Diamond League

Xiamen Wanda Diamond League 2024 results; world record by Mondo Duplantis

The complete Xiamen Wanda Diamond League 2024 results on Saturday as the world record performance by Mondo Duplantis highlighted the meeting. Check out all the winners and top performances.

Symone Goss

Gudaf Tsegay of Ethiopia won the women's 1500m and Xiamen Wanda Diamond League 2024 results
Gudaf Tsegay of Ethiopia won the women's 1500m. Photo: Matthew Quine for Diamond League AG

The following are the Xiamen Wanda Diamond League 2024 results as the season kicked off at the Egret Stadium in China, on Saturday, 20 April. Highlighting the day was the world record performance by Mondo Duplantis in the men’s pole vault.

Duplantis, who recently won the World Indoor title, made a statement in his outdoor season debut, clearing 6.24 meters on his first attempt to add one centimeter to his previous world record of 6.23m. The Swede will start as the overwhelming favorite to win the pole vault gold medal in about three months at the Paris Olympics 2024, but he will also be eyeing new heights before that time comes.

In other Xiamen Wanda Diamond League 2024 results this weekend, Australian teenager Torrie Lewis shocked American world 100m champion Sha’Carri Richardson in the women’s 200m, Christian Coleman defeated country Fred Kerley in the men’s 100m, while Canada’s Marco Arop ran an impressive early season 1:43.61 to win the men’s 800m.

Elsewhere, there were wins for Gudaf Tsegay of Ethiopia won the women’s 1500m with 3:50.30, while world record-holder Beatrice Chepkoech of Kenya dominated in the women’s 3000m steeplechase with a powerhouse 8:55.40, Olympic champion Jasmine Camacho-Quinn of Puerto Rico took the women’s 100m hurdles in 12.45 secs.

The complete Wanda Diamond League calendar is on the World Athletics site.

Xiamen Wanda Diamond League 2024 results:

Diamond Discipline – GW
Men’s 100 Metres
Final, Wind: -0.6
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Christian COLEMAN USA 10.13
2 Fred KERLEY USA 10.17
3 Ackeem BLAKE JAM 10.2
4 Rohan WATSON JAM 10.27
5 Ryo WADA JPN 10.31
6 Ronnie BAKER USA 10.33
7 Yoshihide KIRYU JPN 10.38
8 Brandon CARNES USA 10.4
9 Yohan BLAKE JAM 10.43
10 Xinrui DENG CHN 10.55

Diamond Discipline – GW
Men’s 800 Metres
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Marco AROP CAN 1:43.61
2 Wyclife KINYAMAL KEN 1:43.66
3 Tshepiso MASALELA BOT 1:43.88
4 Alex Ngeno KIPNGETICH KEN 1:44.76
5 Andreas KRAMER SWE 1:44.81
6 Elias NGENY KEN 1:45.37
7 Clayton MURPHY USA 1:45.38
8 Abdelati EL GUESSE MAR 1:45.65
9 Dezhu LIU CHN 1:45.66
10 Ethan HUSSEY GBR 1:46.20
11 Peter BOL AUS 1:47.02
12 Mark ENGLISH IRL 1:47.14
Patryk SIERADZKI POL DNF

Diamond Discipline – GW
Men’s 5000 Metres
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Lamecha GIRMA ETH 12:58.96
2 Nicholas KIPKORIR KEN 12:59.78
3 Birhanu BALEW BRN 13:00.47
4 Samwel Chebolei MASAI KEN 13:00.69
5 Addisu YIHUNE ETH 13:01.44
6 Cornelius KEMBOI KEN 13:02.49
7 Ronald KWEMOI KEN 13:02.56
8 Kuma GIRMA ETH 13:04.45
9 Benson KIPLANGAT KEN 13:04.66
10 Stewart MCSWEYN AUS 13:05.18
11 Muktar EDRIS ETH 13:10.40
12 Brian FAY IRL 13:14.97
13 Mohamed ABDILAAHI GER 13:18.45
14 Jack RAYNER AUS 13:18.74
15 Sam PARSONS GER 13:20.32
16 Nibret MELAK ETH 13:23.06
17 Dan KIBET UGA 13:24.64
18 Matthew RAMSDEN AUS 13:26.60
Mounir AKBACHE FRA DNF
Callum DAVIES AUS DNF

