Main News

Brooke Andersen, DeAnna Price headline USA’s Pan American Games team

Hammer Throw stars Brooke Andersen and DeAnna Price headline the USA team set to compete at the 2023 Pan American Games, scheduled for October 22 to November 4. The 19th staging of the Games take place at the Julio Martínez National Stadium in Santiago, Chile.

Brooke Andersen of USA after winning the Women's Hammer Throw at the World Athletics Championships Oregon22
Brooke Andersen of Team United States celebrates after winning gold in the Women's Hammer Throw Final at the World Athletics Championships Oregon22. Photo by Hannah Peters/Getty Images for World Athletics

INDIANAPOLIS — Team USATF has announced a robust roster of 77 athletes for the upcoming 19th Pan American Games. The event, scheduled for October 22 to November 4, will take place at the Julio Martínez National Stadium in Santiago, Chile. The roster features 17 athletes who competed at the World Athletics Championships in Budapest this past August.

A Diverse and Accomplished Team

The United States will send 40 men and 37 women to the Games, conducted by the Panam Sports Organization. – Read more: Elaine Thompson Wins Pan American Games 100m Title

The team is led by DeAnna Price, the women’s hammer 2019 world champion and American record holder, and Brooke Andersen, the Oregon22 world champion. Andersen was also the silver medalist at the 2019 Pan Am Games in Lima, Peru.

The team also features Emily Infeld, Ednah Kurgat, Emily Venters, Alaysha Johnson, Emmanuel Bor, and Terrance Laird.

Notable Returnees

Other returning medalists from the 2019 Pan Am Games include men’s triple jump gold medalist Omar Craddock, women’s 3000 steeplechase silver medalist Marisa Howard, and men’s shot put silver medalist Jordan Geist.

In 2019, Team USATF secured 33 medals, seven of them gold, more than doubling the medal count of the next highest nation, Cuba.

Event Schedule

The competition will commence with the men’s and women’s marathons on October 22. Track and field events in the stadium will begin on October 30, while race walking events are slated for October 29 and November 4.

A Look at the Women’s Roster

  • 100m: Kennedy Blackmon (Allen, TX), Kortnei Johnson (Orlando, FL)
  • 800m: Brenna Detra (Waltham, MA), Brooke Feldmeier (Olympia, WA)
  • 1500m: Emily Mackay (Endicott, NY)
  • 5000m: Emily Infeld (Portland, OR), Taylor Werner (Chapel Hill, NC)
  • 10,000m: Ednah Kurgat (Colorado Springs, CO), Emily Venters (Lawrence, KS)
  • 100H: Alaysha Johnson (Manor, TX)
  • 3000SC: Marisa Howard (Boise, ID), Logan Jolly (Farmington, AR)
  • 20K Race Walk: Stephanie Casey (Portland, OR), Maria Michta-Coffey (Lake Grove, NY)
  • High Jump: Rylee Anderson (Lawrence, KS), Rachel McCoy (Austin, TX)
  • Pole Vault: Nastassja Campbell (New Caney, TX), Bridget Williams (Fairlawn, VA)
  • Long Jump: Tiffany Flynn (Ellenwood, GA), Jasmine Todd (Chula Vista, CA)
  • Triple Jump: Euphenie Andre (Columbia, MO), Mylana Hearn (Missouri City, TX)
  • Shot Put: Adelaide Aquilla (Westlake, OH)
  • Discus: Elena Bruckner (Oakland, CA), Veronica Fraley (Raleigh, NC)
  • Hammer: Brooke Andersen (State College, PA), DeAnna Price (Champaign, IL)
  • Javelin: Maddie Harris (Lincoln, NE), Rebekah Wales (West Monroe, LA)
  • Heptathlon: Jordan Gray (River Falls, WI), Erin Marsh (Buford, GA)
  • Mixed Marathon Race Walk: Miranda Melville (Chula Vista, CA)
  • 4×100 pool: Taylor Anderson (North Brunswick, NJ), Shannon Ray (Orlando, FL)
  • 4×400 pool: Kendall Baisden (Los Angeles, CA), Jada Griffin (Greensboro, NC)
  • Mixed 4×400 pool: Honour Finley (Lawrence, KS)

A Look at the Men’s Roster

  • 100m: Chris Royster (Covington, GA)
  • 200m: Evan Miller (Zephyrhills, FL)
  • 400m: Richard Kuykendoll (Cibolo, TX)
  • 800m: Abraham Alvarado (Atlanta, GA), Derek Holdsworth (Seattle, WA)
  • 1500m: Casey Comber (Baltimore, MD), Kasey Knevelbaard (Caruthers, CA)
  • 5000m: Emmanuel Bor (Colorado Springs, CO)
  • 10,000m: Samuel Chelanga (Colorado Springs, CO), Isai Rodriguez (Stillwater, OK)
  • 110H: Dylan Beard (Baltimore, MD), De’Vion Wilson (Hutto, TX)
  • 400H: Chris Robinson (Tuscaloosa, AL), James Smith (Chandler, AZ)
  • 3000SC: Jackson Mestler (Eugene, OR), Daniel Michalski (Colorado Springs, CO)
  • Marathon: Turner Wiley (Issaquah, WA)
  • 20K Race Walk: Nick Christie (El Cajon, CA), Emmanuel Corvera (San Diego, CA)
  • High Jump: Eli Kosiba (Allendale, MI), Dontavious Hill (Auburn, AL)
  • Pole Vault: Zach Bradford (Bloomington, IL), Matt Ludwig (Mentor on the Lake, OH)
  • Long Jump: Jermel Jones (Downey, CA), Damarcus Simpson (Miami, FL)
  • Triple Jump: Chris Benard (Chula Vista, CA), Omar Craddock (Killeen, TX)
  • Shot Put: Jordan Geist (Tucson, AZ), Roger Steen (Bloomer, WI)
  • Discus: Joseph Brown (Commerce, TX), Sam Mattis (East Brunswick, NJ)
  • Hammer: Daniel Haugh (Marietta, GA), Rudy Winkler (Washington, DC)
  • Javelin: Curtis Thompson (Florence, NJ), Capers Williamson (Birmingham, AL)
  • Decathlon: Samuel Black (Pinckney, MI), Ryan Talbot (Alto, MI)
  • 4×100 pool: Ilias Garcia (Azusa, CA), Terrance Laird (Long Beach, CA)
  • 4×400 pool: Demarius Smith (Norman, OK)

For more information, visit Team USATF.

Wayne is a former college runner who used his talents to help pay for his education! He is a former junior college champion and coach

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.