Diamond League

2024 Prefontaine Classic Results – Eugene Diamond League

Full 2024 Prefontaine Classic results from the Eugene Wanda Diamond League meet held on May 25. Check out the world record and Sha'Carri Richardson's 100m win over double Olympic champion Elaine Thompson-Herah.

Beatrice Chebet establishes a new world record in the 10,000 meters at the 2024 Prefontaine Classic Results
Beatrice Chebet establishes a new world record in the 10,000 meters at the Prefontaine Classic. Photo: Pat Holleran

The following are the complete results from the 2024 Prefontaine Classic – Eugene Wanda Diamond League meet held at Hayward Field in Oregon on Saturday, 25 May. The fifth stop in the 2024 Wanda Diamond League series featured several world and Olympic medalists, while there was a world record run in the women’s 10,000m.

Beatrice Chebet of Kenya ran 28:54.14 set a new world record and became the first woman under 29 minutes over 10,000m on the track this weekend. Her performance eclipsed the previous world record of 29:01.03 that Letesenbet Gidey set in 2021.

Another notable performance came from world 1500m champion Josh Kerr, who defeated Olympic champion Jakob Ingebrigtsen to win the Bowerman Mile in a British record of 3:45.34.

Elsewhere, world champion Sha’Carri Richardson dominated the women’s 100m, posting a time of 10.83 seconds, as Olympic champion Elaine Thompson-Herah finished last in 11.30 secs.

Check out the full results below. – More Diamond League results

2024 Prefontaine Classic Results – Eugene Diamond League

Diamond Discipline – GW
Men’s 100 Metres
Final, Wind: +1.2
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Christian COLEMAN USA 9.95
2 Ferdinand OMANYALA KEN 9.98
3 Brandon HICKLIN USA 10.08
4 Ackeem BLAKE JAM 10.12
5 Sandrey DAVISON JAM 10.13
6 Rikkoi BRATHWAITE IVB 10.19
7 Benjamin AZAMATI GHA 10.21
8 Hiroki YANAGITA JPN 10.26
9 Brandon CARNES USA 10.33

Diamond Discipline – GW
Men’s 200 Metres
Final, Wind: +1.8
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Kenneth BEDNAREK USA 19.89
2 Courtney LINDSEY USA 20.09
3 Kyree KING USA 20.15
4 Joseph FAHNBULLEH LBR 20.16
5 Alexander OGANDO DOM 20.27
6 Aaron BROWN CAN 20.47
7 Jeremiah CURRY USA 20.69
8 Brandon CARNES USA 20.83
9 Ian KERR BAH 20.87

Diamond Discipline – GW
Men’s Mile
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Josh KERR GBR 3:45.34
2 Jakob INGEBRIGTSEN NOR 3:45.60
3 Yared NUGUSE USA 3:46.22
4 Neil GOURLEY GBR 3:47.74
5 Jake WIGHTMAN GBR 3:47.83
6 Reynold Kipkorir CHERUIYOT KEN 3:48.59
7 Cole HOCKER USA 3:48.95
8 Geordie BEAMISH NZL 3:49.09
9 Oliver HOARE AUS 3:49.11
10 Mario GARCÍA ESP 3:50.14
11 Cameron MYERS AUS 3:50.15
12 Abel KIPSANG KEN 3:51.82
13 Lamecha GIRMA ETH 3:53.82
14 Cooper TEARE USA 3:53.92
Abraham ALVARADO USA DNF
Hobbs KESSLER USA DNF

Diamond Discipline – GW
Men’s 110 Metres Hurdles
Final, Wind: -0.1
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Grant HOLLOWAY USA 13.03
2 Daniel ROBERTS USA 13.13
3 Freddie CRITTENDEN USA 13.16
4 Hansle PARCHMENT JAM 13.28
5 Trey CUNNINGHAM USA 13.29
6 Asier MARTÍNEZ ESP 13.31
7 Shunsuke IZUMIYA JPN 13.33
8 Jamal BRITT USA 13.36
9 Cordell TINCH USA 13.38

Diamond Discipline – GW
Men’s 400 Metres Hurdles
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Gerald DRUMMOND CRC 48.56
2 Rasmus MÄGI EST 48.85
3 CJ ALLEN USA 48.99
4 Roshawn CLARKE JAM 49.07
5 Malik JAMES-KING JAM 49.51
6 Trevor BASSITT USA 49.62
7 Jaheel HYDE JAM 49.83