Diamond Discipline – GW
Men’s 110 Metres Hurdles
Final, Wind: -0.3
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Daniel ROBERTS USA 13.11
2 Cordell TINCH USA 13.16
3 Shunsuke IZUMIYA JPN 13.17
4 Freddie CRITTENDEN USA 13.3
5 Eric EDWARDS USA 13.31
6 Hansle PARCHMENT JAM 13.33
7 Junxi LIU CHN 13.48
8 Orlando BENNETT JAM 13.58
9 Jamal BRITT USA 13.88

Diamond Discipline – GW
Men’s High Jump
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Shelby MCEWEN USA 2.27
2 Mutaz Essa BARSHIM QAT 2.27
3 Hamish KERR NZL 2.24
4 Joel BADEN AUS 2.24
4 Tomohiro SHINNO JPN 2.24
4 Zhen WANG CHN 2.24
7 Christoff BRYAN JAM 2.2
8 Luis CASTRO RIVERA PUR 2.15
9 Vernon TURNER USA 2.15
Thomas CARMOY BEL NM

Diamond Discipline – GW
Men’s Pole Vault
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK RECORDS
1 Armand DUPLANTIS SWE 6.24 WR*, AR*
2 Sam KENDRICKS USA 5.82
3 Bokai HUANG CHN 5.72
4 Austin MILLER USA 5.62
4 Tao ZHONG CHN 5.62
6 Ben BROEDERS BEL 5.42
6 Christopher NILSEN USA 5.42
6 Jacob WOOTEN USA 5.42
Bo Kanda LITA BAEHRE GER NM
Jie YAO CHN NM

Diamond Discipline – GW
Men’s Triple Jump
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK WIND
1 Pedro PICHARDO POR 17.51 0.6
2 Hugues Fabrice ZANGO BUR 17.12 0.3
3 Wen SU CHN 16.82 0.1
4 Yaoqing FANG CHN 16.73 0
5 Yaming ZHU CHN 16.55 0.1
6 Jean-Marc PONTVIANNE FRA 16.46 -0.3
7 Tiago PEREIRA POR 16.41 -0.2
8 Abdulla NARANGOLINTEVIDA IND 16.33 -0.7
9 Donald SCOTT USA 16.02 -0.5
10 Max HEß GER 16.02 -0.6

Diamond Discipline – GW
Women’s 200 Metres
Final, Wind: -0.4
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Torrie LEWIS AUS 22.96
2 Sha’Carri RICHARDSON USA 22.99
3 Tamara CLARK USA 23.01
4 Anavia BATTLE USA 23.02
5 Twanisha TERRY USA 23.25
6 Mujinga KAMBUNDJI SUI 23.39
7 Jessica-Bianca WESSOLLY GER 23.65
8 Caisja CHANDLER USA 23.72
9 Anthonique STRACHAN BAH 24.21

Diamond Discipline – GW
Women’s 400 Metres
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Marileidy PAULINO DOM 50.08
2 Natalia KACZMAREK POL 50.29
3 Britton WILSON USA 51.26
4 Sada WILLIAMS BAR 51.97
5 Ellie BEER AUS 52.36
6 Kaylin WHITNEY USA 52.47
7 Aliyah ABRAMS GUY 52.69
8 Evelis AGUILAR COL 52.97
9 Floria GUEI FRA 53.65

Diamond Discipline – GW
Women’s 1500 Metres
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Gudaf TSEGAY ETH 3:50.30
2 Birke HAYLOM ETH 3:53.22
3 Worknesh MESELE ETH 3:57.61
4 Diribe WELTEJI ETH 3:57.62
5 Freweyni HAILU ETH 3:58.18
6 Georgia GRIFFITH AUS 3:59.04
7 Habitam ALEMU ETH 3:59.06
8 Saron BERHE ETH 3:59.21
9 Sarah BILLINGS AUS 3:59.59
10 Linden HALL AUS 4:00.71
11 Addison WILEY USA 4:03.45
12 Axumawit EMBAYE ETH 4:04.94
13 Winnie NANYONDO UGA 4:06.09
14 Gaia SABBATINI ITA 4:08.90
Nigist GETACHEW ETH DNF
Aneta LEMIESZ POL DNF

