1:56.15 GBR HODGKINSON, Keely 1:55.77 1:55.77 USA HURTA-KLECKER, Sage 1:58.09 1:57.85 FRA LAMOTE, Rénelle 1:58.42 1:57.84 KEN MORAA, Mary 1:56.03 1:56.03 USA MU, Athing 1:56.61 1:55.04 UGA NAKAAYI, Halimah 1:57.62 1:57.62 GBR REEKIE, Jemma 1:57.30 1:56.90
5000m Women – September 17 NAT. NAME SB PB KEN CHEBET, Beatrice 14:12.92 14:12.92 ETH EISA, Medina 14:16.54 14:16.54 ETH HAILU, Freweyni 14:23.45 14:23.45 ETH HAILU, Lemlem 14:34.53 14:34.53 ETH HAYLOM, Birke 14:37.94 14:37.94 USA KELATI FREZGHI, Weini 14:53.41 14:53.41 USA MONSON, Alicia 14:19.45 14:19.45 KEN RENGERUK, Lilian Kasait 14:23.05 14:23.05 JPN TANAKA, Nozomi 14:29.18 14:29.18 ETH TAYE, Ejgayehu 14:13.31 14:12.98 ETH TSEGAY, Gudaf 14:12.29 14:12.29
100m Hurdles Women – September 17 NAT. NAME SB PB USA BRITT, Jamal 13.14 13.08 USA CRITTENDEN, Freddie 13.16 13.00 USA HOLLOWAY, Grant 12.96 12.81 JPN IZUMIYA, Shunsuke 13.04 13.04 SUI JOSEPH, Jason 13.08 13.08 FRA KWAOU-MATHEY, Just 13.09 13.09 JAM PARCHMENT, Hansle 12.96 12.94 USA ROBERTS, Daniel 13.01 13.00 USA TINCH, Cordell 12.96 12.96
400m Hurdles Women – September 17 NAT. NAME SB PB NED BOL, Femke 51.45 51.45 JAM CLAYTON, Rushell 52.81 52.81 USA COCKRELL, Anna 53.34 53.34 ITA FOLORUNSO, Ayomide 53.89 53.89 USA LITTLE, Shamier 52.8 52.39 JAM RUSSELL, Janieve 53.65 53.08 UKR RYZHYKOVA, Anna 54.35 52.96 UKR TKACHUK, Viktoriya 54.25 53.76 PAN WOODRUFF, Gianna 54.46 53.69
High Jump Women – September 17 NAT. NAME SB PB USA CUNNINGHAM, Vashti 1.98 2.02 UKR GERASHCHENKO, Iryna 2.00 2.00 GBR LAKE, Morgan 1.97 1.97 UKR LEVCHENKO, Yuliia 1.98 2.02 UKR MAHUCHIKH, Yaroslava 2.02 2.05 AUS OLYSLAGERS, Nicola 2.02 2.02 SRB TOPIĆ, Angelina 1.97 1.97
Long Jump Women – September 17 NAT. NAME SB PB NGR BRUME, Ese 6.84 7.17 USA BURKS, Quanesha 6.98 6.98 AUS BUSCHKUEHL, Brooke 6.77 7.13 ITA IAPICHINO, Larissa 6.95 6.95 GBR SAWYERS, Jazmin 6.78 6.90 SRB VULETA, Ivana 7.14 7.14
Discus Throw Women – September 17 NAT. NAME SB PB USA ALLMAN, Valarie 70.47 71.46 CRO PERKOVIĆ, Sandra 67.71 71.41 GER PUDENZ, Kristin 66.84 67.87 USA TAUSAGA, Laulauga 69.49 69.49 NED VAN KLINKEN, Jorinde 67.20 70.22 GER VITA, Claudine 66.36 66.64
200m Men – September 17 NAT. NAME SB PB USA BEDNAREK, Kenneth 19.79 19.68 CAN BROWN, Aaron 19.98 19.95 CAN DE GRASSE, Andre 19.89 19.62 LBR FAHNBULLEH, Joseph 20.14 19.83 USA KING, Kyree 20.01 20.00 USA KNIGHTON, Erriyon 19.72 19.49 DOM OGANDO, Alexander 19.99 19.91 BOT TEBOGO, Letsile 19.5 19.5
800m Men – September 17 NAT. NAME SB PB CAN AROP, Marco 1:43.24 1:43.24 USA HOPPEL, Bryce 1:43.95 1:43.23 KEN KINYAMAL, Wyclife 1:43.22 1:43.12 FRA MEZIANE, Yanis 1:43.94 1:43.94 ESP ORDÓÑEZ, Saúl 1:44.54 1:43.65 FRA ROBERT, Benjamin 1:43.48 1:43.48 GBR ROWDEN, Daniel 1:43.95 1:43.95 ALG SEDJATI, Djamel 1:43.40 1:43.40 KEN WANYONYI, Emmanuel 1:43.20 1:43.20
3000m Men – September 17 NAT. NAME SB PB ETH AREGAWI, Berihu 7:27.61 7:26.81 ETH BAREGA, Selemon 7:27.16 7:27.16 ETH BEKELE, Telahun Haile 7:40.29 7:38.24 UGA CHEPTEGEI, Joshua 7:33.24 IRL FAY, Brian 7:36.89 7:36.89 USA FISHER, Grant 7:33.32 7:28.48 ETH GEBRHIWET, Hagos 7:30.36 GUA GRIJALVA, Luis 7:40.90 7:38.67 NOR INGEBRIGTSEN, Jakob 7:24.00 7:24.00 ETH KEJELCHA, Yomif 7:26.25 USA KINCAID, William 7:38.81 ETH WALE, Getnet 7:36.81 7:36.81
Discus Throw Men – September 17 NAT. NAME SB PB SLO ČEH, Kristjan 71.86 71.86 AUS DENNY, Matthew 68.24 68.24 LTU GUDŽIUS, Andrius 67.66 69.59 USA MATTIS, Sam 67.49 68.69 GBR OKOYE, Lawrence 66.15 68.24 SWE STÅHL, Daniel 71.46 71.86
Long Jump Men – September 17 NAT. NAME SB PB SUI EHAMMER, Simon 8.32 8.45 JAM GAYLE, Tajay 8.27 8.69 JPN HASHIOKA, Yuki 8.06 8.36 CZE JUŠKA, Radek 8.15 8.31 USA LAWSON, Jarrion 8.13 8.58 BAH NAIRN, LaQuan 8.11 8.22 USA WILLIAMS, William 8.23 8.23
Pole Vault Men – September 17 NAT. NAME SB PB BEL BROEDERS, Ben 5.76 5.85 SWE DUPLANTIS, Armand 6.12 6.21 USA KENDRICKS, Sam 5.95 6.06 USA LIGHTFOOT, KC 6.07 6.07 AUS MARSCHALL, Kurtis 5.95 5.95 USA NILSEN, Christopher 5.95 6.00 PHI OBIENA, Ernest John 6.00 6.00
Shot Put Men – September 17 NAT. NAME SB PB USA CROUSER, Ryan 23.56 23.56 ITA FABBRI, Leonardo 22.34 22.34 USA KOVACS, Joe 22.69 23.23 CRO MIHALJEVIĆ, Filip 21.63 21.94 USA OTTERDAHL, Payton 22.11 22.11 NZL WALSH, Tom 22.58 22.90