Diamond Discipline – GW
Men’s Shot Put
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Joe KOVACS USA 23.13
2 Payton OTTERDAHL USA 22.16
3 Chukwuebuka Cornnell ENEKWECHI NGR 21.91
4 Josh AWOTUNDE USA 21.53
5 Tom WALSH NZL 21.33
6 Roger STEEN USA 20.78
7 Rajindra CAMPBELL JAM 20.68
8 Adrian PIPERI USA 20.56

Diamond Discipline – GW
Women’s 100 Metres
Final, Wind: +1.5
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Sha’Carri RICHARDSON USA 10.83
2 Julien ALFRED LCA 10.93
3 Dina ASHER-SMITH GBR 10.98
4 Daryll NEITA GBR 11
5 Melissa JEFFERSON USA 11.02
6 Marie-Josée TA LOU-SMITH CIV 11.05
7 Twanisha TERRY USA 11.19
8 Brittany BROWN USA 11.21
9 Elaine THOMPSON-HERAH JAM 11.30

Diamond Discipline – GW
Women’s 800 Metres
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Keely HODGKINSON GBR 1:55.78
2 Mary MORAA KEN 1:56.71
3 Jemma REEKIE GBR 1:57.45
4 Nia AKINS USA 1:57.98
5 Halimah NAKAAYI UGA 1:58.18
6 Catriona BISSET AUS 1:58.44
7 Sage HURTA-KLECKER USA 1:58.48
8 Tsige DUGUMA ETH 1:58.70
9 Natoya GOULE-TOPPIN JAM 1:59.92
10 Worknesh MESELE ETH 2:01.53
Kaylin WHITNEY USA DNF

Diamond Discipline – GW
Women’s 1500 Metres
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Diribe WELTEJI ETH 3:53.75
2 Jessica HULL AUS 3:55.97
3 Elle ST. PIERRE USA 3:56.00
4 Laura MUIR GBR 3:56.35
5 Nikki HILTZ USA 3:59.64
6 Emily MACKAY USA 3:59.76
7 Katie SNOWDEN GBR 4:00.24
8 Georgia BELL GBR 4:00.41
9 Sinclaire JOHNSON USA 4:00.43
10 Habitam ALEMU ETH 4:00.44
11 Susan Lokayo EJORE KEN 4:01.09
12 Linden HALL AUS 4:01.97
13 Elise CRANNY USA 4:03.08
14 Cory Ann MCGEE USA 4:04.91
Jazz SHUKLA CAN DNF

Diamond Discipline – GW
Women’s 5000 Metres
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Tsigie GEBRESELAMA ETH 14:18.76
2 Ejgayehu TAYE ETH 14:18.92
3 Freweyni HAILU ETH 14:20.61
4 Aynadis MEBRATU ETH 14:22.76
5 Birke HAYLOM ETH 14:23.71
6 Hirut MESHESHA ETH 14:33.44
7 Sifan HASSAN NED 14:34.38
8 Fantaye BELAYNEH ETH 14:35.27
9 Weini KELATI FREZGHI USA 14:35.43
10 Senayet GETACHEW ETH 14:37.38
11 Nozomi TANAKA JPN 14:47.69
12 Bosena MULATIE ETH 14:53.15
13 Ayal DAGNACHEW ETH 14:53.85
14 Karoline Bjerkeli GRØVDAL NOR 14:56.24
15 Lauren RYAN AUS 15:03.63
16 Emily INFELD USA 15:12.48
17 Joselyn Daniely BREA VEN 15:13.02
18 Yenawa NBRET ETH 15:16.26
19 Teresiah Muthoni GATERI KEN 15:30.87
Lemlem HAILU ETH DNF
Simone PLOURDE CAN DNF

Diamond Discipline – GW
Women’s 3000 Metres Steeplechase
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Peruth CHEMUTAI UGA 8:55.09
2 Beatrice CHEPKOECH KEN 8:56.51
3 Faith CHEROTICH KEN 9:04.45
4 Sembo ALMAYEW ETH 9:07.26
5 Valerie CONSTIEN USA 9:14.29
6 Courtney WAYMENT USA 9:14.48
7 Gabrielle JENNINGS USA 9:18.03
8 Kaylee MITCHELL USA 9:21.00
9 Winfred Mutile YAVI BRN 9:21.62
10 Norah JERUTO KAZ 9:22.91
11 Kristlin GEAR USA 9:24.42
12 Marwa BOUZAYANI TUN 9:24.84
13 Jackline CHEPKOECH KEN 9:30.59
14 Regan YEE CAN 9:30.78
15 Belén CASETTA ARG 9:37.20
16 Parul CHAUDHARY IND 9:46.74
Logan JOLLY USA DNF