Diamond Discipline – GW
Women’s 100 Metres Hurdles
Final, Wind: -0.2
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Jasmine CAMACHO-QUINN PUR 12.45
2 Devynne CHARLTON BAH 12.49
3 Cyréna SAMBA-MAYELA FRA 12.55
4 Danielle WILLIAMS JAM 12.56
5 Tobi AMUSAN NGR 12.58
6 Masai RUSSELL USA 12.67
7 Ditaji KAMBUNDJI SUI 12.7
8 Megan TAPPER JAM 12.88
9 Alaysha JOHNSON USA 13.01
10 Yanni WU CHN 13.04

Diamond Discipline – GW
Women’s 3000 Metres Steeplechase
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Beatrice CHEPKOECH KEN 8:55.40
2 Faith CHEROTICH KEN 9:05.49
3 Peruth CHEMUTAI UGA 9:12.99
4 Jackline CHEPKOECH KEN 9:19.64
5 Lomi MULETA ETH 9:21.76
6 Frehiwot GESESE ETH 9:25.53
7 Olivia GÜRTH GER 9:29.78
8 Regan YEE CAN 9:31.47
9 Cara FEAIN-RYAN AUS 9:32.08
10 Aude CLAVIER FRA 9:32.75
11 Madie BOREMAN USA 9:34.79
12 Adva COHEN ISR 9:35.57
13 Shuangshuang XU CHN 9:38.62
14 Juliane HVID DEN 10:02.95
Fancy CHERONO KEN DNF

Diamond Discipline – GW
Women’s Shot Put
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Lijiao GONG CHN 19.72
2 Maddison-Lee WESCHE NZL 19.63
3 Chase JACKSON USA 19.62
4 Sarah MITTON CAN 19.35
5 Yemisi OGUNLEYE GER 19.24
6 Jiayuan SONG CHN 19.09
7 Maggie EWEN USA 18.87
8 Danniel THOMAS-DODD JAM 18.76
9 Jessica SCHILDER NED 18.6
10 Adelaide AQUILLA USA 17.62

Diamond Discipline – GW
Women’s Discus Throw
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Valarie ALLMAN USA 69.8
2 Yaimé PÉREZ CUB 68.83
3 Bin FENG CHN 67.07
4 Sandra ELKASEVIĆ CRO 65.6
5 Kristin PUDENZ GER 64.63
6 Shanice CRAFT GER 63.52
7 Liliana CÁ POR 63.27
8 Claudine VITA GER 62.74
9 Jorinde VAN KLINKEN NED 62.33
10 Laulauga TAUSAGA USA 60.61

Promotional Events – A
Women’s Javelin Throw
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Qianqian DAI CHN 61.25
2 Līna MŪZE-SIRMĀ LAT 58.91
3 Flor Denis RUIZ HURTADO COL 58.5
4 Qiaohui GAI CHN 57.99
5 Huihui LYU CHN 57.74
6 Kathryn MITCHELL AUS 55.57
7 Tori PEETERS NZL 55.2
8 Yuzhen YU CHN 51.53

About The Author

Symone Goss

Simone Goss has been with World-Track since 2003 and has done outstanding work at the back end to help out with traveling and other meeting related activities. Goss has also done work for SportingEagles, Blaze News and other media outlets. She obtains a bachelor degree in Communication.

You Might Also Enjoy...

NCAA Division I East First Round live streaming

How to watch the 2024 NCAA Division I East First Rounds? Live results, schedule

2024 NCAA Division I East First Rounds will be live streamed on ESPN+ from May 22-25 and fans can watch all the action with a subscription.

Lamont Marcell Jacobs after winning the Olympic 100m title in Tokyo

Lamont Jacobs wins 100m: Lucca International Meeting 2024 Results

Lamont Marcell Jacobs of Italy won the men's 100m at the 3rd Lucca International Meeting 2024 meeting, clocking 10.07 secs on May 19. Full results and recap.

Sydney McLaughlin-Levrone wins 400m at the USATF Championships in World-Leading Marks

McLaughlin-Levrone Set to Make Statement Over 400m Hurdles at 2024 U.S. Olympic Trials

American sprinter Sydney McLaughlin-Levrone will race in the 400m hurdles at the 2024 U.S. Olympic Trials, an event she hasn't contested since breaking the world record in 2022.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.