Diamond Discipline – GW
Women’s Pole Vault
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Emily GROVE USA 4.63
2 Katie MOON USA 4.53
3 Robeilys PEINADO VEN 4.53
4 Gabriela LEON USA 4.43
5 Bridget WILLIAMS USA 4.43
6 Anicka NEWELL CAN 4.28
7 Rachel BAXTER USA 4.28

Diamond Discipline – GW
Women’s Triple Jump
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK WIND
1 Leyanis PÉREZ HERNÁNDEZ CUB 14.73 2.1
2 Thea LAFOND DMA 14.62 -0.6
3 Shanieka RICKETTS JAM 14.55 -0.4
4 Keturah ORJI USA 14.13 0.2
5 Tori FRANKLIN USA 13.97 -0.2
6 Jasmine MOORE USA 13.93 0.1
7 Kimberly WILLIAMS JAM 13.74 -0.1
8 Ryann PORTER USA 12.79 -0.3
Leyanis PÉREZ HERNÁNDEZ CUB 14.56

Diamond Discipline – GW
Women’s Discus Throw
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Valarie ALLMAN USA 67.36
2 Yaimé PÉREZ CUB 67.25
3 Jorinde VAN KLINKEN NED 64.88
4 Sandra ELKASEVIĆ CRO 64.69
5 Kristin PUDENZ GER 62.24
6 Laulauga TAUSAGA USA 62.01
7 Chioma ONYEKWERE NGR 59.9

Promotional Events – A
Women’s 100 Metres Hurdles
Final, Wind: -0.9
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Cyréna SAMBA-MAYELA FRA 12.52
2 Jasmine CAMACHO-QUINN PUR 12.54
3 Tonea MARSHALL USA 12.55
4 Devynne CHARLTON BAH 12.63
5 Alaysha JOHNSON USA 12.65
6 Danielle WILLIAMS JAM 12.65
7 Cindy SEMBER GBR 12.76
8 Nia ALI USA 12.8
9 Masai RUSSELL USA 12.8

Promotional Events – A
Women’s Hammer Throw
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Camryn ROGERS CAN 77.76
2 DeAnna PRICE USA 76.74
3 Brooke ANDERSEN USA 76.34
4 Janee’ KASSANAVOID USA 74.65
5 Silja KOSONEN FIN 73.97
6 Annette Nneka ECHIKUNWOKE USA 72.25
7 Janeah STEWART USA 67.16
8 Jillian WEIR CAN 66.94

National Events – F
Men’s 10,000 Metres
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK
1 Daniel MATEIKO KEN 26:50.81
2 Nicholas KIPKORIR KEN 26:50.94
3 Benard KIBET KEN 26:51.09
4 Edwin KURGAT KEN 26:51.54
5 Benson KIPLANGAT KEN 26:55.09
6 Kibiwott KANDIE KEN 26:58.97
7 Stanley Waithaka MBURU KEN 27:07.37
8 Daniel Simiu EBENYO KEN 27:24.33
9 Francis ABONG KEN 27:37.68
10 Ronald KWEMOI KEN 27:47.72
11 Peter Mwaniki AILA KEN 27:49.43
12 Weldon LANGAT KEN 28:02.55
13 Gideon Kipkertich RONO KEN 28:25.19
Andrew ERNST USA DNF
Kasey KNEVELBAARD USA DNF
Samwel Chebolei MASAI KEN DNF

National Events – F
Women’s 10,000 Metres
Final
POS. ATHLETE COUNTRY MARK RECORDS
1 Beatrice CHEBET KEN 28:54.14 WR*, AR
2 Gudaf TSEGAY ETH 29:05.92
3 Lilian Kasait RENGERUK KEN 29:26.89
4 Margaret Chelimo KIPKEMBOI KEN 29:27.59
5 Janeth CHEPNGETICH KEN 30:04.97
6 Emmaculate Anyango ACHOL KEN 30:06.43
7 Catherine Reline AMANANG’OLE KEN 30:07.42
8 Faith CHEPKOECH KEN 30:22.77
9 Sarah CHELANGAT UGA 30:24.04
10 Miriam CHEBET KEN 30:27.30
11 Grace Loibach NAWOWUNA KEN 30:34.86
12 Loice CHEMNUNG KEN 30:44.86
13 Daisy JEPKEMEI KAZ 30:52.43
Selah BUSIENEI KEN DNF
Jesca CHELANGAT KEN DNF
Diana CHEPKORIR KEN DNF
Rachel MCARTHUR USA DNF
Mekedes ALEMESHETE ETH DNF
Saron BERHE ETH DNF

Simone Goss has been with World-Track since 2003 and has done outstanding work at the back end to help out with traveling and other meeting related activities. Goss has also done work for SportingEagles, Blaze News and other media outlets. She obtains a bachelor degree in Communication.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.